Hangi kodlama dillerini biliyorsunuz

Bu konuyu okuyanlar

Berat Walsh

Asistan
Reaksiyon puanı
187
Python (orta düzey),HTML(orta),Andorid Studio(başlangıç),C++(orta),Java(orta)

hakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Delphi diye bir dil duymadınız mı hiç? İlginç. Bir zamanlar Apple'ın geliştirmiş olduğu Object Pascal'dan türetilmiş bir dildir.

Borland Turbo Pascal'dan türetildi. Geliştiren şirketi hatırlamıyorum. Apple'la ilgisi yok. 18 senedir falan elimi sürmedim.

Ben de programlamayla hobi olarak ilgileniyorum. Bendeki süreç yanlış hatırlamıyorsam 1986'da Sinclair Spectrum üzerinde BASIC'le başladı. Sonra QuickBasic, Pascal, C, Delphi, C++, C#, Swift ve Python ile devam etti. (Pascal ve C döneminde çok azıcık Assembler vardı. Bir kaç port'a ulaşma, bazı interrupt'ları çağırma -TSR yazarken gerekiyordu.- gibi son derece sınırlı bir iki şey)

Assad Najjar

Profesör
Reaksiyon puanı
2,305
Borland Turbo Pascal'dan türetildi. Geliştiren şirketi hatırlamıyorum. Apple'la ilgisi yok. 18 senedir falan elimi sürmedim.

Ben de programlamayla hobi olarak ilgileniyorum. Bendeki süreç yanlış hatırlamıyorsam 1986'da Sinclair Spectrum üzerinde BASIC'le başladı. Sonra QuickBasic, Pascal, C, Delphi, C++, C#, Swift ve Python ile devam etti. (Pascal ve C döneminde çok azıcık Assembler vardı. Bir kaç port'a ulaşma, bazı interrupt'ları çağırma -TSR yazarken gerekiyordu.- gibi son derece sınırlı bir iki şey)
Şu an en son çıkan Delphi 10.4.2'yi kullanıyorum.
Delphi'yi C# diline tercih ederim; çünkü C# gibi bilgisayara milyar tane şey yüklemen gerekmiyor.
Ama Visual Studio öyle mi? Yüklemesi bir dert, kaldırması apayrı bir dert.

95403

İnsanımsı bir bot
Reaksiyon puanı
209
Arkadaslar merabalar başlıktaki gibi hangi kodlama dillerini biliyorsunuz
Ben
- html (dil olarak sayılmıyor)
- python (orta seviye)
- Css (ileri düzey)
- Php (işimi gördüğü kadar)
- javascript (benim için yeterli)
HTML biliyorum.

Akagi

Doçent
Reaksiyon puanı
841
Python'da hello word yazmayı biliyorum ?

Reaksiyon puanı
5,171
C, JavaScript , CSS
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada bunu buraya bilgi olsun diye ekliyorum. Html hiçbir şekilde bir programlama dili değildir.

Son düzenleme:

hakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Şu an en son çıkan Delphi 10.4.2'yi kullanıyorum.
Delphi'yi C# diline tercih ederim; çünkü C# gibi bilgisayara milyar tane şey yüklemen gerekmiyor.
Ama Visual Studio öyle mi? Yüklemesi bir dert, kaldırması apayrı bir dert.

Zamanında Visual C++'ı kendi bütçeme göre iyi bir ücret ödeyerek almıştım. Wndows'ta boş bir pencere açmak için bile 3 sayfa kod yazmak gerekiyordu. [emoji2] Grafik uygulamalar için Directx'in API'leri falan kabustu. Delphi uygulama geliştirme hızını gerçekten çok büyük oranda kolaylaştırıp hızlandırıyordu. Bir süre için en sevdiğim yazılım geliştirme ortamı oldu. Ancak C ve C++ sevgim ağır bastı. Delphi'nin kendine göre limitasyonları da vardı. Bir süre Borland C++ Builder kullandım. Bilmeyen arkadaşlar için Delphi'nin C++ muadili diyebiliriz. Hala geliştiriliyor mu bilmiyorum. Şu an Windows için favorim C#. C++'tan daha kolay ve oyun geliştirmeye meraklı olanlar için Unity'de kullanabilecekleri dil.

Assad Najjar

Profesör
Reaksiyon puanı
2,305
Zamanında Visual C++'ı kendi bütçeme göre iyi bir ücret ödeyerek almıştım. Wndows'ta boş bir pencere açmak için bile 3 sayfa kod yazmak gerekiyordu. [emoji2] Grafik uygulamalar için Directx'in API'leri falan kabustu. Delphi uygulama geliştirme hızını gerçekten çok büyük oranda kolaylaştırıp hızlandırıyordu. Bir süre için en sevdiğim yazılım geliştirme ortamı oldu. Ancak C ve C++ sevgim ağır bastı. Delphi'nin kendine göre limitasyonları da vardı. Bir süre Borland C++ Builder kullandım. Bilmeyen arkadaşlar için Delphi'nin C++ muadili diyebiliriz. Hala geliştiriliyor mu bilmiyorum. Şu an Windows için favorim C#. C++'tan daha kolay ve oyun geliştirmeye meraklı olanlar için Unity'de kullanabilecekleri dil.
Hem C++ Builder hem de Delphi "RAD Studio" adı altında birleştirilip, halen geliştiriliyor.

Mesela yeni sürümde ekran sağ tarafından çıkan Windows 10 bildirimlerinden yapabiliyorsun.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Öbür konuya yazmıştım. Oradan bakın.

AlperShal

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
html (dil olarak sayılmıyor)
Dil olarak sayılmıyor değil, programlama dili olarak sayılmıyor. Adı üstünde "Hyper-Text Markup Language". Yoksa gayet bir kodlama dilidir.

Benim bildiklerim;
HTML,
CSS,
Aşırı acemi JS,
Aşırı acemi C++,
Az biraz Arduino,
Döküman okuyup ürün çıkartabilecek kadar Python.

Deli_yazilimci

Asistan
Reaksiyon puanı
107
Odur mezun olacam bolumden ama hiç birini doğru düzgün bilmiyorum bildigimide unutuyorum yaşlılık zor ruby c c++ c# Java Python PHP HTML CSS lisp hepsini gördüm derslerini verdim ama hiç birini hatırlamıyorum

hakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Odur mezun olacam bolumden ama hiç birini doğru düzgün bilmiyorum bildigimide unutuyorum yaşlılık zor ruby c c++ c# Java Python PHP HTML CSS lisp hepsini gördüm derslerini verdim ama hiç birini hatırlamıyorum

Yüzlerce kez yaşadığım durum. [emoji2]

Nixc0r

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,623
Bilmiyorum.

Nerden öğrenebilirim?

AhmetArvas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yüksek:
Html, CSS, PHP

Orta :
Js, C, C#, Java(En sevdiğim dil), Python, Bash

Düşük:
C++(Zaman Yoktu)

10 yaşımdan beri öğreniyorum. Şuan 15 yaşındayım.

?Eggman?

Asistan
Reaksiyon puanı
164
Blok kodlama, Sıkreç!! :D.

Gerçek kodlamayı öğrenmeyi planlıyorum daha olmadı :d.

Olive34

Asistan
Reaksiyon puanı
133
C, C#, Java ve Kotlin dillerini biliyorum. Kotlin dışındaki diğer dilleri okulda öğrenmiştim.