Girdiği hapishanenin bilgisayar ağını hack'ledi

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
130304hackerbuyuk1.hlarge.jpg

İngiltere’de siber korsanlık suçundan beş yıl hapis cezasına çarptırılan Nicholas Webber, gönderildiği hapishanede eline geçen ilk fırsatta yine korsanlığa soyundu. Mahkumlar için düzenlenen Bilişim Teknolojileri (BT) dersine katılan Webber, hapishane bilgisayarlarına girerek elde ettiği bilgilerle internetten alışveriş yaparken yakalandı.

İnternette açtığı ‘GhostMarket’ adlı sitede hacker’lara virüs geliştirme eğitimi veren, çalıntı kimlik ve kredi kartı bilgileri sunan Nicholas Webber, yasa dışı eylemleri nedeniyle tutuklanarak cezaevine gönderildi. Weber, mahkumlar için verilen BT dersini fırsat bilerek, hapishane bilgisayarlarını hack’ledi.

Mahkumları eğitmek için düzenlenen derste eski günlerine dönmek için cesaret bulan Weber, elde ettiği kredi kartı kimlikleriyle hemen alışverişe başladı. Tutuklu hacker’ın, yakalandığında internet üzerinden birçok elektronik cihaz satın aldığı ve lüks otellerde yer ayırttığı ortaya çıktı.

Daily Mail’in haberine göre, Londra’daki HM Prison Isis cezaevinde yaşanan ‘içten saldırı’, 2011’de yaşandı. Olayın henüz basına yansımasının nedeni ise mahkumlara BT dersi veren öğretmenin Weber yüzünden işinden olması. Siber saldırı nedeniyle işinden olan öğretmen Michael Fox ‘haksız yere işten çıkarıldığını’ savunarak mahkemeye başvurunca, yaklaşık iki yıldır gizlenen saldırı da ortaya çıkmış oldu.

‘HACKER OLDUĞUNU BİLMİYORDUM’

Weber’ın hapishanede neden olduğu kargaşa nedeniyle işinden olan Michael Fox, ‘hacker’ın yeteneklerinden haberi olmadığını, diğer hapishanelerin yetenekleri hakkında önceden uyarıda bulunduğunu ancak buna rağmen Kensington ve Chealsea Yüksekokulları’ndan atıldığını’ söyledi.

Hapishaneden yapılan açıklamada, ‘Weber’in tutuklu bulunduğu dönemde eğitim ağındaki bilgisayarların kapalı bir ağa bağlı oluğu ve kişisel bilgisayarara erişmenin mümkün olmadığı’ ifade edildi.

Fox ise hapishanenin iddia ettiği gibi Weber’e bilgisayar ağına girmesi için yardım ettiğini reddetti. BBC ise 25 yaşından küçük mahkumların kaldığı Isis Hapishjanesi’nin ‘yetersiz bir teknolojiye sahip olduğunu’ belirtti.

Kaynak

northpower

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bizim çocuklar da bilgisayarları biliyorlar. öyle ki bakan bilişim dersini mecburi olmaktan çıkarttı. seçmeli seçen okulda 50 de 1 şuan. code.org u duyan yok zaten meb dünyasından ( öğretmenlerden bahsetmiyorum yöneticileri kastediyorum). sonra sorarız biz niye hala yayayız millet giderken aya...

leonfrt

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Ne cesaretmiş be ben olsam tövbe edip gün sayardım :)

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Alışmış kudurmuştan betermiş.

platonik

Profesör
Reaksiyon puanı
3
bizim çocuklar da bilgisayarları biliyorlar. öyle ki bakan bilişim dersini mecburi olmaktan çıkarttı. seçmeli seçen okulda 50 de 1 şuan. code.org u duyan yok zaten meb dünyasından ( öğretmenlerden bahsetmiyorum yöneticileri kastediyorum). sonra sorarız biz niye hala yayayız millet giderken aya...

Bilişim çağını da ne yazık ki kaçırıyoruz.

Csoylu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilişim çağını da ne yazık ki kaçırıyoruz.

Super bir tespit. Gerçekten internette 1. sıradayız ama genede kaçırıyorsuz. Çünkü hep ya p.. yada oyun için harcanıyor onca şey. Yazık.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Super bir tespit. Gerçekten internette 1. sıradayız ama genede kaçırıyorsuz. Çünkü hep ya p.. yada oyun için harcanıyor onca şey. Yazık.

İnternette hangi açıdan 1. sıradayız.
Hiçbir açıdan birinci sırada olduğumuzu sanmıyorum.

django

Doçent
Reaksiyon puanı
0
artık bir facebook hesabı olmayan insan arar olduk herkeste var mahalle kasabı twit atıyor internetin hiç bir yararlı kısmını kullanamaz olduk bence acı bir durum

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
the following dizindeki seri katilde aynı şekilde hapishanedeki interneti hackleyip kendine ortam yapıyordu demek ki bu olayı biliyorlarmış :p

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
İnternette hangi açıdan 1. sıradayız.
Hiçbir açıdan birinci sırada olduğumuzu sanmıyorum.

Tabi ki Asosyal ağlarda boş boş vakit kaybetmekte 1 inciyiz.
Takiben messenger, okey, batak ve türevlerini de unutmamak gerek.

platonik

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Her öğrencimizin bir uygulama yazıp kullanabileceğine inanıyorum. Dersi zorunlu yapmaları çok mu zor?

Empatik

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Bilişim çağını kaçırmamalıyız.

karasoy

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Bu Webber kesin ''Prison Break''in tüm sezonlarını torrenttan indirip defalarca izlemiştir. :)

Türkiye'de yaşasaydı bizim TTnet'in merkez bilgisayarlarına girip kota dolduğunda tekrar sıfırlardı :) Yok ki bir Weber'imiz

platonik

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Ülkemizde içerik yenilense ve bilişim dersi zorunlu olsa bakın o zaman ne yazılımcılar çıkıyor :)

karasoy

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ülkemizde içerik yenilense ve bilişim dersi zorunlu olsa bakın o zaman ne yazılımcılar çıkıyor :)

Bizim lisede bir Bilgisayar hocası vardı adama pc kullanmayı biz öğrettik desem abartmış olmam :)

Çağ ''öğrenmeyi öğrenme'' çağı oldu. Artık yaşam boyu öğrenme var. Bugün öğrendiğimiz bilgi yarın demode oluyor. Bizim eğitim sistemimizin Batı'yı yakalaması 100 yılı bulur. :)

platonik

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Her öğretmen bir değil, işini hakkıyla yapan da var, yapamayan, da. İlköğretim, lise ve önlisans dahil olmak üzere bütün kademelerdeki öğrencilere ders verdim. Hiçbir öğrencim benden şikayetçi olmadı. Çünkü sürekli okuyorum, takip ediyorum. Yazılım ve donanım haberlerini, gündemi adım adım izliyorum. Sorunları sınıfa getirip çözdürüyorum. Kullanabilecekleri her bilgiden vermeye çalışıyorum. Okul hayatın kendisi artık. Fas'da bile ders zorunlu iken bizde seçmeli olması biraz üzüntü verici :)

karasoy

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Her öğretmen bir değil, işini hakkıyla yapan da var, yapamayan, da.

Tabi ki öyle genelleme çok yanlış. Ömrünü öğrencilerine adayan çok değerleri hocalar da var.

Şöyle düşünelim evdeki teknolojik ve elektrikli cihazlardan hangisi bizim ürünümüz ?

Biz bilgi üretmiyoruz. Bilgi üreten toplumlar var bir de bilgiyi kullanan. biz ikinci gruptayız.

Snipertr

Profesör
Reaksiyon puanı
6
artık bir facebook hesabı olmayan insan arar olduk herkeste var mahalle kasabı twit atıyor internetin hiç bir yararlı kısmını kullanamaz olduk bence acı bir durum

mahalle kasabinin kendi fikirleri olamaz mi ve bunlari paylasamaz mi. kim tweet atmali kardesim. sikayetci oldugun seylerin hangisini sen yapmiyorsun veya sen daha iyisini mi yapiyorsun. bu kadar bos bir mesaj olur mu ya.

platonik

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Biz de bunu değiştirmeye, üreten bir toplum oluşturmaya çalışıyoruz. Yıl sonu Bilişim Sergilerinde çok güzel projeler ortaya koyduk şimdiye kadar. Daha da fazlasını hedefliyoruz. Daha alt kademelere inmek istiyoruz. Ülke bazında düzenlesek bunları sizce de güzel olmaz mı :)

northpower

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ben de bilişim teknolojileri alan öğretmeniyim. ben lisedeyken bizim bir öğretmenimize macromedia flash anlatıyorduk biz. hatta oyun crackleme falan olaylarını beceremediği için yardım ediyorduk. basic i ucundan azıcık biliyordu. ee bu benim kendimi geliştirmeme engel mi hayır. diğer bilgisayar öğretmenimizden o kadar şey öğrendim ki ben de bilişim tek. öğretmenliğini seçip okudum. web siteleri yazıyorum masaüstü uygulama geliştiriyorum vs. öğrencilerime de öğrenmeyi öğrenerek dersleri aktarıyorum. umarım benim öğrencilerimden çok iyi yerlere gelenler çıkar ama ilköğretimden verilmesi lazım programlama mantığının. tüm hayatı boyunca işine yarar üstelik.

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
[MENTION=323837]northpower[/MENTION]

Eğer anlattığınız gibi eğitimler veriyorsanız öğrencileriniz gerçekten çok şanslılar. Bakın ne yazık ki sizin gibi öğretmenlere denk geleni görünce "şans" diyoruz.

Yukarıda arkadaşların da anlattığı gibi benim de öğretmenlerimden bazıları bakın bölümü herhangi bir şekilde aşağılama yapmıyorum, torna tesviye bölümünden bilgisayar bölümü öğretmenliği açık var diye geçmişler. Şimdi sistem buysa onların da bir suçu yok gerçekten.

İhtiyar-1

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Adama bak be alışkanlık olmuş hacklemeden duramıyor :D

northpower

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@IuTKuI
benim anlattığım derslerde yapılan örnek uygulamalar bolça çıkıyor ben de sevininiyorum tabi ki ama öğretmen öğretmen fark var tabi ki öğrenciden öğrenciye fark olduğu da gerçek. şuan 12. sınıflarla php işliyoruz. formdaki bilgileri başka bir php sayfasında kontrol edip biçimli şekilde ekrana yazdırıyoruz ama zorlanıyorlar. bir önceki saat 11 ler vardı c# kalıtım konusunu işledik. ana sınıftan kalıtımla sınıf türettiler kurucu metot çağırdılar alt metotlar oluşturdular arayüz konusuna kadar geldik. sınıfın %80 i yaptı uygulamayı. dönem dönem değişiyor işte. bu öğretmenler için de geçerli. sadece para kazanacak bir meslek şeklinde gören yok mu? elbette var.

- - - Mesaj Güncellendi - - -
düzeltme: aynı içerik çifti oluşmuştu.

platonik

Profesör
Reaksiyon puanı
3
ben de bilişim teknolojileri alan öğretmeniyim. ben lisedeyken bizim bir öğretmenimize macromedia flash anlatıyorduk biz. hatta oyun crackleme falan olaylarını beceremediği için yardım ediyorduk. basic i ucundan azıcık biliyordu. ee bu benim kendimi geliştirmeme engel mi hayır. diğer bilgisayar öğretmenimizden o kadar şey öğrendim ki ben de bilişim tek. öğretmenliğini seçip okudum. web siteleri yazıyorum masaüstü uygulama geliştiriyorum vs. öğrencilerime de öğrenmeyi öğrenerek dersleri aktarıyorum. umarım benim öğrencilerimden çok iyi yerlere gelenler çıkar ama ilköğretimden verilmesi lazım programlama mantığının. tüm hayatı boyunca işine yarar üstelik.

Hocamın da dediği gibi bu işin eğitimi küçük yaşlardan başlatılmalı. Ağaç yaş iken eğilir. Hangi ülkeye bakarsanız bakın ilköğretimde programlama gösteriliyor.

recepkng

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Çok zaman lazım çoook arkadaşlar ben bilgisayar bölümü mezunuyum bilişim dersi verdilerde ne oldu? Sorun ki gerçek hayatta işine yarayan bir şey öğrettiler mi? adamlar babamın yaşındaki programın eğitimini verdiler bize o zamanlar turbo pascal ı işliyorduk hocam dedim bu bana nerede lazım olacak Allah'ını seversen :) haklısın dediler bize vermemiz gereken eğitim bu dediler. O Hocamdan Allah razı olsun ki 1 hafta özel ders verdi bize donanım artı gerçek hayatta kullanılacak programlar vs. O bir hafta senelerce aldığım eğitimden daha etkili oldu gerçek hayatta...

django

Doçent
Reaksiyon puanı
0
mahalle kasabinin kendi fikirleri olamaz mi ve bunlari paylasamaz mi. kim tweet atmali kardesim. sikayetci oldugun seylerin hangisini sen yapmiyorsun veya sen daha iyisini mi yapiyorsun. bu kadar bos bir mesaj olur mu ya.

bu benim genelleme örneğim ve şahsi fikrim boş veya dolu sende kendi görüşünü yazarsın konuyu anlamadan dinlemeden ahkam kesme

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Hacker'ı altın kafese koymuşlar,Ah Hack vah Hack demiş.:p