Gelecekte Sadece Linux mu Olacak?

Akhun Aktosun

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Günümüzde sadece belirli bir kesim tarafından tercih edilen Linux, iddialara göre gelecekte en fazla tercih edilen işletim sistemi olacak.

Linux Kurumunun Yöneticilerinden Jim Zemlin, geleceğin bilişim teknolojileri hakkında bir takım açıklamalar yaptı. Jim'e göre, ileride kullanılacak olan esas işletim sistemi Linux olacak. Diğer işletim sistemleri ise sadece belirli amaçlar için tercih edilecek. Bu iddiasını ise, Linux'un her daim güncel olacak olmasına ve diğer işletim sistemlerinin ise güncelliği yakalayabilmek için sürekli yeni işletim sistemi çıkarmaları gerekmesine bağlıyor. Bu iddiasının bir alt metni olarak da, gelecekte açık kaynak kodlu yazılımların çok daha popülerleşeceğini söylemek mümkün.
pcml1255699716.jpg
Netbook'larda ve smartphone'larda kullanılmaya başlanan açık kaynak kodlu işletim sistemleri, Jim'in iddialarını güçlendiriyor. Diğer taraftan Apple ve Windows, işletim sistemleri bakımından oldukça başarılı bir grafik yakaladılar. Buna rağmen Jim Zemlin, Linux'un tüketici elektroniğinin tamamını elinde bulunduracağını iddia etmesi, açık kaynak kodlu yazılımcıların, gelecek hakkında birtakım planlarının olduğunu göstergesi olabilir.
:: Sizce Jim Zemlin'in söylediği gibi bir gelecek bizleri mi bekliyor?
Yazan: Akhun Aktosun
SDN - http://shiftdelete.net

stajer

Profesör
Reaksiyon puanı
20
waoovvv.. Linux süper çıkmış resimde :D

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Linux süpermiş,Linux bedavaydı değil mi arkadaşlar acaba resimdeki Linux'u sipariş etsek gelirmi:D

0.7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
keşke nerede o günler :(

erdcan

Doçent
Reaksiyon puanı
14
linux tabanlı işletim sistemleri 'beleş' dağıtılabilir. 10 yıl sonra windowsun tamamen piyasadan silinmiş olduğunu düşünelim, windows'a şu anda ödenen kullanım ücreti 10 yııl sonra linux için ödenmeyeceğini kim garanti edebilir? kaldı ki linux için illaki teknik servis desteği alacaz-para karşılığında... açık kaynak yazılımları- ücretsiz almak ne kadar mantıklı o da tartışılır...yazılımı geliştirene kim para verecek... Allah rızasıyla çalışan bilgisayarlar, web sayfaları,programlar:) bence beleş linux ve beleş açık kaynak yazılımın geleceği yok...

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
linux büyük yüzdeyi kapacaktır
şu an windows korsan kullanımdan dolayı üstün görünüyor
o yüzden şirketler haricinde kişisel kullanım için korsana pek karışmıyorlar istese dünyanın en büyük şirketi olan microsoft size kullandırtmaz korsan ama işine geliyor
tabi önce ilk kez linux ile tanışanlara ubuntu kullanın diyenlerin kesin gitmesi lazım

xmRipper

Doçent
Reaksiyon puanı
0
linux tabanlı işletim sistemleri 'beleş' dağıtılabilir. 10 yıl sonra windowsun tamamen piyasadan silinmiş olduğunu düşünelim, windows'a şu anda ödenen kullanım ücreti 10 yııl sonra linux için ödenmeyeceğini kim garanti edebilir? kaldı ki linux için illaki teknik servis desteği alacaz-para karşılığında... açık kaynak yazılımları- ücretsiz almak ne kadar mantıklı o da tartışılır...yazılımı geliştirene kim para verecek... Allah rızasıyla çalışan bilgisayarlar, web sayfaları,programlar:) bence beleş linux ve beleş açık kaynak yazılımın geleceği yok...

Açık kaynak olduğu için ücretli olması mümkün değil.
Yani kaynak kodlarına herkes ulaşabilir, buda tamamen ücretsiz olması demek.

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Microsoft dostlarıyla kapışmadıktan sonra Linux hiç bir şekide yüzde 4 ü geçemez.O bile zor ama:D

emptyheart

Profesör
Reaksiyon puanı
25
olabilir neden olmasın windows sanki oldu bitti hep byle popülermiydiki
ayrıca şu var linux windows kadar iyi bi çıta yakalarsa kodalrını kapatabilir
ozaman onunda diğerlerinden farkı kalmaz
sadce fotoğrflrada bi çift güzel bacakla anılır:D:d
istesem banada yollarlarmı acaba şu fotodaki linux tan

evowinds

Dekan
Reaksiyon puanı
174
Linux'un öyle fıstık(!) gibi olması için Qt arayüzünün daha görsel hale gelmesi lazım...

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Linux'un öyle fıstık(!) gibi olması için Qt arayüzünün daha görsel hale gelmesi lazım...
Linux değil de aslında Windows un arabirimi hoşuma gidiyor.Kullanıyoruz ama içinmden hiç övmek gelmemişti bu zamana kadar şimdi övdüm

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
qt aslında windows 7'den 7 kat daha görsel
ancak henüz olgunlaşmadı
özellikle kde 4'e geçiş sürecinin sancılarından sonra bu süreç yavaşladı
sadece zamana ihtiyacı var
ben inanıyorum ki birkaç yıla hem 7'den görsel hem de 7'den hızlı olacaktır
ancak şu an üstüne beryl veya benzeri kurduğunuzda zaten mükemmel oluyor tek ihtiyaç fazladan bir program
gtk'dan hiç bahsetmeyelim:D

SaykoArt

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Hatun resimleri koyarak ucuz reklam yapmak yakışmaz linuxa..ve bu idda çok cüretkar hayırdır inş. :)) sarışın 90-60-90 linuxcular mı geliyo yoksa :)))

ffgul

Profesör
Reaksiyon puanı
8
linux u kullanmadım ama windowsun birçok işletim sistemini kullandım.windows şuanda çok kullanışlı grafik arayüzlerini 5 yaşındaki çocuk da 60 yaşındaki biri de rahat rahat kullanabilir.
Peki linux u kullanabilirler mi?Şuan için zor görünüyor.
Neticede bunu insanlar kullanacak o nedenle basit ve kullanışlı olmasını arıyor pek çok insan.Karışık bi işletim sistemini kim kullanmak ister bilmiyorum.O nedenledir ki XP (win-7 kullansamda) hâlâ popüler ....

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
ffgul o senin dediğin linux 10 yıl öncesinde kaldı
şu an linux çok basit ve kullanışlı
herhangi bir live cd ile deneyebilirsin
live cd'ler kurulum yapmazlar ve cd üzerinden çalışırlar cd'yi çıkardığın an windows'unla yeniden baş başasın

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
linux için kendisini arayüz tasarlamaya adamış geliştirici ve sanatcı olmadığından böylesine kuskunç arayüzler kullanıyoruz bu iş gerçekten bir sanat o yuzden çok sağlam renkler çok sağlam görünümler yakalamak çok kolay olmayacak bu iş için apple ve microsoft da çalışan birçok insan var bilgisayar ve insan etkileşimi ayrıca bir bilim dalı yani çok kolay bir iş değil zamanla olur neyse

Dehcik*

Doçent
Reaksiyon puanı
4
böyle birşey olacağını hiç sanmıyorum

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
HapS sen sanırım ubuntu'dan başka linux kullanmamışsın
KDE'nin 4. nesil serisiyle hiç tanışmamışsın

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
tereciye tere satıyorsun tony_almeida ayrıca yazdığımıda anlamıyorsun yorumlayamıyorsun

*diğer yazıya ek

xorg un gelişmesi lazım daha şu an ilkel çağdan kalma bir yapısı var ve bunu anlatan birçok yazı var nette xorg un gelecekle ilgili planları süper ama henuz hayata geçmiş değil

görsel güzellik sadece temayla olan birşey değil tony_almeida

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
kde zaten tema değil haps abiciğim
masaüstü platformu

xorg'un görsel güzellikle ne alakası var anlatırsan öğreneyim

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
kde zaten tema değil haps abiciğim
masaüstü platformu

xorg'un görsel güzellikle ne alakası var anlatırsan öğreneyim

@tony_almeida vallahi sen söylemesen ben bütün gece kde4 tema diye arayacaktım demek masaüstü platformu he aydınlattığın için teşekkür ederim

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
haps kardeşim
tema dedin mi demedin mi
şimdi ortamı niye geriyon
böyle alaycı yazılar yerine gerçekleri yaz da öğreneyim
benim birşey iddia ettiğim yok
xorg'un görsel güzellikle alakalı olduğunu ilk kez senden duydum o kadar
ne var sanki bütün herşeyi yanlış da bilebilirim
eğer değerli zamanını ayırabilirsen açıkla bana xorg ile görsel güzellik ilişkisini açıkla da sadece ben değil hepimiz öğrenelim

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
çok uuzn bir yazıydı tony_almeida bulunca link verecem