Hazreti İsa Aslında Hiç Olmadı mı..?

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
@promidal

Ilk öncelikle hadis'in anlamini ögren sonra gel burda o sirktir bu sirktir diye söylen. Sen peygamberlik görevini sadece kuran-i getirmeyle sinirli oldugunumu saniyorsun?

“Hak dini onlara açıklasın diye, her peygamberi Biz kendi kavminin lisanıyla gönderdik.”(İbrahim Sûresi,14/4) Hadi gel de hadislere tekrar uydurma yalan dolan de bakalim.

Bütün hadisler kuran'in tefsiridir ve sen bunlarin hic birini yalanlayamazsin.

Bakiyorum bu aralar kuran-i kerimden, allahtan peygamberden bir haber olanlar cikmis din dersi veriyorlar. Sorabilir miyim acaba siz ne ayaksiniz?
seninle burada bunları tartışacak değilim. herkesin inancı kendinedir. ben kuranı her harfiyle hemde türkçe ezbere bilen birisiyim. hadis,tefsir ve fıkıh eğitimleri aldım.ayrıca islam tarihi ve arap tarihine ilgi duyup epey okudum. ancak kuran dan öğrendiklerime göre konuşurum. kuran dışı hiçbirşeyin dine kaynak olamayacağını öğrendiğim için hadis gibi kaynaklara itibar etmem

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=187384]promidal[/MENTION]

O zaman bosuna okumussun dostum. Allah'a iman edip peygamberin söylediklerini yalanlayan adam isterse kuran-i kerimi 1000 kere hatim etmis olsun yine nafile.

Allah bana ve resulüme uyun diyor. Kuran hadislerle aciklanir, peygamber efendimiz haricinde kimse dogru hükmü cikaramaz. Namaz kuranda var ama peygamber efendimiz gerek hadisleriyle gerek yaptiklariyla onu nasil dosdogru kilmamiz gerektigini aciklamistir.

Bu konu hakkinda verebilecegim bir ayet daha var: Kuran-i insanlara aciklayasin diye sana indirdik (nahl 44)

Kurani kerim aciklamasiz ögrenilseydi, peygamberimize teblig et yeter denilirdi ( acikla ) denmezdi. Gördügün gibi aciklamasi acik acik emrediliyor.

Son olarak: Bekara suresi 151 ayet

Nitekim size, aranızda (görev yapmak üzere), sizden (kendinizden) bir Resûl (Peygamber) gönderdik ki, âyetlerimizi size tilâvet etsin (okuyup açıklasın) ve sizi (nefsinizi)tezkiye (ve tasfiye) etsin, size Kitap'ı(Kurânı Kerim'i) ve hikmeti öğretsin ve (hikmetin de ötesinde) bilmediğiniz şeyleri öğretsin..

Yalanla bakalim nereye kadar... anlamadiktan sonra istedigin kadar okudum de.

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Aslında biz de yoğuz.
Ya da aslında

[video=youtube;7dS8qeULrU8]http://www.youtube.com/watch?v=7dS8qeULrU8[/video]
-Bu bedeni görüyo musunuz?
Yokki.. :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
yahu buraya yazı yazıyorsanız akıl vardır. açıp okuyun. öyle sağdan soldan duymalarla olur mu yahu?

008taki

Asistan
Reaksiyon puanı
1
The Man From Earth diye bir film vardı. sanırım senaryo biraz ondan alıntı galiba :)

veysi dede

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Musevilik ve Hristiyanlık hakkında en güzel ve doğru cevap, Kur'an-i kerimde anlatılmaktadır.

Benim kitaplarımı iyi okuyanlar bu sırrın ne olduğunu ve kime ait olduğunu kolayca anlayacaklardır! sözü yalandır, uyduukur.

freewill kareşim çok doğru söylemiş ona katılıyorum.[/B]

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
@promidal

O zaman bosuna okumussun dostum. Allah'a iman edip peygamberin söylediklerini yalanlayan adam isterse kuran-i kerimi 1000 kere hatim etmis olsun yine nafile.

Allah bana ve resulüme uyun diyor. Kuran hadislerle aciklanir, peygamber efendimiz haricinde kimse dogru hükmü cikaramaz. Namaz kuranda var ama peygamber efendimiz gerek hadisleriyle gerek yaptiklariyla onu nasil dosdogru kilmamiz gerektigini aciklamistir.

Bu konu hakkinda verebilecegim bir ayet daha var: Kuran-i insanlara aciklayasin diye sana indirdik (nahl 44)

Kurani kerim aciklamasiz ögrenilseydi, peygamberimize teblig et yeter denilirdi ( acikla ) denmezdi. Gördügün gibi aciklamasi acik acik emrediliyor.

Son olarak: Bekara suresi 151 ayet

Nitekim size, aranızda (görev yapmak üzere), sizden (kendinizden) bir Resûl (Peygamber) gönderdik ki, âyetlerimizi size tilâvet etsin (okuyup açıklasın) ve sizi (nefsinizi)tezkiye (ve tasfiye) etsin, size Kitap'ı(Kurânı Kerim'i) ve hikmeti öğretsin ve (hikmetin de ötesinde) bilmediğiniz şeyleri öğretsin..

Yalanla bakalim nereye kadar... anlamadiktan sonra istedigin kadar okudum de.
ben peygamberin sözlerini yalanlamıyorum işte konu burada. o sözlerin peygamberin sözleri olduğundan emin olamayız. nitekim ilk hadis kitabı peygamberimizin vefatından 200 yıl kadar sonra yazılmıştır. yani o dönemde ne peygamberimiz ne de onu görenler hatta onu görenlerin torunları dahi hayatta değildir. farzedin ki bugün ben oturup sultan 2. mahmutun sözlerini kaleme almaya kalkıyorum. kaldı ki madem o kadar itibar ediyorsunuz hiç hadisleri okudunuz mu? ben okudum ama sizin okumadığınızı anlıyorum çünkü namaz kılmayı hadisler bize öğretir demişsiniz. halbuki namaz kılmayı öğreten hiçbir hadis yoktur. hadi bunu da geçtim peygamberimizin hadis toplamayı ve yazmayı yasaklayan, hadislere itibar edenlerin hristiyanlardan bir farkı kalmayacağını söyleyen hadisleri de var. neden bu hadislere itibar edilmiyor? eğer vakit ayırıp kutubissitteyi okursanız yaklaşık yarısının diğer yarısını yalanlayan hadislerden oluştuğunu göreceksiniz. peygamber neden bugün ak dediğine öbür gün kara desin..

TBM

Dekan
Reaksiyon puanı
358
öyle bir şey varsa her türlü çalınır bizden zaten devlette ajan çok

- - - Mesaj Güncellendi - - -

her devlette olduğu gibi

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=187384]promidal[/MENTION]

Yalanlamiyorum diyorsun ama isaret ettigim onca ayeti bos geciyorsun. Okumak baska, okuyup anlamak yazilani kavramak baska.

Namaz hakkinda saglam bir sürü hadis var, senin haberin yok o baska. Tefsir okudum diyorsun daha tefsir'in ne oldugunu bilmiyorsun ne is?

Bekara suresi 151 ayet

Bu ayeti okuduktan sonra hadisler söyledir böyledir diyorsan sana daha ne diyelim? Hersey kuran- kerimle bitmis olsaydi peygamber efendimize neden ( acikla ) emri verilmis?

Dindeki dört delilden üçü inkâr edilince, herkes kendi anladığını doğru kabul edecek ve böylece insan sayısı kadar din meydana gelecek, bir kaos yaşanacak ve nihayet din yıkılacaktır. Fakat bu dini yıkmaya muvaffak olamayacakları Kur’an-ı kerimde bildirilmektedir.

Eger sen bu dört delil'den kuran, sünnet ( peygamberimizin söz, fiil takrirleri ), icma ve kiyas'i yalanliyorsan ( ki sünnet'i yalanliyorsun ) müslüman olamazsin. Istedigin kadar onu okudum sunu okudum de sünnet'i yalanladikca kuran'i kerime de inansan dinden cikarsin.

İhtilaflı bir işin hükmünü Allah’tan [Kur’andan] ve Resulünden [Sünnetten] anlayın!) [Nisa 59]

(Allah’a ve Resulüne itaat edin!) [Enfal 20] Hem kuran'a hem sünnete uyun anlami cikiyor burdan.

Ve son sözüm: (Bir zaman gelir “Kur’andan başka şey tanımam” diyenler çıkar.) [Ebu Davud]

(Bir zaman gelir, beni yalanlayanlar çıkar. Bir hadis söylenince, “Resulullah böyle şey söylemez. Bunu bırak, Kur’andan söyle” der.) [Ebu Ya’la]

Sen ne kadar sunu bunu okudum desen de hicbir seyi okumadigin, sadece kulaktan dolma laflarla hareket ettigin ortada. Kuran'a inanan adam ayetleri yalanlamaz, ki göstermis oldugum ayet de Allah bana ve resulüme itaat edin diyor. Sen: Ben hadisleri saymam sadece kurana bakarim diyorsun.

Benden bu kadar.

patientia

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Millet vaaz vermeye başlamış :D herkes imam biz kafir ,töbe ya rabbim

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Konunun gündemle alakası kalmadığı için Din Kültürü bölümüne taşınmıştır.

promidal

Profesör
Reaksiyon puanı
11
@promidal

yalanlamiyorum diyorsun ama isaret ettigim onca ayeti bos geciyorsun. Okumak baska, okuyup anlamak yazilani kavramak baska.

Namaz hakkinda saglam bir sürü hadis var, senin haberin yok o baska. Tefsir okudum diyorsun daha tefsir'in ne oldugunu bilmiyorsun ne is?

Bekara suresi 151 ayet

nitekim size, aranızda (görev yapmak üzere), sizden (kendinizden) bir resûl (peygamber) gönderdik ki, âyetlerimizi size tilâvet etsin (okuyup açıklasın) ve sizi (nefsinizi)tezkiye (ve tasfiye) etsin, size kitap'ı(kurânı kerim'i) ve hikmeti öğretsin ve (hikmetin de ötesinde) bilmediğiniz şeyleri öğretsin..

Bu ayeti okuduktan sonra hadisler söyledir böyledir diyorsan sana daha ne diyelim? Hersey kuran- kerimle bitmis olsaydi peygamber efendimize neden ( acikla ) emri verilmis?

Dindeki dört delilden üçü inkâr edilince, herkes kendi anladığını doğru kabul edecek ve böylece insan sayısı kadar din meydana gelecek, bir kaos yaşanacak ve nihayet din yıkılacaktır. Fakat bu dini yıkmaya muvaffak olamayacakları kur’an-ı kerimde bildirilmektedir.

Eger sen bu dört delil'den kuran, sünnet ( peygamberimizin söz, fiil takrirleri ), icma ve kiyas'i yalanliyorsan ( ki sünnet'i yalanliyorsun ) müslüman olamazsin. Istedigin kadar onu okudum sunu okudum de sünnet'i yalanladikca kuran'i kerime de inansan dinden cikarsin.

Ihtilaflı bir işin hükmünü allah’tan [kur’andan] ve resulünden [sünnetten] anlayın!) [nisa 59]

(allah’a ve resulüne itaat edin!) [enfal 20] hem kuran'a hem sünnete uyun anlami cikiyor burdan.

Ve son sözüm: (bir zaman gelir “kur’andan başka şey tanımam” diyenler çıkar.) [ebu davud]

(bir zaman gelir, beni yalanlayanlar çıkar. Bir hadis söylenince, “resulullah böyle şey söylemez. Bunu bırak, kur’andan söyle” der.) [ebu ya’la]

sen ne kadar sunu bunu okudum desen de hicbir seyi okumadigin, sadece kulaktan dolma laflarla hareket ettigin ortada. Kuran'a inanan adam ayetleri yalanlamaz, ki göstermis oldugum ayet de allah bana ve resulüme itaat edin diyor. Sen: Ben hadisleri saymam sadece kurana bakarim diyorsun.

Benden bu kadar.
benim inancima göre ve kurandan anladiğima göre kuran dişinda delil diye saydiğiniz delilleri kaynak kabul edenlerin tamami müşriktir. Sana göre de ben müslüman değilmişim. Fikrine saygi duyarim. Ama kuranda asla affedilmeyecek kişiler olarak nitelenen, hatta kuranin inme sebebi olarak gösterilen müşriklik nedir bir öğren. öncelikle sana bir soru sorayim git kendi kendine düşün
-hristiyanlikta ve musevilikte tanrinin ismi allah değildir, ancak peygamberimizin babasi putperest bir aileye mensup olmasina rağmen neden adi abdullah' tir. (abdullah allahin kulu demektir)

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
[MENTION=297276]Captivate[/MENTION], kardeşim adam sayfa dolusu yazı yazmış ve bütün özeti şu;

"Biz belge bulduk, Türkler buldu, süper bir belgeydi, acayip olağanüstü belge. Deli gibi belge, Hristiyan alemi sarsılacak, lan müthiş belge bu!! Hani belge? İştee. kitabı alın.."

Şimdi sen diyorsun ki yüzlerce yıldır yaşayan ve yaşananı sallayalım, yüzlerce belgeyi de takmayalım; bir tane belge bulunmuş diyerek bir kaç bin yıllık olayı koparalım. :) Yok, öyle araştırmacılık böyle tarihçilik, o şekil düşünürlük olmaz. Sen senin dışındaki her şeyi ve tüm tarihi reddedeceksin, ama yine tarihe dayanan bir tane belgeye dayanarak absürd iddialar ortaya atacaksın, sonra da herkesin aynı şeyi yaparak sana iman etmesini bekleyeceksin. Doğrusu, bu durum kendi kendiyle çelişiktir.

Irkımızı ön planda tutma isteğimiz zaten yeteri kadar saçma; o yüzden bari bunu daha tutarlı çalışmalarla yapalım. Bir tane belge bulduk dünyayı hoplattık. Yok abi, tutmaz bu.

YEMEKTEYİZHASAN

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Abi adama çok ön yargılı yakşalıyorsunuz. Hala millet Kurandan ayetler falan gösteriyor. Adam HZ.İsa derken onların kafalarında canlandırdıkları İsa'yı kastediyor.

Adamın bir sürü araştırması, kitabı var. Anlattıklarını dinleyin.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Abicim, bu çalışmalar zaten onlarca yıldır yapılıyor; esasında ortada yeni bir şey yok. "Hz. İsa aslında hiç olmadı mı" sorusu, tamamen sansasyonel amaçlı bir reklam cümlesidir. Hristiyanların icat ettiği İsa kavramı ile "Hz. İsa" aynı şey değil ve fakat bu ifadelerden de bu çıkmıyor. "Hz. İsa" demek, insanların kafasındaki İsa'ya değil, öz-has gerçek İsa'yı kastetmek demektir.

Bununla beraber, bu "Hristiyanlık alemini sarsacak" şeyler zaten son yüz yıldır tartışma konusu ve bu araştırmacı Hazreti Sansasyonun doğumundan önce bulunmuş olan belgelere dayanır.

Yazının yazım şeklinden zaten rahatlıkla görülebildiği gibi, yazarın "peygamber İsa" kavramıyla ilgili de bir karşıtlığı var. Bu da olabilir, eleştirilen yan bu değil. Fakat sağ gösterip sol vurmayalım, adam olalım, değil mi? :) Yani senin düşündüğün gibi "Hz. İsa ve İsa yerine konulan bir adam" ayrımı yapmıyor şahıs. Aslında Hz. İsa tanınan kişi sıradan bir adamdır, Apollinus gelip bu İsa'nın ününü yaymış onu dünyaca tanınan bir peygamber yapmış.. gibi gibi.

D

Deleted member 216045

SDN Okuru
Aslında biz de yoğuz.
Ya da aslında

[video=youtube;7dS8qeULrU8]http://www.youtube.com/watch?v=7dS8qeULrU8[/video]
-Bu bedeni görüyo musunuz?
Yokki.. :D
Hayaller insan mı yoksa bizler hayalmiyiz :D tuttum bunu ^^
Hayaller insan mı yoksa bizler hayalmiyiz zuhaha

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Kur'anda ism-i şerifi en fazla zikredilen Peygamber efendilerimizden Meryemoğlu İsa-Mesih[as]hazretlerinin yaşayıp yaşamadığı hakkında tereddüt dahi itikadınızın bozulmasına yol açarki bu tevbesi kabul edilmeyen günahlara yol açar.
Yanlız hristiyan inancındakilerin hayallerinde canlandırdıkları isa figürü ve masallarına kabulümüz olmadığı gibi sizlerede kabulünü önermeyiz.
sadece bilmemiz gereken Babasız dünyaya geldiği annesinin kısa zamanda doğurduğu kısa zamanda konuşup yürüdüğü ve nihayetinde ölmeyip Rabbi tarafından ikinci kat semaya bedenen alındığı kıyamet gününden önce Mehdi[as]hazretlerinin dünyaya zuhurunu takib eden yıllarda büyük kıtlığı takiben müslümanların mescidi aksaya sığınıp sabah namazı kılarken ordusuyla muhammed ümmeti olarak geleceği namazı imam-ı mehdi[as]hazretlerinin arkasında muhammed ümmeti olarak kılacağı namazdan sonra deccali öldüreceği ve beş sene sonra vefat edip Efendimiz[sav]nin kabr-i şerifinin yanında bulunan kabr-i şerifine defnedileceği ehl-i sünnet olarak harfiyen tereddütsüz kabul etmemiz gerekenlerdir ki aksini düşünmek iddia etmek kur'an sünnet ve icmaya muhalefet etmektir ki şişinin itikadını boar ve tevbesi kabul olmayacak şelilde islam dışına çıkarır[Doğrusunu Rabbim teala ve tekaddes hazretleri bilir.Onun affından daha büyük bir şey yoktur ancak kur'an ve hadise muhalefet bu affa mashar olmayı engeller