Yardım XMP ayarı sonrası FPS yarıya düştü

OrhunYasar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba, 2 gün önce XMP ayarını açtım ve Valorant'a girdim. FPS'imin düştüğünü fark edince BIOS'a tekrar girip XMP ayarlarını kapatıp kaydettiğimde kasada tüm fanlar maksimum hıza geçti ve monitör ekranı gitti. 1 dakika kadar bekledim ve hiçbir şey olmayınca bilgisayarın fişini çekip taktım. Tekrar açıldığı zaman ve şu anda dahil her açılışta Power tuşu 5 saniye kadar yanıp sönmeye başladı ve ardından bilgisayar sorunsuz bir şekilde açılıyor fakat bu olay yaşandığından beri bütün oyunlarda FPS'im yarıya düştü.
Format, BIOS ayarlarını sıfırlamak ve tüm sürücüleri yeniden kurmayı denedim, bir şey değişmedi.
Örnek: Valorant'ta 250 FPS altina dusmez iken 150-170 FPS bandinda gezmeye basladi ve LoL'de de 120-150 FPS almaya basladi.
Pcyi yeniden başlattığımda kasa ışığı geliyor ardından arabalarda olan marş basmama sesi gibi bir ses gelip ışıklar gidiyor, ardından tekrar açılıp başlıyor.
AfterBurner ile valorant değerlerine baktığımda herhangi bir anormallik görmedim fakat kışın 55 dereceye kadar çıkan GPU, stabil 40 derece kalıyordu acaba herhangi bir güç kısıtlaması mı olmuş. Bilen arkadaşlar yazarsa sevinirim.

İşlemci: i5 10400F.
Anakart: ASUS B560M-P
Ekran kartı: RTX 3060.
RAM: 2x8 (16) GB.
SSD: 480 GB.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    206.7 KB · Görüntüleme: 40