HardDisc'inizi fabrika ayarlarına döndürün...Tam Format

Bu konuyu okuyanlar

beyazad

Profesör
Reaksiyon puanı
22
Harddiskinizi fabrika ayarına döndürme

--------------------------------------------------------------------------------

arkadaşlar bu pro ile harddiskinizi fabrika çıkış haline getirebilirsiniz harddiskinde badsektör ve sektörel arızalar olan yani donanımsal değil yazılımsal bütün arızaları giderir,aldığım abi çok peşinde koşturttu ama sonunda aldım ve kendi westerndigital 200 gb lık harddiskimde kullandım ve sonuç mükemmel bu programı 2 yıl önce verdiği adamın şuan yazıcıoğlunda iş yeri varmış ve oradaki bütün arızalı h.diskleri 5 $ dan alıp bu pro ile düzelttikten sonra satış fiyatını siz düşünün ve bu kişi bilgisayardan hiç anlamıyor sadece işi bu,normalde maxtor firmasının yıllar öncesi yazılımı ama bütün h.diskleri görüyor ,şuan piyasada bulabileceğinizi sanmam neyse bu proyu zipten çıkarıp diskete kaydediyorsunuz sonra pc yi kapatıp ister açılışta biostan istersede açılışta f8 tuşu ile başlangıç ayarını floopy olarak gösterip başlatıyorsunuz ve program otomatik devreye girip h.diskinizi ve içindeki bütün bilgileri yani serisi falanı filanı hepsini size veriyor neyse pro başlayıp size hardiskinizi söylüyor next le geçip utulities kısmına giriyorsunuz oradan zero disk drive seçeneğini seçin ve bu kadar benimki 12 saat sürdü ama 200 gb için, en çok tamircilerin işine yarardı ama artık herkese veriyorum herkes kullansın 1.2 mb olduğundan çekememe problemleri olan dostlar için 3 ayrı yere upload ettim beğenirseniz zaten rep yada teşekkürle belirtirsiniz saygılar...

Birde ilave yapayım bazı arkadaşlar yedek bölümdeki bilgilerim gidermi diye sormuş bütün bilgileri siliyor olduğu için riske atmayın derim ben hiç denemedim ama büyük ihtimalle siler çünkü harddiskinizi sil baştan yapıp herşeyiyle sıfırlıyor saygılar...bu arada programın görüntülerini ilave edemiyorum çünkü işlem esnasında aldığım imageları yine h.diske atacağı ve onlardan tekrar silineceği için vede elimde 2. bir harddisk olmadığı için yayınlayamadım kusura bakmayın,elimden geldiği ve bildiğim kadarını size verebilirim çünkü yanlış birşey söyleyip yanlış yönlendirme yapmak istemem ...

BU PROGRAM BİR FORMAT PROGRAMI DEĞİLDİR,FORMAT EN ÇOK 1 SAAT SÜRER VE YÜZEYSEL OLARAK ÜZERİNE YENİ BİLGİLER YAZILANA KADAR SİLİNDİ GÖZÜKÜR,BUNUNLA İSE HARDDİSKİNİZE SIFIR YAZILIR YANİ HERŞEYİYLE SIFIRLANIR TERTEMİZ OLUR HATTA DAHA ÖNCE HARDDİSKİNİZDEN ZAMANLA SES GELMEYE BAŞLAR YA İŞTE O SESLERİN DAHİ KESİLDİĞİNİ VE SESSİZ ÇALIŞTIĞINI GÖRÜNCE SİZDE BENİM GİBİ % % EIRIRSINIZ EVET BU GERÇEK YANLIŞ DUYMADINIZ...

http://rapidshare.com/files/23527710/mxblst4cd.zip
Pprogramı indirip nero vasıtası ile cd ye yazıyoruz.
biostan boot ayarını cd şeklinde değiştiriyoruz. (yada bazı bilgisayarlarda f8, esc.... gibi tuşlarla da seçilebiliyor.) eğer bilmiyen varsa genellike sol üst ikinci seçenekte bulunan a,cd-rom,c ve bezeri bişeyler yazan yer. (cd-rom seçeneğinin harddiskten önce olması yeterli.
sonra bu cd yi tamir edeceğimiz hard diskin bulunduğu pc ye yerleştiriyoruz. ve bilgisayarımız açıyoruz.
şimdi ekrana çıkacak ifadeleri göstereyim......

Starting Caldera Dr-Dos....

araya bir sürü yazı girecek ve sonunda yeni bir ekran açılacak

Run MaxBlast 4 from floppy or CD[F C]

burada cd den çalıştırdığımız için c yi seçiyoruz
sonra Strike a key to continue diyor herhangi bir tuşa basıyoruz ve programın beyaz renkli dil seçim ekranı karşımıza çıkana kadar bekliyoruz

burada en üstte bulunan ingilizce seçeneğini tıklayın (artık mouse aktif)

kısa bir süre sonra karşımıza ekranın sağ tarafında 5 tane seçeek olan bir efran açılıyor
En üstteki Run MaxBlast 4 Installation Software seçeneğine girin
çıkan sözleşmeye i agree dedikten sonra ana sayfamıza ulaşıyoruz.
!!!!!! önemli !!!!!! eğer hdd nizi sıfırlayacaksanız ve pcnizde aktif bir windows kurulu değilse yada geçerli bir disk alanı oluşturmadıysanız şimdi karşınıza çıkan seçeneğe hayır demenizi tavsiye ederim. daha hızlı yapıyor.
artık işimiz neredeyse bitti
sol taraftaki 5 işlemden üstten 4. olan utilities seçeneğine girin
açılan ekrandan 3. sıradaki "zero fill drive (full)" seçeneğini tıklayın
!!!! eğer harddiskinizde aktif bir bölüm varsa burada karşınıza bir ekran çıkıyor ve size bilgilerinizin kaybolacağını söylüyor. bu durumda ekranın aşağı tarafındaki kutucuğa tıklayıp ileri diyorsunuz.
.
sabah kalktığınızda (eğer harddisk tamamen mahvolmamışsa yada çoook büyük değilse 5-10 saat içinde yapıyo) cillop gibi bir harddiskiniz olacak
hadi geçmiş olsun

ÖNEMLİ BİR UYARI: HARDDİSKİ SIFIRLARKEN PROGRAMI DURDURMAYIN.

beyazad

Profesör
Reaksiyon puanı
22
Çok komik

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
çok tehlikeli bence ingilziceniz yoksa hiç bulaşmayın...

efes34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Reflex

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Ama buradada ayrıyetten belirtmesi gerekirdi ama yine saol yararlı bi paylaşım;)

efes34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
konuya dalalım.
bu programın bad sector u düzelttiği iddia ediliyor. yani fiziksel bir hatayı yazılımsal olarak düzelttiği

eğer doğruysa bad sector aslında bizim sandığımız gibi fiziksel bir hata değil mi?

TerTip89

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar böyle işleri profesyonellere bırakın bu işin profesyoneli seagatenin yazılımı var her tür hddyi sıfırlıyor ben onu kullanıyorum memnunum ve mutluyum paylaşabilirim isterseniz ;)

Phabio

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Arkadaşlar böyle işleri profesyonellere bırakın bu işin profesyoneli seagatenin yazılımı var her tür hddyi sıfırlıyor ben onu kullanıyorum memnunum ve mutluyum paylaşabilirim isterseniz ;)

Paylaşırsan sevinirim.

beyazad

Profesör
Reaksiyon puanı
22
Teşekkürler Efes34

yusher

Profesör
Reaksiyon puanı
12
bunun adı LLF ( low level format ) .. saatlerce süren bi işlemdirr. pek bi ingilizce gerektirmio .. disketten çalısması şimdiki HDDler için negatif. çünkü disket sürücü neredeyse kullanılmıo artık .. ama faydalı bi program ... kullanmıstım :D

beyazad

Profesör
Reaksiyon puanı
22
Madem iş bu raddeye geldi biraz araştırmadan sonra buldum.
Google'dan Low Level Format olarak bakabilir;
buradan http://rapidshare.com/files/81672085/Format_HDD.rar.html indirebilirsiniz.
Açıklama: Harddisklerine low level format atmak isteyenler
için geliştirilmiş küçük bir araç. Fabrika formatı
olarak ta bilinen bu yöntem ile harddiskinizdeki tüm
MBR ve tablo bilgisi silinecek. Tüm bitler 0 olacak
şekilde ayarlanacak. Böylece diskiniz ilk günki gibi
tertemiz olacak. S-ATA (SATA), IDE (E-IDE), SCSI, USB,
FIREWIRE arabirimlerine sahip disklerde çalışabilir. Maxtor,
Hitachi, Seagate, Samsung, Toshiba, Fujitsu, IBM, Quantum,
Western Digital marka disklerde sorunsuz çalışmaktadır.
Dikkat bu aracın kullanılması sonucu seçtiğiniz diskteki
veriler tamamen silinecektir. Silinen verilerin
kurtarılması mümkün değildir.

Not: Dikkatle kullanılması tavsiye edilir.

Bir de Maxblast4 isimli yazılım var. Daha sağlam bir Format...
buradan indirebilir, buradan kullanımına bakabilirsiniz. Dosya boyutu 75Mb ve İso kalıbıdır.

fantasticb

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Çok teşekkür ederim tamda ihtiyacım vardı böyle bi programa

İşlemi durdurursak n'olur

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Bu programlarda anlatılmak istenen verilerin kurtarılması ile ilgili olay mı ?Çok haber makale falan okudum.İşte Harddisklerden işte şu kadar bilgi kurtarıldı falan diye. Yani bu programlra bunu engelleyecek mi ?

moongod

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaslar low level format tabiri caiz ise hardiskin yuzeyini kazir yani dogru bir uygulama degildir, eger bad sector coksa ve gercekten disk kullanilamacay durumda ise son bir nefes vermek icin uygulayabilirsiniz yoksa bunu bir format araci gibi gormek hardisinizi 2 sefer sonra kullanilmaz hale getirebilir.

Onerim low level formati hardiski satarken atin veya cope gidecek bir urunde kullanin..

Saticilar genelde bad sectoru gizlemek icin kullanIr low level formati ama emin olun 2 hafta sonra tekrar o bad sector ler belirecektir.

Tekrar soyluyorum eger giderilemeyecek hasarlar ve olmus hard diskin omrunu biraz daha uzatmak isteniyorsa kullanilmasi gerekir, paraniza yazik etmeyin.

kudigun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu programı indirip denemek istiyorum, bilgileri ve programı bizimle paylaştığın için teşekkür ederim, doğru veya değil bunu bir denemekte fayda var, bu söylediklerini daha
önceden duymuştum ama prgramı bulamamıştım.....

zebani56

Asistan
Reaksiyon puanı
0
4 yıldır bilgisayar kullanıyorum her yerde aynı metin ya bu adam hiç durmadan site site geziyo yada bunlar bizikeklemeye çalışıyo yaa arkadaşım ya dibine alıntı yaz yada böyle böyleymiş de bırak şu ctrl+c yle ctrl+v yi hade by

aaa unuttum
bad sector fiziksel bi hatadır harddisk kutusuun içindeki disk in üzerindeki tahriplere verilen addır tamamhade tekrar byby

HypeRcoDe

Asistan
Reaksiyon puanı
4
bad sector mantiksal ve fiziksel olarak 2 farkli sekilde degerlendirilir. fiziksel olanın onarım gibi bir ihtimali hiç yoktur demiyecegim pek yoktur. en azından astarı yüzünden pahalıya gelir. ama mantıksal olanın arkadaşlarında dediği gibi low level format ile kısmi bir çözümü vardır. garanti bir yolmudur? en azından bir süre için garanti bir yoldur. ve bir diger arkadasimizin dedigi gibi bu sistemi son care olarak kullanmak en mantıklısıdır. alıntı çalıntı önemi yok paylaşım paylaşımdır. paylaşanın hakkını verelim ki o da aldığı kişinin hakkını versin.

inceo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim hdd de bir problem oluşmuştu ve yeni kurulum yapamıyordum bu programla formatladıktan sonra sorunum düzeldi.

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Bence de çok tehlikeli Aboww :D

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
Yanlız işlem sırasında birde PC herhangi bir nedenle resetlerse gitti harddisk..
İşlem sırasında çok dikkatli olmalı..

cinar844

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bad sektör de meydana gelen sorunlar görüntü sorunlarına yani bende yaşanan bir sorundan bahsedeyim karakter küçülmesine sebep olurmu teşekkür ederim.

onursevim

Profesör
Reaksiyon puanı
62
Kullandığımız bir program gayet yararlı.
Fakat kendi diskime yapıyım dedim işlem sonunda sadece önbelleği görüyordu disk :D

Son mesajlar