Soru Montajını yaptığım sistemim için bir kaç sorum var

Bu konuyu okuyanlar

monwazch

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhabalar bugün kendi başıma hiç bilgim olmadan videolar izleyerek yeni aldığım sistemin montajını yaptım. Ancak bazı sorularım var.

1 Sorum: Ekran kartımın markası asus rtx3060 gaming ve 8 PIN güç girişine sahip.
Kullandığım PSU tam modüler bir PSU ve yan yana 2 adet 8 pinli PCI-E girişi var(ortak kullanılıyormuş gibi bir işarete sahip-ayrı ayrı değil)
Psudan çıkan, PCI-E kablosunun 3 adet ucu var ve her uç 8 pinli.
1 ucu birleşik sabit 8 pinli
2 ucu ayrık 6+2 pinli(yani parçalar birleşerek 8 pine dönüşebiliyor her iki ucu da.)

Ben bu 3 uçtan sabit 8 pinli olanı ekran kartına taktım ve diğer 2 uçtan sadece 1 tanesini(8pinli) PSU a taktım.
Yani geriye takılmamış aynı kablodan boş 8 pinli kaldı.
Aceba bu boşta kalan 8 pinliyi PSU da boşta olan yuvaya takmam gerekiyor mu?

2 Sorum: bilgisayara güç verdim ve çalışırdım(sadece fanları ve RGB kontrolü için) ancak ekran kartının fanı direkt çalıştı. Normalde, sadece ısındığı zaman çalışması gerekmiyor mu? Bu arada yavaş dövüyordu

3 sorum: Kasanın düğmelerinde Type-C girişi var ve bunun ucundan bir kablo çıkıyor ancak bu kabloyu anakartta takacak hiç bir yer bulamadım. Bu uç nereye takılıyor?

4 sorum: Kasanın düğmelerinde LED isimli bir buton var ve bunun ucu 2 pinli Led Switch yazılı. Ancak bunu anakartta nereye takacağımı bulamadım.
5 sorum: işlemci soğutucu olarak sıvı sogutma kullandım Masterliquid ml240l v2.
Fan ve RGB çıkışlarını hallettim.
Fan çıkışını birleştirip CPU fan bölümüne taktım.
Ancak pompa çıkışına(ne işe yarıyor bilmiyorum)
CPU OPT gibi bir şey vardı ona taktım.(video da öyle diyordu)
Ama taktığım kablonun 3 pini var taktığım yer 4 pinli. Gayet uyumlu oldu.
Doğru mu takmışım?
6sorum: işlemci macununu sürerken yanlışlıkla böyle incecik ve eşit bir tabaka yaptım. Kağıt gibi. Doğru mu bu? İnce olması mı gerekiyor?