Firefox'ın En Büyük Sorunu "Ram"

JBoND

Asistan
Reaksiyon puanı
9
NEgatif yanı var, ama millet araştırmadan öneriyorlar.. İlk aklıma gelen, az ram kullanınca yoğun flash içerikli sayfalarda yavaşlama oluyor birçok sayfa açıkken...

Doğru, flash uygulamalarının yoğun olduğu siteler ve bol sekmeler olduğunda işlemci hızı ne kadar yüksek olursa olsun Mozilla Firefox yavaşlıyor (her güzelin bir bedeli olduğu gibi).

Diğer paylaşmak istediğim konu ram kullanımı düşüyor ve bu görev yöneticisinde gördümüz miktar gerçek miktar yani eklenti vaad edileni yerine getiriyor.

AliY

Asistan
Reaksiyon puanı
36
Sağol ama eklenti çoğu zaman çalışmıyor.

Bende çalışmama gibi herangi bir sorun olmadı. Halâ da çalışıyor :)

NEgatif yanı var, ama millet araştırmadan öneriyorlar.. İlk aklıma gelen, az ram kullanınca yoğun flash içerikli sayfalarda yavaşlama oluyor birçok sayfa açıkken...

Bu eklentiyi Ay'ın onuçün'de (13 Aralık) blog sayfama aktardım ve emin olmadan, daha detaylı kullanmadan önce buraya aktarmak istemedim. Hatta buraya 4 gün sonra aktardığım ve bu eklentinin içeriğide başka bir (burada haber içeriklerinin yayınlanmasını istemeyen dersem) sitede de aynı gün aktarıldığı için Almi arkadaşımızın "Bir de altına alıntı yazsaydın" mesajı yazmıştı. neden yazmam gerektiğini sordum ama sanırım alıntı olmadığını anladı ki mesaja cevap yazmadı.

Buraya aktardığım yazıda da okuyacağınız gibi kesin çözüm olmamakla birlikte Ram konusunda yardımcı olacağını belirtmiştim. Yani araştırmadan bir eklenti aktarımı yok. Diğer arkadaşların önerip önermemesi bana birşey kazandırmayacağı gibi onlarada birşey kazandırmaz. Sonuçta ne ben, nede öneren arkadaşlarımız bu eklentinin sahibi.
Amacımız sadece birbirimize yardımcı olmak için bir araya gelen forum arkadaşlarıyız.

Ayrıca yoğun Flash içerikli sayfalarda yavaşlama olmasının sebebinin bu eklenti olduğuna eminmisiniz. Bu eklenti Ram'in az değil düzeyli kullanılmasını sağlıyor. Ram'i az kulandırmaya zorlama gibi bir durumu olsa sadece flash yoğunluklu sitelerde değil diğer sitelerde de aynı durum olması gerekmez mi?

Sizin bu yazınız üzerine flash içeriklerinin yoğun olduğu sitelerden bir kaçına aynı anda girdim ama bende herangi bir yavaşlama söz konusu olmadı. Diğer arkadaşlarda durum nasıl bilmiyorum. Peki bu eklentiyi kullanmadığınızda ve aynı sayfalarla birlikte o yoğun flash içerikli sitelere girdiğinizde de yavaşlama oluyor mu, yoksa daha mı hızlı?

Cevabınız ne olursa olsun ama arştırmadan öneriliyor demeniz doğru bir yaklaşım olmadığıda belirtmek isterim.

Saygılar.

Ali TEMEL

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Bu eklentiyi kendi içinde barındırsa daha iyi olurdu :) Paylaşım için teşekkürler

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
HTML5 standartları yerleşse de şu adobe-flashplayer gibi sistemi yoran, geren, yıpratan, çökerten, ızdırap veren eklentilerden bir an önce kurtulsak.

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
firefoxun en büyük sorunu:
Çakma olmasıdır...
Taklitler her zaman aslını yaşatır!!!!
Opera;chrome;İnternet Explorer varken ne gerek var taklit tarayıcıya:D:D:D

----------------------------------

AliY

Asistan
Reaksiyon puanı
36
firefoxun en büyük sorunu:
Çakma olmasıdır...
Taklitler her zaman aslını yaşatır!!!!
Opera;chrome;İnternet Explorer varken ne gerek var taklit tarayıcıya:D:D:D

----------------------------------

Tarayıcısına sekme ekleyen Explorer, Eklentiler işine giren Chrome, Reklamlı tarayıcı olmayacağını anlayıp herkese açık hale gelen Opera değilmiydi :)

Ozaman hepsi azda olsa çakma tarayıcı :)

Önemli olan çakma olması değil, kullanıcıların işine yarayan bir tarayıcı olması. diğer tarayıcılarda işe yarar ne varsa alması benim yararıma olacaksa ozaman versın çakma taryıcı olsun. Ben bu şekilde çakma olmasınada razıym :)

Amacım diğer tarayıcıları kötülemek değil., sadece hepsinin birbirinden birşeyler aldığı ve buda gayet olumlu gözle bakıyorum. Sonuç olarak biz kullanıcılar kazanıyoruz böylece tek bir tarayıcıya bağımlı kalmamış oluyoruz.

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
Tarayıcısına sekme ekleyen Explorer, Eklentiler işine giren Chrome, Reklamlı tarayıcı olmayacağını anlayıp herkese açık hale gelen Opera değilmiydi :)

Ozaman hepsi azda olsa çakma tarayıcı :)

Önemli olan çakma olması değil, kullanıcıların işine yarayan bir tarayıcı olması. diğer tarayıcılarda işe yarar ne varsa alması benim yararıma olacaksa ozaman versın çakma taryıcı olsun. Ben bu şekilde çakma olmasınada razıym :)

Amacım diğer tarayıcıları kötülemek değil., sadece hepsinin birbirinden birşeyler aldığı ve buda gayet olumlu gözle bakıyorum. Sonuç olarak biz kullanıcılar kazanıyoruz böylece tek bir tarayıcıya bağımlı kalmamış oluyoruz.

Anlatmak istediğim abartılacak bir tarafı yok...

byzidd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Ne gereği var eklentiye zarta zurta? Google Chrome kullanın, aynı anda 20 sekmede sitelerde yavaşlık sezerseniz ben birşey bilmiyorum!

AliY

Asistan
Reaksiyon puanı
36
Anlatmak istediğim abartılacak bir tarafı yok...

Abartsaydım yazım bukadar kısa olmazdı :=)

Çakma olmayan tarayıcı bulmak zor o yüzden çakma kelimesine takılıp kalmadan hangi tarayıcı hoşunuza gidiyorsa yolunuza onunla devam edin.

Ne gereği var eklentiye zarta zurta? Google Chrome kullanın, aynı anda 20 sekmede sitelerde yavaşlık sezerseniz ben birşey bilmiyorum!

Chrome 4'de eklentiler dünyasına merthaba dedi. demek ki eklentisiz olmuyor :=)

Fantoma

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Mozilla artık bu eklentiyi kaldırmış.

ulaş35

Doçent
Reaksiyon puanı
2
4gb ram var istediği kadarını harçayabilir , hatta sırf ram üzerinde bile çalışabilir.Ufak bir hatırlatma , ram hdd den 47000 kat daha hızlıymış.

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
4gb ram var istediği kadarını harçayabilir , hatta sırf ram üzerinde bile çalışabilir.Ufak bir hatırlatma , ram hdd den 47000 kat daha hızlıymış.

Ama olay hdd veya ramde çalışması değil. Daha az bellek kullanarak çalışabilecekken ki bunu yapan tarayıcılar var, fütursuzca belleği yiyor olması...

Yoksa bende de 4 gb ram var, bu dönemde birçok insanda da var. :)

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
eklenti kalkmış ....
Aynı işi yapan başka bir eklenti daha var, aslında bunu memory fox kurduğunuzda da kurmuş oluyorsunuz, Memory Fox bu eklentinin ismi değişmiş yeni hali.

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/11922

Önemli Not: önceden memory fox kurduysanız bu eklentiyi kurmayın, kuracaksanız memory fox u kaldırın(ki memory fox varsa buna gerek yok), task manager'a bakın afom.exe olmasın(varsa işlemi sonlandırın), çünkü bu eklenti afom.exe başka bir versiyonunu kuruyor, çakışma olmaması için önceden memory kurulu olmamalı.

Firefox Addons sitesine baktım, memory fox gerçekten şu an gözükmüyor, belki de bir güncelleme nedeniyle silinip yerine başka versiyonu upload edilecektir, bekleyip göreceğiz.

AliY

Asistan
Reaksiyon puanı
36
eklenti kalkmış ....

Eklenti deneme sürümüydü. Eklentinin seçenekler bölümü ve alt bardaki ikonu dışında herşeyi aynı gözüküyor. Daha önce göz attığım Afom ile ilgili eklentilerde yok. sanırım eklentinin deneme sürümünden geçişiyle birlikte diğer Afom eklentileride kaldırılmış.

Sanrım deneme sürümünü geçip nihayi eklenti sürümüne geçmişler.

Eklentiyi hazırlayan arkadaşın bloguna baktım ama orada isim değişikliğiyle ilgili bir bilgi geçmemiş. heralde bu değişiklikten kendisininde haberi yok :)

Eklentiyi, arkadaşımızında belirttiği gibi https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/11922 adresinden indireibilirsiniz.

Eklenti sahibinin blogunda gelişmeyle ilgili bilgi olursa buraya aktarırım.

axilik

Profesör
Reaksiyon puanı
6
eee bunda options yok active ve deactive tikleri var nasıl olacak ?

AliY

Asistan
Reaksiyon puanı
36
eee bunda options yok active ve deactive tikleri var nasıl olacak ?

Otomatik olarak Activate seçeneğine geçiyor. Activate seçeneğinin yazısı daha okunaklıysa ozaman Aktif durumda demek.

tarumoloji

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Mozilla Firefox 3.6 sürümünde RAM sorunu yaşıyorsanız;

*FlashBlock
*AdBlock Plus
*NoScript

Bu eklentiler sayesinde reklamlar, pop uplar falan engellendiği için ram kullanım oranınız daha aşağıya inecektir. CPUyu daha az yormanızı da sağlayabilir.

FlashBlock Sadece eklentiyi kuruyorsunuz ve flash dosyaların açılması engelleniyor.

AdBlock Plus Eklentiyi kurduktan sonra reklamlar engelleniyor.

NoScript Ben kullanmıyorum, isterseniz deneyebilirsiniz.

TBM

Dekan
Reaksiyon puanı
358
memory fox eklentisi siteden kaldırılmış

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Firefox' cuların yararlanması için hortlatalım konuyu :)

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Çok saol artık firefox hiç ram yemiyo çünkü çalışmıyor artık sürekli resimdeki hatayı veriyo
adszwpa.png