Firefox'ın En Büyük Sorunu "Ram"

AliY

Asistan
Reaksiyon puanı
36
acaba yan uygulamalardan mı kaynaklanıyor eklenti de hiç bir eklenti indirmedim ama yan uygulamalarda dolu şeyler var acaba ondanmı kaynaklanıyor?

Yan uygulamalardan olacağını pek sanmıyorum. Yan ugulamalar genelde medya içerikli oldukları için etkilerinin olacağını düşünmüyorum.

memory00.jpg

Gerekli yerleri işaretleyip denediniz mi? yine aynı ram oranı duruyor mu?

Ayrıca eklenti ikonuna sağ tık yaptıktan sonra Activate memory fox seçeniğine tıklayın bakalım Ram oranında düşme var mı?

JJaWaa

Doçent
Reaksiyon puanı
5

Dediğiniz yolların hepsini yaptım fakat bir türlü düşüremedim

JJaWaa

Doçent
Reaksiyon puanı
5

Herhalde oldu abimin burda olmaması çok kötü neyse sağolasınız oldu herhalde

JBoND

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Denedim şimdilik sağlıklı çalışıyor 2-3 pencere de ortalama 12-14 sekme açtığım zaman 400mb ram kullanıyordu ve bilgisayar ağır çalışıyordu yani kasıyordu. Dün eklentiyi yükledim ve deniyorum ne ram kullanımı arttı ne de işlemci kullanıcı şu anda çok güzel çalışıyor.

NOT : Ram 6GB GOLD Triple Kit ve işlemci de I7 920 2.66

24590372.jpg

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Denedim şimdilik sağlıklı çalışıyor 2-3 pencere de ortalama 12-14 sekme açtığım zaman 400mb ram kullanıyordu ve bilgisayar ağır çalışıyordu yani kasıyordu. Dün eklentiyi yükledim ve deniyorum ne ram kullanımı arttı ne de işlemci kullanıcı şu anda çok güzel çalışıyor.

NOT : Ram 6GB GOLD Triple Kit ve işlemci de I7 920 2.66

24590372.jpg

el insaf bee o kadar ramle kasıyor diyorsun ve bizimki gururlu 1 :4:

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Eğer görev yöneticisine müdahele edipte göstermelik bişey değilse... Müthiş bişey...

AliY

Asistan
Reaksiyon puanı
36
Eğer görev yöneticisine müdahele edipte göstermelik bişey değilse... Müthiş bişey...

Görev yöneticisine müdahale yok ama çalışma prensibi şu şekilde açıklayabilirim. Açıklamadan önce başak bir programın çalışma prensibinden de bahsedeyim. Yanılmıyorsam 2007 yılında Firefox Ultimate Memory (aşağı yukarı böyle bir ismi vardı) programı vardı bu programda Firefox Ram'ini oldukça düşürüyordu. o programın Çalışma prensibi Sanal belleği kullanmak, Ram'e yük bindirmemekti (programı dağıtan firmada sonrasında kapanmıştı). Bu eklentide Kalıntı Ram temizliği dışında bu yöntemi kullanıyor olabilir. ama göstergedeki Ram oaranlarında müdahale olmadığını söyleyebilirim.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Ben bugün kaldırdım gerek yok gibi nasılsa 2 gb var..:D

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Görev yöneticisine müdahale yok ama çalışma prensibi şu şekilde açıklayabilirim. Açıklamadan önce başak bir programın çalışma prensibinden de bahsedeyim. Yanılmıyorsam 2007 yılında Firefox Ultimate Memory (aşağı yukarı böyle bir ismi vardı) programı vardı bu programda Firefox Ram'ini oldukça düşürüyordu. o programın Çalışma prensibi Sanal belleği kullanmak, Ram'e yük bindirmemekti (programı dağıtan firmada sonrasında kapanmıştı). Bu eklentide Kalıntı Ram temizliği dışında bu yöntemi kullanıyor olabilir. ama göstergedeki Ram oaranlarında müdahale olmadığını söyleyebilirim.

Peki teşekkürler kurduk bakalım hadi hayırlısı....

Reaksiyon puanı
188
Firefox'un ram'i şişirmesi tamamen tarama motoru ile ilgili. Ben kendi web tarayıcımı yazıyorum C#'da ve alt yapısını mozilla olarak ayarladım tarama motoru belli bir süre sonra şişiyor malesef...

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Firefox'un ram'i şişirmesi tamamen tarama motoru ile ilgili. Ben kendi web tarayıcımı yazıyorum C#'da ve alt yapısını mozilla olarak ayarladım tarama motoru belli bir süre sonra şişiyor malesef...

Evet bazen benim Google Chrome da şişiyor... Sitenin yarısı geliyor zor yükleniyor filan internet hızıylada alakalı değil... Bunu nasıl çözebilirizkii....

Reaksiyon puanı
188
açıkçası tarama motorlarının optimizasyonu ile olacak şeyler bunlar. o yüzden mozilla'dan adam gibi bir düzeltme gelmeden şişmelerin düzelmesi çok zor.

Ben de Chrome kullanıyorum bu aralar çok nadir de olsa bazen chrome da şişiyor.

Bu gibi durumlarda tarayıcıyı kapatıp tekrar açmak en mantıklı çözüm...

useryok

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

Ayarlar bölümüne Options seçeneğinden ulaşabilirsiniz.

Firefox'ın Alt çubuğunda yer alam m ikonuna sağ tıklayıp Options seçeneğiyle veya Araçlar menusunde yer alan eklentilere tıklayıp ve o eklentinin seçenekler bölümünden ulaşabilirsin.

Hocam,

Tamam da bu eklentiyi kuruyor. Firefox u yenident başlat diyorum, ama ne araçlar da ne de sağ alt köşede Memory fox geliyor. Sanki kurulmamış gibi. Eklentilere giriyorum. Memory Fox u göremiyorum...
Kurduğu halde neden eklenti listesinde görülmüyor...

Enki_

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Sağol ama eklenti çoğu zaman çalışmıyor.

eleanor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
200+ iken 7 sekmede şimdi ise 7 sekme 100-110 arası.
teşekkürler.

enesyildiz

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Madem ram düşürülebiliyor

Neden Firefox un eklentiye ihtiyaç duymadan az ram kullanması sağlanmıyor ??

Rami düşürüyor mu bu eklenti ? Yoksa görev yöneticisinde düşük mü gösteriyor

Gerçekten düşürüyorsa negatif yanı ne ?

çok haklsıın madem böyle bişey mümkün bi güncelleme ile bunu halledebilirler.

fellou

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
NEgatif yanı var, ama millet araştırmadan öneriyorlar.. İlk aklıma gelen, az ram kullanınca yoğun flash içerikli sayfalarda yavaşlama oluyor birçok sayfa açıkken...