GIMP 2.7.3 ile Tek Pencere Modu ve Tabaka Gruplama

sarptas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Günümüzde en iyi resim düzenleme yazılımlarından biri ve sektörün en bilinen yazılımı PhotoShop’un en iyi alternatifi olan GIMP’in merakla beklenen 2.8 sürümü öncesi 2.7.3 sürümü geliştirici kanalında – 22.08.2011 tarihinde – yayınlandı. (Bu sürüm henüz kararsız sürümdür)

Sürüm 2.7.3′ün görsel anlamda getirdiği en önemli yenilik, araç kutusu, tabakalar ve fırçalar gibi araçların ayrı birer pencere olarak yer alması yanında PhotoShop’ta olduğu gibi tek bir pencere içinde yer almasına olanak sağlaması.

GIMP’in tek pencere modunda görünümü aşağıdaki gibi: (Araç Seçenekleri dock’unu Katmanlar’ın yanına taşıyıp ince bir Araç Kutusu dock’u elde ettim)

GIMP 2.7.3′teki bir diğer önemli yenilik ise tabaka gruplama desteğidir. Böylece GIMP yazılımındaki en önemli eksiklik kapatılmış.

GIMP 2.7.3 sürümü ile gelen tüm yenilikleri burada okuyabilirsiniz.

GIMP 2.7.3'ü GIMP FTP'sinden indirebilirsiniz: ftp://ftp.gimp.org/pub/gimp/v2.7/

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
betasını deniyeli 3-4 ay oldu. bu hızla ilerlerse ancak mobil cihazlardaki çizim programlarına rakip olabilir

sarptas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Evet GIMP'in gelişimi biraz yavaş oluyor. Ama mevcut hali de Photoshop'a cidden iyi bir rakip zaten. Her şey para işi biliyorsunuz. GIMP bu işleri bağışlarla yürüttüğü için ancak bu hızda gelişebiliyor demek ki.

http://www.gimp.org/donating/

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
internetteki online resim editleme yazılımları bile gimp'den daha iyi bence.

Gimp'in tek bir özelliği var oda modüler olması. Kurumsal açıdan geliştirilmeye açık bir yazılım. Ancak bunun kullanıcıya bir faydası yok

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Gimp kullanmayı öğrendikten sonra photoshop'a ciddi rakip olduğunu öğrenebilirsiniz. Yoksa bi bakıp aaa bu PS'ye rakip olamaz demekle olmuyor. Pluginse plugin, brushsa brush, gradientse gradient, ne ararsanız var. Çaba sarf etmeden olmuyor bu işler.

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Gimp kullanmayı öğrendikten sonra photoshop'a ciddi rakip olduğunu öğrenebilirsiniz. Yoksa bi bakıp aaa bu PS'ye rakip olamaz demekle olmuyor. Pluginse plugin, brushsa brush, gradientse gradient, ne ararsanız var. Çaba sarf etmeden olmuyor bu işler.

Birçok aracının direk photoshoptaki araçlar ile aynı olduğunu göz önünde bulundursak evet Gimp iyi bir yazılım ama derine inildiğinde photoshop'un üzerine rakip tanınmaz. Gimp ile Photoshop'u bir tutanlar iki yazılımıda yüzeysel kullanan kullanıcılardır ;)

evowinds

Dekan
Reaksiyon puanı
174
2.7 sürümünde tek pencere modu gelecek diye dört gözle beklemiştik. Kısmet 2.7.3 sürümüneymiş . :)
Photoshop'un en iyi alternatifidir. Ustaları PS den daha iyi çıkartabiliyor .:)

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Kullanmasını bilene fotoşoptur Gimp. Gimp ile fotoşop arasındaki en büyük fark fotoşop herşeyi size hazır verir(fırından ekmek almak gibidir), gimp ise unu,mayayı,suyu size verir sizin kendi doğal ekmeğinizi yapmanızı ister. Sizce yemesi en keyifli ekmek hangisi?

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Kullanmasını bilene fotoşoptur Gimp. Gimp ile fotoşop arasındaki en büyük fark fotoşop herşeyi size hazır verir(fırından ekmek almak gibidir), gimp ise unu,mayayı,suyu size verir sizin kendi doğal ekmeğinizi yapmanızı ister. Sizce yemesi en keyifli ekmek hangisi?

Photoshop'u hiç kullanmadığını yada bilmediğini tahmin ediyorum. Zaten tüm şirketler mal olduğu için photoshop'a para veriyor lisans alıyor dimi ? Halbuki gimp gibi ücretsiz harika bir yazılım varmış. Bilgilendirme için sağol...

---------- Post added at 00:42 ---------- Previous post was at 00:33 ----------

Photoshop yılların deneyimini taşıyan tekelleşmiş bir yazılım devidir. Photoshopta ciddi projelere imza atarken gimp anca acele yapılması gereken işler için indirilip kurulan bir yazılımdan öteye geçemez. He linux kullanıcıları için birşey diyemem. Linux'ta photoshop'un düşük sürümü varmış sanırım.

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Birçok aracının direk photoshoptaki araçlar ile aynı olduğunu göz önünde bulundursak evet Gimp iyi bir yazılım ama derine inildiğinde photoshop'un üzerine rakip tanınmaz. Gimp ile Photoshop'u bir tutanlar iki yazılımıda yüzeysel kullanan kullanıcılardır ;)

Şamilcan, sana şöyle birşey söyleyim. Hani bilmiyorum kıyaslama anlamında sana yeterince fikir verir mi bilemiyorum. Fotoğrafçılar için yapılmış ücretsiz bir eğitim setini indirdim ve orada yapılan bütün işlemleri Gimp ile yapabildim.Dekupeden başla,retouch(rötuş), makyajdan tutta yüz lekerini gidermeye kadar ne ararsan vardı.

Sık sık resim işiyle uğrşamadığımdan aletlerin değilde filtrelerin kullanımını unutuyorum fakat gerçekten fotoşop'un yaptığı hemen her şeyi yapabilmekte. İyi fotoşopçular biraz kurcalama ile çok iyi işler yapabilirler. Zaten fotoşop'un nerdeyse bütün aletlerine sahip. Biraz gayretle çok rahat gimp'e göç etmek mümkün.
Fırça setlerini, pluginlerini, desenlerini falan bulmak mümkün. Sadece gayret gerekli.

evowinds

Dekan
Reaksiyon puanı
174
Photoshop'u hiç kullanmadığını yada bilmediğini tahmin ediyorum. Zaten tüm şirketler mal olduğu için photoshop'a para veriyor lisans alıyor dimi ? Halbuki gimp gibi ücretsiz harika bir yazılım varmış. Bilgilendirme için sağol...

Photoshop yılların deneyimini taşıyan tekelleşmiş bir yazılım devidir. Photoshopta ciddi projelere imza atarken gimp anca acele yapılması gereken işler için indirilip kurulan bir yazılımdan öteye geçemez. He linux kullanıcıları için birşey diyemem. Linux'ta photoshop'un düşük sürümü varmış sanırım.

GIMP'in Crack'i veya Serial'i yok o yüzden kullanılmıyor :D Linux kullanıcıları ise gözünü açtığında karşılarında GIMP'i görüyorlar.
GIMP kullanıcısının hayal gücü ve yetenekleri ile sınırlıdır.

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Şamilcan, sana şöyle birşey söyleyim. Hani bilmiyorum kıyaslama anlamında sana yeterince fikir verir mi bilemiyorum. Fotoğrafçılar için yapılmış ücretsiz bir eğitim setini indirdim ve orada yapılan bütün işlemleri Gimp ile yapabildim.Dekupeden başla, makyajdan tutta yüz lekerini gidermeye kadar ne ararsan vardı.

Sık sık resim işiyle uğrşamadığımdan aletlerin kullanımını unutuyorum fakat gerçekten fotoşop'un yaptığı hemen her şeyi yapabilmekte. İyi fotoşopçular biraz kurcalama ile çok iyi işler yapabilirler. Zaten fotoşop'un nerdeyse bütün aletlerine sahip. Biraz gayretle çok rahat gimp'e göç etmek mümkün.
Fırça setlerini, pluginlerini, desenlerini falan bulmak mümkün. Sadece gayret gerekli.

Bak dediğim şeye çıkıyor. Photoshop fotoğrafçılık sektöründe kullanılmıyor sadece. Film, Mimarlık, Reklam, Fotoğrafçılık, vs. diye gidiyor. Senin o yaptım dediğin işlemler dediğim gibi yüzeysel işlemler. Şunu dersen lafım yok. Gimp photoshop'a iyi bir alternatif programdır. Ama bu cümle dışında photoshopun üstünde bir program asla değildir. Benim anlatmak istediğim bu. Gimp'in en çok tutulacağı bölüm linuxtur bana göre. Ayrıca göç etmekten bahsetmişken internette binlerce araç gereç ders plugin vs vs zımbırtısı varken photoshopun kim geçerki gimpe :) he gimpinde var diyeceksin ama bu şeye benziyor bir yanda 200 bini geçik ios ugulamaları diğer yanda ovi :)

---------- Post added at 00:59 ---------- Previous post was at 00:57 ----------

GIMP'in Crack'i veya Serial'i yok o yüzden kullanılmıyor :D Linux kullanıcıları ise gözünü açtığında karşılarında GIMP'i görüyorlar.
GIMP kullanıcısının hayal gücü ve yetenekleri ile sınırlıdır.

İşte yazdığım gibi bir iş olunca halletmek için kurulacak en iyi program gimp olabilir. Çünkü geçen bir bilgisayarda küçük bir işim oldu gimpi indirdim kurdum.

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43

Benim etrafımdaki hiçbir şirket ne fotoşop ne de corel için lisans ücreti ödemiyor; çünkü hepsi korsan kullanıyor. Kaç tane firma lisans almış adobe türkiyeye sormak lazım. Tekelse tekel, siz zihninizdeki tekeli kırın.

Sözlerimi çarpıtmazsan sevinirim. Ben asla Gimp fotoşoptan üstündür demedim. Ama onun yaptığı herşeyi yapabilir; gerisi programın aletlerini,efektlerini kullanmaya kalmış. Biraz kullanması zahmetlidir fakat fotoşopçuların işini fazlasıyla görür. Öğrenmek için yeter ki zahmet gösterin Gimp size yeterince karşılığını verecektir emin olun.

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Benim etrafımdaki hiçbir şirket ne fotoşop ne de corel için lisans ücreti ödemiyor; çünkü hepsi korsan kullanıyor. Kaç tane firma lisans almış adobe türkiyeye sormak lazım. Tekelse tekel siz zihninizdeki tekeli kırın.

Dediğim firmalar arka sokakta reklamcılık yapan firmalar değil. Onlar lisans ücreti verecek kadar kazanıyormu onu sormak gerekir önce. Ayrıca tartışmak bile gereksiz. Bir yanda ücretli bir yazılım ve yılların deneyimi bir yanda ücretsiz gimp. Photoshop iyi olacak tabi..

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Dediğim firmalar arka sokakta reklamcılık yapan firmalar değil. Onlar lisans ücreti verecek kadar kazanıyormu onu sormak gerekir önce. Ayrıca tartışmak bile gereksiz. Bir yanda ücretli bir yazılım ve yılların deneyimi bir yanda ücretsiz gimp. Photoshop iyi olacak tabi..
Bulunduğum şehrin sayılı reklamcılık ve matbaacılık firmaları bunlar. Ve para kazanıyorlar emin ol.

Benim derdim elbetteki korsan değil, onu adobe türkiye düşünsün banane. Ama Gimp ücretsiz vesaire diye burun kıvırmayın. Size belki herşeyi vaad etmeyebilir fakat herşeyi yapabileceğine dair umut veriyor; yeterki uzun kullanımı için şans verin.

sarptas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
samilcan bu iş aslında piyasaya ilk girenin lider olma durumuna bir örnek. "iyi olmak" ile "alışkanlık" arasında bir durum. pek çok bilg. kullanıcısı (ev kullanıcılarından bahsediyorum) ücretsiz, virüs tehlikesi olmadan Linux kullanabileceklerini bildikleri halde "alışkanlık"larını kıramadıkları için Windows'tan vazgeçemiyorlar. Yoksa onların hala Windows kullanıyor olmaları Windows'un hala "en iyi" olduğunu göstermiyor.

Bilgisayarlarında Photoshop kurulu kaç kullanıcı bu yazılımı profesyonel amaçla kullanıyor? Bunların ne kadarı lisanslı yazılım? Türkiye'de denetim olsa bugün lisanssız Photoshop yada CorelDraw kullanan pek çok firma GIMP'e hızlı bir geçiş yapar. Crack vs. gibi konuların risklerini öğrenseler bu işten para kazanmayan pek çok ev kullanıcısı da GIMP'i tercih ederdi.

GIMP PS'tan daha iyi değil; ama bence de en az onun kadar iyi..