Forumda kaç tane kız var da...!

Asil_haK

Asistan
26 Mayıs 2010
124
17
0
llavinyayı uzun zamandır görmeyince unutmuşum umarım sağlığı keyfi yerindedir.Guestparkın da bayan lduğunu öğrendik..:)

centigrade

Doçent
24 Mayıs 2008
994
4
18
kadın bekareti olmayan demek değildir. söylemek istedim.

Bu konuda neden bu kadar çok takıldığını anlamıyorum.Sen sevmiyorsan bırak insanlar sevdiği tabiri kullansın.Her konu başlığı altında nerdeyse bu mevzu tarafınızdan açılmış.

Muhtemelen Fransızca'ya atfen yapılmış bir uygulama belli süre sonra toplum tarafından alışagelmiş şekilde dildeki yerini almıştır.

Fransızca matmazel: evli olmayan hanımlara denirken; madam kelimesi de evli hanımlar için kullanılır, kaldi ki kadın kız ayrımı bizde de var olduğundan dolayı bayan diyerek bir genelleme içine alma ihtiyacı duyuyor bu tabiri kullanan kişi.

Karşısındakinin yaşı kaçtır, evli midir bekar mıdır bilmediğinden dolayı bu ismi kullanarak genelleme yoluyla , işi karıştırmadan pratik yoldan hallediyorlar ki benim fikrimi sorarsan iyi de ediyorlar çünkü bu bir saygı ifadesidir ,ciddiyet göstergesidir.

Bir toplantı veya sempozyumda kadınlar ve erkekler dendiğini duydunuz mu hiç?

Hanımlar beyler kelimesi de akademik dilde çok sığ olarak algılandığından mı ,gayriciddi görüldüğünden mi yoksa kelime bütünü olarak lugatta tam olarak yerini almadığından mı bu kısmı kestiremiyorum buraya en yakışan kelime ''bayanlar baylar'' olarak uygun görülmüş ve sıkça kullanılır hale gelmiştir. Bu eskiden beri süregelen bir alışkanlıktır.

Kaldı ki yazının başında da belirttiğim gibi kim nasıl istiyorsa öyle hitab etsin yanlış anlamda kullanılmadığı sürece.

Ancak yanlış bir kullanım varmış gibi sürekli olarak bunu irdemesek çok daha hoş olacak kanaatindeyim.

Herkesin Türkçe'yi güzel kullanabilmesi dileği ile...

Not:Konu dan uzak bir yorum olduğu için kusurumu bağışlayın.

Krazky

Profesör
5 Mart 2009
1,643
45
0
Bu konuda neden bu kadar çok takıldığını anlamıyorum.Sen sevmiyorsan bırak insanlar sevdiği tabiri kullansın.Her konu başlığı altında nerdeyse bu mevzu tarafınızdan açılmış.

Muhtemelen Fransızca'ya atfen yapılmış bir uygulama belli süre sonra toplum tarafından alışagelmiş şekilde dildeki yerini almıştır.

Fransızca matmazel: evli olmayan hanımlara denirken; madam kelimesi de evli hanımlar için kullanılır, kaldi ki kadın kız ayrımı bizde de var olduğundan dolayı bayan diyerek bir genelleme içine alma ihtiyacı duyuyor bu tabiri kullanan kişi.

Karşısındakinin yaşı kaçtır, evli midir bekar mıdır bilmediğinden dolayı bu ismi kullanarak genelleme yoluyla , işi karıştırmadan pratik yoldan hallediyorlar ki benim fikrimi sorarsan iyi de ediyorlar çünkü bu bir saygı ifadesidir ,ciddiyet göstergesidir.

Bir toplantı veya sempozyumda kadınlar ve erkekler dendiğini duydunuz mu hiç?

Hanımlar beyler kelimesi de akademik dilde çok sığ olarak algılandığından mı ,gayriciddi görüldüğünden mi yoksa kelime bütünü olarak lugatta tam olarak yerini almadığından mı bu kısmı kestiremiyorum buraya en yakışan kelime ''bayanlar baylar'' olarak uygun görülmüş ve sıkça kullanılır hale gelmiştir. Bu eskiden beri süregelen bir alışkanlıktır.

Kaldı ki yazının başında da belirttiğim gibi kim nasıl istiyorsa öyle hitab etsin yanlış anlamda kullanılmadığı sürece.

Ancak yanlış bir kullanım varmış gibi sürekli olarak bunu irdemesek çok daha hoş olacak kanaatindeyim.

Herkesin Türkçe'yi güzel kullanabilmesi dileği ile...

Not:Konu dan uzak bir yorum olduğu için kusurumu bağışlayın.

Aynı düşüncedeyim.

fogu78

Doçent
25 Haziran 2009
634
8
0
Yine gereksiz bir konu ve ben yine yazmadan geçemiyorum. Son günlerde açılan konulara bakarsak benzer konular ve forumdaki hanım arkadaşlarımızın açtığı konular. Bence forum son günler de daha Dişi Egemen bir forum haline geldi. Şikayetçi miyim hayır, ama işime de gelmiyor.
Bu tür konulara ayıracağımız vakitlerimizi daha çok teknoloji ağırlıklı geçirmeyi tercih ederim.

Valla forumda kaç tane kız olduğunu değil de, kaç tane abaza olduğunu tartışsak?

:clap::clap:

Ayrıca;

"Oğlan - Kız" , "Erkek - Kadın" , "Bey - Hanım" , "Bay - Bayan"

bildiğim kadarıyla her iki cinsinde bu tür hitapları mevcut.

hellmarch

Profesör
15 Eylül 2007
2,041
20
218
Gece gece yarıldım ya nasıl bir konudur :D Yok pembe avatarmış, yok kadınmış, kızmış. Takılın işte çiçek gibi forum karşıdakinin cinsiyetini bilsen ne bilmesen ne?

7/24

Profesör
5 Kasım 2007
3,816
51
228
Burada ki çoğu bayan arkadaşları tanırım, hepsi çok iyi insanlar.
Onlar bu forumun nadide çiçekleridir.

Elbruz46

Rektör
22 Şubat 2008
11,931
1,338
293
Bir forumun üç olmazsa olmazı...

Admin
Mod
Avrat

:D :D :D

Bayan kelimesine kızanlar herhalde Avrat kelimesinden sonra beni afaroz ederler :D
Ama ne yani şimdi Atalarınızın kullandığı bu tabiri neden hor görüyorsunuz ki? :D

byharby

Profesör
31 Ağustos 2009
1,365
21
218
kızlar olsun tabiki, dışlayanları ben dışlıyorum :D , akıllı ve ahlaklı kızlar her yere lazım.

myefsane

Dekan
15 Eylül 2006
6,951
49
228
Bayan ne arar la forumda :D :D
Bu espiri her yere gidiyor süper :)

Evet Yönetimde hiç Bayan Yok :)
Şükür yok. Modlarda var.
Bayanların trafikte nasıl araba kullandığını gördüm. Forumu düşünemiyorum :D
Yukarıda ki cevap herşeyi açıklıyor kesinlikle :)

Bu arada çok çok eskiler bilir eski yönetim varken bir knou geçmişti yine bayanlar erkekler üzerine bu konu hakkında ülkemizde ki erkeklerin bayanlara bakışı sanal ortamda bir erkeğe düşen kadın sayısı gibi enteresan istatistikler paylaşılmıştı. Gerçekten çok güzel yorumlar vardı orada ama büyük ihtimalle silinmiştir o konu

özetle ne onlarla ne de onlarsız.
Kadın = Problem = Reyting

vegaturk

Profesör
21 Haziran 2008
3,718
117
0
Kızın çok konuşanından kaçacaksın ben bunların ağzında sakızla dakikada 300 kelime saydıranını biliyorum her biri ayrı makineli mübareklerin :D

xerox3435

Profesör
4 Mart 2010
1,544
47
0
Valla bence olsun ama vitrin olarak , çünkü çok faal olduklarında forum raydan çıkıyor.

Ki bugünlerde sabunu koklayarakmı , yoksa rengine bakarık mı alırsınız gibisinden enteresan konular görüyorum :D