Low Level Format Tool - Hard Diskinizi Fabrika Ayarlarına Döndürün

Bu konuyu okuyanlar

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
screenshot-hdd-low-level-format.png

Hard disklerine low level format atmak isteyenler için geliştirilmiş küçük bir araç.
Fabrika formatı olarak ta bilinen bu yöntem ile harddiskinizdeki tüm MBR ve tablo bilgisi silinecek. Tüm bitler 0 olacak şekilde ayarlanacak. Tüm bad sectorlerin üstü kapatılacak.
Böylece diskiniz ilk günki gibi tertemiz olacak. S-ATA (SATA), IDE (E-IDE), SCSI, USB, FIREWIRE arabirimlerine sahip disklerde çalışabilir. Maxtor, Hitachi, Seagate, Samsung, Toshiba, Fujitsu, IBM, Quantum, Western Digital marka disklerde sorunsuz çalışmaktadır.

Dikkat bu aracın kullanılması sonucu seçtiğiniz diskteki veriler tamamen silinecektir. Silinen verilerin kurtarılması mümkün değildir.

http://hddguru.com/software/HDD-LLF-Low-Level-Format-Tool/

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
SSD için işe yaramıyor sanırsam :)

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Sitede işe yarıyor diyor.
Bende SSD olmadığı için denemedim.
This HDD Low Level Format utility is free for home use. It can erase and Low-Level Format a SATA, IDE, SAS, SCSI or SSD hard disk drive. Will also work with any USB and FIREWIRE external drive enclosures as well as SD, MMC, MemoryStick and CompactFlash media.

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
Gerekli değilse bu programları pek tavsiye etmem ama. Ben maxton harici hdd ye yapayım demiştim hdd çalışmadı :) Garanti yenisini vermişti bozuldu diye :D

MesutCULCUL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
cd den çalışan MaxBlast4 ü de tavsiye ederim.hem cd den çalıştığı için kullanmakta olduğunuz bilgisayarın hddyi sıfırlamada iyi işe yarıyor :) bozulan format yemeyen bi hdd yi maxblast4 ile kurtarmıştım :)

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Gerekli değilse bu programları pek tavsiye etmem ama. Ben maxton harici hdd ye yapayım demiştim hdd çalışmadı :) Garanti yenisini vermişti bozuldu diye :D

Bu program baya güvenli.
Ben dün kendi diskimde denedim.
Zaten 12 saat kadar sürüyor :)
İlk denememde yarıda kestim bıraktım, hızlı format attım girdim birşey olmadı :)
Teorik olarak yaptığı en önemli şey tüm bitleri sıfırlamak
Bir de bu format çeşidi sürücüye atılamıyor
Yani C, D değil. Tüm hard diske atılmak zorunda.
Harici hard diskte sıkıntı vardı, durup durup raw oluyordu.
Şimdi silkinde kendine geldi.
Hatta yazma hızı 21 idi şimdi 24 oldu :D
Eskiden bu işlemi zero writing deniyordu hatta siz linux kullanıcısıydınız sanırım siz doğrudan komutla yapabiliyorsunuz.
http://www.dedoimedo.com/computers/low-level-formatting.html

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
O zaman denemek lazım zamanı gelince :D

WebNick

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Bu program baya güvenli.
Ben dün kendi diskimde denedim.
Zaten 12 saat kadar sürüyor :)
İlk denememde yarıda kestim bıraktım, hızlı format attım girdim birşey olmadı :)
Teorik olarak yaptığı en önemli şey tüm bitleri sıfırlamak
Bir de bu format çeşidi sürücüye atılamıyor
Yani C, D değil. Tüm hard diske atılmak zorunda.
Harici hard diskte sıkıntı vardı, durup durup raw oluyordu.
Şimdi silkinde kendine geldi.
Hatta yazma hızı 21 idi şimdi 24 oldu :D
Eskiden bu işlemi zero writing deniyordu hatta siz linux kullanıcısıydınız sanırım siz doğrudan komutla yapabiliyorsunuz.
http://www.dedoimedo.com/computers/low-level-formatting.html

Tam soracaktım ortalama ne kadar sürüyor işlem diye 12 saat demişsin. Tabi bu süre disk kapasitesine göre değşir. Birde işlemi yarıda kestiğin halde soruna sebebiyet vermemeiş olmasıda ayrı bit artı olarak sayılabilir.

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
@Ben Kenobi
Gerekli değilken uygulamamak lazım işte :) Ama gerekli olduğunda gerçekten de harddiski kurtarabilir. Düşük ihtimalde bozabilir :) Zaten sorunlu harddiskin bozulma ihtimalini göze almak sorun olmaz . :)

CMYK

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Windows'un Diskpart komutundaki clean all ile aynı silme işlemini yapabiliyor muyuz

select disk x
clean alll

bunu yaptığımızda seçtiğimiz diski sıfırlıyor ama nasıl ?

Bileniniz var mı?

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Windows'un Diskpart komutundaki clean all ile aynı silme işlemini yapabiliyor muyuz

select disk x
clean alll

bunu yaptığımızda seçtiğimiz diski sıfırlıyor ama nasıl ?

Bileniniz var mı?

clean dediğizde partition table sıfırlanır
daha sonrasında create partition primary... zaten biliyorsunuzdur komutlarla üretmek gerekir.

low level format ise bunun yanında bad sector kontrolü yapar.
gerçi tam format da bad sector kontrolü yapar ama layer üzerinde yapar.
Yani her format attığınızda uzun format atmanız gerekir.
low level format ise direkt makinenin içinde işi hallettiğinden sonradan bir sıkıntı çıkmaz.
Ayrıca low level format sonrasında zaten tekrar partition table oluşturmanız ve format atmanız gerekir(ntfs/exfat neyse)
çünkü low level formatın tipi olmaz.

Y2Jericho

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Unable to lock device. Make sure you do not have open files on this device and try again.

bu uyarı çıkıyor bende ?

CLOUD

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bu program eşittir killdisk. ne artısı var ki?

Altair

Doçent
Reaksiyon puanı
18
İyide windows içi programla olacak iş değilki bu.Seagate HDD niz varsa şuradan Disc Wizardı indirin
http://www.seagate.com/support/downloads/discwizard/
Programı kurun ve kurtarma cd si oluşturun.Daha sonra pc yi cd den boot edin.En altta Wipe Disc seçeneği çıkacak.İşte o seçenek Low level format oluyor.Quick ve normal şeklinde iki seçenek var.Normal seçin 2 kere silsin hdd yi.Bu yöntemi hdd nizde yavaşlık veya bad sector hatası yoksa önermem.Bu işlem sırasında elektrik giderse hdd kullanılamaz hale gelebilir.Kolay gelsin

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
İyide windows içi programla olacak iş değilki bu.Seagate HDD niz varsa şuradan Disc Wizardı indirin
http://www.seagate.com/support/downloads/discwizard/
Programı kurun ve kurtarma cd si oluşturun.Daha sonra pc yi cd den boot edin.En altta Wipe Disc seçeneği çıkacak.İşte o seçenek Low level format oluyor.Quick ve normal şeklinde iki seçenek var.Normal seçin 2 kere silsin hdd yi.Bu yöntemi hdd nizde yavaşlık veya bad sector hatası yoksa önermem.Bu işlem sırasında elektrik giderse hdd kullanılamaz hale gelebilir.Kolay gelsin

diğer çözüm öneren arkadaşlarda da durum aynı.
şu hard diskiniz varsa bunu kullanabilirsiniz.
ama genel çözüm bu
fakat bir nokta var ki ben de henüz bilmiyorum
windows içinden windowsun bağlı olduğu hard diski temizleyebilir miyiz, yapabilirsek nasıl yaparız

Y2Jericho

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben hirens boot cd içindeki maxtor low level formatter ile yaptım. neredeyse 22-23 saat sürdü altı üstü 120gb

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
ssd için işe yarıyor, lütfen ilk sayfayı okuyun.

tolga3589

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Ssd için işe yarıyor olsada ssd üreticinizle iletişime geçip low format için gerekli program önerisi alın çünkü her ssd markasının kendisinie ait low format programları var. Bu programı ssd üzerinde deneyeibilirsiniz fakat hızında düşme olabilir ömrünü azaltabilir çok dikkatli olun yanma problemine kadar herşey olabilir garantiden çıkarırsınız sonra ssd'yi...

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Ssd için işe yarıyor olsada ssd üreticinizle iletişime geçip low format için gerekli program önerisi alın çünkü her ssd markasının kendisinie ait low format programları var. Bu programı ssd üzerinde deneyeibilirsiniz fakat hızında düşme olabilir ömrünü azaltabilir çok dikkatli olun yanma problemine kadar herşey olabilir garantiden çıkarırsınız sonra ssd'yi...

program ile alakası yok.
ssd'ye her format işlemi
hatta genellersek ssd'ye yapılan her işlem ssd'nin yazma hızını ve ömrünü düşürür.
disk birleştirme işlemi bile ssd'nin hızını düşürür, ömrünü kısaltır.
çünkü görece yeni bir teknoloji, henüz oturmadı.

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
Ben 500 gb SGate hardiskime low format atmıştım ama cdden çalışan program ile, ekstradan hardisk yoktu mecbur böyle atmak zorunda kaldım, 64 kb öyle bişey bozuk alan vardı onu bile tertemiz etti, hızlandı, sanırsam akşam 8 sabah 9 gibimi ne bittiydi, hardiskin boyutuna ve hızına bağlı değişiyor, eğer bozuk alan felan varsa bu işlemi yapmanızı öneririm tabi yedeğini almayı unutmayın

Hardisk modeli SGATE 7200 rpm 32 mb

ByEGT

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
HDD Low Level Format Tool aracı "Format Error occurred at offset" hatası veriyor. Şansımı daha fazla zorlamamalıyım belki. :D

osC++CoDeR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Disk yada partition için yedek almakta kullandığınız bir yazılım varsa (acronis gibi) bu yazılımlarda bu özellik mevcut zaten. Mesela Acronis boot CD'niz var ise diskinizin yedeğini alıp ardından diski çeşitli algoritmalar ile temizleyip yedeği geri yükledikten sonra diskinizi incelerseniz hiçbir programla yapamayacağınız şekilde muazzam biçimde defragmente olduğu, verilerin diskin en başına yazıldığını ve dağınık olmadığını görebilirsiniz.

Fantoma

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Bence de ilk sistem kurulumunda hdd'yi 2 kısma ayırıp, gerekli porogramların yüklenmesini takiben bir yedek almak ve özellikle harici bir kaynakta saklamak, (CD gibi) en hayırlısı.
Herhangi sistem veya hdd hatalarında bu yedekten ilk güne çevirmek sanırım yeterli olur.
Tanıtılan program belki yararlıdır ama biraz teknik bilgi gerektirir diye düşünüyorum.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
SAmsung 1tb harici harddiskim var "bad sector" denilen illet olmuştu,bu programla format atmayı denedim fakat %60'da duruyor ve "harddisk timeout" hatası veriyor,pc hardiski görüyordu,bu olaydan sonra hiç görmüyor artık ne yapabilirim,bundan vazgeçsem bile pc'nin görmesini sağlayabilir miyim,teşekkürler.

leanardo

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Düşük Seviye Biçimlendirme
sabit diskteki önemli sorunların yerinin belirlenmesi ve çözülmesi için önemli bir yöntemdir. Daha çok, doğru biçimleme operasyonu olarak bilinir; çünkü verilerin diskte depo edildiği yerlerde fiziksel bir biçim yaratır.
LLF
işlemi ilk başlatıldığında, diskin yüzeyindeki bütün işlemler durdurulur ve boşaltılır. Eğer LLF
işlemi diskte veri varken yapıldıysa bütün veriler tamamıyla silinir.
LLF
genel tanım itibariyle bir fabrika biçimidir. Sabit diski ilk alındığı durumuna döndüren bir biçimlendirme şeklidir. İşletim sistemine ait bir biçimlendirme değildir. Buna “Zero Fill” de denir ve diskte yazılmış olan bütün verilerin silinmesi anlamına gelir. Sabit diski tamamen manyetik
olarak biçimlendirir ve içeriğini tamamen sıfırlar. Asla bilgiler geri gelemez. Öte yandan, normal biçimlendirme işleminde, sabit diskin sadece "Fat"
adı verilen bölümündeki bilgiler silinir, bilgiler aslında sabit diskte durur. Sadece adresleri silindiğinden görünmez ve kullanılamazlar; ama geri kurtarılabilirler.

LLF
yönteminde kabaca tarif etmek gerekirse sabit diskin yüzeyi adeta kazınır, gerek veriler gerekse manyetik
alanlar tamamıyla silinir; fakat bu durumdan sonra sabit disk kendisini yeniden kurmaya başladığı zaman en ufak bir hatada sabit disk kullanılmaz hale gelebilir. Ayrıca LLF
yöntemi birkaç defadan fazla uygulanırsa sabit diskte kalıcı sorunlara sebep olabilir; çünkü LLF
yöntemi sabit diski sıfırlamak için kullanılır ve bu sıfırlamada sabit diskinmanyetik
özellikleri de birtakım değişikliklere uğrar. Her sıfırlama sabit diskin manyetik
gücünü zayıflatabilir bu nedenle çok sık yapılmaması gerekmektedir. Sonuç olarak, bir sabit disk sorunu ile karşılaşıldığı zaman LLF
, en son başvurulacak yol olmalıdır.

Bu program deneme için kullanılacak bir program değildir.
Disklerinizde ya da Flash Disklerde sorun yaşadığınızda büyük ölçüde sorunun çözülmesini sağlar.
Donanımsal sorunlara etki etmesi mümkün değildir.
Son çare olarak kullanılır ve çözüme ulaşamazsanız yapacağınız bir şey yoktur.