Hızlı Şarj Pile Zarar Verir mi, Telefonumuzu Nasıl Şarj Etmeliyiz? ve Dahası!

Bu konuyu okuyanlar

emrejan6363

Asistan
Reaksiyon puanı
105
Ben hiç karşılaşmadım şahsen böyle bir sorunlar. Acaba çok ısındığı için mi kesiyor şarjı?

Ama yine de servise göndermeniz en sağlıklıdır olur.
garantisi bitti .cihaz değilde adaptör çok ısınıyo

Reaksiyon puanı
7,999
elimde iphone 8 var .şarjdayken genelde 40larda oluyo birden kesiliyo ve bildirim sesi gibi bişey ötüyo tabi ben bunu sonradan farkediyorum tel yanımda şarj olmadığı için.sonra bakıyorum adaptör ısınmış biraz soğutuyorum ,telefonu şarjdan çıkarıp adaptörü mermere koyuyoırum.sonrasında şarja devam ediyorum.bu olay 4-5 kez başıma geldi.ne yapmalıyım.APPLE ile konuştum destekten fayda olmadı uzaktan.servise gidersem öyle faydalı olur dediler.servise gitmem de zor uzak bana
Şarj aleti ve telefonu servise götürün. Normal değil anlattıklarınız. Garantisi devam ediyorsa ücretsiz şekilde hizmet alabilirsiniz.

Şarj aleti ve kablonuz orjinalse ve telefonunuz servis dışında işlem görmediyse tabi.

Ecomanya

Müdavim
Reaksiyon puanı
658
Kasıtlı olarak neden bozulan batarya koysunlar ?

EmreGndmr

Doçent
Reaksiyon puanı
686
o şarj %100'ü görmeden çıkarınca vicdan azabı çekiyorum :D ama son zamanlarda %80 civarında çıkarmaya alıştım.Tek sorun telefonu %10 seviyelerinde ike şarja takmak.O da düzelir yavaş yavaş.Elinize sağlık.

(Bu arada babama göstermem için bir kanıt oluştu artık,hep "%100'e kadar doldur %1'de tak,yoksa zarar görür" diyor,ben durumu açıklasam bile "yalan bilgi o,inanma" diyordu :D.)

Kaansenn34

Doçent
Reaksiyon puanı
680
Uzun zamandan beri forumda da "hızlı şarj zararlı mıdır, telefonu nasıl şarj etmeliyiz?" şeklinde konular açılıyor. Ben de yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim bilgileri sizlere aktarmak istiyorum.

Söze Başlamadan Önce;

Ekli dosyayı görüntüle 119306
Devir Sayısı (Cycles): Devir sayısı telefonların pillerinin sağlıklı olarak kaç şarja dayanabileceğini belirtir. %0'dan %100'e şarj etmek bir devire tekabül eder.

C: Belirli miktarda (mAh) bir pilin ne kadar sürede (ya da belirli bir süre zarfında kaç mAh şarj edebildiğini) şarj edildiğini gösteriyor. Örneğin yandaki grafikte 1000 mAh'lik bir pili 1C 1 saatte şarj ederken 2C ise 30 dakikada şarj ediyor.

1- Hızlı Şarj Zararlı Mıdır?

Ekli dosyayı görüntüle 119305

Grafiğe baktığımızda C'ler şarj olma ve boşalma hızları, eğriler de hangi hızda şarj edildiğine göre devir sayısının ne hızla azaldığını gösteriyor. Kolay anlamak için 1C'ye 5W, 2C'ye ise 10W diyelim. Eğer pil 5W bir hız ile şarj oluyorsa yine 5W bir hızla boşalıyor, 10W bir hızla şarj olur ise de yine 10W bir hız ile boşalıyor. Yani pil ne kadar hızlı dolarsa o kadar da hızlı boşalıyor. Bu da pili daha sık şarj etme ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Grafikte de görüldüğü üzere 2C ile şarj olan bir pil 1C ile şarj olan bir pile göre devir sayısını daha hızlı tükeniyor. Sonuç olarak şunu diyebiliriz ki hızlı şarj pile zarar vermez ancak maalesef ki pilin devir süresini daha hızlı azalttığından yavaş şarja oranla pilin ömrünü de kısaltır.

2- Pili Nasıl Şarj Etmeliyiz?

Ekli dosyayı görüntüle 119304
Bu grafikte ise belirli bir işlemci (SoC) sıcaklığında belirli şarj seviyelerinde pilin devir sayısının azalışları verilmiş. Örneğin mor eğri telefonun pilini %45'e düşünce şarja takıp, %75'e gelince çıkarmayı ifade ediyor. Buradan da en sağlıklı şarj etme rutini telefonu %65 ile %75 seviyesinde tutmanın olduğu görülüyor. Bu stil en az devir sayısı harcayan ve sonuç olarak en uzun pil ömrü sunan şarj stilidir. Ancak çoğumuzun da tercih ettiği %25-100 stili ise en çok devir harcayan ve pil ömrünü en hızlı şekilde azaltan stildir. Eğer pil ömrünüzü olduğundan daha yavaş bir şekilde tüketmek istiyorsanız grafikten size en uygun olanını seçip ona göre kendinize bir şarj rutini belirleyebilirsiniz.

3- Doğru Bilinen Yanlışlar
  • Telefonu sürekli şarja takıp çıkarmak aslında pilinize zarar vermez. Hatta belirli bir seviyede tutmak istiyorsanız pili belirli aralıklarla şarj etmeniz yararlı da olacaktır.
  • Telefonu uzun süre şarjda tutmak pile fayda sağlamaz. Genellikle telefonu ilk aldığınızda kaç saat şarj etmeliyim diye düşünmenize gerek yok. Çünkü yeni nesil şarj aletleri pil %100 seviyesine gelince akımı otomatik olarak kesiyor.
  • Pili tamamen boşaltıp kalibre etmek de pile büyük bir dezavantaj sağlar. Üstte de söylediğim gibi %0-100 arası şarj bir devire tekabül eder ve bu yöntem pilin ömrünü kısaltır.

4- Tavsiyeler
  • Şarjdayken kullanmamak: Zaten şarj olurken pil ısınıyor eğer siz de bu sürede telefonu kullarsanız telefon daha da ısınır ve pil zarar görebilir.
  • Orijinal şarj aleti kullanmak.
  • Telefonun kılıfını çıkarmak şarj esnasında ısınan telefonu az da olsa ısıyı daha çabuk dışa vurmasını sağlar.
[Yukarıdaki tüm bilgiler Battery University 'den alınmıştır.]

:: Peki siz telefonunuzu nasıl şarj ediyorsunuz? Fikirlerinizi ve deneyimlerinizi bekliyorum.
Harika bir makale ellerine sağlık.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
garantisi bitti .cihaz değilde adaptör çok ısınıyo
Başka bir adaptörle denediniz mi? Eğer onda olmuyorsa o zaman adaptörü değiştirin.
o şarj %100'ü görmeden çıkarınca vicdan azabı çekiyorum :D ama son zamanlarda %80 civarında çıkarmaya alıştım.Tek sorun telefonu %10 seviyelerinde ike şarja takmak.O da düzelir yavaş yavaş.Elinize sağlık.

(Bu arada babama göstermem için bir kanıt oluştu artık,hep "%100'e kadar doldur %1'de tak,yoksa zarar görür" diyor,ben durumu açıklasam bile "yalan bilgi o,inanma" diyordu :D.)
Benim de aynı. Evlat gibi benimsediğim tıka basa dolsun istiyorum :)

emrejan6363

Asistan
Reaksiyon puanı
105
Başka bir adaptörle denediniz mi? Eğer onda olmuyorsa o zaman adaptörü değiştirin.

Benim de aynı. Evlat gibi benimsediğim tıka basa dolsun istiyorum :)
denemedim
Şarj aleti ve telefonu servise götürün. Normal değil anlattıklarınız. Garantisi devam ediyorsa ücretsiz şekilde hizmet alabilirsiniz.

Şarj aleti ve kablonuz orjinalse ve telefonunuz servis dışında işlem görmediyse tabi.
hepsi orjinal garanti bitti

vigilantemre

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,537
Telefonumu aldığımdan beri konuda yazdığı gibi kullanıyorum, kılıfı çıkarıyorum, şarjda kullanmıyorum, hatta şarja takarken uçuş moduna alıyorum. Çok büyük artısı oluyor, 5 yıllık batarya hala iyi dayanıyor (Li-Po 2500mAh)

ttcengiz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba,

Bende Hakkı ve Kerem beyin videolarında samimi yorumlarından dolayı Oppo Realme 7 Pro Siparişi için Hepsiburada sitesinden sipariş verdim.

Şarj adaptörü büyük olduğu için taşımayı düşünmüyorum.
Alternatif olarak arabada yavaş şarj edilse nasıldır? Genelikle Arabadayken seyir halindeyken şarj ederim
Bu durum Telefon bataryasına olumsuz etkileri olurmu?

Ayrıca araçta olmadığım zaman açık alanda pawerbank'tan şarj nasıl olur?

Önerilerinizi bekliyorum. ?

Saygılarımla.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Alternatif olarak arabada yavaş şarj edilse nasıldır? Genelikle Arabadayken seyir halindeyken şarj ederim
Bu durum Telefon bataryasına olumsuz etkileri olurmu?
Hayır, herhangi bir olumsuz etkisi olmaz yavaş şarjın.
Ayrıca araçta olmadığım zaman açık alanda pawerbank'tan şarj nasıl olur?
Powerbank de bir olumsuzluk yaratmaz. Dilediğiniz gibi şarj edebilirsiniz.

Amello

Doçent
Reaksiyon puanı
596
Orijinal şarj kabloları çok pahalı. Benim kablonun içindeki teller gözüküyor, üstündeki plastik soyuldu ama hala kullanıyorum. Bir şarj aletine 100 TL vermem ben.

Reaksiyon puanı
7,999
Orijinal şarj kabloları çok pahalı. Benim kablonun içindeki teller gözüküyor, üstündeki plastik soyuldu ama hala kullanıyorum. Bir şarj aletine 100 TL vermem ben.
Bir gün Allah korusun kaza olursa ne olacak? 100TL'den kaçarken telefondan olabilirsiniz.

Amello

Doçent
Reaksiyon puanı
596
Telefonda 4 yıllık :D ekranı falan kırık, şu ana kadar bir sıkıntı çıkmadı. Umarım daha da çıkmaz. J7 Prime kullanıyorum bu arada, taş gibi telefon maşallah, hiçbir yamuğunu görmedim. Tabii İphone 12 ( sallıyo olabilirim en son kaç çıktı bilmiyorum ) vs. kullanan arkadaşlara kötü gelebilir ama video izlemek ve arama yapmama falan yetiyor.

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
teknik olarak verir. Ama bu zararın boyutu çok da büyük değil.

xnes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Redmi 5 Plus cihaza sahibim. Sürekli kendi şarj aleti ile şarj ediyorum. Telefon hızlı şarj destekliyor fakat hızlı şarj adaptörü kullanmadım hiç. 3 yıl olacak 8-9 saat ekran süresi sadece 5-7 saat civarlarına düştü. Halen taş gibi bataryası :D

ömerim55

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,328
Teknik açıdan açıklar mısınız nasıl bir zararı var?
Batarya teknolojisi halen 1 amper üzeri şarjda verimliliğini kaybediyor. 3 amper civarı hızlı şarj ile şarj yapılırsa batarya ciddi derecede ısınır. Isı da bataryanın en büyük düşmanıdır.

Reaksiyon puanı
7,999
Batarya teknolojisi halen 1 amper üzeri şarjda verimliliğini kaybediyor. 3 amper civarı hızlı şarj ile şarj yapılırsa batarya ciddi derecede ısınır. Isı da bataryanın en büyük düşmanıdır.
O zaman neden Apple , Samsung , Huawei başta olmak üzere üreticiler hızlı şarj aletleri üretiyor?

Tollyver

Asistan
Reaksiyon puanı
151
pili şarj ederken genelde %30 altına düşmeden şarja takarım, %80'in üstüne de çıkmam.

Kadir Galip

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
72
Uzun zamandan beri forumda da "hızlı şarj zararlı mıdır, telefonu nasıl şarj etmeliyiz?" şeklinde konular açılıyor. Ben de yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim bilgileri sizlere aktarmak istiyorum.

Söze Başlamadan Önce;

Ekli dosyayı görüntüle 119306
Devir Sayısı (Cycles): Devir sayısı telefonların pillerinin sağlıklı olarak kaç şarja dayanabileceğini belirtir. %0'dan %100'e şarj etmek bir devire tekabül eder.

C: Belirli miktarda (mAh) bir pilin ne kadar sürede (ya da belirli bir süre zarfında kaç mAh şarj edebildiğini) şarj edildiğini gösteriyor. Örneğin yandaki grafikte 1000 mAh'lik bir pili 1C 1 saatte şarj ederken 2C ise 30 dakikada şarj ediyor.

1- Hızlı Şarj Zararlı Mıdır?

Ekli dosyayı görüntüle 119305

Grafiğe baktığımızda C'ler şarj olma ve boşalma hızları, eğriler de hangi hızda şarj edildiğine göre devir sayısının ne hızla azaldığını gösteriyor. Kolay anlamak için 1C'ye 5W, 2C'ye ise 10W diyelim. Eğer pil 5W bir hız ile şarj oluyorsa yine 5W bir hızla boşalıyor, 10W bir hızla şarj olur ise de yine 10W bir hız ile boşalıyor. Yani pil ne kadar hızlı dolarsa o kadar da hızlı boşalıyor. Bu da pili daha sık şarj etme ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Grafikte de görüldüğü üzere 2C ile şarj olan bir pil 1C ile şarj olan bir pile göre devir sayısını daha hızlı tükeniyor. Sonuç olarak şunu diyebiliriz ki hızlı şarj pile zarar vermez ancak maalesef ki pilin devir süresini daha hızlı azalttığından yavaş şarja oranla pilin ömrünü de kısaltır.

2- Pili Nasıl Şarj Etmeliyiz?

Ekli dosyayı görüntüle 119304
Bu grafikte ise belirli bir işlemci (SoC) sıcaklığında belirli şarj seviyelerinde pilin devir sayısının azalışları verilmiş. Örneğin mor eğri telefonun pilini %45'e düşünce şarja takıp, %75'e gelince çıkarmayı ifade ediyor. Buradan da en sağlıklı şarj etme rutini telefonu %65 ile %75 seviyesinde tutmanın olduğu görülüyor. Bu stil en az devir sayısı harcayan ve sonuç olarak en uzun pil ömrü sunan şarj stilidir. Ancak çoğumuzun da tercih ettiği %25-100 stili ise en çok devir harcayan ve pil ömrünü en hızlı şekilde azaltan stildir. Eğer pil ömrünüzü olduğundan daha yavaş bir şekilde tüketmek istiyorsanız grafikten size en uygun olanını seçip ona göre kendinize bir şarj rutini belirleyebilirsiniz.

3- Doğru Bilinen Yanlışlar
  • Telefonu sürekli şarja takıp çıkarmak aslında pilinize zarar vermez. Hatta belirli bir seviyede tutmak istiyorsanız pili belirli aralıklarla şarj etmeniz yararlı da olacaktır.
  • Telefonu uzun süre şarjda tutmak pile fayda sağlamaz. Genellikle telefonu ilk aldığınızda kaç saat şarj etmeliyim diye düşünmenize gerek yok. Çünkü yeni nesil şarj aletleri pil %100 seviyesine gelince akımı otomatik olarak kesiyor.
  • Pili tamamen boşaltıp kalibre etmek de pile büyük bir dezavantaj sağlar. Üstte de söylediğim gibi %0-100 arası şarj bir devire tekabül eder ve bu yöntem pilin ömrünü kısaltır.

4- Tavsiyeler
  • Şarjdayken kullanmamak: Zaten şarj olurken pil ısınıyor eğer siz de bu sürede telefonu kullarsanız telefon daha da ısınır ve pil zarar görebilir.
  • Orijinal şarj aleti kullanmak.
  • Telefonun kılıfını çıkarmak şarj esnasında ısınan telefonu az da olsa ısıyı daha çabuk dışa vurmasını sağlar.
[Yukarıdaki tüm bilgiler Battery University 'den alınmıştır.]

:: Peki siz telefonunuzu nasıl şarj ediyorsunuz? Fikirlerinizi ve deneyimlerinizi bekliyorum.
Ben telefonumu pil %8/10 seviyesine geldiğinde şarja takıyorum. Şarjdayken şöyle bir sıkıntı var %98'e kadar oldukça hızlı bir şekilde kısa bir sürede geliyor ancak bundan önceki yüzdelere kıyasla %100 olması oldukça uzun sürüyor, bunun sebebi nedir sizce?

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Ben telefonumu pil %8/10 seviyesine geldiğinde şarja takıyorum. Şarjdayken şöyle bir sıkıntı var %98'e kadar oldukça hızlı bir şekilde kısa bir sürede geliyor ancak bundan önceki yüzdelere kıyasla %100 olması oldukça uzun sürüyor, bunun sebebi nedir sizce?
O neredeyse her cihazda var. Belirli bir seviyeden sonra cihazlar ilk yüzdelere göre daha yavaş şarj oluyor.

Serhadcicekli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
29
Bataryam 5020 mAH ben de diyorum nedem bu kadar hızlı bitiyor? bu arada 30 wattlık hızlı bi şarjda telefonu 2 buçuk saattir şarj ediyorum. Pil 100% olmuş ta ne zaman olmuştur onu bilmiyorum yani 1 saat önce bile olabilir. İşte telefona veya bataryaya farkedilecek biçimde zarar verir mi?