Hangi Meslek?

Koca Adam

Profesör
Reaksiyon puanı
13
bu mesleğin üniversite puanlarını araştırmak için müşteri hizmetleri taban puanı yazdım bulamadım yardımcı olur musun?
ayrrıca bu mesleğin artı yönleri nelerdir
üniversitede gördüğün dersler nelerdi bunu cevaplaman önemli çünkü felsefe varsa ben yokum :)
konuşma kâbiliyetine bağlı olarak mı işe alınıyrsunuz yoksa atamalar mı var?
maaş durumu nasıldır?
üniversite de dersler çok mu zor, değilse 10 üzerinden kaçla ölçerdin?

Sorular güzel :) ama 1 saat sonra uzunca cevap vericem su an tek parmakla yazdığım icin iyi olmuyor :)

breakdancewar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sorular güzel :) ama 1 saat sonra uzunca cevap vericem su an tek parmakla yazdığım icin iyi olmuyor :)
ben çıkıyorum zaten. sana iyi geceler :) istersen gece gece uğraşma başka zaman boş bir vaktinde cevaplarsın :)

abi 1 parmak mı diğer 9 parmak nereye gitti :D

plaksan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ulaştırma ve lojistik hakkında bilgi verebilecek var mı

Ulaştırma lojistik birbirlerini ikame eden 2 sözcüktür.Nasıl dış ticaret varsa lojistikte iç ticaret diyebiliriz.Aslında tek ülke içi değil dışıda yapılabilir ama dışa taşıma oldu mu artık dış ticarete giriyor.Önü gayet açık çalışabileceği alanlar da geniştir.Lojistik okuyan bir arkadaşımın lafını söyliyeyim sana ''Lojistik nefes gibidir durdu mu hayat durur'' baya iddialı bir laf gibi duruyor ama araştırırsan lojistiğin gerçekten çok geniş ve önemli olduğunu anlarsın.

Koca Adam

Profesör
Reaksiyon puanı
13
ben çıkıyorum zaten. sana iyi geceler :) istersen gece gece uğraşma başka zaman boş bir vaktinde cevaplarsın :)

abi 1 parmak mı diğer 9 parmak nereye gitti :D

serum takılıydı telefondan yazdığım için 9 parmak ha var ha yok :D

bu meslek için şu an sadece açık öğretim olarak çağrı merkezi bölümü var bildiğim kadarı ile ayrıca lise mezunu dahi alınıyor. Bu konuda önder firmalar kariyer.net gibi sitelerde cv bankası oluşturup daha sonrasında iş alımı olduğunda çağırıp mülakat yapıyor bazı iş verenler yazılı sınav da yapmakla birlikte eğer işe kabul edilirsen minimum 1 aylık pratik eğitimlerle işe başlayabiliyorsun. Sektörde genel olarak kendini ifade edebilen, karşısındaki kişi ile iletişim kurabilen ve klişe bir söz ile diksiyonu düzgün insanlar aranıyor... Bazı şirketler üniversite mezunu veya aöf 3-4 sınıfında olan arkadaşları özenle seçmekte bu durumda çağrı merkezi okumak önde görünse de farklı bölümleri okuyup 2 mesleğe ve ya daha fazlasına sahip olabilmekte mümkün.

+ları; çoğunlukla kalabalık mevcutlu ortamda çalışıldığı için yüksek seviyede sosyalite
2. bir meslek olabilmesi
part-time durumlarda okumaya ve çalışmaya müsait olması
çalıştığın birim ve iş yerine bağlı olarak kendini geliştirme imkanı sağlaması
kariyer peşinde isen ve işini seviyorsan bolca karşına çıkabilecek fırsatlar
ve daha bir çok sayabileceğimiz extralar (şirketlere bağlı)
-leri; kronikleşen kulak hastalıkları, fıtık türleri, sinirlerde sıkışma vb. :)
Türkiye'de bu işin hakkının verilmemesi (10 buçuk saat çalışıp 1100 tl maaş almak gibi - 800 tl veren şirketler de var)
dünyanın en stresli işi
fiziksel olmasa da beyinsel bir yorgunluk
yine çalıştığın şirket veya vardiyaya bağlı olarak kazandığın parayı harcayacak vakti bulamayabilirsin

farklı bir sorun olursa burdayım :)

breakdancewar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
serum takılıydı telefondan yazdığım için 9 parmak ha var ha yok :D

bu meslek için şu an sadece açık öğretim olarak çağrı merkezi bölümü var bildiğim kadarı ile ayrıca lise mezunu dahi alınıyor. Bu konuda önder firmalar kariyer.net gibi sitelerde cv bankası oluşturup daha sonrasında iş alımı olduğunda çağırıp mülakat yapıyor bazı iş verenler yazılı sınav da yapmakla birlikte eğer işe kabul edilirsen minimum 1 aylık pratik eğitimlerle işe başlayabiliyorsun. Sektörde genel olarak kendini ifade edebilen, karşısındaki kişi ile iletişim kurabilen ve klişe bir söz ile diksiyonu düzgün insanlar aranıyor... Bazı şirketler üniversite mezunu veya aöf 3-4 sınıfında olan arkadaşları özenle seçmekte bu durumda çağrı merkezi okumak önde görünse de farklı bölümleri okuyup 2 mesleğe ve ya daha fazlasına sahip olabilmekte mümkün.

+ları; çoğunlukla kalabalık mevcutlu ortamda çalışıldığı için yüksek seviyede sosyalite
2. bir meslek olabilmesi
part-time durumlarda okumaya ve çalışmaya müsait olması
çalıştığın birim ve iş yerine bağlı olarak kendini geliştirme imkanı sağlaması
kariyer peşinde isen ve işini seviyorsan bolca karşına çıkabilecek fırsatlar
ve daha bir çok sayabileceğimiz extralar (şirketlere bağlı)
-leri; kronikleşen kulak hastalıkları, fıtık türleri, sinirlerde sıkışma vb. :)
Türkiye'de bu işin hakkının verilmemesi (10 buçuk saat çalışıp 1100 tl maaş almak gibi - 800 tl veren şirketler de var)
dünyanın en stresli işi
fiziksel olmasa da beyinsel bir yorgunluk
yine çalıştığın şirket veya vardiyaya bağlı olarak kazandığın parayı harcayacak vakti bulamayabilirsin

farklı bir sorun olursa burdayım :)
geçmiş olsun abi. sen iş yüzünden mi hastalandın? ---------------------------------eğer öyleyse riski daha az olan bir meslek seçmek mantıklı olurdu.

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
abi sen benim yaşımda yani üniversiteye başlamadan önce bilgisayarla aran nasıldı?
yani bu meslekte önceden bildiğimiz şeyler çok işimize yarar mı?
eğer yararsa bende bilgisayar deneyimi standart kullanıcı seviesinde. çok da zeki sayılmam
matemetikle aram iyidir ve bilgisayarla uğraşmayı severim...
ben iş bulabileceğim bir meslek arıyorsam bunu seçmeli miyim?

Kendini birisiyle kıyaslama bence. Bilgisayarla uğraşmayı seviyorsan bu işi yapabilirsin.

Ama bilgisayarında bir çok dalı vardır. Programcı olabilirsin, webmaster olabilirsin. Grafiker olabilirsin. Donanım/yazılım işlerine bakarsın.

Daha bir sürü şey. Bilgisayarı açtım kapattım, iki oyun/program kurdum demekle olmaz.

Ama hevesin, istediğin varsa girebilirsin bu işe. İyi bir üniversitede kazanırsan kariyerin de artar gider zaten.

Granikos

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Ulaştırma lojistik birbirlerini ikame eden 2 sözcüktür.Nasıl dış ticaret varsa lojistikte iç ticaret diyebiliriz.Aslında tek ülke içi değil dışıda yapılabilir ama dışa taşıma oldu mu artık dış ticarete giriyor.Önü gayet açık çalışabileceği alanlar da geniştir.Lojistik okuyan bir arkadaşımın lafını söyliyeyim sana ''Lojistik nefes gibidir durdu mu hayat durur'' baya iddialı bir laf gibi duruyor ama araştırırsan lojistiğin gerçekten çok geniş ve önemli olduğunu anlarsın.

peki maaşıda ortalama ne kadar ben internette okuyorum kimi asgari ücretle başlanıyor gibi acayip şeyler söylüyor arkadaşınız ne kadar maaş alıyor alacak yada ilk başladıgında ne kadar maaşla başladı

plaksan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
peki maaşıda ortalama ne kadar ben internette okuyorum kimi asgari ücretle başlanıyor gibi acayip şeyler söylüyor arkadaşınız ne kadar maaş alıyor alacak yada ilk başladıgında ne kadar maaşla başladı

Hala okuyor o ama sorarım ilk girişte ne kadarla başlıyorsunuz felan diye seni bilgilendiririm.Ayrıca o limanda staj yapıyor dediğine görede baya sağlam paralar dönüyormuş.

Dr. Oetker

Asistan
Reaksiyon puanı
0
En iyisi astsubay veya polislik bu devirde polisin önemi dahada arttı 2 sene myo sonra 2400 maaş. Mühendis olsan dil öğrenecen tecrübe yapacan vs vs ama onlarda öyle değil

En iyisi astsubay veya polislik bu devirde polisin önemi dahada arttı 2 sene myo sonra 2400 maaş. Mühendis olsan dil öğrenecen tecrübe yapacan vs vs ama onlarda öyle değil

Granikos

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Hala okuyor o ama sorarım ilk girişte ne kadarla başlıyorsunuz felan diye seni bilgilendiririm.Ayrıca o limanda staj yapıyor dediğine görede baya sağlam paralar dönüyormuş.

bilgilendirirsen seviinrim birde hangi üniversitede okuyor kaç puanla girdi oraya düz lise mezunu mu eşit ağırlık mı :D

oponte

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Üniversite okumak yerine oturup zamanında lise düzeyinden KPSS'ye girmek çok daha mantıklı.

ozersworld

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Tüm liseliler üni mezunu olur şimdi.

breakdancewar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=29983]nsgnc[/MENTION]
mimarlığa eşit ağırlıktan giriliyor yanılmıyorsam........
abi mimarlık nasıl bir meslek?
üniversitede hangi dersler var?
çok geometri gerektirir mi?(ben geometride iyi değilim ama çalıştığım zaman çok iyi yapabilirim eminim.)
kroki çizimleri var mı? varsa elle mi çiziliyor?
mimarlığın iş alanı nasıldır?
aklıma şu an soru gelmiyor ama sen bildiklerini, bilmem gerektiğini düşündüğün şeyleri paylaşır mısın?

Burası tam sana göre sabahtan akşama kadar oku dur :D Unutma arada sınavada çalış :mrgreen:
o site pek iyi gözükmedi. burada işin okulunu okumuş beylerden bayanlardan direkt bilgi ve tüyo almak dururken yüzeysel bilgiler pek ilgimi çekmedi :)
saolsunlar kime sorduysam olumlu yanıtlar aldım Sdn bi başka :)

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10
@nsgnc
mimarlığa eşit ağırlıktan giriliyor yanılmıyorsam........
abi mimarlık nasıl bir meslek?
üniversitede hangi dersler var?
çok geometri gerektirir mi?(ben geometride iyi değilim ama çalıştığım zaman çok iyi yapabilirim eminim.)
kroki çizimleri var mı? varsa elle mi çiziliyor?
mimarlığın iş alanı nasıldır?
aklıma şu an soru gelmiyor ama sen bildiklerini, bilmem gerektiğini düşündüğün şeyleri paylaşır mısın?

Mimarlığa sayısaldan MF-4'ten giriliyor. Sen EA mısın?
Ona göre diğerlerine cevap yazayım. :)

breakdancewar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Mimarlığa sayısaldan MF-4'ten giriliyor. Sen EA mısın?
Ona göre diğerlerine cevap yazayım. :)
e-a yım.
[MENTION=29983]nsgnc[/MENTION] yine de kaba taslak bir fikir verir misin kafama yatarsa bakarsın bu sene başka meslek seçerim, mimarlığa hazırlanır yeni sene girerim belli olmaz :)

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Başka alanlardan mimarlık alan var mı bilmiyorum ama mimarlık genelde mf-4 ile alıyor yani. Mimarlığı sevmiyordum ben zaten. Şimdiki bölümüm iyi.
mimarlığın programına bakmak istersen buradan bakabilirsin. Tabi çok açık bir şey değil ama msgsu de işler hep öyle. Genel görelilik var orada :) Kimse kimsenin projesini beğenmez.

Sana yapacağım en iyi tavsiye özel üniversitelerin burslu bölümlerine de göz atman olacaktır.

Sanattan tasarımdan anlamıyorsan ve"elle proje çizmekten" sıkılacaksan uzak dur mimarlıktan.
Mühendislik düşünüyor musun?

breakdancewar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Başka alanlardan mimarlık alan var mı bilmiyorum ama mimarlık genelde mf-4 ile alıyor yani. Mimarlığı sevmiyordum ben zaten. Şimdiki bölümüm iyi.
mimarlığın programına bakmak istersen buradan bakabilirsin. Tabi çok açık bir şey değil ama msgsu de işler hep öyle. Genel görelilik var orada :) Kimse kimsenin projesini beğenmez.

Sana yapacağım en iyi tavsiye özel üniversitelerin burslu bölümlerine de göz atman olacaktır.

Sanattan tasarımdan anlamıyorsan ve"elle proje çizmekten" sıkılacaksan uzak dur mimarlıktan.
Mühendislik düşünüyor musun?
mühendislik olarak bilgisayar mühendisliğini istiyorum ama bölümüm değil diye pek cesaret edemiyorum.
sence ne yapmalıyım?
bir yandan da bilgisayar mühendisliğinde hangi üniversiteye gittiğinin bir önemi yok diyorlar ne diyorsun?
edit: ben çizimden sıkılırım :)

plaksan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bilgilendirirsen seviinrim birde hangi üniversitede okuyor kaç puanla girdi oraya düz lise mezunu mu eşit ağırlık mı :D

Beykent üniversitesinde okuyor.TM 1 393 le tam burslu girmiş.Düz lise mezunu birde ilk işe giriş ücretleri 2 bin TL den aşa değilmiş firmasına göre değişir dedi ama.

Granikos

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Beykent üniversitesinde okuyor.TM 1 393 le tam burslu girmiş.Düz lise mezunu birde ilk işe giriş ücretleri 2 bin TL den aşa değilmiş firmasına göre değişir dedi ama.

iyiymiş valla çok teşekkür ederim bilgilendirme için

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği (PNGE) öğrencisiyim. PNGE'lerin işi saha koşullarından dolayı diğer mühendisliklere göre daha ağırdır ama maaşı oldukça dolgundur. Yeni işe başlayan bir Makine veya Bilgisayar mühendisi ortalama 1000-2000 TL civarında maaş alırken PNG mühendisleri 3-4 bin TL ile başlar. Bu maaş devlet kurumunda 6-7 bin liraya kadar yükselir, özel şirketlerde 10-12 bin dolara kadar yolu var.

Bu bölümü seçmemin en büyük nedeni ülkemizdeki PNGE açığı.

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği (PNGE) öğrencisiyim. PNGE'lerin işi saha koşullarından dolayı diğer mühendisliklere göre daha ağırdır ama maaşı oldukça dolgundur. Yeni işe başlayan bir Makine veya Bilgisayar mühendisi ortalama 1000-2000 TL civarında maaş alırken PNG mühendisleri 3-4 bin TL ile başlar. Bu maaş devlet kurumunda 6-7 bin liraya kadar yükselir, özel şirketlerde 10-12 bin dolara kadar yolu var.

Bu bölümü seçmemin en büyük nedeni ülkemizdeki PNGE açığı.

Ülkemizi neden düşünüyorsun ki? Kanada yaşama hakkı veriyor okulunu bitirdiğin gibi orda yaşayabilirsin rahatlıkla ;)

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Ülkemizi neden düşünüyorsun ki? Kanada yaşama hakkı veriyor okulunu bitirdiğin gibi orda yaşayabilirsin rahatlıkla ;)

Türkiye'de çalışıp deneyim kazandıktan sonra Kanada veya Arap ülkelerine gidebilirim ama mezun olduktan hemen sonra biraz zor.

YEMEKTEYİZHASAN

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Postları bi okuyayım dedim, okumaz olaydım :D Ne çok MF öğrencisi varmış forumda :)

Bir sözel olarak hayalim ; Görüntü Yönetmenliği.

Meslek seçimi çok önemli hayatının büyük bir bölümünü o meslek üzerine sürdürceksin. Dikkatli olmaz lazım.

Aksunguuur

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Fizyoterapi ve rehabilitasyon hakkında soruşarın olursa cevaplarım, kesinlikle okumanı tavsiye ederim.

breakdancewar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Türkiye'de çalışıp deneyim kazandıktan sonra Kanada veya Arap ülkelerine gidebilirim ama mezun olduktan hemen sonra biraz zor.
tm öğrencisiyim. sizce şansım var mı bu meslekte?
taban puanları neler?
hangi üniversitede eğitim gördüğümüz çok önemli mi?
iş nasıl bir iş yani inşaat ağırlıklı mı, coğrafya ağırlıklı mı, geometri ağırlıklı mı?
işte neler yapılır? yani il il dolaşılan bir işmiş gibi geldi bana...
devlet kadrosuna veya özelden işe girme durumları nasıl?
açık var dedin ama bu açık öğrencilerin seçmemesi mi yoksa çok ihtiyaç olması mı?

Hyperactive

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Her şey dilden geçer... Dil öğren ticarete atıl, ağlat ortalığı! :D

breakdancewar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Her şey dilden geçer... Dil öğren ticarete atıl, ağlat ortalığı! :D
aynen bi araştırdım baktım türkiyede en çok ingilizce sonra rusça sonra da çince ihtiyaç duyulan dillerden miş..
mesela avukatlık mı okudun dil bilmiyorsan boşanma avukatlığı falan ayı çıkarırsın bi şekile yok ingilizce biliyorsan hop avrupa birliği hukuku... parayı bul...
ticaret ekonomi ile ilgili mi mesleğin rusçayı kptın mı alemin kralı sensin resmen...
çince zaten dünyanın fabrikası...

sdn ailesi sizin dil konusunda düşünceleriniz nelerdir?
hangi meslekte hangi dil öğrenilirse çok faydası olur?