Aşırı ısınma sorunu - i7 6700k

Bu konuyu okuyanlar

lvntr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba sevgili arkadaşlar son bir aydır ısınma sorunu yaşıyorum yardımlarınızı rica ederim. Bilgisayar özelliklerim aşağıdaki gibidir.

i7 6700k
Asus Maximus VIII Ranger
MSI GTX 1080 Ekran Kartı
16 GB Ram 2666 MHZ
SilverStone Tundra TD03LITE Sıvı Soğutma
High Power 750W 80+ Bronze
Kasada 5 adet Corsair Air ML120 Pro PC Fanı mevcut.
2 tanesi ön giriş 2 tanesi CPU soğutucuda egzoz çıkışında bir tanesi de üst çıkışta bulunuyor.

Sorunum: Bir aydır işlemci ısınma problemi yaşıyorum. PC boşta iken veya internet de gezerken v.s işlemci ısısı 50-60 derece arasında geziniyor.
Oyun açtığımda veya herhangi bir stres testi uyguladığımda 2dk içinde işlemci ısısı 100 dereceyi görüyor.
Bios ayaları orjinal herhangi bir değişiklik yapmadım. Windowsu sıfırdan kurdum orijinal lisanslı windows.
Anakart ısısı 35 dereceyi geçmiyor.

Bu arada güç ayarlarından max. işlemciyi yüzde 85 ayarladığım durumda bu yüzde yüzde oyun açar açmaz kitleniyor bilgisayar.

Kasa tamamen temizlendi tek bir toz yok.
İşlemci macunu 3 kez farklı markalar ile değiştirildi problemde en ufak bir düzelme olmadı. En son uygulanan macun Corsair XTM50 Yüksek Performanslı Termal Macun
Bağlantıların tamamını kontrol ettim herhangi bir sorun görünmüyor.

CPU soğutucusunu devre dışı bırakıp PC bios açtığımda sistem 30 dereceden başlıyor yavaş yavaş yükseliyor ben 60 dereceye kadar yükselmesine izin verdim sonra kapattım. 60 derece olması 2dk sürdü yaklaşık olarak.

Gidip yeni bir soğutucu mu alsam diye düşünmeye başladım veya başka sorun olabilir mi ?

Sizce sorun neden olabilir.
Yardımlarınızı rica ederim.

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (1).png
    Ekran Görüntüsü (1).png
    229.4 KB · Görüntüleme: 118

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,954
Onu geçtimde RAM'inizin 3200MHz olması gerekmez miydi?