Firefox'ın En Büyük Sorunu "Ram"

AliY

Asistan
Reaksiyon puanı
36

Firefox'ın oldukça fazla Ram harcamasından şikayeti olmayan arkadaş pek göremedim varsa bile bu ancak hangi programın ne kadar Ram yediğini merak etmeyen arkadaşlarımızın Windows Görev Yöneticisine gözatmamasından kaynaklanabilir. Firefox'ın Ram yeme sorunu sadece Firefox 3.5 veya 3.6 Beta sürümlerini kapsayan bir sorun değil, önceki sürünlerde de bu sorunu gördük ve görünen o ki Firefox 3.6 Beta sürümlerinden gördüğümüz kadarıyla bu sorunu yeni sürümde de görmeyede devam edeceğiz.

Firefox her nekadar Ram canavarı olsada, eklentiler ve kullanım kolaylığından dolayı Firefox'dan pek vazgeçme niyetinde olmadığıda muhakkak. Elentiler sayesinde nette gezinmenin daha zevkli ve güvenli olmasından dolayı, Gülü seven dikenine katlanır misalinde olduğu gibi net yoculuğundaki Tarayıcı seçiminde genel olarak ilk tercihimiz Firefox oluyor. Tabi bu tercih Firefox kullanıcıları genel alan bir tercih.

Firefox'ın Ram sorunu çözecek bir yol var mı acaba diye düşünen arkadaşlarımız vardır mutlaka hatta bunu çeşitli platformlarda dile getirenler arkadaşlarımızada rastladık. İşte bu soruna kesin çözüm olmasada yardımcı olacak bir eklentiyle sizleri tanıştaracağım. Bu eklentiyi kurduktan ve sonrasında gerekli ayarları yaptıktan sınra eskiye oranla Firefox tarayıcısının daha az Ram kullandığını sizde gözlemleyeceksiniz ve sanrım bir çok arkadaşım bu sorununada tam olarak olmasada yardımcı olacağını düşünüyorum.
Ve gelelim bu eklentiye.

Öncelikle Memory Fox eklentisini indirmek için https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/53880/ adresinden gidiyoruz.

Not: Eklentinin linki kalktığı için Afom Memory Recovery ismiyle kulllanıma sunulduğunu yazmıştım. Şuan, Memory Fox eklentiside yukarıdaki adresinde 1.4.7 sürümüyle kullanıcılarının hizmetinde. .
Memory Foc ile aynı işi görem Afom Memory Recovery eklentisini https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/11922 adresinden indirebilirsniz ve aktive etmek için sadece Araçlar bölümündeki Afom menüsünden Activarte Afom seçeneğini seçmeniniz yeterli olacaktır.

Yeni eklentinin, alt çubukta yer alan ikon ve eklentinin ayarlarını yaptğımız seçenekler bölümü bulunmadığı bilgisinide vereyim.

bu durumda görürseniz (deneme aşamasında olduğu için) yapmanız gereken indirme ikonundaki "Let install this add-on" yazan yazının sol tarafındaki tercih kutucuğunu işaretleyin.

Ve artık ikinci kademeye geçebiliriz.

Accept and install
onayıyla birlikte eklentinin kurulum aşamasına geçebiliriz.

Kur
onayıyla birlikte eklentimiz kurulmaya başlıyor.

Ve son olarak Firefox uygulamasını yeniden başlat yazısının yer aldığı ikonu tıklayarak kurulum aşamasını bitirmiş oluyoruz.

Yeniden başlatma sonrasında eklentimizin başarılı bir şekilde kurulmuş olduğunu görebiliyoruz ve şimdi sıra geldi eklentimizin ayarlarına.

Ayarlar bölümüne Options seçeneğinden ulaşabilirsiniz.

Eklentinin ayarlar bölümünde yer alan Activate Memory Fox Upon Starup seçeneğinin şaretledikten sonra eklentimizi kullanmaya başlayabiliriz.

Sizde eskiye orala Firefox'ın daha az Ram tükettiğini gözlemleyeceksiniz.

Şimdiden iyi kullanımlar.

Not: Memory Fox eklentisini yüklemeyi düşünürseniz Afom Memory Recovery eklentisini kaldırdıktan sonra yükleyin

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Teşekkürler deneyelim bakalım..

JBoND

Asistan
Reaksiyon puanı
9
eklentiyi kurmadan önce 6 sekme ile 230MB memory kullanıyordu, kurduktan sonra 6 sekme ile (aynı sayfalarda) 106MB memory kullanıyor, bir süre deneyelim. Teşekkürler

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
4 sekme açmıştım 120 ydi 76 ya düşürdü.

ffgul

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Ben mozillanın fazla ram kullandığı kanaatinde değilim..
Win-7 64bit 4gb ram kullanıyorum.en ufak bi düşüş yaşamadım.boşta 3 gb ramde çalışıyor sistem mozillayı açtığımdada 3 gb ramde....
Görev yöneticisine bakmayada gerek yok.Sistem ayarlarını stabil hale getiren advanced system care kullanıyorum ram hızını görev çubuğunda sürekli görüyorum....
(Ayrıca bi çok eklenti mozillayı yavaşlatıyor.)

okaliptus01

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Madem ram düşürülebiliyor

Neden Firefox un eklentiye ihtiyaç duymadan az ram kullanması sağlanmıyor ??

Rami düşürüyor mu bu eklenti ? Yoksa görev yöneticisinde düşük mü gösteriyor

Gerçekten düşürüyorsa negatif yanı ne ?

ufukcoskun

Dekan
Reaksiyon puanı
104
Acaba sadece gösteriş olarak mı düşürüyor.Ram i dusururken herhangi negatif etkisi oluyor mu? Deneyen arkadaslar yazarlarsa cok güzel olur.

AliY

Asistan
Reaksiyon puanı
36
Ben mozillanın fazla ram kullandığı kanaatinde değilim..
Win-7 64bit 4gb ram kullanıyorum.en ufak bi düşüş yaşamadım.boşta 3 gb ramde çalışıyor sistem mozillayı açtığımdada 3 gb ramde....
Görev yöneticisine bakmayada gerek yok.Sistem ayarlarını stabil hale getiren advanced system care kullanıyorum ram hızını görev çubuğunda sürekli görüyorum....
(Ayrıca bi çok eklenti mozillayı yavaşlatıyor.)

Olaya kendi açımızdan bakmamak daha doğru olucaktır.. Bilgisayarımda, Windows 7 (32 bit) ve 4 Gb ram var ve Ram konusunda şikayetim olacak durumuda hiç gelmedim ama bu konuda şikayeti olabilecek, Bilgisayarında sorunsuzca çalışmasını sağlayacak yeterli Ram'e sahip olmayan birçok Arkadışımızın olduğunuda gözönünde bulunduramakta yarar var sanırım..
Yok yinede biz görev yöneticisine bakalım. Görev yöneticisindekiler daha detaylı. Ayrıca Advancetteki Akıllı Ram programı gibi benzer birçok program mevcut (Tweak Ram, Anvir ) ve bunların hepside bu eklentiyle benzer işi yapıyorlar. bu programları kullanıyorsanız zaten bu eklentiden verim almamanız gayet normal. O programlar gibi bu eklentide belli aralıklarla bellek temizliği yapar ve bu şekilde Ram izlerinii silerek serbest Ram oluşturur. Buda Firefox!ın daha az Ram harcamasını sağlar. Ekleti olarak yer alması ve Firefox kullanımıyla birlikte devreye girmesinden dolayı diğer programlara göre daha avantajlı diye düşünüyorum.

13 Aralıktan buyana kullandığım bu eklentinin Firefox'ı yavaşlattığını şuana kadar gözlemlemedim.

Madem ram düşürülebiliyor

Neden Firefox un eklentiye ihtiyaç duymadan az ram kullanması sağlanmıyor ??

Rami düşürüyor mu bu eklenti ? Yoksa görev yöneticisinde düşük mü gösteriyor

Gerçekten düşürüyorsa negatif yanı ne ?

Belli aralılarla RAm temizliği yaptığı için Ram'e nefes aldırıyor. O yüzdende bu şekilde bir Ram azalması oluyor. Yani göstermelik bir oran değil.

Ram temizliği yapmasından kaynaklandığı için Firefox'ın bu işlemi eklentisiz yapması şuan için pek mümkün değil sanırım.
ama çeşitli Ram kontrol programları mevcur ama sonuçta onlarda belli oranlarda Ram harcadığınıda gözönünde bulundurmak gerek.

bulmeh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
İlginç, neredeyse 12 sekme var ve ilk açılışta 140 iken sonrasında 40 'lara kadar düştü ve şuanda 110'da ibre :) Teşekkürler...

burhan03

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Teşekkürler, ben de benzer bir sorunla karşı karşıyaydım. Bu ram sorununu, biraz emektar bir bilgisayara windows7 kurmama bağliyordum. Bu eklenti şimdilik gözle görülür fark oluşturdu.

useryok

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ya ben bu eklentiyi kurdum. Ancak nerden ayar yapacağım bulamadım...

AliY

Asistan
Reaksiyon puanı
36
Ya ben bu eklentiyi kurdum. Ancak nerden ayar yapacağım bulamadım...

Ayarlar bölümüne Options seçeneğinden ulaşabilirsiniz.

Firefox'ın Alt çubuğunda yer alam m ikonuna sağ tıklayıp Options seçeneğiyle veya Araçlar menusunde yer alan eklentilere tıklayıp ve o eklentinin seçenekler bölümünden ulaşabilirsin.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Şuan 17 mb ram kullanıyor hayırlısı.:D

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Kullanmıyorum Firefox'u nedense IE çok hızlı geliyor bana:D

hussmen

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Yarı yarıya indirdi, Bu sayfa ve Habertürk ana sayfa açıkken 120 MB yiyordu şimdi 60 MB yiyor. :w00t:
Bu güzel paylaşımın için +Bonus'u hakettin :clap: :mrgreen:

AliY

Asistan
Reaksiyon puanı
36

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
ram bol nasıl olsa varsın kullansın. zararı yok bana :)

AliY

Asistan
Reaksiyon puanı
36
Peki ne yapmam lazım şimdi ?

Eklentilerin içinde Afom veya Afom plus isimli bir eklenti var mı?

Varsa o eklentiyi kaldır, yoksa eklentileri teker teker etkisiz hale getirip o şekilde dene. Sorun eklenti çakışmasından dolayı oluyorsa sorun çözülür.

JJaWaa

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Eklentilerin içinde Afom veya Afom plus isimli bir eklenti var mı?

Varsa o eklentiyi kaldır, yoksa eklentileri teker teker etkisiz hale getirip o şekilde dene. Sorun eklenti çakışmasından dolayı oluyorsa sorun çözülür.
hayır sadece sizin verdiğiniz eklentiyi indirdim ama onun öncesinde bir eklenti vardı kaldırdım ama sorun düzelmedi acaba pc ye reset atsam düzelirmi? şaun ram 789 mb larda

AliY

Asistan
Reaksiyon puanı
36
hayır sadece sizin verdiğiniz eklentiyi indirdim ama onun öncesinde bir eklenti vardı kaldırdım ama sorun düzelmedi acaba pc ye reset atsam düzelirmi? şaun ram 789 mb larda

789 mb Ram oldukça fazla(50 kusur sayfa açsak belki o rakamı yakalayabilirz)

Eklentiyi kaldırıp, tekrar kuralım birde öyle deneyelim bakalım düzelecek mi?

JJaWaa

Doçent
Reaksiyon puanı
5
789 mb Ram oldukça fazla(50 kusur sayfa açsak belki o rakamı yakalayabilirz)

Eklentiyi kaldırıp, tekrar kuralım birde öyle deneyelim bakalım düzelecek mi?
acaba yan uygulamalardan mı kaynaklanıyor eklenti de hiç bir eklenti indirmedim ama yan uygulamalarda dolu şeyler var acaba ondanmı kaynaklanıyor?