Haydarpaşa yangınında ihmaller zinciri ortaya çıktı!

Bu konuyu okuyanlar

N3CAT1

Dekan
Emektar
Katılım
20 Nis 2008
Mesajlar
6,609
Reaksiyon puanı
140
Puanları
63
Gel de yanma!

576265_detay.jpg


1-TCDD, çatının 6 bin TL’lik izolasyon işini 2 yıllık İFORT şirketine verdi. Muhçu, “Ehil değiller” dedi
2-TMO Başkanı Muhçu: “Her kata su vanaları ve hortumlar konulmuş. Binada ilkel bir yöntem var”
3-Öztürk: “Ya bizden izin almadan onarıma başlandı ya da kendi başlarına yalıtım malzemesi serdiler”
4-Onarım çalışması yapan işçilerin yanında yangın söndürme tüpü olmadığı da günyüzünü çıktı

Yüzyılı aşkın süredir tarihe tanıklık eden Haydarpaşa Garı’nın çatısında önceki gün saat 15.30’da çıkan yangın, yerini iddialara ve soruşturmaya bıraktı. Tarihi garda modern yangın söndürme sisteminin olmadığı ortaya çıktı. Türkiye Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu, izolasyon çalışmasının işin ehli olmayan bir firmaya verildiğini öne sürdü. Muhçu “Binada modern bir yangın söndürme sistemi yok. Oysa çatıda dumana duyarlı dedektörler olsa yangın birkaç dakikada söndürülebilirdi” dedi. Muhçu, yangında bir dizi ihmaller zinciri bulunduğunu söyledi.

SÖNDÜRME SİSTEMİ İLKEL
Binanın 1. Grup Tescilli Kültür Varlığı olduğunu bu nedenle yangından koruma tedbirlerinin titizlikle alınması gerektiğine işaret eden Muhçu, “Binada ilkel, iptidai bir yöntem var. Her kata su vanaları ve hortumlar konulmuş bunun dışında bir çalışma yapılmamış. İçeride yangın söndürme sistemi olsaydı, ısı ve dumana duyarlı dedektörler sayesinde yangın başladıktan birkaç dakika içinde söndürülebilirdi.”

RUHSATSIZ YAPILMAZ
Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk de garla ilgili belediyeye yapılan müracaatta, çatı onarımı ve pencerelerin yenilenmesine ilişkin bir izin istendiğini belirterek şunları söyledi: “Birinci sınıf tarihi bir yapı olduğu için Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Büyükşehir ile Kadıköy Belediyelerinin müşterek denetiminde buranın onarımına izin verdi. Ancak ilgili kurumun belediyemizden ruhsat alması ve alınan ruhsatla beraber buraya denetim elemanlarının tayini, hem bizden hem Büyükşehir Belediyesi’nden gerekirdi.
Ondan sonra bu denetim eşliğinde de burada bir onarıma, tadilata başlanması gerekirdi.’’

Çatıda bir onarımın yapıldığının söylendiğini kaydeden Öztürk, “Eğer bu doğru ise, o zaman iki tez var. Birincisi, bizden izin almadan, ruhsat almadan bu büyük onarıma başladılar. Ya da, bina su aldığı için kendi başlarına oraya bemran dediğimiz, yalıtım malzemesi sermeye başladılar” dedi. Başkan Öztürk, ayrıca özel söndürme sistemi ve çalışanların yanlarında yangın söndürme tüplerinin yer alması gerektiğini işaret etti.

TEDBİR NEDEN ALINMADI?
Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp ise yangının nedenine dair “Laubalilik mi, acemilik mi, bilgisizlik mi?” sorularını yönettiği açıklamasında önemli noktaları işaret etti. Alp,
yangından sonra TV ve gazetelere ağdalı beyanatlar veren ilgililere aşağıdaki 4 soruyu yöneltti:

Bu kadar önemli bir yapıtımızın çatısı onarılırken gerekli güvenlik tedbirleri niçin yeteriyle alınamamıştır?

Çatı onarılırken Koruma Kurulu, Belediye ve Ulaştırma Bakanlığı’nın kontrolörleri sahilde
balıkmı tutuyorlardı?

Niçin etkin bir Yangından Koruma Sistemi kurulmamıştır?

Çatı yanmaya başladığında Itfaiyenin merdivenleri kısa gelince niçin havadan söndürme girişimi yapılamamıştır.?

6 BİN TL’YE BAKIMA ALINDI
Garın bakımve onarımı için Kadıköy Belediyesi bünyesindeki KUDEP’e yani Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu’na başvuruldu. Proje, 5 Nolu Koruma Kurulu’nda onaylandı. Projenin malzeme analiz raporları hazırlandı. Ocak -Şubat 2011’de ihaleye çıkılmasına karar verildi. Projenin hayata geçirilmesi için gerekli hazırlıklar yapılırken, ekimayında yağan şiddetli yağmur nedeniyle binanın çatısı aktı ve alt katları su bastı. Bunun üzerine acil müdehale yapılması gerektiği için TCDD Bölge Müdürlüğü doğrudan temin yöntemiyle 3 firmadan teklif aldı ve çatının 6 bin TL’lik izolasyon işini İFORT Grup Dijital İnşaat ve Temizlik Hizmetleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ne verdi.
Haydarpaşa'dan yangın görüntüleri için tıklayınız...

Yıldırım: 4 dakikada müdahale edildi
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Haydarpaşa Garı’ndaki yangına ihbardan 4 dakika sonra denizden, 8 dakika sonra da karadan müdahale edildiğini belirterek, “15 dakika içinde yangın kontrol altına alınmış, yangının tamamen söndürülmesi 40 dakika içinde tamamlanmıştır’’ dedi. Ulaştırma Bakanı Yıldırım, şöyle devam etti: “Yangın ucuz atlatılmıştır. Tesellimiz yangın esnasında can kaybı olmaması ve yangının katlara binanın
tamamına sirayet etmeden çatıda kontrol altına alınması olmuştur.’’ Yıldırım, bir gazetecinin “Onarımın yangınla ilgisi var mı?’’ sorusuna da şu karşılığı verdi: “Bu onarımın yangınla ilgisi olup olmadığı yine bilirkişi incelemesinden sonra ortaya çıkacak.”

“HAYDARPAŞA SORUSU”
Belediyeden izin alınıp alınmadığı yönündeki bir soruya da Yıldırım, bu binanın birinci grup koruma altında olan bina olduğunu, bu nedenle izinlerin de belediyeler tarafından değil, Tarihi ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulları tarafından verildiğini ve bu binanın da 5. Kurul’a bağlı olduğunu söyledi. Yangının deniz suyuyla söndürülmesinin binaya zararının olup olmayacağı yönündeki bir soru üzerine Yıldırım, “Önemli olan yangının söndürülmesidir. Bu zaten deniz kıyısında 100 yıldır duran bir binadır. Herhangi bir zararı olmadığını da uzmanları ifade etmiştir. Önemli olan binayı kurtarmaktır” dedi. Bir başka gazetecinin “Haydarpaşa Projesi tekrar gündeme getirilecek mi?’’ yönündeki
sorusuna ise “Haydarpaşa ve etrafındaki saha, değerlendirilmesi amacıyla 2005 yılında başlatılan koruma imar plan çalışmaları var. Halen devam ediyor. Sonuçlanmış değil” yanıtını verdi.

Rantı iştah kabartıyor
Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) üyesi bir grupta Haydarpaşa Gar binası girişindeki otoparkta açıklama yaptı. 1 No’lu Şube Başkanı Hasan Bektaş, garın tarihi
değeriyle yatırımcıların iştahını kabartacak konumda olduğunu ifade ederek, “Yaklaşık 1 milyon metrekareyi aşan sahası, Marmaray Projesi nedeni ile işlevsiz kalacağı gerekçe
gösterilerek kentsel, rantsal dönüşüme tabi tutulmak istenmiştir’’ diye konuştu.

Haydarpaşa Meclis’te
DSP İstanbul Milletvekili Jale Ağırbaş, Haydarpaşa Tren Garı’nda dün meydana gelen yangın olayını Meclis gündemine taşıdı. Ağırbaş, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın cevaplaması istemiyle şu soruları yöneltti: “Tren Garı’nda çıkan yangının sebebi nedir? Tadilat yapılırken gereken tedbirler neden alınmamıştır? Tarihi binalarımızda özel yangın sistemleri mevcut mudur? Tarihi binaların deprem, yangın gibi afetlerden korunmasına ilişkin gereken tedbirler alınacak mıdır?

Biletleri ellerinde kaldı
Tarihi garın kumanda merkezinde meydana gelen arıza nedeniyle banliyö ve Adapazarı seferleri ise yapılmadı. Yolcular otobüslerle ücretsiz olarak seferlerin yapıldığı Söğütlüçeşme Tren İstasyonu’na götürüldü. “Başkent Ekspresi’’ ile Ankara’ya gidecek yolcular ise Haşdarpaşa ve Söğütlü Çeşme Tren İstasyonlarından trene alındı. Saat 15.00’den itibaren gardan banliyö seferleri yarım saat aralıklarla yapılmaya başlandı. Banliyö seferlerinin bugün sabahtan itibaren ise normale döneceği öğrenildi.

Kaynak
 

Mai Nai

Guru
Emektar
Katılım
23 Ağu 2008
Mesajlar
21,629
Reaksiyon puanı
147
Puanları
63
Pek şaşırtıcı gelmeyen rezalet zincirinden bi bölüm izlediniz.En kısa zamanda başka bir rezaletle görüşmek üzere..!!
 

mustang

Dekan
Katılım
30 Eki 2008
Mesajlar
8,663
Reaksiyon puanı
34
Puanları
48
O olmuş bu olmamış derken olan tarihi mirasımıza oluyor yav
 

ahky

Profesör
Katılım
16 Kas 2007
Mesajlar
4,548
Reaksiyon puanı
64
Puanları
48
İfort'la ilgili söylentiler doğruysa biyerlerinde patladı.
 
Üst