Öneri Eski Türkçe Rap geri dönebilir mi?

Bu konuyu okuyanlar

ViperMC

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bugünlerde Rapçi adı altında bir sürü salak görüyoruz ve hiçbirinin yaptığı da kesinlikle Rap değil! Tamam bunda hemfikiriz.
Peki ne zaman bu hâle geldik? Bir düşünün bakalım...
Hatırlayın yıllarımız 2016-2017 iken yeni bir şeyler oldu... 'Ben Fero" mahlaslı "Ferhat Yılmaz" bize garip bir şarkı türü gösterdi. Bu rap değildi. Kesinlikle değildi. Bu başka bir şeydi ve genel bir kesim sevmişti...
Fakat Rap o zaman ölmedi. Birkaç yıl daha dayandı...
Biz ise bu yeni müzik türünü sevmiştik... Kulağa güzel geliyordu yani o zamanlar. İşte şu an Rap'in bu hâle gelmesinde başrol tam da bu olay. New School Rapçiler tam da bu detayı yakalayarak böyle oldular...
İnsanlar Rapte değişimi kabul ediyordu ama bunu direkt değil yavaş yavaş yapmalıydınız... Trap ülkemizde zorlasanız sadece 5-6 yıl falan hüküm sürebilmiştir...
Tabi ki yapmaya devam edenler var ancak etkisi eskisi kadar olmuyor...
Ki bu doğal. İnsanlar yeni yeni bıraktığı bu müziğe kolay kolay dönmez...
Ya Rap biz onu kenara bırakalı yıllar oldu... Her yerde insanların Rap'e olan özlemini görüyorum şahsen.
Eskilerden çok sevdiğimiz Rapçiler bunu görebilmeli bence... Mesela Joker, Hidra, Allâme ve bir ihtimal Şehinşah...
Eski tarzda yapsalar ve insanların bu özlemini giderseler keşke diye hiç mi düşünmüyorsunuz?
Ama belki de onlar değil de yeni bir kuşak bu zihniyeti değiştirebilir... Mesela ben Rapçi olmak istiyorum. Tam olarak yazıda bahsettiğim Rapçilerden olmak özlediğimiz cinsten...
Bu mümkün! Bu bizim elimizde ben ve benim gibilerin bir araya gelmesiyle muhtemel bir durum ama dediğim gibi bunu tek başaramam... Sizlere ihtiyacım var: Beatmakerlar'a, Rapçilere, kısaca herkese
Hatırlar mısınız ya da hiç dinlediniz mi? Bilmem ama Şehinşah'ın İstila şarkısında şu sözler geçiyor:

"En önemlisi el ele ver her sefer! MC B-Boy Graffiti DJ Hip-hop elementleri seç ve hemen dene...
Katıl istilama ya da yat yere, yat yere!"

O zamanlar bu sözler Pop sanatçılarına yazılmıştı... Şimdi de Drill için aynısına ihtiyacımız var!
Sözlerimi aynı şarkıdan başka bir sözle bitirmek istiyorum:

"Hadi bugün kendimize bi' sürpriz yapalım
Ve rap dinleyelim, ha?
Evet hatta bugün grafitti bile yapabiliriz adamım!
Ha, bugün yapabildiğimiz kadar Breakdance bile yapabiliriz!
Başka ne vardı?
DJ!"

Bugünlük bu kadardı... Rap dinlemeyi unutmayın... Görüşürüz!

serj

Profesör
Reaksiyon puanı
2,886
Ben Fero çıktığında Ben Fero'ya karşı tavrımı almıştım ben fakat şimdi bakınca yine masum kalıyor. Sonradan çok bozdular havasını. ''Mekanın Sahibi'' çıktı en son, ondan sonra iyi bir temizleme olmadı piyasada. Nesille birlikte müzik anlayışı da değişiyor tabii ki. Şimdikilerin bunları dinleme sebebi kendilerini daha iyi hissediyor olmaları olabilir, çünkü yeni müziklerde daha çok kendilerini öne çıkartarak yapıyorlar müziği. Ne bileyim, zenginlikleri vesaire. Dinleyince kendini havalı hissediyor çocuk, dinlemeye devam ediyor. Ben uzun zamandır rap müzikten ümidimi kestim, nu-metal bekleriz.

efhmedia34

Asistan
Reaksiyon puanı
44
Ben Fero çıktığında Ben Fero'ya karşı tavrımı almıştım ben fakat şimdi bakınca yine masum kalıyor. Sonradan çok bozdular havasını. ''Mekanın Sahibi'' çıktı en son, ondan sonra iyi bir temizleme olmadı piyasada. Nesille birlikte müzik anlayışı da değişiyor tabii ki. Şimdikilerin bunları dinleme sebebi kendilerini daha iyi hissediyor olmaları olabilir, çünkü yeni müziklerde daha çok kendilerini öne çıkartarak yapıyorlar müziği. Ne bileyim, zenginlikleri vesaire. Dinleyince kendini havalı hissediyor çocuk, dinlemeye devam ediyor. Ben uzun zamandır rap müzikten ümidimi kestim, nu-metal bekleriz.
T rap dinleyip rape laf etme hala rap yapan insanlar var.

Martin Archimbaud

Profesör
Reaksiyon puanı
3,656
Piyasanın eski oldschool rap'lere dönüş yapması neredeyse imkansız. Çünkü oldschool rap hiçbir zaman para getirmedi ve getirmeyecek. Çünkü oldschool beat'li bir şarkıda ne yaparsan yap 'mekanda insanları patlatacak' bir şarkı yapamazsın, bu tür buna uygun değil. Kim mekanlarda takılırken Çağrı Sinci dinledi ki? Bu noktadan sonra sadece oldschool rap'i hayal ederiz ama hiçbir zaman geri dönmez. Çünkü para getirmiyor. Oldschool tarzdan trap veya diğerlerine geçiş yapan eski rap'çilere aslında bir saygım var, bu adamlar yıllarca beş kuruş para kazanmadan müzik yaptı, artık emeklerinin ekmeğini yiyorlar. Bize de Microphone Show EP dinlemek düşer.

Yahya Furkan

contravolta
İçerik Editörü
Reaksiyon puanı
2,574
Oldschool takılanlar 40 yaşına geldi. Para getirmez ufakta olsa dinleyici bulmaz. Şuanki rapçilerin çoğu 16 17 yaşındaki beyinsiz serseri kitle üzerinden para kazanıyor. Onlara da Saian dinletemezsin mesela. Dinleyici değişiyor mecbur rapte değişiyor.

Son mesajlar