Format atarken biostan satayı nasıl ayarlamalıyız ?

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
2n84nr6.jpg

Format atmak isterken bazen şu hata mesajı ile karşılaşabiliyoruz `kur bilgisayarınıza takılı hiçbir sabit bulamadı` bu hata mesajı ile karşılaşan arkadaşlar son zamanlarda biraz çoğalmaya başladı buda sata disklerin yaygınlaşması ile ortaya çıktı bu konuda yardım isteyen bir çok arkadaşa aynı çözüm yolunu önerdim ve hepside sonuca ulaştı şimdi burada bu hatanın giderilmesinde yapıcağımız işlemleri yazıcam ve sürekli bu hata mesajı ile alakalı konular açmak yerine tek bir konu ile sorununuzu giderebileceksiniz floopy den raid sürücüsü yükleyipte uğraşmak isteyen arkadaşlar bu mesajı dikkate almasınlar

Çözüm:
Bu hatayı almamızın sebebi sata driverların xp cd lerinde bulunmamasından kaynaklanıyor o yüzden bios tan sata denetleyicisini kapatmamız gerekiyor

mesela award bios larda şu şekil yapabiliriz.
Integrated Peripherals`a girip​
2i7qple.jpg

Resimdeki gibi sata ahcı mode yi ahcı olarak işaretliyoruz ıde seçeneği varsa ahcı yı değilde ıde seçeneğini seçiyoruz​

99hnvm.jpg

15n2lbo.jpg
30rvdrd.jpg

nc17p.jpg

Çoğu bios ta standarttır ya sata supported kısmını disable yapıcaksınız ya sata - ide seçeneğini ide ye çevireceksiniz bu yöntem genelde notebooklarda bu sorunu çözen arkadaşların çok işine yarıyor çünki raid driveri yüklemek için floopy sürücüsü takma ihtimalleri düşük.

32.sefo

Doçent
Reaksiyon puanı
2
aa bunu bilmiyordum. Teşekkür Ederim =)

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Çok güzel anlatım olmuş çok sağol ellerine sağlık bilmeyen arkadaşlar için çok süper :)

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
konuyu sabitlersek daha iyi olacağını düşündüm ;)

knightx

Profesör
Reaksiyon puanı
15
eline sağlık güzel paylaşım sabit olduğuda çok güzel olmuş

ExCeLLeNT

Dekan
Reaksiyon puanı
17
Moderatörsün işte sabitle konuyu kimin işine yaramazki düşünüyorumda bilgisayarı bozup yeniden xp cdsini takıp yüklemek geldi peki bu hata nasıl ortaya çıkıyor yani söyleyin yapıyım xp cdsini kurarken senin dediğini yaparız:D

Güzel bilgi teşekkürler.

jonjon

Profesör
Reaksiyon puanı
54
konuyu sabitlersek daha iyi olacağını düşündüm ;)

+11111 kez katılıyorum 4 gün önce bi acer e xp kurmak istedim görmedi cd yi sata driver olan cd ler yaptım biraz nette araştırıp anca kurabildim yanlız uygun driverı bulabilmek için 4 cd harcadım :angry:

PC MERAKLISI

Dekan
Reaksiyon puanı
2
+11111 kez katılıyorum 4 gün önce bi acer e xp kurmak istedim görmedi cd yi sata driver olan cd ler yaptım biraz nette araştırıp anca kurabildim yanlız uygun driverı bulabilmek için 4 cd harcadım :angry:
sadece 4 mü ben farklı sorunlar yüzünden 10 dan fazla harcadım tabi tekrar yazılabilir cd leri saymıyorum

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
Aslında bu konu günümüzde xp kullanıcıları için en ama en çok karşılaşılan küçük ama acemi formatcıları strese sokan bir sorun, Hemen hdd ve cd ye çamur atılabiliyor daha önce ide hdd olupta onlarca format atmış insan kendinden emin şekilde başladığı format olayında bir anda çaresiz kalıyor aslında bu microsoftun çok büyük bir ayıbı sata sürücüleri sanki başka medya aracı yokmuş gibi sadece floppy ile yükleniyor yapması günümüzde kavbul edilemez bir saçmalık yükleme esnasında cd yada usb den ekletme seçenegi olsa bu kadar sorun olmazdı ayrıca cd ye entegre etmekten cok daha zahmetsiz olurdu

xxx3

Asistan
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar ben biosdan kapattım ama söyle bir hata alıyorum yuleme duruyor usrcntra.dll kopyalanamadı diyor sorun nerde acaba

sonimparator

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar vista nın üstüne windows 7 yi kurdum vistaya nasıl dönebilirim dvd si yok elimde

Ugur.pc

Profesör
Reaksiyon puanı
5
güzel bilgi lakin siz sadece resimlerdekini yapın eğer profesyonel bir bilgisayarcı değilseniz biosu fazla kurcalamayın lakin yangın bile çıkartır bu melet ;)

xismailaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
18
bu tür bilgileri verirsiniz. sonra teknolojiden anlıyorum diye gezersiniz.
bu yöntemle 3Gbps diye aldığınız Sata hard diskiniz IDE ile aynı hızda kullanırsınız.
sonra benim hard diskim niye yavaş, niye yepyeni sata hard diskimden gırt gırt sesler geliyo . . .
diye yakınırsınız.
arkadaşlar Sata Hard Diskleriniz AHCI modunda olmazsa sata olmasının bir anlamı kalmaz.
madem bilgisayar toplarken seçiyorsunuz sata ide diye o zaman kullanmanız da gerekir.
AHCI driverler de Windows Vista ve 7'ye entegreli.
yani XP'nin suçu değil. XP 2002'de çıktığında sata hdd olmadığı gibi flash disk bile yoktu.
onu suçlamayıp ya cd'ye entegre edeceksiniz, ya da başka bir yoldan halledeceksiniz.
ama IDE moduna getirmek kesinlikle çözüm değil. tabii bence.

bu arada Ubuntu 7.4'ten beri Sata AHCI driverleri destekleniyor.
Linux'larda bu tür problemler olmuyor genelde çünkü çok sık sürüm yeniliyorlar ve günceller.
Microsoft şimdi kalkıp tekrar XP CD'si mi bassın?
adamlar Vista'ya 7'ye eklediler işte. daha ne olsun.

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
bunun ne olduğunu ben bilmiyorum, ama sağol yapmam gerekirse buraya bakacağım :)

since1453

Doçent
Reaksiyon puanı
16
bu tür bilgileri verirsiniz. sonra teknolojiden anlıyorum diye gezersiniz.
bu yöntemle 3Gbps diye aldığınız Sata hard diskiniz IDE ile aynı hızda kullanırsınız.
sonra benim hard diskim niye yavaş, niye yepyeni sata hard diskimden gırt gırt sesler geliyo . . .
diye yakınırsınız.
arkadaşlar Sata Hard Diskleriniz AHCI modunda olmazsa sata olmasının bir anlamı kalmaz.
madem bilgisayar toplarken seçiyorsunuz sata ide diye o zaman kullanmanız da gerekir.
AHCI driverler de Windows Vista ve 7'ye entegreli.
yani XP'nin suçu değil. XP 2002'de çıktığında sata hdd olmadığı gibi flash disk bile yoktu.
onu suçlamayıp ya cd'ye entegre edeceksiniz, ya da başka bir yoldan halledeceksiniz.
ama IDE moduna getirmek kesinlikle çözüm değil. tabii bence.

bu arada Ubuntu 7.4'ten beri Sata AHCI driverleri destekleniyor.
Linux'larda bu tür problemler olmuyor genelde çünkü çok sık sürüm yeniliyorlar ve günceller.
Microsoft şimdi kalkıp tekrar XP CD'si mi bassın?
adamlar Vista'ya 7'ye eklediler işte. daha ne olsun.

Bu bilgi içinde Teşekkürler :mrgreen:

yeappa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
IDE mode kullanmayınız.
XP için google üzerinden nlite+driverpack
yazarsanız gerekli bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
bilgisayarı toplarken hızlı olsun diye 3 kuruş daha fazla verip sata alırsınız. Sonra'da IDE'ye çevirir kullanırsınız. Buradaki yol sadece geçici bir çözümdür. Doğru olan arkadaşlarında dediği gibi driver'ı cd'ye gömmektir. Saygılarımla... ;)

canafar7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
cdden de sata raid tanıtılıyor. evde 5 sene önce aldığım bir masaüstü var. o da formatlarken böyle bir sorun veriyordu. anakartımın(asus a7n8x-e deluxe) cdsini takınca direkt ordan driver'ı gördü. yani disket sürücünün dışında cdden de tanıyabiliyor xp..

edit: biostan ide yapmak hiç mantıklı değil bir de..

^^exTReme^^

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu çözüm bildiğim kadarıyla geçici bir çözüm.. bu şekilde yükleme yapıyorsunuz ama bilgisayar hddden bi işlem yapınca aşırı yavaş çalışıyor.. bırakın ide hızını ondan bile daha yavaş çalışıyor.. nlite ile mümkünse eklentisi olmayan bir xp cdsine sata driverini ekleyin.. kesin çözüm olacaktır.

BabaTurko

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
format atabilmek için sata modunu ahci den ide ye alıp winxp kurulumundan sonra tekrar ahci moda almak doğru bir yol olur kanımca..
Ayrıca bazı laptoplarda bu ayar "sata nativite mode" gibi bi seçekle sunuluyor. burada bu modu enable den disable yapmakta aynı işi görüyor.. Tabi tekrar enable yapmakta fayda var.. yoksa sata ile ide performansında çalışmanın traji komik yanından başka esprisi kalmıyor..

Darknes$

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Hiç Böyle bir hata almadım ama Notlarıma ekledim..

esma_hatun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selam
Ben Ami bios kullanıyorum.Acaba benim bios ayarlarımıda söylermisiniz lütfen.