GNU/Linux Dağıtımı Tavsiyeleri

Bu konuyu okuyanlar

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
1. Ubuntu GNU/Linux

ubuntu.png

Ubuntu, son kullanıcılar için uygun olabilecek bir GNU/Linux dağıtımıdır. GNOME ile birlikte gelmektedir. GNOME ise sistem kaynaklarını diğerlerine göre daha fazla tüketebilmektedir. Bu yüzden eski sisteme sahip olan kullanıcıların Xubuntu'yu tercih etmesi daha doğru olacaktır.

İşletim Sistemi Tipi: GNU/Linux
Taban: Debian
Menşe: Isle of Man
Masaüstü Ortamı: GNOME

2. Linux Mint GNU/Linux

mint.png

Linux Mint ekibi, Cinnamon'u geliştirmektedir. Bildiğim kadarıyla da Linux Mint kullanıcıları Cinnamon'u tercih etmektedir. Cinnamon diğer masaüstü ortamlarına göre yenilikçi bir masaüstüdür ancak sistem kaynaklarını diğer masaüstü ortamlarına göre daha fazla kullandığını söyleyebiliriz. Bu yüzden eski sistemi olan kullanıcıların Linux Mint MATE'yi veya Linux Mint Xfce'yi tercih etmeleri daha doğru olacaktır. MATE için GNOME 2'nin devamı olduğunu söyleyebiliriz. Xfce ise sadeliğiyle bilinen bir masaüstü ortamıdır.

Taban: Ubuntu (LTS)
Menşe: İrlanda
Masaüstü Ortamı: Cinnamon, MATE, Xfce

3. Debian GNU/Linux

debian.png

Her ne kadar özgür yazılımı önemsemiş kullanıcılar tarafından bazenleri eleştirilse de özgür yazılım için bence iyi bir tablo çizmektedir. Her ne kadar kullanımının zor olacağını düşünmesem de yeni kullanıcılar için gördüğüm kadarıyla pek önerilmiyor. Stabilitesiyle bilinir.

Taban: Bağımsız
Menşe: Evrensel
Masaüstü Ortamı: GNOME, Xfce, KDE, Cinnamon, MATE, LXDE

4. Manjaro GNU/Linux

manjaro.png

Manjaro GNU/Linux'un ana sürümleri Xfce, KDE ve GNOME'dir. Son kullanıcılar için uygun bir dağıtımdır. Arch GNU/Linux tabanlıdır. Yeni sistemi olanlar GNOME'yi, ortalama sistemi olanlar KDE'yi, eski sistemi olanlar Xfce'yi kullanabilir. Diğer birçok dağıtıma göre daha güncel paketlerle gelmektedir.

Taban: Arch GNU/Linux
Menşe: Avusturya, Almanya, Fransa
Masaüstü Ortamı: Xfce, KDE, GNOME

5. Zorin GNU/Linux

zorin.png

Hiç kullanmadığım için yorum yapmam doğru olmaz ancak popüler olduğunu gördüğüm için burada bahsetmek istedim.

Taban: -
Masaüstü Ortamı: -

6. MX GNU/Linux

mx.png

MX GNU/Linux, son kullanıcıları için oldukça yararlı araçlarla gelmektedir. MX GNU/Linux varsayılan olarak Xfce'yi kullanmaktadır. Bu da eski sistemlerde kullanılabileceği anlamına geliyor.

Menşe: Yunanistan, Amerika Birleşik Devletleri
Masaüstü Ortamı: Xfce

7. Fedora GNU/Linux

fedora.png

Fedora'da diğer birçok dağıtıma göre daha az özgür olmayan yazılım vardır ancak bu, tamamen özgür olması demek değildir. Yeni kullanıcılar için pek önerildiğini görmedim. Diğer birçok dağıtıma göre daha güncel paketlerle gelmektedir.

Menşe: Amerika Birleşik Devletleri
Masaüstü Ortamı: GNOME, KDE Plasma, Xfce, LXQt, MATE-Compiz, Cinnamon, LXDE, SOAS

8. Elementary GNU/Linux

elementary.png

Bu dağıtımı da hiç kullanmadım ancak gördüğüm kadarıyla bazı kullanıcılar bu dağıtımı tercih ediyorlar. Benim en dikkat ettiğim nokta ise görünümünün macOS'a benzemesi.

Masaüstü Ortamı: Pantheon

9. Solus GNU/Linux

solus.png

Budgie, GNOME ve MATE ile önyüklü gelebilmektedir. Budgie ve GNOME, sistem kaynaklarını diğer GNU/Linux dağıtımlarına göre daha fazla kullanılabilmektedir. Bu yüzden eski kullanıcıların MATE'yi tercih etmeleri daha doğru olabilir. Bu arada bildiğim kadarıyla PiSi paket yöneticisinin bir çatalı olan eopkg'yi kullanıyor. Şekle sokulmuş yuvarlanan sürüm modeli sayesinde diğer birçok dağıtıma göre daha güncel olabilmekte ve stabiliteyi de bir nebze de olsa sağlayabilmektedir.

Masaüstü Ortamı: Budgie, GNOME, MATE

10. PCLinuxOS GNU/Linux

pclinuxos.png

Bu dağıtımı ben hiç kullanmadım ancak Distrowatch'da gördüğüm kadarıyla "Beginners" kategorisinde yer alıyor.

Masaüstü Ortamı: -

Özgürlük Düşmanı GNU/Linux Dağıtım(lar)ı (Kara Liste)

1. Deepin GNU/Linux

Deepin GNU/Linux özgür yazılım alternatifi olduğu hâlde bir sürü özgür olmayan (sahipli) yazılım ile birlikte gelir. Bunlardan bazıları Google Chrome ve WPS Office'dir. Küçük bir sorun gibi görünse de aktif bir şekilde geliştirilen özgür yazılım alternatifleri varken özgür olmayan (sahipli) yazılımlar ile gelmesi özgür yazılımı tam olarak benimsemedikleri anlamına gelmektedir.

Şimdilik bu kadardı. Bu listeyi gelecekte geliştirmeyi, eksikleri varsa da tamamlamayı düşünüyorum.

Reaksiyon puanı
5,172
Açıkcası nedenini çözemediğim bir şekilde eski bilgisayarımda sadece debian tabanlı dağıtımlar stabil çalışıyordu.(ubuntu hariç) Linux'a debian ile başladım. O günden bu güne neredeyse hep debian kullandım. Belkide psikolojiktir bilemiyorum ancak masaüstü ortamı farketmeksizin debian gerçekten çok hızlı çalışan bir dağıtım.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Açıkcası nedenini çözemediğim bir şekilde eski bilgisayarımda sadece debian tabanlı dağıtımlar stabil çalışıyordu.(ubuntu hariç) Linux'a debian ile başladım. O günden bu güne neredeyse hep debian kullandım. Belkide psikolojiktir bilemiyorum ancak masaüstü ortamı farketmeksizin debian gerçekten çok hızlı çalışan bir dağıtım.

Debian bence de oldukça stabil dağıtım ancak paketlerin stabil sürümde sürekli güncel olmaması beni rahatsız ediyor. :)

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,363
Konuda geçen dağıtımların çoğunu sanalda, bir kaçını da (kısa süreli olarak) ana makinem üzerinde tecrübe edinmiştim. Özellikle Linux kullanmaya yeni başlayanlar için Zorin OS önerilebilir (Windows 7'ye alternatif olarak denebilir;) ki grafik kullanıcı arabirimi de Windows'u andırıyor, Windows'da bulunan benzer programlara sahip ve Windows üzerinde çalışan programları çalıştırmaya yarayan Wine uygulaması ile birlikte geliyor. Ama bu konuda adı geçen dağıtımlardan benim favorim: MX Linux. :)

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Konuda geçen dağıtımların çoğunu sanalda, bir kaçını da (kısa süreli olarak) ana makinem üzerinde tecrübe edinmiştim. Özellikle Linux kullanmaya yeni başlayanlar için Zorin OS önerilebilir (Windows 7'ye alternatif olarak denebilir;) ki grafik kullanıcı arabirimi de Windows'u andırıyor, Windows'da bulunan benzer programlara sahip ve Windows üzerinde çalışan programları çalıştırmaya yarayan Wine uygulaması ile birlikte geliyor. Ama bu konuda adı geçen dağıtımlardan benim favorim: MX Linux. :)

Zorin GNU/Linux ücretli mi?

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
128 GB' lık bir SSD' ye hangi dağıtım uygun olur sizce? Bunlar veya bir başkası.

Hafif bir dağıtım arıyorsanız masaüstü ortamı Xfce olarak daha uygun olabilir. Son kullanıcı için Xfce ile uygun dağıtımlardan bazılarının YouTube videolarını paylaşacağım.

Daha fazla sistem kaynağı kullanan dağıtıma bakmak istiyorsanız Ubuntu'ya bakabilirsiniz.

Eğer donanım yeniyse bence Xubuntu'unun veya Ubuntu'nun en son sürümüne -LTS olmayan dâhil- veya Manjaro'ya bakabilirsiniz. Manjaro Arch GNU/Linux tabanlıyken Ubuntu Debian, Linux Mint ise Ubuntu tabanlıdır. Ayrıca MX GNU/Linux da Debian tabanlı.

Güncel paketler arıyorsanız Manjaro'ya bakabilirsiniz.

Paket kurarken uçbirimi tercih ederseniz Linux Mint, Ubuntu, MX GNU/Linux APT; Manjaro GNU/Linux ise pacman kullanır.

Sabit disk alanı konusunda da aşağıdaki bağlantılardan sistem gereksinimlerini inceleyerek bilgi edinebilirsiniz.

Installation/SystemRequirements - Community Help Wiki

System Requirements « Xubuntu

MX Linux Users Manual

About Manjaro - Manjaro Linux

Umarım bu kaynaklar size yardımcı olmuştur.

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
Sen bide arch linux tabanlı dağıtımlar dene bak o zaman debian tabanlı dağıtımlara bakıyomusun :)

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
Manjaro denedim ancak hiç memnun kalmadım.
ne kadar süre kullandın ki kurdun görünüşüne felan bakarak mı bu karara vardın yoksa biraz irdeledin mi
çünkü bende ilk kurduğumda kafayı yiyecektim ama sonra araştırarak öğrendim ve tabi biraz sistemi irdeliyerek
en bariz örneği uçbirime ''sudo apt-get update veya upgrade'' yazdım uçbirim hayırdır kardeş sen kimin çöplüğünde kime yamuk yapıyosun dedi :):)

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
MX Linux'ı tek geçiyorum şu an için. Önyüklü gelen uygulama ve işlevlerin fazlalığı, hızlı çalışması ve kendine has araçlarıyla harika bir dağıtım.
İkinci sıraya hangisini koyarsın dersen tartışmasız Solus.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Deepin GNU/Linux, özgürlük düşmanı GNU/Linux dağıtımı olarak nitelendirildi. Daha fazla düzenleme istiyorsanız lütfen bildiriniz.

Melih Beyefendi

Müdavim
Reaksiyon puanı
886
Aslında yazının üst kısmına not düşmüştüm ama sanırım tam anlaşılmamış. Bu iletiyi yazdıktan sonra daha büyük, kırmızı ve eğik yerine kalın hâle getireceğim.

O biraz size bağlı.

Yukarıdaki konuda herhangi bir dağıtımı taban almayanlar bildiğim kadarıyla Debian, Fedora, Solus, PCLinuxOS var ancak PCLinuxOS'u bilmiyorum. Listede olmasa da openSUSE de köklü dağıtımlardan bir tanesidir.

Solus, deneyimsiz kullanıcılar için DistroWatch'da iyi gibi gözüküyor.

DistroWatch.com: Solus

PCLinuxOS de öyle ama forumda şu ana kadar herhangi bir kullanana rastlamadım.

DistroWatch.com: PCLinuxOS

Solus'u sanırım MATE ile kullanmak daha mantıklı. Budgie'nin stabilitesi ile ilgili bilgim yok.

Eğer bu konuya dikkat etmezseniz aşağıdaki bağlantıdaki iletiyi incelemenizi öneririm.

Hocam bilgisayarım ağır,güvenli olduğundan aşırı şüphem olduğu için bilgisayarıma Pardus 19.0 yüklemek istiyorum. Nasıl yüklenir veya önerir misiniz? Hocam birde Pardus, GNU linux dağıtımı mı?

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Hocam anlıyorum linuxu kullandırmak istiyorsunuz ama bir çok oyun,driver,program linuxu desteklemiyor. Windows serileri, oyun,driver,program olarak daha fazla şey destekledikleri için daha fazla tercih ediliyorlar. Ama Windows 7 Ultimate,şu anda Steam,emülatör dışında ki oyun sitelerini de desteklemiyor. Ama 8.1 ve Windows 10,daha fazla şey destekliyor. En iyi sistemler hep Windows 10 ile geliyor.

Hocam bilgisayarım ağır,güvenli olduğundan aşırı şüphem olduğu için bilgisayarıma Pardus 19.0 yüklemek istiyorum. Nasıl yüklenir veya önerir misiniz?

İki ileti bence çelişiyor. Pardus'u şimdiye kadar pek kullanmadım. İstiyorsanız ilk önce sanal makinede deneyin. Eğer alışabileceğinizi düşünürseniz Microsoft Windows'un yanına kurabilirsiniz.

Bence bilgisayarın durumu çok kötü değilse düzeltebilirsiniz.

Melih Beyefendi

Müdavim
Reaksiyon puanı
886
İki ileti bence birbiriyle çelişiyor. Pardus'u şimdiye kadar pek kullanmadım. İstiyorsanız ilk önce sanal makinede deneyin. Eğer alışabileceğinizi düşünürseniz Microsoft Windows'un yanına kurabilirsiniz.

Bence bilgisayarın durumu çok kötü değilse düzeltebilirsiniz.
Hocam PC baya kötü. Yavaş,güçsüz,eski. Yani bir işlemciyi, RAM,ekran kartı, anakart, SSD, HDD, konnektör,güç,görüntü kablosu,bunları değiştireceğim. Ama 1 milyara yakın tutar. Bundan sonra yüklerim belki.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Hocam bilgisayarım ağır,güvenli olduğundan aşırı şüphem olduğu için bilgisayarıma Pardus 19.0 yüklemek istiyorum. Nasıl yüklenir veya önerir misiniz? Hocam birde Pardus, GNU linux dağıtımı mı?

Bilgisayarınıza yüklemeden önce web sitesi üzerinden deneyebilirsiniz.

Daha sonra usb üzerine iso'yu rufus ile yazdırıp bilgisayarı usb ile açıp bu şekilde işletim sistemini birkaç saat boyunca kullanarak daha detaylı deneyebilirsiniz.

En sonunda karar verirseniz Windows'un yanına veya üzerine yükleyebilirsiniz, eğer daha önce Linux tecrübeniz yoksa yanına yükleyin ki acil bir durum olursa bilgisayarı tekrar başlatıp Windows'a dönün, çünkü yanına yüklediğinizde bilgisayarın açılışında Windows mu Linux mu açılsın seçeneği çıkar.

Manjaro, Linux Mint, Kubuntu, Pardus yeni başlayanlar için idealdir.
Tabi hangi masaüstü istiyorsunuz bunu da belirlemelisiniz, KDE, Gnome, XFCE, LXDE, Cinnamon, Mate gibi çeşitleri vardır.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Bilgisayarınıza yüklemeden önce web sitesi üzerinden deneyebilirsiniz.

Daha sonra usb üzerine iso'yu rufus ile yazdırıp bilgisayarı usb ile açıp bu şekilde işletim sistemini birkaç saat boyunca kullanarak daha detaylı deneyebilirsiniz.

En sonunda karar verirseniz Windows'un yanına veya üzerine yükleyebilirsiniz, eğer daha önce Linux tecrübeniz yoksa yanına yükleyin ki acil bir durum olursa bilgisayarı tekrar başlatıp Windows'a dönün, çünkü yanına yüklediğinizde bilgisayarın açılışında Windows mu Linux mu açılsın seçeneği çıkar.

Manjaro, Linux Mint, Kubuntu, Pardus yeni başlayanlar için idealdir.
Tabi hangi masaüstü istiyorsunuz bunu da belirlemelisiniz, KDE, Gnome, XFCE, LXDE, Cinnamon, Mate gibi çeşitleri vardır.

Bilgisayar eskiyse GNOME ve Cinnamon biraz ağır gelebilir. Pardus tercih edilecekse Xfce ile birlikte gelen sürümü daha mantıklı gibi duruyor.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Ben Manjaro KDE'yi öneririm, tabi herkesin zevki farklıdır, çeşit de bol olunca linux dunyasında kombinasyonlar aşırı fazladır.
Not: Gerçi bilgisayar eskiymiş, o halde ben de XFCE öneririm.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Hocam Pardus, BlueStacks 4 açarsa bir bakarım. (Şu çöp sistemle bile benim PC BlueStacks 4 açıyor.

Yanılıyor da olabilirim ancak BlueStacks'ın gördüğüm kadarıyla GNU/Linux sürümü yok. Bence geçmek istiyorsanız ayrıntılara dikkat etmeniz lazım çünkü sonu pek iyi bitmeyebilir.

Melih Beyefendi

Müdavim
Reaksiyon puanı
886
Ben Manjaro KDE'yi öneririm, tabi herkesin zevki farklıdır, çeşit de bol olunca linux dunyasında kombinasyonlar aşırı fazladır.
Not: Gerçi bilgisayar eskiymiş, o halde ben de XFCE öneririm.
Hocam PC 1972'de alınmış. 3 kere gitti tamire. Kasa markası da Asus. X Multi ve Compact Disc ReWritable + diyor. 2.0 USB girişi var. Sizce bu kasa nasıldır? (Biliyorsanız) bence eski biraz.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
usb 2.0, 2000 yılında çıktı, bilgisayarınız da tahminimce 2003-2004-2005 civarı alınmış, XFCE için minimum sistem gereksinimi olarak şahsi kanaatimce i686 instruction set'e sahip bir bilgisayar yeterli ki i686 1995 yılında çıktı, yani XFCE'yi rahatlıkla kullanabilirsiniz, aynı şekilde LXDE, Mate, Enlightment, OpenBox vs vs. Kullanmakta zorlanacağınız masaüstleri ise başta Gnome ile Cinnamon sonra ise KDE olur.

Melih Beyefendi

Müdavim
Reaksiyon puanı
886
usb 2.0, 2000 yılında çıktı, bilgisayarınız da tahminimce 2003-2004-2005 civarı alınmış, XFCE için minimum sistem gereksinimi olarak şahsi kanaatimce i686 instruction set'e sahip bir bilgisayar yeterli ki i686 1995 yılında çıktı, yani XFCE'yi rahatlıkla kullanabilirsiniz, aynı şekilde LXDE, Mate, Enlightment, OpenBox vs vs. Kullanmakta zorlanacağınız masaüstleri ise başta Gnome ile Cinnamon sonra ise KDE olur.
Hocam bilgiler için sağolun. Kasanın içinde ki şeyler hakkında bir bilginiz var mıdır peki? Hocam isterseniz kasanın ön tarafının ve yan tarafının fotoğrafını atabilirim.

Melih Beyefendi

Müdavim
Reaksiyon puanı
886

yated

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba Arkadaşlar,
Asus eeePC netbook için;
1. Hangi dağıtım
2. Hangi masaüstü
Teşekkürler.

beleşadam

Müdavim
Reaksiyon puanı
907
PopOS ve KDE Neon da iyi onlarda önerilmeli.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Merhaba Arkadaşlar,
Asus eeePC netbook için;
1. Hangi dağıtım
2. Hangi masaüstü
Teşekkürler.
NVidia ekran kartımı var?