Öneri Forum Hakkında | Görüş - Öneri - Şikayetleriniz

mychar276

Profesör
17 Mayıs 2016
3,010
5
3,145
358
Öncelikle forumda harika gelişmeler var, yönetimdeki arkadaşları öncelikle tebrik ederim. Sorduğun sorulara tatmin etsede etmese de makul ölçüde yanıt alıyorsun. Öncelikle teşekkürler.

Bir sorum olacak, neden moderatörleri engelleyemiyoruz?

Bu gün muhabbet amaçlı attığım bir mesajın üzerine bir moderatör saygısızca, terbiyesizce ve beni itham eden cümleler sarf etti. Ben bu vatandaşı engellemek istiyorum ama mod olduğu için yapamıyorum. Bu konu ile ilgili bir çalışma olacak mı?

Eğer "biz sadece harika ve iyi insanları mod seçiyoruz" diyorsanız daha dün eski modların dramasını yaşadık (emektar tagı meselesi), eski modlar ve adminler birbirlerine küfür ediyor iftiralar atıyorlardı. Belli ki bazı modlar iyi insanlar olamayabiliyor. Ben bu terbiyesiz ve saygısız arkadaşı engellemek istiyorum.

Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

mychar276

Profesör
17 Mayıs 2016
3,010
5
3,145
358
Yöneticiler göz ardı edilemez.
Bu forumda uzun zamandır yazıyorum. Şu ana kadar ölçülü ve makul cevaplar alabildiğim açık ara en beğendim admin sizsiniz. Beni tanıyanlar bilir ben öyle kolay kolay kimseyi övmem. Helal olsun, bu çalışma benim saygımı kazandı.

Ama moderatörleri yok sayma özelliğini tekrar düşünmeniz gerektiğini düşünüyorum. Sizin değerlendireceğiniz bir şey. Tekrar emeğiniz için teşekkürler tebrik ederim.

Alanur Erdemir

Cezalı
Cezalı
17 Şubat 2021
10,777
132
19,149
8,557
Rica ederim teşekkürler, buraya emek veren katkı sağlayan herkes gibi ben de görevimi yapıyorum. Üyelerden hiçbir farkımız yok.

Yöneticileri göz ardı etme konusuna gelirsek bu özellik XenForo'da yok, yani açıp/kapatılan bir ayar değil. Default olarak bu şekilde, eklentiler ile oluyordur belki. Bu konuyu konuşur değerlendiririz. Her şey benim onayıma da kalmaz özellikle eklenti vs. gibi konularda ofisin kararına bakmak sağlıklıdır. Ben elimden geldiğini yaparım, devamı ofiste.

wittroc

44
Emektar
Müdavim
Cezalı
15 Kasım 2020
6,338
36
11,135
3,258
20
Merhabalar,

Yeni ekibinize hayırlı olsun, kolaylıklar dilerim. Öncelikle, birkaç önerim olacak. Moderasyon ve içerik ekibi tarafından girilen içeriklere baktığımda, içeriklerin fazlasıyla kısa olduğunu ve birçok içeriğin yalnızca X sitesinden bir linkten ibaret olduğunu fark ettim. Bu durum pek hoş görünmüyor ve üyelerin konu hakkında bilgi sahibi olabilmesi için forum dışına çıkmalarını gerektiriyor. Aşağıda farklı dönemlerden bazı içeriklerim bulunuyor. Bu tarz içerikler daha sağlıklı olacaktır. Eski moderatör ve içerik ekibinden arkadaşların içerikleri de örnek alınabilir.

Dikkatimi çeken bir diğer husus ise raporlama sistemine geri dönüş yapılmaması. Bugün birçok konu ve mesaj raporladım, ancak sadece 3-4 tanesine geri dönüş yapıldığını gördüm. Buna dikkat edilmesi iyi olur diye düşünüyorum.

Eski admin ve "icraatlerine" gelecek olursak, burada ben ve eski moderatör arkadaşların rahatsızlık duyduğu bazı durumlar var. Dönemimizde banlanan birçok troll, 'haksız' yere banlandıkları gerekçesiyle cezaları kaldırıldı. Bu üyelerin kimler olduğunu, neden banlandığını ve foruma neredeyse hiçbir katkıları olmadığını hem ekibim hem de forum üyeleri biliyor. Bu yapılırken herhangi bir denetleme olmadı mı? Bu üyeler tekrar banlanacak mı, yoksa ben ve ekibim haksız yere insanları mı banladık?

Bir diğer husus ise yine eski adminin kendi mesajlarını ve reaksiyon sayısını artırması. Bunu bazı moderatör arkadaşlara da uyguladığı söyleniyor, o konuda bir şey söyleyemem, bakmadım da. Yine aynı şekilde bunun denetimi de mi olmadı? Neden düzenlenmedi? Eğer ekip içerisinde bu işlem gerçekleştirilmiş olan bir moderatör varsa düzeltilecek mi?

Bir başka husus ise eski adminin kendi mesajlarını ve reaksiyon sayılarını artırması. Bazı moderatör arkadaşlara da aynı şeyin uygulandığı söyleniyor, ancak bu konuda bir inceleme yapmadım. Bunun denetimi de mi yapılmadı? Neden düzenlenmedi? Eğer ekip içinde bu işlemi gerçekleştirmiş bir moderatör varsa, bu durum düzeltilecek mi?

Teşekkürler.

mychar276

Profesör
17 Mayıs 2016
3,010
5
3,145
358
... kendi mesajlarını ve reaksiyon sayılarını artırması...​
Bu mevzu benim dikkatimi çekti ama emin olamadığım için, hafızamın beni yanlış yönlendiriyor olabileceği ihtimalinden dolayı hiç dile getirmedim. Gerçekse çok gereksiz, aynı zamanda da saygısızca bir şey.

birçok içeriğin yalnızca X sitesinden bir linkten ibaret olduğunu fark ettim. Bu durum pek hoş görünmüyor​
Bu konuda katılıyorum. 2-3 paragraflık basit bir haber yazılabilir. SEO anlamında da siteye katkı sağlar bu durum.

ReiS

SDN Admini
Yönetici
Google Çalışanı
26 Mayıs 2015
233
221
43
Genel olarak eski ekiple alakalı incelemeler ve diğer kısımlar sürüyor. Öncelikle forum teknik tarafı başta olmak üzere diğer kısımlarla başladık aşama aşama düzenleniyor.
İçerik ve raporlama kısmında ise ekip arkadaşlarımız elinden geleni yapıyor. Özellikle içerikte yeni düzen getirilecek raporlarda da açık rapor yok hepsiyle ilgileniliyor, seri işlem olduysa veya işlem gerekmediğinden direkt kapatıldı ise bildirim gelmeyenler olabilir buna da bakarız. İyi forumlar..

mychar276

Profesör
17 Mayıs 2016
3,010
5
3,145
358
Genel olarak eski ekiple alakalı incelemeler ve diğer kısımlar sürüyor. Öncelikle forum teknik tarafı başta olmak üzere diğer kısımlarla başladık aşama aşama düzenleniyor.
İçerik ve raporlama kısmında ise ekip arkadaşlarımız elinden geleni yapıyor. Özellikle içerikte yeni düzen getirilecek raporlarda da açık rapor yok hepsiyle ilgileniliyor, seri işlem olduysa veya işlem gerekmediğinden direkt kapatıldı ise bildirim gelmeyenler olabilir buna da bakarız. İyi forumlar..
Arada entry giriyoruz, dönüp duruyor, sayfayı yenilemek gerekiyor. Bazen sayfayı yeniliyoruz site 1-2 dk gelmediği oluyor. Bilginiz olsun.

Yahya Furkan

contravolta
Moderatör
İçerik Ekibi
29 Şubat 2020
3,518
5
3,814
358
Merhabalar,

Yeni ekibinize hayırlı olsun, kolaylıklar dilerim. Öncelikle, birkaç önerim olacak. Moderasyon ve içerik ekibi tarafından girilen içeriklere baktığımda, içeriklerin fazlasıyla kısa olduğunu ve birçok içeriğin yalnızca X sitesinden bir linkten ibaret olduğunu fark ettim. Bu durum pek hoş görünmüyor ve üyelerin konu hakkında bilgi sahibi olabilmesi için forum dışına çıkmalarını gerektiriyor. Aşağıda farklı dönemlerden bazı içeriklerim bulunuyor. Bu tarz içerikler daha sağlıklı olacaktır. Eski moderatör ve içerik ekibinden arkadaşların içerikleri de örnek alınabilir.

Şu an için forumun en temel ihtiyacı aktiflik ve hangi konulara cevap geliyorsa onlardan paylaşım yapıyorum. Önceden haberleri X'ten paylaşmıyordum. İlk önceliğimizi giderdikten sonra eski paylaşımlara döneceğim.

Teşekkür ederim.

Graveworm

Profesör
Moderatör
17 Haziran 2012
1,742
6
792
293
36
Arada entry giriyoruz, dönüp duruyor, sayfayı yenilemek gerekiyor. Bazen sayfayı yeniliyoruz site 1-2 dk gelmediği oluyor. Bilginiz olsun.

O bende de oluyor. Artık önemsemiyorum. "Cevap yaz" butonuna bastıktan sonra biliyorum ki yazdığım mesaj iletildi. Fazla takılmamak lazım. Ama yöneticiler de farkında

mychar276

Profesör
17 Mayıs 2016
3,010
5
3,145
358
O bende de oluyor. Artık önemsemiyorum. "Cevap yaz" butonuna bastıktan sonra biliyorum ki yazdığım mesaj iletildi. Fazla takılmamak lazım. Ama yöneticiler de farkında
Siz, ben, buraya gönül vermiş aktif kullanan insanlar biliyor ama yeni gelen biri, google dan bir konu ile aratma yapıp tıklayarak gelen biri 3-4 saniye bekler sonra site down sanıp döner gider. Bu mevzuyu Hakkı Abi ye tweet attım, aylar önce. İlgileneceğiz diye cevap verdi.

wittroc

44
Emektar
Müdavim
Cezalı
15 Kasım 2020
6,338
36
11,135
3,258
20
Şu an için forumun en temel ihtiyacı aktiflik ve hangi konulara cevap geliyorsa onlardan paylaşım yapıyorum. Önceden haberleri X'ten paylaşmıyordum. İlk önceliğimizi giderdikten sonra eski paylaşımlara döneceğim.

Teşekkür ederim.
Aktifliği artırma çabanızın farkındayız ancak, forumun kaliteli ve bilgilendirici içeriklere de ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Yalnızca link paylaşımı yerine, konulara daha detaylı içerik eklemek, hem üyelerin bilgi seviyesini artıracak hem de forumun kalitesini yükseltecektir. Bu zaten direkt olarak aktifliği de etkileyecektir.

Aktiflik sağlanırken, içerik kalitesini de korumamız gerektiğini unutmayalım.

Yahya Furkan

contravolta
Moderatör
İçerik Ekibi
29 Şubat 2020
3,518
5
3,814
358
Aktifliği artırma çabanızın farkındayız ancak, forumun kaliteli ve bilgilendirici içeriklere de ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Yalnızca link paylaşımı yerine, konulara daha detaylı içerik eklemek, hem üyelerin bilgi seviyesini artıracak hem de forumun kalitesini yükseltecektir. Bu zaten direkt olarak aktifliği de etkileyecektir.

Nisan başından beri her yolu deniyoruz. Gidişata göre düzen oturacak. Tekrardan teşekkür ederim.

mychar276

Profesör
17 Mayıs 2016
3,010
5
3,145
358

Ben de forumun başlıca problemlerinden birinin aktiflik konusu olduğunu düşünüyorum. Şu anda görevli arkadaşların da ellerinden geleni yaptığına eminim ama sanki bir koordinasyon sıkıntısı var gibi.

Bunun yanında teknik sorunlar belki daha da önceliğe alınmalı. Aylardır şu donma mevzusu çözülemedi.

Buradan yazınca hala ufak bir meseleymiş gibi davranıyorsunuz ama ben google dan bir siteye tıkladığımda en fazla 3 saniye içinde siteye yönlenmezsem alttakine tıklıyorum. Bu teknik mevzulara el atılmalı.

Birde içerik konusunda SDN videolarındaki incelemeler vs. neden hala forumda makale olarak yayınlanmıyor ben anlayamıyorum. Yani benim idrak ve mantığımın durduğu bir nokta bu. Video için script hazırlıyorsunuz, ya azıcık tıraşlayın yükleyin makale olarak şuraya @tolgacem !!

Graveworm

Profesör
Moderatör
17 Haziran 2012
1,742
6
792
293
36

Hocam siz de farkındasınızdır ki eskisi gibi haberler yapılmıyor. Özellikle X cephesinde. Buradaki modlar da, adminler de "editör" olmadığı için kendi yazmıyor, diğer haber ajanslarından ya da haber kaynaklarından haber kopya/yapıştır yapıp sitenin başını belaya da sokmak istemiyor. O yüzden en mantıklısını yapıyorlar bana göre.

wittroc

44
Emektar
Müdavim
Cezalı
15 Kasım 2020
6,338
36
11,135
3,258
20
Nisan başından beri her yolu deniyoruz. Gidişata göre düzen oturacak. Tekrardan teşekkür ederim.
Ortada bir gidişat yok dostum. Bu konuda sizi de suçlamıyorum. Benim önerilerime de çok takılma, çünkü uygulansalar bile büyük bir değişim yaratmayacaklar. Burada 3 yıl 2 ay çalıştım ve ne benden önceki iki admin, ne de benden sonraki egomanyak bir şeyi değiştiremedi.

Bu işler, emektar veya müdavim taglarının renk kodunu değiştirmekle ya da trollerin cezalarını kaldırmakla çözülmez. Ne senin ne de benim çözebileceğimiz bir durum yok. Forumun kurtulması için ne yeni eklentiler ne de SEO çalışmaları yeterli olacak. Asıl ihtiyaç duyulan şey, iyi bir PR çalışması. Bu da ofisle birlikte yürütülecek bir iş.

Zamanında toplantılar yaptım, mailler gönderdim ama sonuç hep aynıydı, bir şey değişmedi.

Herkesin emeğine saygım sonsuz, ancak burada bizim kurtarabileceğimiz bir durum yok gibi görünüyor.​

Hocam siz de farkındasınızdır ki eskisi gibi haberler yapılmıyor. Özellikle X cephesinde. Buradaki modlar da, adminler de "editör" olmadığı için kendi yazmıyor, diğer haber ajanslarından ya da haber kaynaklarından haber kopya/yapıştır yapıp sitenin başını belaya da sokmak istemiyor. O yüzden en mantıklısını yapıyorlar bana göre.
Kimsenin editör olmasını beklemiyoruz, zaten bunun için içerik ekibi var. Moderasyon kategorisine bakabilirsiniz, yetkiniz var. Zamanında hangi moderatörün ne kadar konu açtığı ortada. Hangi ajansın veya haber sitesinin telif atıp atmayacağı da genellikle sitelerinde belirtilir. Kimse destanlar yazmanızı beklemiyor, ancak 3-5 üyenin etkileşim kurup tartışabileceği içerikler hazırlamak zor değil.

Tekrar belirtmek isterim ki, içerik üretmek için zaten bir ekip var. "Ben yapmam" diyorsanız, bu işi içerik ekibi yapmalı. Olması gereken de bu.​

Martin Archimbaud

Profesör
Emektar
13 Ağustos 2019
3,585
3
4,131
358
Eskiden kopyala-yapıştır yapardık sonra konunun en sonuna kaynak belirtirdik. En azından benim yaptığım süreçte bir sorun yaşanmadı, ama eğer haberi kopyalanan bir site bundan rahatsız olursa silinebilir bence. Foruma girilen haberlerin netliği açısından daha iyi oluyordu, linke yönlendirmeden haberi okutuyorduk.

Graveworm

Profesör
Moderatör
17 Haziran 2012
1,742
6
792
293
36
Eskiden kopyala-yapıştır yapardık sonra konunun en sonuna kaynak belirtirdik. En azından benim yaptığım süreçte bir sorun yaşanmadı, ama eğer haberi kopyalanan bir site bundan rahatsız olursa silinebilir bence. Foruma girilen haberlerin netliği açısından daha iyi oluyordu, linke yönlendirmeden haberi okutuyorduk.

Hocam ben editörlük yaptım gazetede. O senin dediğin gibi "silinebilir" ile olmuyor. Acemi bir arkadaş AA'dan bir haber alıp hem içeriği değiştirmemişti, hem de kaynak belirtmemişti. Ikisi için AA bizi mahkemeye vermişti. En mantıklısı o tarz şeylerden uzak kalınması. Eğer gerçekten içerikleri kendi diliyle yazacak bir editör varsa maaşla işe alınmalı.

Yahya Furkan

contravolta
Moderatör
İçerik Ekibi
29 Şubat 2020
3,518
5
3,814
358
Ortada bir gidişat yok dostum. Bu konuda sizi de suçlamıyorum. Benim önerilerime de çok takılma, çünkü uygulansalar bile büyük bir değişim yaratmayacaklar. Burada 3 yıl 2 ay çalıştım ve ne benden önceki iki admin, ne de benden sonraki egomanyak bir şeyi değiştiremedi.

Bu işler, emektar veya müdavim taglarının renk kodunu değiştirmekle ya da trollerin cezalarını kaldırmakla çözülmez. Ne senin ne de benim çözebileceğimiz bir durum yok. Forumun kurtulması için ne yeni eklentiler ne de SEO çalışmaları yeterli olacak. Asıl ihtiyaç duyulan şey, iyi bir PR çalışması. Bu da ofisle birlikte yürütülecek bir iş.

Zamanında toplantılar yaptım, mailler gönderdim ama sonuç hep aynıydı, bir şey değişmedi.

Herkesin emeğine saygım sonsuz, ancak burada bizim kurtarabileceğimiz bir durum yok gibi görünüyor.​

Kimsenin editör olmasını beklemiyoruz, zaten bunun için içerik ekibi var. Moderasyon kategorisine bakabilirsiniz, yetkiniz var. Zamanında hangi moderatörün ne kadar konu açtığı ortada. Hangi ajansın veya haber sitesinin telif atıp atmayacağı da genellikle sitelerinde belirtilir. Kimse destanlar yazmanızı beklemiyor, ancak 3-5 üyenin etkileşim kurup tartışabileceği içerikler hazırlamak zor değil.

Tekrar belirtmek isterim ki, içerik üretmek için zaten bir ekip var. "Ben yapmam" diyorsanız, bu işi içerik ekibi yapmalı. Olması gereken de bu.​
Bir iki hafta öncesine kadar ben de bahsettiğiniz şekilde paylaşımlar yapıyordum. Ancak şimdilik böyle devam edilecek.

Önerileriniz için teşekkür ederiz.

mychar276

Profesör
17 Mayıs 2016
3,010
5
3,145
358
Sevgili arkadaşlar şurada 30 bilemedin 35 aktif kullanıcı var, kızacak, laf sayacak birbirimizden başka kimsemiz de yok. O yüzden tepki gösterilmesini de anlıyorum.

Ben şu anki moderatör arkadaşların ellerinden geleni yaptığını düşünüyorum. Bence yapıcı olarak kolektif çözümler ortaya koyabiliriz. Yalnız bir koordinasyon sorunu ciddi zamandır var, bu da bir gerçek.

1718565458916.png

Graveworm

Profesör
Moderatör
17 Haziran 2012
1,742
6
792
293
36
Sevgili arkadaşlar şurada 30 bilemedin 35 aktif kullanıcı var, kızacak, laf sayacak birbirimizden başka kimsemiz de yok. O yüzden tepki gösterilmesini de anlıyorum.

Ben şu anki moderatör arkadaşların ellerinden geleni yaptığını düşünüyorum. Bence yapıcı olarak kolektif çözümler ortaya koyabiliriz. Yalnız bir koordinasyon sorunu ciddi zamandır var, bu da bir gerçek.

Ekli dosyayı görüntüle 190977

Koordinasyon olarak şöyle olabilir; forum içindeki konuları hemen çözüme ulaştırmaya çalışıyor ekip fakat bazi problemler ofisi bağlıyor heralde ki anında çözüme ulaşamıyor. Örnek vermek gerekirse Alanur zamanında bir taraflarımı yırtmıştım ana menüdeki video için, "o konuya ofis bakıyor biz bir şey yapamıyoruz" demişti. Adamların da vakti yok heralde 🤷‍♂️

crow88

Dekan
1 Aralık 2010
6,117
1
3,226
1,358
59
herkese hayırlı bayramlar
yeri gelmişken ,forum hakkında hoş olmayan sorun var. önceden yoktu.
kitap veya başka diğital meteryal yüklemek için bildiğiniz gibi LİNK EKLE kullanırız,ama bu link eklemede,linki ekledikten sonra 15 20 satır kadar sarı link corsur olarak gözüküyor,link eklememe engel oluyor .sayfayı kaydedince ise baktığımda alt alta 4 5 link açıkta gözüküyor.

örnek
deneme amaçlıdır

buraya kadar ekleme ,yükleme yapamıyorum,sarı cursor gitmiyor,şu an olmadı ama % 80 yaşıyorum

Nixc0r

Dekan
Emektar
24 Şubat 2020
6,087
12
16,042
3,258
18
Bu mevzu benim dikkatimi çekti ama emin olamadığım için, hafızamın beni yanlış yönlendiriyor olabileceği ihtimalinden dolayı hiç dile getirmedim. Gerçekse çok gereksiz, aynı zamanda da saygısızca bir şey.
Zamanında bu konuyu @SPECİAL FORCES profilinde dile getirmiştim. Uzun süredir farkında olduğum ama açıkçası "değmez" düşüncesiyle gittiğim için konuşmadım, son olarak patlayınca ne yapalım döktük lafları ortaya.

Graveworm

Profesör
Moderatör
17 Haziran 2012
1,742
6
792
293
36
Zamanında bu konuyu @SPECİAL FORCES profilinde dile getirmiştim. Uzun süredir farkında olduğum ama açıkçası "değmez" düşüncesiyle gittiğim için konuşmadım, son olarak patlayınca ne yapalım döktük lafları ortaya.

Benim anlamadığım konu; reaksiyon artınca kullanıcıya ödül mü veriliyor ? Insan onu kovalayacak kadar işsiz güçsüz ise bırakın kovalasın ne olacak ki ? Yani o olayı kovalamaya çalışan adama neyi, nasıl anlatabilirsin ki ?

Nixc0r

Dekan
Emektar
24 Şubat 2020
6,087
12
16,042
3,258
18
Benim anlamadığım konu; reaksiyon artınca kullanıcıya ödül mü veriliyor ? Insan onu kovalayacak kadar işsiz güçsüz ise bırakın kovalasın ne olacak ki ? Yani o olayı kovalamaya çalışan adama neyi, nasıl anlatabilirsin ki ?
İşte tam olarak bu düşünceyle gittiğim için saldım olayı. Aynı arkadaşın kurallar mesajını kendine geçirdiğinide gördüm, adam forumda köklü bir üyeymiş gibi görünmek için her yolu denedi en son uçtu. Bu lafları boş sıktığımı sanmayın bunların ekran görüntüleri vs. hepsi duruyor, konumuz bu değil karıştırmak istemem.

Graveworm

Profesör
Moderatör
17 Haziran 2012
1,742
6
792
293
36
İşte tam olarak bu düşünceyle gittiğim için saldım olayı. Aynı arkadaşın kurallar mesajını kendine geçirdiğinide gördüm, adam forumda köklü bir üyeymiş gibi görünmek için her yolu denedi en son uçtu. Bu lafları boş sıktığımı sanmayın bunların ekran görüntüleri vs. hepsi duruyor, konumuz bu değil karıştırmak istemem.

Valla aktif olarak benden köklüsü 10 u geçmez. Hiç de işim olmaz konu çözümüymüş, beğenmeymiş, reaksiyonmuş. Tamamen boş işler

mychar276

Profesör
17 Mayıs 2016
3,010
5
3,145
358
Çok saçma bir durum. Anlamakta güçlük çekiyorum.

Burada yazan arkadaşlar bilgi alışverişi, beyin fırtınası yapmak ve karşılıklı bilgilenmek amacıyla burdalar. 50K mesaj olsa ne fark edecek ki. Garip...