GNU/Linux Dağıtımı Tavsiyeleri

Bu konuyu okuyanlar

yated

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
PopOS ve KDE Neon da iyi onlarda önerilmeli.
Mesaj otomatik birleştirildi:

NVidia ekran kartımı var?
Eee PC 1011PX
CPU Intel® Atom™ N455/N570 Processor
RAM 2GB
GPU Intel Graphics Media Accelerator (GMA) 3150

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
Eee PC 1011PX
CPU Intel® Atom™ N455/N570 Processor
RAM 2GB
GPU Intel Graphics Media Accelerator (GMA) 3150
Ubuntu: güzel, en ünlü linux işletim sistemi, sorun çıkarmaz. berbat olan gnome masaüstüsünü kullandığı için önermem ama diğer özellikleri mükemmel.
KDE Neon: ubuntu tabanlı olmasına rağmen diğerleri gibi ubuntunun iyi özelliklerini içermez. sırf Gnome kullanmayıp, en iyi masaüstü ortamı olan KDE'yi kullandığı için öneriyorum.
Kubuntu: KDE Neon'dan biraz daha ağır ama ekstra özellikleri var.
Xubuntu: XFCE'yi kullanır. XFCE çok hafif olduğu için eski bilgisayarlar için ideal.
MX Linux: XFCE'yi buda kullanıyor diye biliyorum Xubuntu gibi bir şey bu da ama aralarında bir fark var kesin.

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
bende manjaro xfce kullanıyorum...:):):)

46imt

Asistan
Reaksiyon puanı
577
Bunlarda benim önerilerim.

• Fedora (KDE)
• Pisi Linux
• Arcolinux
• openSUSE (Cinnamon)
• Manjaro

S

SDN Anonim 320986

SDN Okuru
SourceForge profilimden hazırladığım ve özelleştirdiğim linux dağıtımlarına ulaşabilirsiniz arkadaşlar.
Kaynak: gnulinuxtr / Profile | Winbuntu,Macbuntu,TNCLinux,Calam-Debian,Ubuntu

Dağıtım tavsiyeleri:

İlk kez linux dağıtımı kuracak olanlar için , Linux Mint cinnamon modern arayüze sahip olan distro'yu tavsiye ederim. Türkçe forum desteği ve içerik bakımından da, ilk kullanıcılar için daha faydalı olacağını düşünüyorum. Masaüstü kullanımıda, windows mac melezi bir yapıya sahiptir.
Kaynak: http://mirror.csclub.uwaterloo.ca/linuxmint/stable/20.1/linuxmint-20.1-cinnamon-64bit.iso

İyi Forumlar | Saygılarımla.

S

SDN Anonim 320986

SDN Okuru
Paket derlemeyi konsolda uğraşmayı sevenlerdesiniz iki öneri de benden

Paket derleme işlemleri için dağıtım önerisine gerek yok. Bütün linux distro'ları üzerinden yapılabilir. Kodlama teknikleri için illa gentoo veya arch tabanlı bir dağıtıma gerek yok.
Archlinux ve Gentoo linux ilk kullanıcılar için kesinlikle doğru bir tercih olmayacağı düşüncesindeyim. 15 yıla yakın bir Linux_kullanıcısı olarak yazıyorum. Bu arada dağıtım derleyen ve paket yapılandırma işlemleri yapan biriyim. Soru ve görüşleriniz olursa bana sorabilirsiniz bu konuda destek veririm. :)

okaykayya547

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
1. Ubuntu GNU/Linux

Ekli dosyayı görüntüle 75617

Ubuntu, son kullanıcılar için uygun olabilecek bir GNU/Linux dağıtımıdır. GNOME ile birlikte gelmektedir. GNOME ise sistem kaynaklarını diğerlerine göre daha fazla tüketebilmektedir. Bu yüzden eski sisteme sahip olan kullanıcıların Xubuntu'yu tercih etmesi daha doğru olacaktır.

İşletim Sistemi Tipi: GNU/Linux
Taban: Debian
Menşe: Isle of Man
Masaüstü Ortamı: GNOME

2. Linux Mint GNU/Linux

Ekli dosyayı görüntüle 75618

Linux Mint ekibi, Cinnamon'u geliştirmektedir. Bildiğim kadarıyla da Linux Mint kullanıcıları Cinnamon'u tercih etmektedir. Cinnamon diğer masaüstü ortamlarına göre yenilikçi bir masaüstüdür ancak sistem kaynaklarını diğer masaüstü ortamlarına göre daha fazla kullandığını söyleyebiliriz. Bu yüzden eski sistemi olan kullanıcıların Linux Mint MATE'yi veya Linux Mint Xfce'yi tercih etmeleri daha doğru olacaktır. MATE için GNOME 2'nin devamı olduğunu söyleyebiliriz. Xfce ise sadeliğiyle bilinen bir masaüstü ortamıdır.

Taban: Ubuntu (LTS)
Menşe: İrlanda
Masaüstü Ortamı: Cinnamon, MATE, Xfce

3. Debian GNU/Linux

Ekli dosyayı görüntüle 75619

Her ne kadar özgür yazılımı önemsemiş kullanıcılar tarafından bazenleri eleştirilse de özgür yazılım için bence iyi bir tablo çizmektedir. Her ne kadar kullanımının zor olacağını düşünmesem de yeni kullanıcılar için gördüğüm kadarıyla pek önerilmiyor. Stabilitesiyle bilinir.

Taban: Bağımsız
Menşe: Evrensel
Masaüstü Ortamı: GNOME, Xfce, KDE, Cinnamon, MATE, LXDE

4. Manjaro GNU/Linux

Ekli dosyayı görüntüle 75620

Manjaro GNU/Linux'un ana sürümleri Xfce, KDE ve GNOME'dir. Son kullanıcılar için uygun bir dağıtımdır. Arch GNU/Linux tabanlıdır. Yeni sistemi olanlar GNOME'yi, ortalama sistemi olanlar KDE'yi, eski sistemi olanlar Xfce'yi kullanabilir. Diğer birçok dağıtıma göre daha güncel paketlerle gelmektedir.

Taban: Arch GNU/Linux
Menşe: Avusturya, Almanya, Fransa
Masaüstü Ortamı: Xfce, KDE, GNOME

5. Zorin GNU/Linux

Ekli dosyayı görüntüle 75621

Hiç kullanmadığım için yorum yapmam doğru olmaz ancak popüler olduğunu gördüğüm için burada bahsetmek istedim.

Taban: -
Masaüstü Ortamı: -

6. MX GNU/Linux

Ekli dosyayı görüntüle 75616

MX GNU/Linux, son kullanıcıları için oldukça yararlı araçlarla gelmektedir. MX GNU/Linux varsayılan olarak Xfce'yi kullanmaktadır. Bu da eski sistemlerde kullanılabileceği anlamına geliyor.

Menşe: Yunanistan, Amerika Birleşik Devletleri
Masaüstü Ortamı: Xfce

7. Fedora GNU/Linux

Ekli dosyayı görüntüle 75623

Fedora'da diğer birçok dağıtıma göre daha az özgür olmayan yazılım vardır ancak bu, tamamen özgür olması demek değildir. Yeni kullanıcılar için pek önerildiğini görmedim. Diğer birçok dağıtıma göre daha güncel paketlerle gelmektedir.

Menşe: Amerika Birleşik Devletleri
Masaüstü Ortamı: GNOME, KDE Plasma, Xfce, LXQt, MATE-Compiz, Cinnamon, LXDE, SOAS

8. Elementary GNU/Linux

Ekli dosyayı görüntüle 75624

Bu dağıtımı da hiç kullanmadım ancak gördüğüm kadarıyla bazı kullanıcılar bu dağıtımı tercih ediyorlar. Benim en dikkat ettiğim nokta ise görünümünün macOS'a benzemesi.

Masaüstü Ortamı: Pantheon

9. Solus GNU/Linux

Ekli dosyayı görüntüle 75625

Budgie, GNOME ve MATE ile önyüklü gelebilmektedir. Budgie ve GNOME, sistem kaynaklarını diğer GNU/Linux dağıtımlarına göre daha fazla kullanılabilmektedir. Bu yüzden eski kullanıcıların MATE'yi tercih etmeleri daha doğru olabilir. Bu arada bildiğim kadarıyla PiSi paket yöneticisinin bir çatalı olan eopkg'yi kullanıyor. Şekle sokulmuş yuvarlanan sürüm modeli sayesinde diğer birçok dağıtıma göre daha güncel olabilmekte ve stabiliteyi de bir nebze de olsa sağlayabilmektedir.

Masaüstü Ortamı: Budgie, GNOME, MATE

10. PCLinuxOS GNU/Linux

Ekli dosyayı görüntüle 75627

Bu dağıtımı ben hiç kullanmadım ancak Distrowatch'da gördüğüm kadarıyla "Beginners" kategorisinde yer alıyor.

Masaüstü Ortamı: -

Özgürlük Düşmanı GNU/Linux Dağıtım(lar)ı (Kara Liste)

1. Deepin GNU/Linux

Deepin GNU/Linux özgür yazılım alternatifi olduğu hâlde bir sürü özgür olmayan (sahipli) yazılım ile birlikte gelir. Bunlardan bazıları Google Chrome ve WPS Office'dir. Küçük bir sorun gibi görünse de aktif bir şekilde geliştirilen özgür yazılım alternatifleri varken özgür olmayan (sahipli) yazılımlar ile gelmesi özgür yazılımı tam olarak benimsemedikleri anlamına gelmektedir.

Şimdilik bu kadardı. Bu listeyi gelecekte geliştirmeyi, eksikleri varsa da tamamlamayı düşünüyorum.
eğer ubuntu kullanıyorsanız Gnome performans sorunu çıkartacaktır. Bu yüzden Ubuntu'ya Unity Masaüstü ortamını kurmanızı öneririm.
Buradan kurabilirsiniz: Ubuntu 20.04 Unity Desktop - LinuxConfig.org

magnify

localhost
Reaksiyon puanı
113
Windows'tan yeni geçiyorsanız Ubuntu ve Pardus iyi tercih olabilir. Devamında okudukça/araştırdıkça kendinize uygun dağıtımı bulacaksınız. Günde 5 dağıtım denediğimi biliyorum. :)

HakanÇ11

Asistan
Reaksiyon puanı
132
Yeni geçecekler için Pardus çok iyi bir tercih olabilir. Gnome tavsiye ederim. RAM tüketimi gibi sorunlar çözülmüş. Discord sunucuları var. Güzel bir forumları var. Topluluk Portalı var. Disk Kalıp Yazıcı Windows ISO yazıyor. Sosyal medyalarda da aktifler.Youtube'de içerik üretiyorlar. Çok hızlı bir destek ekibi var. Türkçe ve kolayca sorunlarınız çözülüyor. Kurması çok kolay. Güç Yöneticisi, Yazılım Merkezi, Pardus Kalem, deb paket kurucu gibi güzel uygulamaları var. Varda var yani...