Forum Sitelerinde Eski Dayanışma Yardımlaşmanın Kalmaması

Bu konuyu okuyanlar

--ProofStriker

Müdavim
Reaksiyon puanı
762
Herkese merhaba arkadaşlar konuyu yanlış yere açtıysam lütfen ilgili yere taşıyın.

Artık forum ortamlarında eski samimi dostlukların arkadaşlıkların yardımlaşmanın dayanışmanın çok çok eskiye nazaran azaldığını neredeyse kalmadığını düşünüyorum. Bunu çoğu forum sitesinde görebiliyorum. En çok bu donanım haber de yaşandı. O siteyi 10 senedir burayı da 5 senedir takip ederim mesela forum donanım haber 2007-2014 arası çok iyiydi. Sonra adaletsiz cezalandırmalar bazı tecrübeli üyelerin tecrübesine hakaret edilip markacılık ile suçlanması böyle olunca eski Forum ortamını küstürdüler eski üyeleri de.

Bu SDN forumda bu derece olmasa da eski zamanların daha güzel olduğunu burada da görüyor düşünüyorum.

Ayrıca eskiden bilgi dayanağı olarak insanlar forumlarda hep aktifken artık forum ortamı yavaş yavaş azalıyor bu kültür modası geçiyor veya insanlar aradıkları bilgiyi Google da forum ortamı da olmadan bulabiliyorlar. Mesela 2 senedir mesaj atmadım. Gerek duymadım sadece ara sıra girdim. O eski ortamı bulamadım.

Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

bwr

Doçent
Reaksiyon puanı
758
Olabilir hocam. Siz buraların müdavimi olmuşsunuz ancak ben forum ortamlarına yeni yeni giriyorum. İnsanlara elimden geldiğince gerektiğinde ufak çaplı araştırmalar bile olsa yaparak yardımcı olmaya çalışıyorum. Ancak bu dediğinizin sebebi aktiflik düşmesi de olabilir. Mesela SDN forum üye sayısı 380.000'i geçmişken aktif kullanıcı sayısı 83.

hakantalha

Asistan
Reaksiyon puanı
123
Olabilir hocam. Siz buraların müdavimi olmuşsunuz ancak ben forum ortamlarına yeni yeni giriyorum. İnsanlara elimden geldiğince gerektiğinde ufak çaplı araştırmalar bile olsa yaparak yardımcı olmaya çalışıyorum. Ancak bu dediğinizin sebebi aktiflik düşmesi de olabilir. Mesela SDN forum üye sayısı 380.000'i geçmişken aktif kullanıcı sayısı 83.
Bunun nedeni insanların üye olmaması 1600 kişi aktifse sadece 100 tanesi kayıtlı.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Önceden forumlarda üyeler arasında daha çok saygı, sevgi, samiyet vardı. Mantar gibi türeyen troller yoktu. Forumların yetişkin bir kitlesi vardı. Şimdi forumu kullanma yaş aralığı genişledi (9-10 yaşında olan da var, 60-70 yaşında olan da) ve ort. yaş çok düştü. Aynı apartmanda selam vermeyen, komşusunun adını bile bilmeyen, anne ve babanın çocuğunu anlamakta zorlandığı bir devirde, forumdaki üyelerin birbirini anlamaması, yeterli dayanışmanın olmaması doğal bir şey. Ancak *eski kafalılar da var, yok değil. Şimdiye kadar pek çok forum açılıp kapansa da forumlar ve forum kültürü var olmaya devam edecek. :)

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
Ülkede kalmadı ki forumda olsun. İnsanlar ayrıştı, nefret ediyor herkes birbirinden. Tahammül yok empati yok. Bir şeylere parlayacak sataşacak bahane arıyorlar. Dinlemek anlamak değil konuşmak meziyet sanılıyor.

Forumlara has bir durum değil aslında. Psikolojik buhranın internete yansıması sadece.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,865
Önceleri yardım isteyene yardım ediyordum, onlarda arkalarına bakmadan çekip gidiyorlardı.

Hal böyle olunca pek yardım edesim gelmedi. Şuanda 50 yardım konusundan 1 konuyu cevaplarım belkim.
Bilgili miyim elbette hayır sadece hayat tecrübemden dayanarak yardım ederim. Yardımım dokunursa ne mutlu bana.

Son düzenleme:

DonX

Asistan
Reaksiyon puanı
132
Forumlarda aktiflik olayının bitmesinin en önemli nedeni sosyal medya uygulamaları. Millet instagramdan tiktokdan faceden çıkamıyorki forumlarda takılsın.

bwr

Doçent
Reaksiyon puanı
758
Hocam neden dayanışma ve yardımın azaldığına dair bir fikrim daha var. Örneğin 3000₺ telefon tavsiyesi başlığı altında açılan konular. Günde yaklaşık 10 insan bu fiyata yakın konu açıyorlar. Böyle konularda yardımda bulunan üyeler de artık yorulmuş durumda sürekli aynı cevapları veriyorlar. Neyse buradan da yazayım umarım 3000₺ telefon tavsiyesi konusu açacak insanlar bu mesajı görür: 3000₺ civarında alınabilecek iki telefon var : REALME 6 VE REDMİ NOTE 9 PRO.

-Uncar_Blood-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,174
Hocam neden dayanışma ve yardımın azaldığına dair bir fikrim daha var. Örneğin 3000₺ telefon tavsiyesi başlığı altında açılan konular. Günde yaklaşık 10 insan bu fiyata yakın konu açıyorlar. Böyle konularda yardımda bulunan üyeler de artık yorulmuş durumda sürekli aynı cevapları veriyorlar. Neyse buradan da yazayım umarım 3000₺ telefon tavsiyesi konusu açacak insanlar bu mesajı görür: 3000₺ civarında alınabilecek iki telefon var : REALME 6 VE REDMİ NOTE 9 PRO.
bu zamanda herkes sistem toplamak istiyor 1500tl bütçesi var malum evde otur otur sıkılıyor insan bizde elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz 1300tl ye gtx 1050 li sistem alan kardeşimizde vardı :)

• Beğen
Reactions: bwr

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
Aynı şekilde pc tavsiyesi isteyenlerde

• Beğen

Ecomanya

Müdavim
Reaksiyon puanı
658
Evet Maalesef. Eski ortamları özlüyor insan.

• Beğen

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Yönetimden kaynaklanan problemler bunlar. Şu an da o kültürün kalmaması yeni yeni uygulamaların çıkması. İnsanlar foruma muhtaç değil. Ama eskiden öyleydi ve bu da yönetim kadrosunun işine geliyordu. Dh forumu örnek vermişsin. Kendi fikrinden olmayanı ötekeleştiren bir yönetim vardı orada. Aktiflik sayısı tabi düşer. Yazılanları ibretle okuyordum. Şurada da tek tük kafatasçılar çıkabiliyor. Ama ben elimden geldiğince prim vermiyorum. Sağlam nesil geldikçe her şey daha iyi olacak

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
525
Sorun şu ve ya bu sitede değil konuyu başlatan arkadaşında dediği gibi , genel olarak forum kültürünün yok olması

• Beğen