Hallice eski bir sistem için ~350 TL civarı PSU önerisine ihtiyacım var.

Spygast

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhaba arkadaşlar, kardeşimin kullandığı eski bilgisayarım için birkaç adet parça değiştirdim. Sistemin şu anki parçaları şunlar:

AMD Phenom X6 1100t
GIGABYTE GA-880GM-D2H (rev 1.x)
Asus Strix 750ti (güç konnektörü yok, sadece pci express üzerinden alıyor gücü)
4x2 8GB DDR3 Ram (benzer özellikte fakat farklı boyutta ve markada iki adet ram ama sorunsuz çalışıyorlar)
240 GB SSD
1 TB HDD
1 adet kasa fanı

3-4 yıl önce eski güç kaynağının bozulması üzerine bir adet bilgisayarcı "Hadron" marka 425 watt (?) bir psu takmış ve bir süre pc sorunsuz çalışmış. Birkaç gün önce AMD Athlon II X4 940 olan işlemciyi yukarıdaki işlemci ile değiştirdim ve bir adet SSD taktım farklı olarak. Basınçlı hava spreyi ile güzelce temizleyip ekran kartı macunu dahil her şeyi tekrar uyguladım. League of Legends'ta bilgisayar gayet güzel stabil ~180 fps veriyordu.

Dün ise kardeşim Witcher 3 yükleyip oynamaya çalışmış fakat yükleme ekranının bitmesinin hemen ardından 1 saniyelik oyun görüntüsü gelmiş ve pc reboot atmış. Bu durumda da ben PSU'dan şüphelendim. Bilgisayarı yormayan basit oyunlarda bu durum yaşanmıyor.

Yukarıdaki parçaların kullandığı watt hesaplandığında 300-330 watt gibi bir değer çıkıyor. Şu anki PSU'nun herhangi bir sertifikası olup olmadığını bilmediğim için PSU kaynaklı olup olmadığını kestiremiyorum. Bu yüzden birkaç sorum olacak:

PSU değişikliği bu sorunları çözer mi, çözer ise hangi PSU'ları tavsiye edersiniz? 350 TL civarı bütçem var.
Sorun başka bir durum kaynaklı olabilir mi, bunu test etmek için ne yapabilirim?
Upgrade yapmayı düşünmüyorum, sistem bu haliyle kalacak, bunu göz önünde bulundurup tavsiye yaparsanız benim için daha sağlıklı olur.

Bu uzun sorum için şimdiden özür dilerim ve cevaplarınız için teşekkür ederim.

Irıs von Everec

Profesör
Reaksiyon puanı
1,472
Psudan olabileceğini düşünüyorum.
Hadron C4 olarak nitelendirilmiş. Klasik bilgisayarcı vakası gibi duruyor. Saçmasapan dandik ürünleri yüksek fiyattan satmış.

madSlowly

Profesör
Reaksiyon puanı
1,759
Hadron C4 olarak nitelendirilmiş. Klasik bilgisayarcı vakası gibi duruyor. Saçmasapan dandik ürünleri yüksek fiyattan satmış.
Polis gibi anlattınız cidden :D

Spygast

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3

Sorunun PSU'dan kaynaklı olup olmadığını öğrenmek için bilgisayarcıda başka bir PSU ile test etmenizi öneririm.
Şimdilik böyle bir imkan yok elimde ne yazık ki, ayrıca kardeşimin okulunun başlayacak olması nedeniyle elimi çabuk tutmaya çalışıyorum.
Sorunun PSU kaynaklı olmasından emin olma nedenlerimden birisi, 5V&+ 12V Largest Capacity 200W yazması parçanın üzerinde. Hesabın bu şekilde yapıldığına dair bir yazı okumuştum internet üzerinde.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Muhtemelen. FSP Hydro 500W tavsiyesine katılıyor musunuz acaba?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078

Spygast

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
furmark testi yap Esas gücü orada çeker. Yine reset,reboot yaparsa ,powerdir.
Ucuz yollu.
Fiyat gerçekten ucuz fakat bir tık endişelendiriyor yine 400w olması. FSP AHBC 500W ve FSP Hydro K 500W ürünleri de önerildi. Bunlar hakkında ne düşünüyorsunuz.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Anakartın pcı ex slotu max ,75 watt besleme yapar. E.kartında zaten pik değer olarak 70 watt civarı çeker. Bi pc de en çok wattı genelde e.kartları çeker.Diğer bileşenler ile sistemin toplam ,full yükte 220 wattı bulmaz.Hepsi ,yaklaşık 12 voltt kanalından çekilir

Aerocool ,12 volttan 324 watt verebilen bi power.

Son düzenleme:

Spygast

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Anakartın pcı ex slotu max ,75 watt besleme yapar. E.kartında zaten pik değer olarak 70 watt civarı çeker. Bi pc de en çok wattı genelde e.kartları çeker.Diğer bileşenler ile sistemin toplam ,full yükte 220 wattı bulmaz.Hepsi ,yaklaşık 12 voltt kanalından çekilir

Aerocool ,12 volttan 324 watt verebilen bi power.
Sanırım haklısınız, hesaplamalarda 300ü geçmiyor watt değerleri. 500 Watt yerine daha uygun olan 400W yeterli olur diyorsunuz.
Beni endişeye düşüren durum, sözde 425 W olan şu anki PSU'nun yetersiz olması.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Sanırım haklısınız, hesaplamalarda 300ü geçmiyor watt değerleri. 500 Watt yerine daha uygun olan 400W yeterli olur diyorsunuz.
Beni endişeye düşüren durum, sözde 425 W olan şu anki PSU'nun yetersiz olması.
İşte aldığın power ,dünyaya kendini kabul ettirmiş bi marka olursa,o zaman çekinilecek bi durum yok. Aerocool mesela.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,552
İkinci el düşünürseniz: