FPS düşüklüğü

Bu konuyu okuyanlar

Wallwestrt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
RX 570 sahibiyim ve R6: Siege oynarken ultra ayarlarda 100-110 FPS civarı alıyordum ancak bir anda FPS düştü. Dün gece böyleyken uyandığımda 60-70 almaya başladım. Msi afterburner değerlerine baktığımda ara ara GPU kullanımının %100 den %8 e düştüğünü gördüm alakası var mı bilmiyorum ama durum böyle. CPU kullanımı ise hep %100. Çözümü nedir? GTA V de de düşüklük yaşadım.

Rootsyl

Profesör
Reaksiyon puanı
514
cpu nuz nedir acaba?

Zlatanerra

Asistan
Reaksiyon puanı
217
Kendi başımdan geçen bir durumu anlatmak istiyorum.
Aldığım bilgisayarda nvidia denetim masasından Unlost'un yayınladığı FPS yükseltme videosunu izleyerek tüm ayarları yaptım ve oyun içinden de. FPS'im sürekli 75'in üstüne çıkmıyordu. Yani, ekran yenileme hızım 75Hz ve FPS'im 75, bir yerlerde bu iki değeri sabitlenmiş. Daha sonra nvdia denetim masasından tüm ayarları fabrika ayarlarına geri yükledim, oyun içinden de aynı şekilde yaptım. Sonra oyuna girip bir baktım en yüksek ayarlarda 150-200 FPS değerleri almaya başladım. Oyun içindeki ayarları tek tek düşürerek denedim ve FPS'mi ekran yenileme hızına sabitleyen şeyin oyun içindeki "Tam Ekran" modu olduğunu fark ettim. Tam ekran moduna alınca FPS, ekran yenileme hızına sabitlenirken, "Tam Ekran Pencereli" seçeneği seçince FPS'im yükseldi.
Bu arada bahsettiğim oyun CS GO.
FPS sabitlenmesi ile ilgili konuları araştırdım ve sürekli "Dikey Eşitleme"nin kapalı olmasından bahsediyorlar.
Size tavsiyem nvidia denetim masası ayarlarınızın hepsini geri yükleyip oyun içindeki görüntü ayarlarından FPS'i yükseltmeye çalışın. Daha sağlıklı. Eğer profesyonel oyuncuysanız durum farklı tabi.