Grip aşısı nedir? Grip aşısı ne zaman yapılmalıdır?

Bu konuyu okuyanlar

michuozawa

Guru
Emektar
Katılım
6 Ağu 2008
Mesajlar
20,609
Reaksiyon puanı
487
Puanları
83
Grip özellikle kış aylarında karşılaştığımız sorunlardan bir tanesidir. Gripten kurtulabilmek için farklı farklı bir sürü yöntem deneriz. Gripten kurtulmak ya da öncesinde tedbir alabilmek adına uzmanlar grip aşısını öneriyor. Peki grip aşısı nedir? Grip aşısı ne zaman yapılmalıdır? Grip aşısı zararlı mı?
grip_asisi_nedir_ne_zaman_yapilmalidir_1513778530_9187.png


Grip aşısı uygulandığı insanlarda %70 ile %90 oranında gribe karşı bir bağışıklık sağlar %10 ve %30 arasında da herhangi bir etkinlik göstermeyebilir. Grip aşısı ile ilgili Dr. Fevzi Özgönül, şunları söyledi; “Grip aşısı grip virüsüne karşı olan bağışıklığımızı güçlendirerek koruma sağlar. Aşı sayesinde vücudumuz grip virüsüne karşı antikor oluşturur. Grip aşısı olduktan 2 hafta sonra vücudumuz yeterli antikora sahip olur. Böylece aşı olduktan 2 hafta sonra gribe karşı savunmamız başlar. Bu nedenle grip aşısı korunmak için yaptırılır fakat grip olduktan sonra tedavi için yaptırılmaz.”

Sağlık Bakanlığı grip aşısını kimlere öneriyor?

Grip aşısı grip virüsüne karşı korunmak isteyen herkese karşı uygulanabilir ama özellikle uygulaması gereken hastalık grupları şunlardır:
Hamileler
50 yaş veya daha yaşlı kimseler
Kronik hastalığı bulunan kişiler
Böbrek hastalığı olanlar
Diyabet(Şeker hastalığı olanlar)
Bağışıklık sisteminde yetersizlik veya baskılanma durumları (kanser hastaları, AIDS enfeksiyonu olanlar, organ nakli yapılmış olanlar, steroid ilaç alanlar, kemoterapi ya da radyoterapi uygulananlar)
Kan hastalıkları tedavisi görmüş veya hastanede görmekte olanlar(Hemoglobinopatisi olanlar)
Okul, fabrika gibi topluluklarda çalışanlar
Bakımevlerinde kalan ve sürekli hastalığı olan kişiler
Sağlık alanında çalışan doktor, hemşire ve sağlık personelin tümüne uygulanmalıdır.
grip aşısı kimlere yapılır
Grip aşısı kimlere uygulanmamalıdır?
Grip aşısına karşı daha önce alerjik reaksiyonu olduğu saptanmış olan kişiler
6 aydan küçük bebekler
Yumurtaya karşı alerjisi olan kişiler
Geçmişte grip aşısı ile şiddetli alerjik reaksiyon problemi yaşayan kişiler
İnfluenza aşısı yapılmasını takiben 6 hafta içinde Gullian- Barre sendromu geçirme öyküsü olan kişiler
Ateşli dönemde iken grip aşısı uygulanmaması ve bu dönemin üzerinden tam iyileşme sağlandıktan ve 1 hafta geçmesinden sonra grip aşısı uygulanması uygundur.
grip aşısı ne zaman yapılır

Grip aşısı ne zaman yapılmalıdır?

Grip mikrobu her mevsimde ortaya çıkabilir, bununla birlikte grip enfeksiyonlarının çoğu Ekim – Mayıs ayları arasında oluşmaya başlar. Son yıllarda grip enfeksiyonlarının önemli bir kısmı Ocak ve Şubat aylarında ortaya çıkmıştır.
Aşının koruyucu etkisi 2 -3 hafta sonra ortaya çıkar. Bu neden ile tavsiye edilen yıllık grip aşısının aşı kullanıma sunulur sunulmaz grip salgını başlamadan önce Eylül – Ekim aylarında yapılması ve hastaların aşılanmalarının Aralık ayından önce bitirilmesidir. Ancak kişi gribe yakalanmamış ise aşılama grip sezonunun sonuna kadar uygulanabilir.
 

Son mesajlar

Üst