Hamile ama nüfus kaydında hálá erkek

Bu konuyu okuyanlar

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2

İzmir’de beş aylık hamile olan 20 yaşındaki Emine Yüce, kadın olduğunu ispatlamaya çalışıyor. Yozgat Yerköy’deki nüfus kütüğünde, memurun hatası yüzünden cinsiyet bölümüne ’kadın’ yerine ’erkek’ yazılan Yüce, çocuğunun babası Özgür Çakmak’la evlenemiyor.

Bornova İlçesi Pınarbaşı Semti’nde oturan Emine Yüce ile Özgür Çakmak, evlenmek için 2 Temmuz’da Bornova Nikáh Memurluğu’na gittiklerinde sürprizle karşılaştı. Çift, Emine Yüce’nin Yozgat Yerköy’deki nüfus kütüğünde ’Erkek’ olarak kayıtlı olduğunu ve bu yüzden evlenemeyeceklerini öğrendi. Hatanın düzeltilmesi için İzmir 4’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkeme Emine Yüce’nin kadın olduğuna karar verdi. Ancak birkaç gün içinde düzeltilebilecek hata, bir ay 10 gündür düzelmedi. Lise 2’nci sınıfa kadar okuyan, 15 yaşına geldiğinde nüfus kağıdını değiştiren, hatta bir dönem sigortalı olarak çalışan Emine Yüce, şunları söyledi:

"Benim hiç mavi nüfus cüzdanım olmadı. Nüfus kütüğüme ’erkek’ yazıp, pembe cüzdan verdiler. Yedi aydır kadın olduğumu ispatlamaya çalışıyorum. Karnımda çocuğumla Alsancak Devlet Hastanesi’nde heyete girerek, ’kadın’ olduğuma dair rapor aldım. Nüfus memurunun bir hatası hayatımızı zehir etti."

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/8129839.asp?gid=229&sz=20555

hellish

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Türkiye de yaşanan saçma sapan olaylarda bir tanesi...

Jengar

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Böyle bi şey yok ya :p

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
bu kadar sene geçmiş yeni mi fark etmişler hatalarını yuh ya :I

onair

Profesör
Reaksiyon puanı
7
"Karnımda çocuğumla Alsancak Devlet Hastanesi’nde heyete girerek, ’kadın’ olduğuma dair rapor aldım."
Kadın olduğunu anlamak için heyet raporu gerektiren bir yerde yaşıyoruz işte.