Soru En iyi görüntü için HDMI mı, Type-C mi yoksa Display Port mu?

Bu konuyu okuyanlar

Isari

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Arkadaşlar merhaba,
Başlıktaki sorudan sizce hangisi en iyi görüntüsü kalitesini ve verimi verir?
İkinci olarak bugün şu monitörü aldım:

İçinden iki ucu Display Port olan kablo çıktı. Ne yazık ki laptopımda display port yok. HDMI portu da yok. Sizce şunlardan hangisi uygulamalıyım?
1. Type-C'den HDMI'a dönüştürücü ile HDMI ile bağlamak (bunu seçmem durumunda hiç masraf etmeyeceğim, ikisi de var)
2. Type-C'den Display Port'a dönüştürücü alıp kullanmak
3. Bir ucu Type-C (bilgisayardan çıkan) bir ucu HDMI (monitöre giren) kablo almak.

Bunlardan hangisi daha sağlıklı olur? Monitörde Type-C girişi yok maalesef. Eğer öyle olsaydı paraya kıyıp iki ucu Type-C kablo alıp hiçbir dönüştürücü kullanmadan doğrudan öyle kullanacaktım ama mevcut seçeneklerim bunlar oluyor dolayısıyla. Bunların dışında başka yollar neler olabilir?

Not: Oyun oynamayacağım. Word, Excel, İnternet vs. gibi ofis işleri için kullanıyorum bilgisayarımı sadece. Tek istediğim, 1440p keskin ve göz yormayan görüntü almak.

Isari

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Display Port en iyisi hdmi miladı yakında dolacak eskidi...
O zaman bir ucu Display Port bir ucu Type-C ile bu işi hallediyorum... Hatta öncesinde HDMI ile deneyeceğim yine de. Bakalım görüntü kalitesinde fark olacak mı. Olmayacaksa 300 TL zarar edeceğim ama olsun :)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Hangisi en iyi diye bir sey yok esasen destekledigi surume ve yapilacak ise bagli ama mevcut sartlarda type-C to DP oneririm hocam ancak monitorun uzerindeki USB portlarini kullanamazsiniz bunu belirteyim.

Isari

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Hangisi en iyi diye bir sey yok esasen destekledigi surume ve yapilacak ise bagli ama mevcut sartlarda type-C to DP oneririm hocam ancak monitorun uzerindeki USB portlarini kullanamazsiniz bunu belirteyim.
Cevap için teşekkür ederim. Monitör üstündeki portlar için bir USB-B kablosu var. Bunu bilgisayara bağlayınca monitör üstündeki o portlar aktif hale geliyor (sanki). Dolayısıyla o kabloyu bağlayınca portları kullanabileceğim. Monitörün altındaki portlar şöyle (bk. ekli fotoğraf):

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    17.6 KB · Görüntüleme: 62

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Cevap için teşekkür ederim. Monitör üstündeki portlar için bir USB-B kablosu var. Bunu bilgisayara bağlayınca monitör üstündeki o portlar aktif hale geliyor (sanki). Dolayısıyla o kabloyu bağlayınca portları kullanabileceğim. Monitörün altındaki portlar şöyle (bk. ekli fotoğraf):

Evet hocam o kabloyla baglarsaniz kullanabilirsiniz.