Yardım Format sırasında kapanan PC ve sonrasında olanlar

Bu konuyu okuyanlar

Wrench

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Herkese merhabalar. W11 formatı atarken PC birden kapandı açılmıyor. Açmak istediğimde tuşun üstündeki ışık yanıyor ancak PC’de herhangi bir tepki yok. PSU fanı ve kasa üstündeki fanlar çalışmıyor ve power ışığı harici hiç bir ışık yanmıyor. Sanki tamamen kapalı gibi duruyor kısaca.

Asıl ve arıza sırasında kullandığım anakartım Gigabyte GA990XA, Bileşenleri elimdeki emektar Asus M5A97LE anakarta taktım açtığımda fanlar falan çalıştı ama bu sefer görüntü gelmedi. Ekran kartının fanları dahi dönmedi. Sadece ekran kartını yıllar önceki Athlon makineme taktığımda fanları çalıştı ışığı yandı ve görüntü alabildim.

Ayrıca ekran kartını taktığımda M5A97LE anakartta ekran kartının çalışmamasıyla birlikte işlemci de ısınmadı. Kontrol için CPU fanını çıkarmıştım. M5A97LE anakartta denemelerime devam edip ekran kartını çıkarıp anakart, RAM ve işlemci üçlüsü ile çalıştırdığımda işlemci anında ısındı. Sorun ekran kartında diyecektim ki ekran kartı eski Athlon sistemimde çalışıyor. Kafam çok karışık sorun GA990XA ve işlemcide mi yoksa yalnızca işlemcide mi?

İşlemci: AMD FX8350
PSU: Corsair VS650
Anakart: Gigabyte GA990XA
Ekran Kartı: MSI R9 380 4G

Daha öncesinden elektrik kesintisi yüzünden 3 kere anakart değiştirmiştim artık piyasada bulunmadığından bulması çok zor ve ikinci ellerinin fiyatları da çok pahalı doğal olarak. Atladığım bir şey var mı diye size de danışmak istedim. Önerilere açığım. Sizce sorun hangisinde olabilir? Elimde başka AM3+ işlemci olmadığından deneyemiyorum satın almadan bulmam da çok zor.

Mecburen mobilden yazıyorum karışık yazmış olabilirim, affola.