Grip aşısını unutmayın

Bu konuyu okuyanlar

Gökçe Asena

Profesör
Reaksiyon puanı
2,127
Grip aşısını unutmayın

Sık seyahat edenlere grip aşısı yaptırması öneriliyor. Grip aşıları yapıldıktan sonra yaklaşık iki hafta içinde bağışıklık geliştiriyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen ve o yıl salgın yapması beklenen virüsleri içeren aşılar eylül ayından beri piyasada bulunuyor.

5bb7318db699de1e60269ad5.jpg

Grip hastalığı en sık aralık ve mart aylarında görülüyor. Türkiye’de genellikle ocaktan itibaren en yüksek seviyeye çıkıyor. Ancak başka coğrafyalara gidecekseniz, uçak gibi kapalı ortamlarda virüsün daha kolay yayılabileceğini de unutmayıp, aşıyla erken önlem almanızda yarar var. Grip aşısının koruyuculuğu 6-12 ay kadar sürüyor. Etkinliği, aşı içinde bulunan virüs tipleriyle salgına neden olan virüs tipleri arasındaki uygunluğa göre değişiyor. İdeal şartlarda yüzde 70-90oranında koruma sağlıyor. Aşının koruyuculuğu gençlerde yaşlılara göre daha fazla.

5bb73190b699de1e60269ad7

Hijyen her zaman önemli
Gripten ayrıca korunmak için:
-Hasta ile yakın temastan kaçının,
-Grip benzeri bir hastalık geçirdiğinizde evde dinlenin,
-Öksürürken burun ve ağzınızı kâğıt mendille kapatın. Mendili atın.
-Sabun ve suyla ellerinizi sık sık yıkayın.
-Virüs bulaşabileceği için ağız, burun ve gözlerinize kirli elle temas etmeyin.
Kronik sağlık sorununuz varsa mutlaka aşılanın
Bazı gruplarda grip büyük bir risk yaratabiliyor. Yaşlılar, kalp, akciğer, şeker ve böbrek hastalığı olanlar, kansızlığı olan veya kemoterapi alanlar, uzun süreli kortizon tedavisi görenler, HIV / AIDS hastaları gibi herhangi bir nedenden dolayı bağışıklık sistemi zayıflayanlar, bakımevlerinde yaşayanlar, devamlı Aspirin kullanmak zorunda olan çocuklar ve gençler, grip sezonunda hamile olan kadınlar ve tüm sağlık çalışanlarına grip aşısı öneriliyor.
5bb73192b699de1e60269ad9

Kaynak: Hürriyet

Emir Timur

Doçent
Reaksiyon puanı
445
Ne olduğu belirsiz aşıyı istemem, aslan gibi gribimi olur, iyileşirim Allah'ın izniyle.

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,369
Bana çevreden değilde, soğuk ortam şartları nedeniyle azıcık serin bir su içsem, bütün direncim birden kayboluveriyor ve hastalanıyorum.

Gökçe Asena

Profesör
Reaksiyon puanı
2,127
Bana çevreden değilde, soğuk ortam şartları nedeniyle azıcık serin bir su içsem, bütün direncim birden kayboluveriyor ve hastalanıyorum.

En ufak bir durumda bile dikkat etmez isek hasta olabiliyoruz. Hijyenik ortam, temiz bir hava, sıcak içecekler ve vitaminlerle devam edebiliriz.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Meyvelere yüklenin, kamuya açık kalabalık ortamlardan mümkün mertebe uzak durun, hareketsiz kalmayın ve düzenli uykunuzu alın :) aşı olayı belki yaşlılar için ve vücut direnci, bağışıklık sistemi düşük olanlar için önleyici olabilir, iyi olabilir ama herkesin aşı olmasına gerek yok, bence. (kişisel fikrimdir)

erentcolak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26
Bu aşılarla ilgili spekülasyonlar bir türlü bitmedi, açıkçası ben de güvenip bir türlü grip aşısı olamıyorum. Temiz temiz hastalanır sonra iyileşirim artık ne yapalım :D

AMC

Profesör
Reaksiyon puanı
772
Ne zaman aşı olsam hasta oluyorum onun için aşı bana uzak olsun.

erentcolak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26
Meyvelere yüklenin, kamuya açık kalabalık ortamlardan mümkün mertebe uzak durun, hareketsiz kalmayın ve düzenli uykunuzu alın :) aşı olayı belki yaşlılar için ve vücut direnci, bağışıklık sistemi düşük olanlar için önleyici olabilir, iyi olabilir ama herkesin aşı olmasına gerek yok, bence. (kişisel fikrimdir)
Geçenlerde dinlediğim bir uzman özellikle kamuya açık alanlarda(otobüs vs. gibi) hayli dikkat edilmesi gerektiğinin ve özellikle kışın soğuk havaların yaşam ortamlarını yeterince havalandırma izin vermemesinin gribi epey tetiklediğine değinmişti.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Geçenlerde dinlediğim bir uzman özellikle kamuya açık alanlarda(otobüs vs. gibi) hayli dikkat edilmesi gerektiğinin ve özellikle kışın soğuk havaların yaşam ortamlarını yeterince havalandırma izin vermemesinin gribi epey tetiklediğine değinmişti.
Kalabalık ve özellikle dar kapalı alanlar, gerek temasla olsun gerekse hava yoluyla olsun gribin yayılması için çok müsait ortamlar.

Son mesajlar