Harddisk'e Fabrika Formatı

Bu konuyu okuyanlar

Efe Zoroğlu

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Harddisklerine low level format atmak isteyenler için geliştirilmiş küçük bir araç. Fabrika formatı olarak ta bilinen bu yöntem ile harddiskinizdeki tüm MBR ve tablo bilgisi silinecek. Tüm bitler 0 olacak şekilde ayarlanacak. Böylece diskiniz ilk günki gibi tertemiz olacak. S-ATA (SATA), IDE (E-IDE), SCSI, USB, FIREWIRE arabirimlerine sahip disklerde çalışabilir. Maxtor, Hitachi, Seagate, Samsung, Toshiba, Fujitsu, IBM, Quantum, Western Digital marka disklerde sorunsuz çalışmaktadır.

Dikkat bu aracın kullanılması sonucu seçtiğiniz diskteki veriler tamamen silinecektir. Silinen verilerin kurtarılması mümkün değildir.

Bu program diskteki herşeyi geri getirilemeyecek şekilde siler.
windows işletim sistemini (dolayısı ile herşeyi) kurmanız gerekecektir.
Low level format sadece "bir sabit diskin tamamı" için yapılır. Zaten low level format'da neyi formatlayacağınızı seçerken sabit diskin kendisini gösteriyorsunuz. Yani diskin tamamı için işlem yapılıyor. Bu işlemde partition diye birşey gözetilmiyor.
http://hddguru.com
DİKKAT:Deneyimli Kullanıcılar içindir...

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Bu işlemi bir kaç yıl önce Maxtor marka disk üzerinde denemiştik ve olumlu bir sonuç almıştık.

Paylaşım için teşekkürler Wolf-sdn

Efe Zoroğlu

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
chimera dedi ki:
Bu işlemi bir kaç yıl önce Maxtor marka disk üzerinde denemiştik ve olumlu bir sonuç almıştık.

Paylaşım için teşekkürler Wolf-sdn
Ben Teşekkür Ederim Chimera

speeclk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam tam aradıgım bir paylaşım ama link tıkladıgımda bir sürü secenek cıkıyor onlardan hangisini indirmem gerekiyor daha dataylı anlatırmısın sana zahmet.

Reaksiyon puanı
0
Nasıl yapıldığını anlatacak arkadaş varmı? Ayrıntılı olarak ayrıyetten de programı nasıl indircem. Benim HDD ye çok format atıldı. Biraz rahatlasın.

speeclk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam bize yardım edecek biri yokmu ya paylaşım yapmıssınıuz bırakıp gitmişsiniz.Bir ilgilenin mümkünse.

J3uLuT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İlk Seçenek Partition Find and Mount < Bununda DownLoad Lınk'ı Kırık. İkinci Seçenekte Hdd Scann Var ''Hardisck İnceLe'' ßu Mudur Aceba? Indırdım, Kurdum Hdd Leri Gösteriyor Flash'ımı Boşalttım Verify Seçeneği İşaretli Start'a ßastım İşini Gördü... Aceba Verify(DoğruLa) ßu Mudur Bahsettiqiniz Fabrika Formatı? Verify(DoğruLa) BununLa Ne demek İstiyor? Az ßirazz AçıkLama aLabiLirmiyiz ::)

TuningMert

Müdavim
Reaksiyon puanı
84
Gerçekten yararlı bir araç bende kullanmıştım.paylaşım için teşekkür ediyorum...

speeclk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
TuningMert dedi ki:
Gerçekten yararlı bir araç bende kullanmıştım.paylaşım için teşekkür ediyorum...

Hocam kullandım diyorsun da yukarda iki kişi bu konu hakkında yardım istiyor bir cevap verme zahmetinde bulunmamısın.Sırf mesaj yazmak için yazmayalım.

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
http://rapidshare.com/files/16733095/HDD_SIFIRLAMA__mxblst4cd.zip.html

Bu adresten cd versiyonunu indirebilirisiniz.

Bu programı indirip WİNRAR dosyası olarak geliyor.
içindedende bir WİNRAR İSO dosyası daha çıkıyor ve bunu nero vasıtası ile İSO formatında CD ye yazdırabilirsiniz.

Şimdi
biostan boot ayarını PC nin açılşında CD ROM'u görecek şekilde değiştiriyoruz. ( bazı bilgisayarlarda DEL,F8,ESC.... gibi tuşlarla da seçilebiliyor.)

sonra bu CD yi tamir edeceğimiz hard diskin bulunduğu pc ye yerleştiriyoruz ve bilgisayarımız açıyoruz.

şimdi ekrana çıkacak ifadeleri göstereyim......

Starting Caldera Dr-Dos....

araya bir sürü yazı girecek ve sonunda yeni bir ekran açılacak

Run MaxBlast 4 from floppy or CD[F C]

burada cd den çalıştırdığımız için (C) yi seçiyoruz
sonra Strike a key to continue diyor herhangi bir tuşa basıyoruz ve programın beyaz renkli dil seçim ekranı karşımıza çıkana kadar bekliyoruz

burada en üstte bulunan ingilizce seçeneğini tıklayın (artık mouse aktif)

kısa bir süre sonra karşımıza ekranın sağ tarafında 5 tane seçenek olan bir ekran açılıyor
En üstteki Run MaxBlast 4 Installation Software seçeneğine girin
çıkan sözleşmeye i agree dedikten sonra ana sayfamıza ulaşıyoruz.

Eğer hdd nizi sıfırlayacaksanız ve pcnizde aktif bir windows kurulu değilse yada geçerli bir disk alanı oluşturmadıysanız şimdi karşınıza çıkan seçeneğe hayır demenizi tavsiye ederim. daha hızlı yapıyor.
artık işimiz neredeyse bitti.
Sol taraftaki 5 işlemden üstten 4. olan utilities seçeneğine girin
açılan ekrandan 3. sıradaki "zero fill drive (full)" seçeneğini tıklayın.
Eğer harddiskinizde aktif bir bölüm varsa burada karşınıza bir ekran çıkıyor ve size bilgilerinizin kaybolacağını söylüyor. Bu durumda ekranın aşağı tarafındaki kutucuğa tıklayıp ileri diyorsunuz.

Harddiskin büyüklüğüne göre işlemin uzunluğuda doğal olarak artıcaktır. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Not: Şu anda bende low level format atıyorum ;) Yukarıdaki bilgileri deniyerek sizlere ulaştırıyorum ;)

Özlem

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Eline sağlık chimera. En güzeli deneyerek anlatmak, teşekkürler.

l3urak

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yhaw bnm laptop da ilk aldıımda wireless çalışıodu sora bi format attm sanırım bişiler oldu çalışmıo :D TR şartlarında tamire wersem aylarca :D alamıcam için göndermeye de üşeniom wallaa... şimdi bunu yapsak sizce düselirmi acaba ???

J3uLuT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
l3urak dedi ki:
yhaw bnm laptop da ilk aldıımda wireless çalışıodu sora bi format attm sanırım bişiler oldu çalışmıo :D TR şartlarında tamire wersem aylarca :D alamıcam için göndermeye de üşeniom wallaa... şimdi bunu yapsak sizce düselirmi acaba ???

Format atmış sonrada WireLess i Tanıtmamışsındır ;D Bu Programda Zaten Bi Newi Format. Hardisk'e Fabrıka Formatı KompLe Herşey sıLınır Xp'nı Yada Hangı İşletim Sistemini Kullanıyorsan Onu Tekrar Kurmak Zorundasın. ßiLgisayarım a Sağ TıkLa özeLLikLer de Donanım\Aygıt Yönetıcısı Buraya Gır bak Sarı renkLı oLanLar Pcde Mevcut oLupta KullanamadıkLarındır. Wireless Gibi. Cd sini Tak Ve Tanıt Bıttı Gitti ;D

l3urak

Asistan
Reaksiyon puanı
0
J3uLuT dedi ki:
l3urak dedi ki:

Format atmış sonrada WireLess i Tanıtmamışsındır ;D Bu Programda Zaten Bi Newi Format. Hardisk'e Fabrıka Formatı KompLe Herşey sıLınır Xp'nı Yada Hangı İşletim Sistemini Kullanıyorsan Onu Tekrar Kurmak Zorundasın. ßiLgisayarım a Sağ TıkLa özeLLikLer de Donanım\Aygıt Yönetıcısı Buraya Gır bak Sarı renkLı oLanLar Pcde Mevcut oLupta KullanamadıkLarındır. Wireless Gibi. Cd sini Tak Ve Tanıt Bıttı Gitti ;D

yhaw wireless kartı bulunamadı mı ne dio :S öle kolay bi tanıtma işini unutmam sanırım ::) yhaw zaten çou kişide öle bi sorun oluo yhaw....bn bi ara neden böle oldu die arastırmıştım çeşitli sitelerde baya bi kişide aynı sorun wardı ama çözüm bulamadm :D sadece tek anladdım çou kişide sorun war:D

Reaksiyon puanı
0

SELCUK_KB

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bunu arıyordum bende, çok işime yarıycak, sağolun varolun

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Program ücretli değil. Nasıl kullanman gerektiğini programı paylaştığım mesajda paylaştım. Oradan okuyarak format işlerimini gerçekleştirebilirsin.

turoksin0

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
güzel programa benziyor paylaşım için teşekkürler

ikxan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Eski bios larda low level format, menü seçeneği olarak gelmekteydi. Şimdi ise artık yok. Çünkü çok tehlikeli ve diskin kullanım süresini azaltmakta. Çok mecbur kalmadığınız sürece kullanmayın benden size tavsiye. Çok fazla kullanıldığı sürece diske zarar verirsiniz. Amacı ise verileri hemen hemen kalıcı olarak siler, gerçi bilgiler gene kurtarılabilir ama çok zor ve profosenellik gerektiren bir iştir. İkinci kullanım amacı ise eğer diskinizde fiziksel hata varsa yada şüpheleniyorsanız kullanabilirsiniz. Bazen bu hatalar düzeltilebiliyor yada hatalı olarak işaretleniyor. Benden söylemesi fabrika formatını mecbur kalmadıkça atmayın, diskinize yazık olur.

mr.meseli

Doçent
Reaksiyon puanı
1
gecelerinbilisimcisi dedi ki:
Nasıl yapıldığını anlatacak arkadaş varmı? Ayrıntılı olarak ayrıyetten de programı nasıl indircem. Benim HDD ye çok format atıldı. Biraz rahatlasın.

böle bi sebeple yaklaşırsan hdd 3 gün sonra elinde kalır. Çok low format attım şimdi ne atmalıyım diye arar olursun forumlarda :) Amacına yönelik iş yap hdd kullanılamaz hale gelebilir...

silici06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Efe Zoroğlu dedi ki:
Harddisklerine low level format atmak isteyenler için geliştirilmiş küçük bir araç. Fabrika formatı olarak ta bilinen bu yöntem ile harddiskinizdeki tüm MBR ve tablo bilgisi silinecek. Tüm bitler 0 olacak şekilde ayarlanacak. Böylece diskiniz ilk günki gibi tertemiz olacak. S-ATA (SATA), IDE (E-IDE), SCSI, USB, FIREWIRE arabirimlerine sahip disklerde çalışabilir. Maxtor, Hitachi, Seagate, Samsung, Toshiba, Fujitsu, IBM, Quantum, Western Digital marka disklerde sorunsuz çalışmaktadır.

Dikkat bu aracın kullanılması sonucu seçtiğiniz diskteki veriler tamamen silinecektir. Silinen verilerin kurtarılması mümkün değildir.

Bu program diskteki herşeyi geri getirilemeyecek şekilde siler.
windows işletim sistemini (dolayısı ile herşeyi) kurmanız gerekecektir.
Low level format sadece "bir sabit diskin tamamı" için yapılır. Zaten low level format'da neyi formatlayacağınızı seçerken sabit diskin kendisini gösteriyorsunuz. Yani diskin tamamı için işlem yapılıyor. Bu işlemde partition diye birşey gözetilmiyor.
http://hddguru.com
DİKKAT:Deneyimli Kullanıcılar içindir...

BaRY

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
MAXTOR'un ücretsiz cd si var, onu da kullanabilirsiniz.Kullanımı da çok kolay.

Creed_06

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ikxan dedi ki:
Eski bios larda low level format, menü seçeneği olarak gelmekteydi. Şimdi ise artık yok. Çünkü çok tehlikeli ve diskin kullanım süresini azaltmakta. Çok mecbur kalmadığınız sürece kullanmayın benden size tavsiye. Çok fazla kullanıldığı sürece diske zarar verirsiniz. Amacı ise verileri hemen hemen kalıcı olarak siler, gerçi bilgiler gene kurtarılabilir ama çok zor ve profosenellik gerektiren bir iştir. İkinci kullanım amacı ise eğer diskinizde fiziksel hata varsa yada şüpheleniyorsanız kullanabilirsiniz. Bazen bu hatalar düzeltilebiliyor yada hatalı olarak işaretleniyor. Benden söylemesi fabrika formatını mecbur kalmadıkça atmayın, diskinize yazık olur.
+1
Kesinlikle katılıyorum
Çok zorda kalmadıkça kullanmayın normal quick format atın.