Pc oyundan oyundan atıyor ve fps drop yiyorum

Bu konuyu okuyanlar

HknYR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle herkeze merhaba . pc den çok fazla anlamıyorum fakat öncesinde ve sonrasında olan 2 sorunumdan bahsedicem.
daha eski olan sorunum şu - her oyunda fps drop yiyorum örnek olarak pubg de boş yerlerde 150-220 fps arası alıyorum dolu yerlerde 90-130 fps arası(düşük-yüksek karışık ayarlar) fakat aniden 10 fps e kadar düşebiliyor ve 2-5 saniye arasında donuyor bunu yarım saatte 6-7 kez yapıyor .bir baska örnek olarak r7 370 - i3 6100 - 8gb ddr3 ram li pc de pubg litede 100-150 fps alıyordum / suanki sistemim kat kat yüksek olmasına rağmen ortalama 100 fps le anca oynatıyor ve akıcı değil .
ram ların 2133 mhz de çalıştığını öğrendim ve belki sorun düzelir diye Xmp den ram'in mhz sini 2933 e çektim (dün gece yaptım) 2 saat kadar oynadım fps drop daha az yedim birazda fps yükselmesi oldu fakat bu gün sabah pc yi acarken ilk mavi ekran verdi tekrardan başlatınca düzeldi düşük bir oyuna girdim 1er saat arayla 2 kez attı sonra pubg ye girdim 5 dakika içinde attı ve ekrana netframework güncellemesi geldi . güncelle dedim sonuna kadar gelip başarısız oldu . daha sonra tekrar pubg ye girdim yine 5 dakika içinde attı xmp den tekrar ramlari 2133 mhz ye çektim şimdide ekran kartı kullanımı %1 / %99 arası kullanımda sürekli gelip gidiyor ve 60-70 fps alıyorum . birazcık karışık ama yardımcı olucak arkadaşlara şimdeden teşekkürler :)

Şuanki Sistemim / R5 2600 / Rx 590 Nitro + / 16 gb DDR4 3000 MHZ RAM / 120 gb SSD / 1 TB HDD

HknYR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sıcaklık değerlerini kontrol edin.
sıcaklık değerleri pubg gibi kuvvetli oyunda max olarak ekran kartı 75 - işlemci 65 gibi oluyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Öncelikle herkeze merhaba . pc den çok fazla anlamıyorum fakat öncesinde ve sonrasında olan 2 sorunumdan bahsedicem.
daha eski olan sorunum şu - her oyunda fps drop yiyorum örnek olarak pubg de boş yerlerde 150-220 fps arası alıyorum dolu yerlerde 90-130 fps arası(düşük-yüksek karışık ayarlar) fakat aniden 10 fps e kadar düşebiliyor ve 2-5 saniye arasında donuyor bunu yarım saatte 6-7 kez yapıyor .bir baska örnek olarak r7 370 - i3 6100 - 8gb ddr3 ram li pc de pubg litede 100-150 fps alıyordum / suanki sistemim kat kat yüksek olmasına rağmen ortalama 100 fps le anca oynatıyor ve akıcı değil .
ram ların 2133 mhz de çalıştığını öğrendim ve belki sorun düzelir diye Xmp den ram'in mhz sini 2933 e çektim (dün gece yaptım) 2 saat kadar oynadım fps drop daha az yedim birazda fps yükselmesi oldu fakat bu gün sabah pc yi acarken ilk mavi ekran verdi tekrardan başlatınca düzeldi düşük bir oyuna girdim 1er saat arayla 2 kez attı sonra pubg ye girdim 5 dakika içinde attı ve ekrana netframework güncellemesi geldi . güncelle dedim sonuna kadar gelip başarısız oldu . daha sonra tekrar pubg ye girdim yine 5 dakika içinde attı xmp den tekrar ramlari 2133 mhz ye çektim şimdide ekran kartı kullanımı %1 / %99 arası kullanımda sürekli gelip gidiyor ve 60-70 fps alıyorum . birazcık karışık ama yardımcı olucak arkadaşlara şimdeden teşekkürler :)

Şuanki Sistemim / R5 2600 / Rx 590 Nitro + / 16 gb DDR4 3000 MHZ RAM / 120 gb SSD / 1 TB HDD

Son düzenleme:

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Sıkıntı ram gibi duruyor ama Ram ve anakartin tam marka modeli nedir

hknyrn35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sıkıntı ram gibi duruyor ama Ram ve anakartin tam marka modeli nedir
Msı b450m pro m2 v2 anakart
gskill ripjaws 8x2 3000mhz ddr4
Ve bu arada oyundan atma sorunu sanırsam düzeldi 2133 e çekince ama droplar hala devam ediyor

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Windows bellek tanımlamayı 2133 mhz ve 3000 Mhz hizlarinda çalıştır bakalım hata vericek mi?

hknyrn35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Usta işten geldim anca 22.30 gibi falan geçebildim pc ye bellek tanımlama yapıyım dedim 01.20 oldu saat bi yerde takılmıştı hiç ilerlemedi bendr iptal ettim fotoğrafınıda çektim fakat yükleyemiyom burdan

aimnil

Müdavim
Reaksiyon puanı
961
Usta işten geldim anca 22.30 gibi falan geçebildim pc ye bellek tanımlama yapıyım dedim 01.20 oldu saat bi yerde takılmıştı hiç ilerlemedi bendr iptal ettim fotoğrafınıda çektim fakat yükleyemiyom burdan
Demek ki ramlerinde sorun var Xmp aktfiken mi çalıştırdın bellek tanılamayı ?

bognuskafa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
26

Merhaba bilgisayarı açarken bios u açın asus anakartlarda del tuşuyla ama msi ı bilmiyorum. Sonra ram hızınız olan 3000 mhz yi bios üzerinden ayarlayın. Yine bios üzerinden işlemcinizin mhz değerini manuel olarak ayarlayın. Sonra msi afterburner (doğru yazamamış olabilirim) üzerinden ekrankartı fan seviyesini 70-80 arası bir seviyeye alın aynı zamanda sıcaklık değerlerini msi afterburner uygulaması üzerinden ayarlar diyip izle bölümünden ayarlayarak oyun oynarken değerlerinizi göstermeyi açın. oyun oynarken bir gözünüz de işlemci sıcaklık değerinde ve ram kullanım yüzdesinde olsun. Eğer sorun işlemci sıcaklığı yüzünden ise internette işlemci sıcaklık sorunu yazarak bios üzerinden çözüm videosuna ulaşabilirsiniz. İşlemcide sorun yoksa 2x8 ramlerinizi anakarta yanlış takmış yani köprü görevini yapamayacak şekilde takmış olabilirsiniz bunu da kontrol edin hiç olmazsa başka şeyler de düşünürüz.