i9 10.nesil 10850K + 2080 SUPER işlemci ısınma sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Guest1602

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhabalar ben 2 hafta önce bir toplama bilgisayar dizdim özellikleri şunlar:

1.Intel i9 10.nesil 10850K
2.NVIDIA RTX 2080 Super
3.Thermaltake 240mm TH240 ARGB Sıvı soğutma
4. G.Skill 2x8GB RAM
5.Anakart MSI Z490 Tomahawk

Sorum şudur ki ben bu bilgisayarı 2 hafta önce dizdim. Çoğu oyunları indirmeye başladım Valorant, LoL, R6 vs. gibi fakat oyunu oynarken aklıma takılan tek şey CPU sıcaklığıydı. Arkadaşlar YouTube'da bu sistemin aynısı (sadece sıvı soğutma sistemi farklı) CPU olarak Valorant'ta 1440P'de yüksek ayarlarda 60 dereceyi geçmez iken benim bilgisayarım 72 derecelere ulaştı, ve Rainbow oynarken aynı şekilde onun bilgisayarı 72 derece Max iken benim bilgisayarım 86 derece olunca korkup kapadım. Belki daha da yükselecekti. İnternette %100 CPU kullanımında bile 78 derece olan işlemci neden burada bende çok fazla ısınıyor. Sorun işlemcide mi, sıvı soğutmada mı? Bu bilgisayar benim ilk bilgisayarım. Lütfen bana yardımcı olun. Ben tüm oyunları oynayabileyim diye para biriktirdim ama bu sistemle bile 86 dereceyi görecekse ben neden dizdim bunu? Lütfen yardım edin.

hakantalha

Asistan
Reaksiyon puanı
123
1-Sistem tozlanmış mı?
2-Termal macunu fazla mı sürdünüz veya yanlış mı sürdünüz?

Guest1602

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
1-Sistem tozlanmış mı?
2-Termal macunu fazla mı sürdünüz veya yanlış mı sürdünüz?
Sistem tozlanmamış.
Termal macunu montaj ekibi sürdü vatan bilgisayardan adam montaj ekibinin başıydı aslında düşünmüyorum öyle bir şey olduğunu. Kısacası ben sürmedim.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
100 dereceye kadar yolu var ama bu sıcaklık yine de yüksek. Sistemi toplayan ekip uyarsaydı keşke o sogutma sistemi işlemcine oranla zayıf kalmış sebebi bu. Macunu kalitesiz, çok ya da yanlış sürdülerse bu da elbette etkilidir ki ihtimal veriyorum buna da ama genel olarak o sogutucu o işlemciye az bu da yüksek sıcaklıkta çalışacak demektir malesef :s

STB

Müdavim
Reaksiyon puanı
740
100 dereceye kadar yolu var ama bu sıcaklık yine de yüksek. Sistemi toplayan ekip uyarsaydı keşke o sogutma sistemi işlemcine oranla zayıf kalmış sebebi bu. Macunu kalitesiz, çok ya da yanlış sürdülerse bu da elbette etkilidir ki ihtimal veriyorum buna da ama genel olarak o sogutucu o işlemciye az bu da yüksek sıcaklıkta çalışacak demektir malesef :s
Sıvı soğutma bir sıkıntı olabilir, sen bi garantiye gönder 100 derece normal değil.

STB

Müdavim
Reaksiyon puanı
740
Sistemin hayırlı olsun. Ne kadara mal oldu.

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
kasanın hava sirkülasyonu, fanların dönüş hızı, fanların büyüklüğü - küçüklüğüne, odanın sıcaklığına, yaşadığın ile göre değişir..

biostan yada fan ayarlama programlarıyla cpu nun sıvı sığutmasının fanını yüksek ayara çekebilirsin.. fazla ses yapabilir, optimum dönüşü ayarlamalısın.

eğer antalya adana gibi şehirlerde yaşıyorsan havalar nemli ve sıcak, kasanın yan kapağını açık bırakman yararına olacaktır. egzoz fanı da ön panelin dönüş rpm sine yakın olsun.. yani kasa havayı alsın, içeride dolaşıp egzoz fanıyla çıksın. kasayı arkaya çok ittirme ki hava rahat tahliye olsun..

işlemcilere kolay kolay birşey olmaz. çok ısınırsa anakart sistemi kapatır zaten..

Guaqroz

Asistan
Reaksiyon puanı
168
kasanın hava sirkülasyonu, fanların dönüş hızı, fanların büyüklüğü - küçüklüğüne, odanın sıcaklığına, yaşadığın ile göre değişir..

biostan yada fan ayarlama programlarıyla cpu nun sıvı sığutmasının fanını yüksek ayara çekebilirsin.. fazla ses yapabilir, optimum dönüşü ayarlamalısın.

eğer antalya adana gibi şehirlerde yaşıyorsan havalar nemli ve sıcak, kasanın yan kapağını açık bırakman yararına olacaktır. egzoz fanı da ön panelin dönüş rpm sine yakın olsun.. yani kasa havayı alsın, içeride dolaşıp egzoz fanıyla çıksın. kasayı arkaya çok ittirme ki hava rahat tahliye olsun..

işlemcilere kolay kolay birşey olmaz. çok ısınırsa anakart sistemi kapatır zaten..
işte bilimsel açıklamanın tanımı :)

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
O işlemcinin 95wat tdp değeri ile o kadar ısınması lazım. Soğutucun gayet yeterli.Anakart kesin,fazla voltaj veriyordur.Biosadn ve cpuz ile işlemciye verilen voltaja bi bak. Bi kaç tık,düşürelim ,onu.Hallolur.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
O işlemcinin 95wat tdp değeri ile o kadar ısınması lazım. Soğutucun gayet yeterli.Anakart kesin,fazla voltaj veriyordur.Biosadn ve cpuz ile işlemciye verilen voltaja bi bak. Bi kaç tık,düşürelim ,onu.Hallolur.
Hocam karıştırdın galiba 10850k 10 çekirdek 20 thread işlemci, temel frekansta 125Watt TDP değeri var ki temel frekansta, normal kullanımda tüm çekirdekler için 250watt TDP değeri olduğu yazılıyor, gerçek deneyimde bunun da üzerine çıkabileceği düşünülürse o soğutucu o işlemciye yetmez. 240mm soğutucular teknik özelliklerinde genelde 210watt tdp değeriyle görülüyor. Bence soğutucu hakkını verecek seviyede değil.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
TDP değeri ,watt değil,zaten seninde bildiğin bi konu.
Şimdi bu işlemcinin yazdığın gibi PL2 seviyesinde, çektiği watt değeri 200 wattın üzerine rahatça çıkıyor. Ancak bu durum ,prime 95 gibi testte ,SMAL FFT, AVX komutları açıkken meydana gelebiliyor.
Oyunda o kadar çıkamaz.

Yani,benim tahminim,hala bi voltaj fazlalığı var gibi.

aimnil

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
TDP değeri ,watt değil,zaten seninde bildiğin bi konu.
Şimdi bu işlemcinin yazdığın gibi PL2 seviyesinde, çektiği watt değeri 200 wattın üzerine rahatça çıkıyor. Ancak bu durum ,prime 95 gibi testte ,SMAL FFT, AVX komutları açıkken meydana gelebiliyor.
Oyunda o kadar çıkamaz.

Yani,benim tahminim,hala bi voltaj fazlalığı var gibi.
Tabi ki oyunda o kadar çekmez ama genel veriler üzerinden değerlendirdim. Voltaj direnci nasıldır hiç bilmiyorum ama ryzende boost kullanırken voltaj düşürünce performans da düşüyordu bunda da aynı durum turbo da geçerli mi onu da bilmiyorum. Biraz da macunun surulusu ya da kalitesi nasıldi onla ilgili olabilir diye şüpheleniyorum. Yine de 240mm soğutucu yetmeyeceği gorusundeyim otomatik olarak kullanılırsa. Elle voltaj frekans ayarları yapılırsa ve performans da düşmezse o durumu ayrı tutuyorum tabi ki.

26¥¥26

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,554
100 derece çok anormal.Soğutucun tam gücünde çalışmıyor olabilir.Yada sorunludur.BIOS dan tam gücünde çalışması için ayarlayabilirsin. @EFI Shell sana yardımcı olabilir.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
soğutucunun tıpasını açıp sıvı eklesin saf su olutor o.

Backup5377

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5

2.NVIDIA RTX 2080 Super
4. G.Skill 2x8GB RAM

Sorum şudur ki ben bu bilgisayarı 2 hafta önce dizdim. Çoğu oyunları indirmeye başladım Valorant, LoL, R6 vs. gibi fakat oyunu oynarken aklıma takılan tek şey CPU sıcaklığıydı. Arkadaşlar YouTube'da bu sistemin aynısı (sadece sıvı soğutma sistemi farklı) CPU olarak Valorant'ta 1440P'de yüksek ayarlarda 60 dereceyi geçmez iken benim bilgisayarım 72 derecelere ulaştı, ve Rainbow oynarken aynı şekilde onun bilgisayarı 72 derece Max iken benim bilgisayarım 86 derece olunca korkup kapadım. Belki daha da yükselecekti. İnternette %100 CPU kullanımında bile 78 derece olan işlemci neden burada bende çok fazla ısınıyor. Sorun işlemcide mi, sıvı soğutmada mı? Bu bilgisayar benim ilk bilgisayarım. Lütfen bana yardımcı olun. Ben tüm oyunları oynayabileyim diye para biriktirdim ama bu sistemle bile 86 dereceyi görecekse ben neden dizdim bunu? Lütfen yardım edin.
Fanın tozlandı mı ? Eğer tozlandıysa çok ısınır.Ekran kartında hiç bir aniden ısınma hissetin mi ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

2.NVIDIA RTX 2080 Super
4. G.Skill 2x8GB RAM

CORSAIR CW-9060045-WW ICUE H150I RGB PRO XT 360 MM SIVI ISLEMCI S Fiyatları ve Özellikleri bu fanı alırsan belki ısınmaz ?

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,070
Aynısı bende de oluyor 360mm soğutmayla. aynı işlemci + 3080. oyunlarda en çok ısındıran R6 oldu. ortalama 75 80 dereceler gördüm. ancak bu güçlü işlemci için bu değerlerin normal olduğu söyleniyor. Zaten valorantta 60 65i geçmiyor.