Hakkari ve Şırnak ilçe; Yüksekova ve Cizre il oluyor

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Müdavim
Emektar
Katılım
30 Temmuz 2009
Mesajlar
23,098
Reaksiyon puanı
1,116
Puanları
113
Yaş
39
Hakkari ve Şırnak il olmaktan çıkarılırken, Cizre ve Yüksekova ise il oluyor. Bununla beraber Hakkari'nin ismi "Çölemerik", Şırnak'ın ismi ise "Nuh" adıyla ilçeye dönüştürülüyor.

hakkari-ve-sirnak-il-olmaktan-cikariliyor,vO46bpPtEkaUwIcje1DG9A.jpg


TBMM'ye gönderilen yasa tasarısıyla Hakkari ve Şırnak il olmaktan çıkarılacak. Yerlerine Cizre ve Yüksekova merkezli ve aynı isimde iki il kurulacak.


Hakkari ve Şırnak il olmaktan çıkarılıyor, Yüksekova ve Cizre ise il oluyor...

TBMM'ye gönderilen tasarıyla uzun süredir tartışılan Güneydoğu'daki idari yapılanmayla ilgili ilk adım atıldı.

Tasarıya göre, Hakkari ve Şırnak il olmaktan çıkarılacak. Bunun yerine Yüksekova ilçesi merkez olmak üzere Yüksekova; Cizre ilçesi merkez olmak üzere de Cizre adıyla iki yeni il kurulacak.

"Hakkari için önerilen Çölemerik ismi kentin eski adı Kürtçe Colemerg'den; Şırnak için önerilen Nuh ismi de kentin eski adı olan Şehr-i Nuh'tan geliyor."
Yüksekova iline bağlı ilçeler, Çölemerik, Çukurca, Derecik ve Şemdinli olarak belirlendi. Cizre'nin Beytüşşebap, Güçlükonak, İdil, Nuh, Silopi ve Uludere.

Tasarı TBMM'den geçerse, il olmaktan çıkarılan Hakkari Belediyesi de Çölemerik adıyla yeniden yapılandırılacak. Şırnak Belediyesi de Nuh adıyla yeniden yapılandırılacak.

Tasarıyla Hakari İl Özel İdaresi Yüksekova İl Özel İdaresine, Şırnak İl Özel İdaresi de Cizre İl Özel İdaresine dönüştürüldü.

ATANMAK İSTEMEYENE BAŞKA KADRO

Yeni kurulan il ve ilçelere atanmak istemeyen ya da idarece atanması uygun görülmeyenler durumlarına uygun başka kadrolara gönderilecek. Tasarı Meclis'teki görüşmelerin ardından yasalaşacak.

Hakkari ve Şırnak'ın şehir merkezlerinin yaşınması terörle mücadele kapsamında gündeme gelmişti. Terör olaylarının şehir merkezine uzak olan Cizre ve Yüksekova'da daha yoğun olması, bu nedenle kontrol ve müdahalede zaman kaybı yaşandığı belirtiliyordu.

İki ilin coğrafi durumları da kararda etkili olan nedenlerden. Şırnak ve Hakkari merkezlerinin dar bir alanda olduğu, Cizre ve Yüksekova'nın ise genişlemeye daha uygun bir coğrafi yapıya sahip olduğu biliniyor.

sirnak-hakkari,RKfSfUASe0OvVGCvWti3Hg.jpg


Cumhuriletin ilanından sonra il yapılan Hakkari 1933 yılında da ilçe yapılarak Van'a bağlanmış, 1936'da yeniden il yapılmıştı. Şırnak ise 16 Mayıs 1990 yılında Siirt ilinden ayrılarak Türkiye'nin 73'üncü ili olmuştu.

NTV
 

mazruf

Müdavim
Emektar
Katılım
30 Temmuz 2009
Mesajlar
23,098
Reaksiyon puanı
1,116
Puanları
113
Yaş
39
Ak Parti, torba kanun tasarısında yer alan 3 düzenlemeyi ve görüşmeler sırasında verdiği bir önergeyi, muhalefetin karşı çıkması nedeniyle, verdiği önergelerle geri çekti.

İşte geri çekilen o düzenlemeler:

1- Hakkari ve Şırnak'ın il statüsünden çıkaran ve Yüksekova ile Cizre'yi il yapacak olan düzenleme

2- Terör suçu nedeniyle görevden uzaklaştırılan belediye başkanı, başkanvekili ve meclis üyelerinin yerine İçişleri Bakanı ve vali tarafından görevlendirme yapılmasına ilişkin düzenleme

3- Özel bütçeli idarelere ait ticari amaçlı kuruluşlardaki hisseler ile varlıklardan bu idarece Özelleştirme İdaresi Başkanlığına bildirilenlerin, bu kanun hükümleri çerçevesinde özelleştirilebileceğine dair düzenleme

4- Rektör seçimlerini yeniden düzenleyen önerge. Ak Parti'nin dün verdiği ancak daha sonra çektiği önergede, bir profesörün aynı üniversitede iki defa rektörlük yapamaması yönünde düzenleme vardı. Ancak CHP karşı çıkınca bu önerge geri çekildi
 
Üst