Realme 6 Pro aldım, Hızlı şarj olmadan nasıl şarj edebilirim ve Kutusundan çıkan kablo ile Eski Iphone şarj başlığını kullanırsam zararlı olur mu ?

Bu konuyu okuyanlar

Echidna

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Başlıktanda anlayabileceğiniz üzere Daha Yeni Realme 6 pro aldım, Önerileri için bu forumdaki bir çok insana da teşekkür ederiyorum, Post açmıştım orada önerdiler. Şimdi asıl konuya gelecek olur isek. Telefonda 30 W hızlı şarj var ama Hızlı şarj ın pili çabuk öldürdüğünü duyduğumdan Telefonu acil durum olmadığı sürece Hızlı şarj olmadan şarj etmek isterim ama Ne yazık ki telefonda görünüşe göre Hızlı şarj ı kapat ayarı diye bir şey yok (varsa lütfen söyleyin ben bulamıyorum) Bu yüzden de 30 w lık Kutudan çıkan şarj kafası yerine, telefonu Eski İphone 6 marka telefonumun 5 W şarj kafasına 6 pro nun Kutusundan çıkan kabloyu takarak şarj etmeyi denedim ve Olumlu sonuç aldım ANCAK %30 luk bir şarj ediş sonrasında İphone şarj kafasının ısındığını fark ettim, Sizce bunu bu şekilde kullanmak güvenli mi yoksa Başka bir yöntem mi uygulamalıyım ? Gidip Android bir şarj kafası mı almam gerekiyor ? yada Kutudan çıkan kablo yerine direk Başka bir Android kablo alıp mı Iphone şarj kafası ile onu mu birleştireyim ? Bu şarj kafasındaki ısınma neden gerçekleşti (Iphone umu şarj ederken hiç ısınma olmamıştı) ve Öyle kullanırsam zararlı mı olur çünkü biraz olsun ısı Kablonun kafaya girdiği noktaya da yayılmış

İsimyok08

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,106
Hızlı şarj pile zarar verseydi markalar hızlı şarj özelliğini telefonlara koymazlardı. Ve eski Iphone adaptörü ile şarj etmenizde bir sakınca yok. Çok ısınıyorsa kullanmamanızı öneririm. Ve hızlı şarj kapatma özelliği nasıl yok ? Ayarlarda olması gerek.

MrOwL0

Asistan
Reaksiyon puanı
448
Bence kutudan çıkan şarj kablosunu ve başlığını kullanın

Echidna

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Hızlı şarj pile zarar verseydi markalar hızlı şarj özelliğini telefonlara koymazlardı. Ve eski Iphone adaptörü ile şarj etmenizde bir sakınca yok. Çok ısınıyorsa kullanmamanızı öneririm.
Telefon un hafif ısındığını gözlemledim ve Bu şekilde sürekli hızlı şarj eder isem Telefonun pil ömrünün normalden çok daha hızlı gideceğini düşündüm, Buna dair bir şeyler okuduğumu da hatırlıyorum. Sürekli olarak Hızlı şarj kullanımı gerçekten pili hızlı öldürmüyor mu ?

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
Hocam artık cihaz üreticileri hızlı şarja göre ayarlıyorlar bataryaları belli bi yerden sora hızlı sarj hızını kesiyor zaten atıyorum %70 den sonra yavas doluyor az daha korkmanıza gerk yok eski usuller yok artık telefon üreticileri coğu sorunu çözdü sarj konusında

Echidna

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bence kutudan çıkan şarj kablosunu ve başlığını kullanın
Hızlı şarjı durduramadığımdan ve Sürekli Hızlı şarj ın pili hızlı öldüreceğini duyduğumdan Alternatif aramaktayım. Eğer doğru değilse onu bilmiyorum

Erenist2020

Müdavim
Reaksiyon puanı
7,299
Başlıktanda anlayabileceğiniz üzere Daha Yeni Realme 6 pro aldım, Önerileri için bu forumdaki bir çok insana da teşekkür ederiyorum, Post açmıştım orada önerdiler. Şimdi asıl konuya gelecek olur isek. Telefonda 30 W hızlı şarj var ama Hızlı şarj ın pili çabuk öldürdüğünü duyduğumdan Telefonu acil durum olmadığı sürece Hızlı şarj olmadan şarj etmek isterim ama Ne yazık ki telefonda görünüşe göre Hızlı şarj ı kapat ayarı diye bir şey yok (varsa lütfen söyleyin ben bulamıyorum) Bu yüzden de 30 w lık Kutudan çıkan şarj kafası yerine, telefonu Eski İphone 6 marka telefonumun 5 W şarj kafasına 6 pro nun Kutusundan çıkan kabloyu takarak şarj etmeyi denedim ve Olumlu sonuç aldım ANCAK %30 luk bir şarj ediş sonrasında İphone şarj kafasının ısındığını fark ettim, Sizce bunu bu şekilde kullanmak güvenli mi yoksa Başka bir yöntem mi uygulamalıyım ? Gidip Android bir şarj kafası mı almam gerekiyor ? yada Kutudan çıkan kablo yerine direk Başka bir Android kablo alıp mı Iphone şarj kafası ile onu mu birleştireyim ? Bu şarj kafasındaki ısınma neden gerçekleşti (Iphone umu şarj ederken hiç ısınma olmamıştı) ve Öyle kullanırsam zararlı mı olur çünkü biraz olsun ısı Kablonun kafaya girdiği noktaya da yayılmış
Cihazın kendi orijinal şarj cihazı ile şarj etmeni tavsiye ederim.Başka şarj cihazı telefona zarar verebilir.Hızlı şarj olayına bir şey diyemem.Forumda Realme 6 Pro kullanan var ona sor derim.

İsimyok08

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,106
Telefon un hafif ısındığını gözlemledim ve Bu şekilde sürekli hızlı şarj eder isem Telefonun pil ömrünün normalden çok daha hızlı gideceğini düşündüm, Buna dair bir şeyler okuduğumu da hatırlıyorum. Sürekli olarak Hızlı şarj kullanımı gerçekten pili hızlı öldürmüyor mu ?
Ben 1 senedir cihazımı hızlı şarj ile kullanıyorum. Hiçbir sıkıntı yok. Şarjıda iyi gidiyor. %20'yi düşmesin şarjınız. Isınması normaldir. Sonuçta 30W giriyor içeri. Bir zararı olmaz diye düşünüyorum hızlı şarjın.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Şarj esnasında bir miktar ısınması çok normal bu arada merak etmeyin. Zaten hızlı şarj teknolojilerinin çoğu da ortalama yüzde 80'e kadar hızla, sonradan yavaş bir şekilde devam ediyor diye biliyorum.

İsimyok08

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,106
Şarj esnasında bir miktar ısınması çok normal bu arada merak etmeyin. Zaten hızlı şarj teknolojilerinin çoğu da ortalama yüzde 80'e kadar hızla, sonradan yavaş bir şekilde devam ediyor diye biliyorum.
Evet hocam. Çoğu telefon %80-90 aralıklarında pil sağlığı için hızlı şarjı kapatıyor.

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
125w hızlı sarjı deniyor artık adamlar yarım saatte full oluyor batarya adamlar düşünerek yapıolar bunları bi sıkıntı olsa yapmazlar

Echidna

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Herkes öyle diyor ise O zaman Normal Şarj kafası ve Kablosu ile şarj edeceğim, Herkese teşekkür ediyorum. Ve Umarım %60 dan %90 a tek seferlik Iphone kafası ile şarj edişim Telefonu yada kabloyu mal etmemiştir. Bir de ordan patlamayayım

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Herkes öyle diyor ise O zaman Normal Şarj kafası ve Kablosu ile şarj edeceğim, Herkese teşekkür ediyorum. Ve Umarım %60 dan %90 a tek seferlik Iphone kafası ile şarj edişim Telefonu yada kabloyu mal etmemiştir. Bir de ordan patlamayayım
Tek seferde hemen bozulacak aletler değil artık günümüz cihazları bu kadar pinpirikli olmanıza gerek yok merak etmeyin :)

LifeStyle

Müdavim
Reaksiyon puanı
802
telefon kutusunun içinden çıkan şarj adaptörünü ve kablosunu kullanın. başka heyecanlar aramayın. telefonun pili 2 hafta sonra bozulcak diye düşünmeyin. yavaş da doldursanız, hızlı da doldursanız bir fark olmayacak, çünkü her teknolojik aletin, parçanın bir kullanım ömrü var..

İsimyok08

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,106
Şarjını %20'nin altına düşürme. Minimum %80 olana kadar şarja tak. Batarya çok ısındığında telefonu bırak. Bataryana birşey olma ihtimali daha da düşük olacaktır :)

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
Android sürümü güncellemesi gelirse yapma belli bir süre sarjdayken oyun oynama bataryana bişi olmz ?

Echidna

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Şarjını %20'nin altına düşürme. Minimum %80 olana kadar şarja tak. Batarya çok ısındığında telefonu bırak. Bataryana birşey olma ihtimali daha da düşük olacaktır :)
%20 nin üstüden %100 e kadar mı şarj edeyim ? Telefon şarjda iken kesinlikle kullanmama kuralım var o yüzden genelde 80-90 civarları şarjdan çıkarma adetim mevcut, eğer zararlı ise bırakayım direk
Mesaj otomatik birleştirildi:

Android sürümü güncellemesi gelirse yapma belli bir süre sarjdayken oyun oynama bataryana bişi olmz ?
Android sürümü güncellemesini ne yazık ki Yaptım, O kadar mı kötü ?

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
%20 nin üstüden %100 e kadar mı şarj edeyim ? Telefon şarjda iken kesinlikle kullanmama kuralım var o yüzden genelde 80-90 civarları şarjdan çıkarma adetim mevcut, eğer zararlı ise bırakayım direk

Markadan markaya değişiyor ama genelde yıpratma güncellemesi veriyor cihaz üreticileri o kadar kötü değilde genelde android güncellemesinden sonra bataryanın yetmediği söylenir

Echidna

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Markadan markaya değişiyor ama genelde yıpratma güncellemesi veriyor cihaz üreticileri o kadar kötü değilde genelde android güncellemesinden sonra bataryanın yetmediği söylenir
3 Gb bir dev güncelleme idi ve Hata çözüyor olduğu, iyileştirmeler yaptığı yazıyordu. Telefonu yeni aldığım için Hata oluşmasın diye yaptım, Yazık olmuş cidden

Bir de Telefonu %60 ın altına indiğinde Pil tasarruf moduna geçecek ayarda kullanıyorum (Aynı şekilde %60 ın üstüne çıktığında otomatik olarak modu kapatıyor) Bu şekilde kullanmamda bir sakınca var mıdır ? %60 ın üstüne dek Tasarruf modunda şarj edilmesinde bir sakınca var mı ?

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
3 Gb bir dev güncelleme idi ve Hata çözüyor olduğu, iyileştirmeler yaptığı yazıyordu. Telefonu yeni aldığım için Hata oluşmasın diye yaptım, Yazık olmuş cidden

Bir de Telefonu %60 ın altına indiğinde Pil tasarruf moduna geçecek ayarda kullanıyorum (Aynı şekilde %60 ın üstüne çıktığında otomatik olarak modu kapatıyor) Bu şekilde kullanmamda bir sakınca var mıdır ? %60 ın üstüne dek Tasarruf modunda şarj edilmesinde bir sakınca var mı ?
Aklınızda olsun güncelleme geldiktn sonra hemen yapmayın 1 hafta takip edin forumları güncelleme sıkıntı yaratmışmı cihazda sorunlar varmı diye sonra gğncelleyin sizin cihaz yeni olduğundan pek fark etmez kullandıkca anlasılır zaten

Doğukan S

Doçent
Reaksiyon puanı
266
Şarj esnasında cihaz ısınınca insanın aklına ister istemez hızlı şarj cihaza verir düşüncesi geliyor ancak bunu cihazın işlemcisi ve bataryası destekliyor. Bu yüzden herhangi bir şekilde korkmanıza gerek yok. Benim eski telefonumda hızlı şarj yoktu ancak o da şarj esnasında ısınıyordu. Ben S7 Edge'yi ilk aldığımda Samsung'a sormuştum. Canlı destek bana cihaza bir zarar gelecek olsa bu özellik cihazda olmazdı demişti. Diğer soruya gelirsek her zaman cihazı kutudan çıkan şarj aleti ve kablosuyla desteklemek daha iyi olacaktır.

alpotter

Profesör
Reaksiyon puanı
4,115
Realme 6 Pro kullanıcısıyım, soruları tek tek cevaplayacağım ;
Cihaz zaten 30w desteklediği için hızlı şarjın bataryaya ve telefona herhangi bir zararı yoktur.
Şarjda cihazın ısınması oldukça normaldir.
Oyun oynarken pil tasarrufu modunu kapatmalısınız.
Kesinlikle orijinal şarj aletini ve kablosunu kullanmalısınız.
Eğer bir yere gitmek için aceleniz yoksa, yüzde 10 20 civarlarında şarja takıp tam şarja ulaşmasını bekleyin, zaten 50 55 dakikada tam şarja ulaşılıyor.
Güncelleme bana da geldi, ben pil performansında düşüş değil, artış gördüm. Realme kullanıcıları kulübünde de ekran sürelerini detaylıca paylaştım, bir göz atın isterseniz :)

İsimyok08

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,106

Şarjını %20''nın altına düşürme . Ve Minimum batarya %80 olana kadar şardan çıkarma. %100 daha sağlıklı olur.

helpbylerbayanlar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Realme 6 Pro kullanıcısıyım, soruları tek tek cevaplayacağım ;
Cihaz zaten 30w desteklediği için hızlı şarjın bataryaya ve telefona herhangi bir zararı yoktur.
Şarjda cihazın ısınması oldukça normaldir.
Oyun oynarken pil tasarrufu modunu kapatmalısınız.
Kesinlikle orijinal şarj aletini ve kablosunu kullanmalısınız.
Eğer bir yere gitmek için aceleniz yoksa, yüzde 10 20 civarlarında şarja takıp tam şarja ulaşmasını bekleyin, zaten 50 55 dakikada tam şarja ulaşılıyor.
Güncelleme bana da geldi, ben pil performansında düşüş değil, artış gördüm. Realme kullanıcıları kulübünde de ekran sürelerini detaylıca paylaştım, bir göz atın isterseniz :)
Hocam hızlı şarjı nasıl devre dışı bırakıyoruz ?

helpbylerbayanlar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
neden hızlı şarjı devre dışı bırakmak istiyorsunuz ?
Devre dışı bırakmaktan ziyade benim şu anlık işime yaramıyor. Yani acil bir işim yokken hızlı şarj olmasını istemiyorum. Böyle bir özellik var mı ? biraz baktım da ayarlardan bulamadım. Birde şarjı %30 da takıyorum bir zararı olur mu ? birde hızlı şarj yaparken illa %100 kadar dolması gerekir mi ?

alpotter

Profesör
Reaksiyon puanı
4,115
Devre dışı bırakmaktan ziyade benim şu anlık işime yaramıyor. Yani acil bir işim yokken hızlı şarj olmasını istemiyorum. Böyle bir özellik var mı ? biraz baktım da ayarlardan bulamadım. Birde şarjı %30 da takıyorum bir zararı olur mu ? birde hızlı şarj yaparken illa %100 kadar dolması gerekir mi ?
Zaten çok kısa bir sürede doluyor, böyle bir isteğinizin olmasına anlam veremedim.
%20 seviyelerinde takıp tam şarja ulaşınca şarjdan çıkarmak en doğrusu olacaktır.
iyi günler :)

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Oppo ve Realme telefonlarında hızlı şarj sırasında telefon değil adaptör ısınıyor buda telefonun zarar görmesini engelliyor. Tüm devlreleri adaptöre koymuşlar o yüzden boyutlarıda normale göre büyük oluyor.

Ayrıca orjinal batarya dışında kablo kullanman bence daha zararlıdır. Teknolojik alet alıyon verdiği hizmeti köküne kadar sömürmen lazım. Ben hızlı şarj istemiyom diyen ilk defa görüyom :D Batarya bu bozulursa bozulsun en kötü 200-300 TL verip 2 yıl sonra yenisi ile değiştirirsin.

İlerde siz bu kafa ile araba alırsanız gazı çok kullanmıyom pedalı söksem olur mu flanda dersiniz :)

helpbylerbayanlar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Zaten çok kısa bir sürede doluyor, böyle bir isteğinizin olmasına anlam veremedim.
%20 seviyelerinde takıp tam şarja ulaşınca şarjdan çıkarmak en doğrusu olacaktır.
iyi günler :)
Konuyla alakası yok ama siz realme 6 pro yu ne kadara almıştınız ?