Soru GNU/Hurd ne zaman yaygınlaşır?

kaan.chnr000

Asistan
Sorum başlıktaki gibi. GNU/Hurd yazılım desteğinin artması, platform desteği ve dağıtımlar ne zaman çoğalır? Şu anlık sadece Debian GNU/Hurd ve ArchHurd var ve Debian çok sıkıntı çıkarıyor.

rise

Linux, Windows, ...
Yönetici
Moderatör
Beklenti 32 bit ISO kalıbı ise, maalesef zor; 32 bit tarih sayfalarındaki yerini almak üzere..
Çünkü neredeyse tüm dağıtımlar sadece 64 bit destekli ve UEFI destekli ISO kalıpları yayınlamayı tercih ediyor. Malum, zaman geri değil, ileri akıyor.

kaan.chnr000

Asistan
Beklenti 32 bit ISO kalıbı ise, maalesef zor; 32 bit tarih sayfalarındaki yerini almak üzere..
Çünkü neredeyse tüm dağıtımlar sadece 64 bit destekli ve UEFI destekli ISO kalıpları yayınlamayı tercih ediyor. Malum, zaman geri değil, ileri akıyor.
Hurd zaten 32 bit destekliyor ancak. Ben de amd64 arm64 vs. platformlara niye çıkmıyor diye soruyordum. Aslında 2.en büyük sorunu usb flashlanamaması ve GUI yok desteklenen. Yani Debianda öyleydi.

kaan.chnr000

Asistan
Müsait zamanda Arch için olana gözatayım.
Linki de bu.

Bu arada ben de Arch'cıyım :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir de galiba en son sürümü 2011 sürümü. Debianda 2019-07-07 di.

darkstar

Profesör
Hiçbir zaman yaygınlaşmaz ( benim düşüncem) .
Linux Kernel bu kadar dinamik bir şekilde geliştirilirken HURD'un pek şansı yok.
Ancak az sayıda özel projelerde tercih edilir muhtemelen.