gençler artık çalışmak istemiyor

Bu konuyu okuyanlar

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
irkaç gün önce gazetede bir grup gençle oturduk sohbet ediyoruz.

20’li yaşların ortalarında, üniversiteyi yeni bitirmiş, pırıl pırıl, her şeye rağmen neşeli ve keyifli gençler.

hepsinin bir işi var.

kimi 1 kimi 2 yıldır çalışıyor.

ne yapmak istediklerini soruyorum.

bir ikisi hariç yanıtları şaşırtıcı:
çalışmamayı ve evde oturmayı düşünüyorlar.
nedenini soruyorum.

“çok daha rahat ve daha az masraflı” diyorlar.

aldıkları maaşlar asgari ücretin biraz üstü.
aldıkları ücret iş yerine gelip gitme ve işyerinde yemek masraflarını ve giyim masraflarını karşılamıyormuş.

“evde oturunca ailemize daha az yük oluyoruz” diyorlar.

biri “abim 32 yaşında 4 senedir evde oturuyor.

süper rahat etti. ben de ona katılacağım” diyor.
ilerde maaşlarının artacağına dair beklentileri yok çoğunun.

“abi de ki dayandık. şirket batıyor. hop kapı önüne. yeniden iş bulmak zor. bulsan da aldığın maaş yine başa dönüyor. gerek yok çalışmaya” diyor biri.

bazı arkadaşları partiye kaydoluyormuş. onların iş bulması daha kolay oluyormuş ama daha torpilli bir partili gelince onların da işi garanti olmuyormuş.

birkaçı şansını yurt dışında denemek istiyor.
“abi iş önemli değil. üniversite bitirdim ama benzincide de çalışırım. 2-3 bin euro kazanırım” diyor.

“evlilik, aile kurmak” diyorum.

hep beraber gülüyorlar.

“abi ne evliliği. parasız evlilik mi olur.”

“peki ilişki?”

“o da yok abi.

haftada bir dışarı çıkıyoruz.

iki bira.

kız erkek aynı kafadayız. seks ortak ihtiyaç.

yaparız, kaçarız.

iki bira parasını zor bulan adam nasıl evlensin.

böyle iyi.”

“peki bira içmeyenler?”

“onlar da nargileci.”

ilginç olan keyiflerinin gayet yerinde görünmesi.

iki gündür bu çocuklarla yaptığım sohbeti düşünüyordum.

genç işsizliği olmuş yüzde 27.4.

asgari ücret yeni olmuş 2 bin 324 tl.

iş bulmak mı daha iyi yoksa bulmamak mı gençler bunu hesaplamaya çalışıyor.

dünün sorusu ise “gençler niye evlenmiyor?”

müesseseye saygı yok diye mi?

zihinlerinde kaygı çok diye mi?

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,744
Gençlik maalesef öyle fakat bunu etki eden çok fazla faktör var. Bunlardan birileri bilgisayar oyunları ve yetiştirme tarzı.

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
irkaç gün önce gazetede bir grup gençle oturduk sohbet ediyoruz.

20’li yaşların ortalarında, üniversiteyi yeni bitirmiş, pırıl pırıl, her şeye rağmen neşeli ve keyifli gençler.

hepsinin bir işi var.

kimi 1 kimi 2 yıldır çalışıyor.

ne yapmak istediklerini soruyorum.

bir ikisi hariç yanıtları şaşırtıcı:
çalışmamayı ve evde oturmayı düşünüyorlar.
nedenini soruyorum.

“çok daha rahat ve daha az masraflı” diyorlar.

aldıkları maaşlar asgari ücretin biraz üstü.
aldıkları ücret iş yerine gelip gitme ve işyerinde yemek masraflarını ve giyim masraflarını karşılamıyormuş.

“evde oturunca ailemize daha az yük oluyoruz” diyorlar.

biri “abim 32 yaşında 4 senedir evde oturuyor.

süper rahat etti. ben de ona katılacağım” diyor.
ilerde maaşlarının artacağına dair beklentileri yok çoğunun.

“abi de ki dayandık. şirket batıyor. hop kapı önüne. yeniden iş bulmak zor. bulsan da aldığın maaş yine başa dönüyor. gerek yok çalışmaya” diyor biri.

bazı arkadaşları partiye kaydoluyormuş. onların iş bulması daha kolay oluyormuş ama daha torpilli bir partili gelince onların da işi garanti olmuyormuş.

birkaçı şansını yurt dışında denemek istiyor.
“abi iş önemli değil. üniversite bitirdim ama benzincide de çalışırım. 2-3 bin euro kazanırım” diyor.

“evlilik, aile kurmak” diyorum.

hep beraber gülüyorlar.

“abi ne evliliği. parasız evlilik mi olur.”

“peki ilişki?”

“o da yok abi.

haftada bir dışarı çıkıyoruz.

iki bira.

kız erkek aynı kafadayız. seks ortak ihtiyaç.

yaparız, kaçarız.

iki bira parasını zor bulan adam nasıl evlensin.

böyle iyi.”

“peki bira içmeyenler?”

“onlar da nargileci.”

ilginç olan keyiflerinin gayet yerinde görünmesi.

iki gündür bu çocuklarla yaptığım sohbeti düşünüyordum.

genç işsizliği olmuş yüzde 27.4.

asgari ücret yeni olmuş 2 bin 324 tl.

iş bulmak mı daha iyi yoksa bulmamak mı gençler bunu hesaplamaya çalışıyor.

dünün sorusu ise “gençler niye evlenmiyor?”

müesseseye saygı yok diye mi?

zihinlerinde kaygı çok diye mi?

gerçekler böyle işte, evlenin 3 çocuk yapın demesi kolay. ben daha kendimi garanti altına alamamışım 3 yıllık düzenli ilişkim var daha uzak bir yerlere gezmeye bile gidemedik kaldı ki para ihtiyacım olduğundan ders bırakıp çalışmaya başladım, 2 3 seneye hadi evleniyoruz olucak elde avuçta 0? bize akıl lazım değil, o herkeste var zaten. ben kendi işimi kendim ortaya çıkarıp, yapıp 35 40 yaşında baba olacaksam bununla da kimsenin övünmesine izin vermem. 40 yaşında iken 60 yaşında gibi gözükeceğiz vesselam...

ben yaptığım planları ertelemekten sıkıldım.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Artık ben dahil herkes fiziksel güç istemeyen iş arıyor, bu yüzden de çalışmak istemiyor. Üniversite okuyan genç kesim bir hayli fazla. Bu kısım neden üniversite okuduğu halde teker sökmek, çimento karmak, dolap taşımak istesin?

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
@sarduakar ya arkadaş hep konu açıyorsun ?

edit: ya admin eğlenceli cümle kurmak istedik neden sildin.

Edit2:

Ara eleman konusunda ülkede büyük bir eksiklik var. Bu eksiklikten dolayı durum böyle. Bunun dışında BANA GÖRE sosyal medya mahvetti ortamları. Haftada 1 ya da 2 haftada 1 alemlere akan sosyal medya iconcan'ları sebebiyle insanlar "yapamadıklarını" başkalarının "rahatça" yaptıklarını gördükçe hevesleri kalmıyor çaba göstermek için.

Sosyolojik olarak ciddi ele alınması gereken bir konu bu.

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
@sarduakar ya arkadaş hep konu açıyorsun ?

edit: ya admin eğlenceli cümle kurmak istedik neden sildin.

Edit2:

Ara eleman konusunda ülkede büyük bir eksiklik var. Bu eksiklikten dolayı durum böyle. Bunun dışında BANA GÖRE sosyal medya mahvetti ortamları. Haftada 1 ya da 2 haftada 1 alemlere akan sosyal medya iconcan'ları sebebiyle insanlar "yapamadıklarını" başkalarının "rahatça" yaptıklarını gördükçe hevesleri kalmıyor çaba göstermek için.

Sosyolojik olarak ciddi ele alınması gereken bir konu bu.
aa adminleri kınıyorum adam yorumunu belirtiyor sonuçta :)

Reaksiyon puanı
2,554
Genel olarak haklılar da evde de oturulmuyor be kardeşim heleki belli bir yaşa gelince.Evde oturduğun zaman toplumdan uzak kalıyorsun işte sezon bitti birkaç aydır evdeyim geçen dolu bir otobüse bindim kendimi bir garip hissettim.Bir ihtiyaç oluyor köşede paran yoksa babandan isteyemiyorsun lanet bir durum.Dışarı çıkıyorsun herkes vıdı vıdı yapıyor işte niye çalışmıyorsun vs. sadece dışardakiler olsa iyi babanın falan da gözüne batıyorsun.Evet çok para kazanmıyoruz çalışınca ama en azından kendi ihtiyaçlarını kendin karşılıyorsun kimse minnet etmiyor sana insanlarla daha haşır neşir daha sosyal biri oluyorsun buda seni diri yapıyor.Birde kişiden kişiye çok değişiyor aynı yerde çalışmamıza rağmen ben köşeye para koyduğum halde birçok kişi borçlu ayrıldı neden öyle oldu çünkü o kulüp senin bu eğlence mekanı benim dediler çıtayı aştılar aldığın paraya göre yapman gerekiyor bunu.Mesela şunu diyim adam şampuan almaz 20 liraya gider en uzucunu alır yada almaz birinden otlanır ama gider tek gecede bir kıza 500 lira yedirir sonra da çalışıyorum ama kalmıyor olur e kalmaz tabi.Evlenme konusunda ise gerçekten çok haklılar saçma gelenekler düğün vs derken 100.000tlyi en azından gözden çıkarmak lazım yıllarca birikim yapmak lazım üstüne de biraz kredi çekip evlenilir peki bunca fedakarlık yapacak birini bulabilir miyiz o var ben şahsen kimseye güvenmiyorum ve bu rakamlar bana delilik gibi geliyor.Mantıklı olanı köyden bir kız bulunur çok beklentisi olmaz düğün vs yapılmaz o zaman olur başka türlü bence de gerek yok.