Harddisk Hakkında

history83

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar 40 gb hdd nin 20 si ntfs 20 si raw olarak belirlenmiş.raw olarak belirlenen bölüm 0 bayt olarak duruyor.bu yüzden hdd 20 gb görev yapıyor.biçimlendirilmek için çaliştiğimda hdd biçimlendirilemir gibi hata alıyorum.partition manager ile raw olan bölüm ntfs yada fat32 ye dönüştürülmüş görünüyor.programdan kayıt edip çıkmak istediğimde
biçimlendirilmedi hatası veriyor ve hdd ortadan kayboluyor.ta ki yeniden başlatana kadar.diskin kalanını nasıl kullanırım?

titanyum

Profesör
Reaksiyon puanı
7
f disk çekip yeniden bölümleyebilirsin format atarken bölümlenmiş alanları sil tekrar böl ve xp yi kur derim en sağlamı

history83

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
cevabınız için çok teşekkürler;
f disk nasıl çekiliyor?2 hdd m var.bu hdd yi arşiv için kullanıcam.(xp) işletim sistemi kurulu olan sata ve daha yüksek kapasiteli.format derken buna(40lık) mı kurayım xp yi?

byhck

Doçent
Reaksiyon puanı
2
xp'yi 40 olana kur ve hiç partition yapma derim daha stabil çalışır ve programlar,oyunlar derken dolar zaten.Diğer yüksek kapasite olanı da arşiv için kullanmanı tavsiye ederim.

Eğer eskisi gibi kullanıcam 20Gb kurtarayım dersen pc yi cd den boot edip xp cdsi ile aç HDD biçimlendirme bölümü gelince zaten diger göremediğin(raw) bölümü görürsün.Ordan o bölümü sil(D>Enter>L) ve pc yi yeniden başlatıp Disk Yöneticisinden biçimlendir.

Reaksiyon puanı
188
bence hdd de bad sector taraması yap. bed sector var ise hdd yi çöpe at. bad sector düzelmez çünkü...

hiç kimse bad sector düzelir demesin düzelmez çünkü bad sector fiziksel hatadır. üzerine veri bindirmesi ile o sektörü kullanılmaz hale getirebilirsin ama bad sector olan kısma format atamazsın...

örnek program istersen de HDD Regenerator'u deneyebilirsin...

history83

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
öncelikle bad sektör taraması için hdd Regenerator programını kurdum fakat bende disket sürücüsü yok ve de nasıl olacak anlamadım.xp kurmak istediğim dur iletisi alıyorum.daha önce de alıyordum diğer hdd m iken.ram dan kaynaklanabilir denmişti daha önce aratirmiştim.o yüzden format atamıyorum.

byhck

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Bad sektör taraması için HDD'nin kendi programını (markasına göre) kullanabilrisin.HDD araçları için şu konuya bir bak istersen.Hem ram taraması falanda yaptırırsın.Her işini görebilcek birçok program mevcut.

Reaksiyon puanı
188
hirens boot cd adlı iso yu indirip cd ye yaz ve ardından içindeki hdd araçlarından hdd regenerator ile tarama yapabilirsin...