Fetih 2012!

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
Ben en azından sırf filme çekmek için aşk maşk koymam tarihi bi filme, en azından konuyu saptırmadan, tarih neyse o. Faruk Aksoy'un ticari aklı müthiş çalışıyo, manevi aklıda o kadar çalışsaydı şu an filmden memnun olmayan kimse kalmazdı.

ahmeta

Profesör
Reaksiyon puanı
36
Filmi dün izledim, kabaca bakıldığında Türk tairihini anlatan nadir filmlerden birisi ve bununla gurur duyabiliriz.
Filmin sanatsal yönüne gelirsek, animasyonalrı yapan firma Muhteşem yüzyıl ile aynı snaırım özellikler kuşatma sırasındaki top atış sahneleri çok kötü ve acemiceydi.
Filmi uzun tutup çocukluğundan Fatih'e kadar olan kısmı anlatmaya çalışmış yönetmen ancak kopukluklar var. Savaş sahnelerinin daha gerçekci olmasını ve animasyonsuz bir film olmasını beklerdim. Faruk Aksoy yapımcı olarak belki iyidir ancak yönetmenliği için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Keşke daha iyi bir yönetmen ile çalışsaymış.
Beklentilerin altında kalan bir film olmuş kısaca ama izlenemeyecek kadar kötü değil.
Kişisel eleştirim tarihimizi anlatan daha iyi filmler çekilmeli yönünde olacaktır.
Kıçı kırık bir robin hoodu bile 3 yılda bir evirip çevirip bize kakalıyorlar...

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
44025.jpg

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'un fethini konu alan Fetih 1453 filminin Avrupa galası Almanya'nın Köln kentinde yapıldı.

Almanya'nın Köln kentinde yapılan Fetih 1453 filminin Avrupa galasına Avrupalı Türkler yoğun ilgi gösterdi. 17 milyon dolarlık bütçesiyle tarihin en pahalı Türk filmi olan Fetih 1453 filminin yönetmeni ve oyuncuları galanın yapıldığı Köln Cinedom sinemasında filmi sinemaseverlerle birlikte izledi. Kırmızı halıdan yürüyerek sinemaya giren film ekibi izleyiciler tarafından tezahürat ve alkışlarla karşılandı. 4 salonda aynı anda gösterilen filmin ardından 4 numaralı salonda sahneye çıkan filmin yönetmeni Faruk Aksoy ve bazı oyuncular seyircilere hitaben kısa birer konuşma yaptılar.

FİLMİ ELEŞTİREN YUNAN RADİKALLER
Filmin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan yönetmen Faruk Aksoy, filmin çekimlerinin üç yıl sürdüğünü ve bunun dünya standartlarının da üzerinde sayılabileceğini belirterek bazı Yunanlıların filme getirdiği eleştirilere ilişkin soruya "Ben sağduyulu Yunanlıların bu tür tepki içinde olduğunu hiç düşünmedim. Radikaller ise bu tür şeylere bu tarz tepkiler verirler. Şu anda da durumları pek parlak değil zaten. Birde tarihte büyük bir yenilgiye uğradıkları savaşın filmini seyretmek istememelerini anlayışla karşılamak lazım" şeklinde cevapladı.

ŞİMDİDEN REKORU KIRDIK
Avrupa'daki seyirciyi çok olağanüstü bulduğunu belirten Aksoy, sözlerine şöyle devam etti: "Avrupa'nın rekoru da biliyorsunuz daha önce benim yaptığım Recep İvedik 2 filmindeydi. Bu filmin Perşembe'den bu yana izleyici rakamları o filmin bile çok üstünde. Olağan üstü bir ilgi var. Türkiye'de de şu anda Cumartesi itibariyle izleyici sayısı bir milyona ulaşmış durumda. İnsanlar filmi büyük bir coşkuyla seyrediyor ve bu çok önemli bir şey."

FATİH SULTAN MEHMET OLMAK İÇİN ÇOK ÇALIŞTIM

Film'de Fatih Sultan Mehmet'i canlandıran Devrim Evin ise şöyle konuştu: "Bu güne kadar çok fazla karakter canlandırdım. Biz bir karakteri canlandırırken onu öncelikle çok iyi araştırırız. Bende Fatih'i özellikle okuma anlamında çok fazla araştırdım. Fiziksel olarak çok ciddi eğitimler aldım. Örneğin dört nala giden atın üzerinde ayağa kalkıp ot atmak çok zor bir şeydir. Ben sadece bu sahne olarak için bile çok çalıştım. Üç yıl boyunca Fatih ile yattım kalktım diyebilirim. Onun ruhunu, geçmişte yaşadığını ve insani yönlerini algılamaya çalıştım."
TrtHaber

Reaksiyon puanı
31
Bir öpüşme dalgası aldı başını gidiyor görende sizleri daha önce hiç görmedi sanır Sizin gözünüzde Osmanlı'da öpüşmek abes kaçıyorsa bu kadar cihan padişahları nasıl oldu acaba:)

waffenss

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hala boş yer yok bileti 3 -4 saat evvelden almak lazım. bu yazı içimi kararttı doğrusu

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Yer vardı zaman yoktu gidemedik haftaya kaldı.

nevuser

Profesör
Reaksiyon puanı
2
ben bir hfta daha beklicem ya sinemalar dolu ilk gün gittiğimde kuyruk oluşmuştu şöyle rahat izlemek daha iyi kalabalık sıkıcı :D

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Hataları var ama ben beğendim

waffenss

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu gün izledim. yazıldığı gibi kopukluklar var. film birbirine girmiş. duydulandıran coşturan sahneler var ama illaki film yaparken bu ülkede yüzüklerin efendisine benzemesimi yada yabancı bir yapımamı benzemesi lazım. film müziklerini beğnmedim pek . türk ezgileri pek yok gibiydi. hani mehter hani marşlarımız.. istanbulun fethinde mehterin önemi çoktur. ayrıca pat diye gemiler toplar yapıldı. gemiler hop diye battı zart diyede karşıya geçildi.

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
Şu sıralar sanırım Fetih 1453 en çok izlenen Türk filmi ünvanını eline almak üzeredir. Dün baktığımda 200 bin kişi kalmıştı Recep'i geçmesine. Şimdiden rahatladım :)

micoli27

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Şu sıralar sanırım Fetih 1453 en çok izlenen Türk filmi ünvanını eline almak üzeredir. Dün baktığımda 200 bin kişi kalmıştı Recep'i geçmesine. Şimdiden rahatladım :)
nereden takip edebiliriz izleyici sayısını?

way_be

Dekan
Reaksiyon puanı
12
ne kadar izlendi şu ana kadar?

İOS

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Her Türlü Geçer Bence Burda En Önemlisi 5 Milyon Barajına Yaklaşır mı?

nereden takip edebiliriz izleyici sayısını?

http://boxofficeturkiye.com/tumzaman/?tm=ucgun

ne kadar izlendi şu ana kadar?

4.105.578

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
tek kelimeyle isme yakışmayacak bir yapım olmuş lanet olsun dedim geçtim. Bir de öğrencileri felan bilgilendireceklermiş peh böyle bilgileneceklerse hiç bilgilenmesinler. Osmanlıyla zerre ilgisi alakası yoktu filmin. Çok iyi reklam yaptılar başka bir şey demem.

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
tek kelimeyle isme yakışmayacak bir yapım olmuş lanet olsun dedim geçtim. Bir de öğrencileri felan bilgilendireceklermiş peh böyle bilgileneceklerse hiç bilgilenmesinler. Osmanlıyla zerre ilgisi alakası yoktu filmin. Çok iyi reklam yaptılar başka bir şey demem.
sizin zamanınızda nasıldı osmanlı?

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
sizin zamanınızda nasıldı osmanlı?

size anlatılan osmanlıdan çok daha farklı tasavvufu benimsemiş bir devletti osmanlı. Sarayların kerhane değilde ilim ve irfan merkezi olduğu, hemen hemen her şehirde medreselerin olduğu , eğitime çok önem veren, yaradan dan dolayı yaradılanı sevmeyi benimsemiş ve daha aklıma gelmeyen onca şey :)

Benim filmde gördüğüm osmanlı ; Fatih sultan Mehmet sanki 10 yaşındaki çocuk gibi sabretmesini bilmeyen yöneticilik vasfı olmayan birisi hatta dinine o kadar bağımlı olmasına rağmen sözde isyana bağlamış elindeki tespihi parçalamış ve üstünde zımplamış böyle saçma salak bir şey olur mu.
Koskoca Akşemseddin resmen ayaş tipli olarak tasavvuftan bi olabildiğince uzak ciddiyetsiz biri olarak lanse edilmiş.
Ulubatlı hasan Zina yapan gayr-i meşru bir çocuk sahibi olan biri olarak gösterilmiş.
Fatih Sultan Mehmet ve Hasan birbirlerini tanımadıkları halde kanki gibi gösterilmiş.
Osmanlı o kadar zorlarına gitmiş ki elin gavurunun saraylarında her türlü müziğe yer verilirken fetih sırasında bile mehter marşından eser yoktu.
film zaten fetihi değil hasan isimli bir gencin sevgilisi için verdiği mücadeleyi anlatmış zaten :)
osmanlı askeri hiç bir zaman biscolata erkeği gibi değildi :) o lağımcıların olduğu sahnede kendimi gülmekten alamadım :D
neyse daha yazmayayım recep ivedikten anca bu kadar çıkıyormuş :D

madmex

Profesör
Reaksiyon puanı
5
@freewill , filmi izlemedim animasyonların ne kadar berbat olabileceğini tahmin edebiliyorum .Yanlız bildiğim kadarıyla konusu belgesel değildi ki osmanlıyı Anlatsın. Sadece İsim/Karakterleri kullanarak farklı bir film çıkarılmış

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Yapanları da yaptıklarına bin pişman edin ki, bir daha böyle filmler çekebilmeyi aklımızın ucundan dahi geçiremeyelim. Sırf eleştireceğim, entel görüneceğim diye kasım kasım eleştiri getirenlerden biri olmayacağım, eksikleri tabii ki var ama sinemamızda yeni bir çığır açmıştır bu film. Bu kadar şanlı bir tarihe sahip milletimizin zaferlerinin de sinemalarda gösterilebileceğini göstermiştir.

Filmi eleştirenler, Fatih bir sabah uyandığında aklına böyle bir fikir geldi ve çevresindekileri toplayıp İstanbul'u kolayca aldı zannediyor sanırım. Fetih büyük zorluklar içerisinde gerçekleştirildi, tabii ki Fatih'in kuşatma uzadıkça yaşadığı ruh halini de perdeye yansıtacaklardı, ne bekliyordunuz yani?

execute

Asistan
Reaksiyon puanı
0
size anlatılan osmanlıdan çok daha farklı tasavvufu benimsemiş bir devletti osmanlı. Sarayların kerhane değilde ilim ve irfan merkezi olduğu, hemen hemen her şehirde medreselerin olduğu , eğitime çok önem veren, yaradan dan dolayı yaradılanı sevmeyi benimsemiş ve daha aklıma gelmeyen onca şey :)

Benim filmde gördüğüm osmanlı ; Fatih sultan Mehmet sanki 10 yaşındaki çocuk gibi sabretmesini bilmeyen yöneticilik vasfı olmayan birisi hatta dinine o kadar bağımlı olmasına rağmen sözde isyana bağlamış elindeki tespihi parçalamış ve üstünde zımplamış böyle saçma salak bir şey olur mu.
Koskoca Akşemseddin resmen ayaş tipli olarak tasavvuftan bi olabildiğince uzak ciddiyetsiz biri olarak lanse edilmiş.
Ulubatlı hasan Zina yapan gayr-i meşru bir çocuk sahibi olan biri olarak gösterilmiş.
Fatih Sultan Mehmet ve Hasan birbirlerini tanımadıkları halde kanki gibi gösterilmiş.
Osmanlı o kadar zorlarına gitmiş ki elin gavurunun saraylarında her türlü müziğe yer verilirken fetih sırasında bile mehter marşından eser yoktu.
film zaten fetihi değil hasan isimli bir gencin sevgilisi için verdiği mücadeleyi anlatmış zaten :)
osmanlı askeri hiç bir zaman biscolata erkeği gibi değildi :) o lağımcıların olduğu sahnede kendimi gülmekten alamadım :D

Sana sonuna kadar katılıyorum. Filmin tek beğendim yönü İstanbulun feth edilmesi.Akşemseddini canlandıran adamı görünce fetih olsun film bitsin dedim. Umarım bu film daha iyilerin yapılması için acaba diyen yapımcılara ışık olur.

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80

mehter marşının olmamasını bende yadırgadım ama diğer eleştiriler zorlama
belgesel değil ki bu gişe filmi.

senar1st

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Beklenen rekor geldi
'Fetih 1453' beklenen rekoru, 4 milyon 651 bin seyirci ile 3. haftasında kırdı ve tüm zamanların en fazla izlenen filmi oldu.

rekor kırıldı. 6 milyona gider bu

execute

Asistan
Reaksiyon puanı
0
mehter marşının olmamasını bende yadırgadım ama diğer eleştiriler zorlama
belgesel değil ki bu gişe filmi.

Kardeşim bu öle 300 spartalı gibi vs. diğer yabancıların sırf film yapmak için uydurduğu bir hikaye değil. Burda gerçekler var. Gişeye oynanacaksa var olan gerçekler ile oynansın. Ki öyle olsaydı bu film hem daha güzel olurdu. Hem de izleyici sayısı daha fazla olurdu. Ama tabi çekenlerinde az çok ne olduğunu bildiğimiz için fazla birşey beklememek lazım.

ReDo

Rektör
Reaksiyon puanı
92
Özet gibi bir şeydi işte,kapsamLı çekmeye kaLkasaLar 5 6 fiLm çıkar heraLde.

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
Türkiye'de herkes film eleştirmeni
istanbul'un fethini anlatan, 3 saatten kısa süren bi film çekin de izleyelim yahu

MysteЯio

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Filmin reklamı çok iyi bir şekilde yapıldı. Olay fetih olunca beklenti yüksek oldu haliyle. Ben beğenmedim filmi. Hem olayın anlatımı hem de efektli sahneler hoşuma gitmedi.

Yabancı dizilerin bir bölümünde bile daha profesyonelce efektler mevcut. Sancak sahnesi de "Cüneyt Arkın - Ayakta Ölen Adam" videosunu getirdi aklıma.

madmex

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Türkiye'de herkes film eleştirmeni
istanbul'un fethini anlatan, 3 saatten kısa süren bi film çekin de izleyelim yahu

Bu konuda Fetih çekildi aslında büyük başarı :) (Reklamlarla beraber 2x Muhteşem Yüzyıl = Fetih )

--- Mesaj Güncellendi ---

MysteЯio;2159569 dedi ki:
Filmin reklamı çok iyi bir şekilde yapıldı. Olay fetih olunca beklenti yüksek oldu haliyle. Ben beğenmedim filmi. Hem olayın anlatımı hem de efektli sahneler hoşuma gitmedi.

Yabancı dizilerin bir bölümünde bile daha profesyonelce efektler mevcut. Sancak sahnesi de "Cüneyt Arkın - Ayakta Ölen Adam" videosunu getirdi aklıma.

Dün Walking Dead'ın 11. Bölümünü izledim. 2.Sezon zaten durgun geçiyor efect kullanılacak sahne yok denilecek kadar az ama şu haliyle bile birçok türk filmine taş çıkarır. İş sadece para da bitmiyor, Teknolojiyi iyi kullanmak gerekir. Göz var Nizam var Animasyonlara adam hiçmi bakmamış filmi yaparken. Daha iyileri gelir umarım.

Kralahmet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Filmde yine büyük bir emek vardı ben beğendim doğrusu.

MBrv

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Filmi 2 gün önce izleyebildim. Bence gereğinden fazla eleştiri almış film.Resmen ufak ayrıntılar büyük sorun haline getirilmiş. Film bu tabi ki hatalar, bilgi eksiklikleri hatta saçma sahneler olacak ama en azından ilk Fetih filmimizdi ve ilk tecrübeydi. Fetihle ilgili tek film de olmaması gerekiyor.