Öneri En iyi 10 Batman animasyonu.

Bu konuyu okuyanlar

Yahya Furkan

Baadshah
Reaksiyon puanı
2,193
Liste: Geekyapar.com

1. The Adventures of Batman & Robin / The New Batman Adventures

BATMANANIMATED.jpg

Birbirini direkt takip eden bir iki animasyon dizi, sırasıyla 1992-95, 97-99 yılları arasında yayınlandı. TNBA ilkinin elde ettiği başarıya sahip olamadı, ama bir bütün olarak elde ettiğimizde, 89’daki Burton filmiyle gazını iyice alan Batman manyaklığına yepyeni bir nesli dahil ettiğini görmek mümkün. “Dark Deco” adı verilen sanat tarzı, Paul Dini ve ekibinin yazım tarzıyla birleşti, üzerine belki de en sevdiğimiz Batman-Joker ikililerinden biri eklendi: Kevin Conroy ve Mark Hamill. Sonuç: dört Emmy ödülü ve TV Guide tarafından yapılan “Gelmiş geçmiş en iyi çizgi diziler” listesinde bir yedincilik.

2. Batman Beyond
BATMANBEYOND.jpg

Bir dizi bilindik Batman formülünün orta yerine cyberpunk, bilim kurgu, gerilim temaları ekleyince o diziye tapılır, başka bir şey yapılmaz. Arkasında Alan Burnett, Paul Dini, Glen Murakami ve Bruce Timm olan Batman Beyond’da kara şövalyeyi yine Kevin Conroy seslendiriyordu. DC Animated Universe’in geleceğinde geçen Beyond, dürüst olmak gerekirse çocukken izlediğimizde kesinlikle anlamadığımız bazı temalara da sahipmiş, bunu da vakit geçip büyüdükten sonra görebildik. Sonradan müthiş bir filmi de yapıldı: Batman Beyond: Return of the Joker adı altında. O da ayrı bir klasiktir.

3. Batman: Mask of the Phantasm

MASKOFTHEPHANTASM.jpg
Adventures of Batman & Robin’in film uyarlamasıydı bir nevi. Conroy ve Hamill aynen muhafaza edilmişti, senaryoyu da yine Burnett ve Dini’nin başını çektiği bir ekip yazıyor, yönetmenliği de o “Dark Deco” tadından sorumlu Radomski & Timm ikilisi üstleniyordu. 1993 senesinde vizyona girdi. Tarihe not düşülsün, eleştirmenler bayılmasına rağmen ani bir kararla DVD değil, salon çıkışı yaptığından finanssal olarak patladı. Bu tip hikayelerin sonu genelde bellidir, ama olsun biz yine de söyleyelim: Sonrasında VHS/DVD satışlarında büyük başarı elde etti. Bize sorarsanız gelmiş geçmiş en iyi Batman filmlerinden biridir.

4. Batman & Mr. Freeze: SubZero
SUBZERO.jpg

1993’teki Mask of the Phantasm ile başlayan animasyon film üçlemesinin ikinci ayağıydı. Şimdiden alenen söyleyelim, aşağı yukarı aynı zamanlarda çıkmış ve yine Mr. Freeze’i gösteren Batman & Robin rezaleti yerine oturun dizinizi kırıp bunu izleyin. Başrolde yine Kevin Conroy’un olduğu, ama bu sefer yaratıcı kadronun biraz daha farklı olduğu SubZero, canlı çekilen ekürisine kıyasla eleştirmenler tarafından resmen öve öve bitirilemedi. Şu an Rotten Tomatoes notu %90, IMDB notu ise 7.0. Animasyon dünyasının en büyük ödülü olan Annie’yi de eve götürmüş olması cabası.

5. Batman: Mystery of the Batwoman
Batman-Mystery-of-the-Batwoman.png

Böylelikle üstte söylediğimiz ABR üçlemesinin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu sefer hikayede Alan Burnett’in parmağı vardı, Reaves senaryolaştırdı, Curt Geda’da yönetti. Batman ve Batwoman rollerini de ilahi Kevin Conroy ve sonradan Closer dizisinin baş rolünde izleyeceğimiz Kyra Sedgwick paylaştı. Batman ve Batwoman’ın kapışmasını izlemek gerçekten eğlenceliydi ve -dürüst olmak gerekirse her üçlemede olduğu gibi- önceki filmlerden daha zayıf olsa da 72 dakikalık süresi boyunca sizi pek sıkmıyordu. Zaten sadece Kevin Conroy 72 dakika boyunca “I’m Batman” dese onu da dinleriz.

6. Batman: Under The Red Hood
Batman-Under-the-Red-Hood.png

Afişine bakınca bile tüylerim ürperiyor. Hani kimse sormadı ama ben söyleyeyim, gelmiş geçmiş en iyi animasyon Batman filmi bu olabilir. Listedeki diğer 9 esere ayıp olmasın ama Under the Red Hood ayrı. Judd Winick’in yazıp, Brandon Vietti’nin yönettiği filmin tam manasıyla bir all-star oyuncu kadrosu vardı. Sayayım da görün: Thirteen Days’de JFK’yi oynayan, emektar karakter oyuncusu Bruce Greenwood Batman’di, Bender ve Marcus Fenix’i seslendiren, işinin efsanesi John DiMaggio Joker’i seslendirdi, Neil Patrick Harris Nightwing’i oynadı, Harry Potter filmlerindeki Lucius Malfoy olarak bildiğimiz Jason Isaacs Ra’s Al Ghul’a can verdi ve Red Hood’u Supernatural’ın Dean’i Jensen Ackles oynuyordu. İnsanın nefesi tükeniyor yazarken ama, bütün bu yeteneği toplayıp, bir de üzerine muhteşem bir film çakmışlardı yani. Vay arkadaş, yazarken kendi kendime tekrar izleyesimi getirdim resmen iyi mi?

7. Superman/Batman: Apocalypse
Superman-Batman-Apocalypse.jpg

Şimdilerde Brooklyn Nine-Nine’daki yüzbaşı olarak karşımıza çıkan Andre Braugher’ın Darkseid’ı oynadığı, Conroy’un Batman, Daly’nin Superman olduğu ve Supergirl rolüyle Summer Glau’nun sol kulvardan muhteşem bir performans sergilediği Apocalypse’in ismine bakıp “e bu Batman filmi mi?” diyebilirsiniz. Evet, bizce de film biraz Supergirl filmi. Ama Batman çok önemli bir yer taşıyor ve dürüst olmak gerekirse, sadece Braugher’ın Darkseid rolüne ne kadar yakıştığını görmek için bile izlenir. Yarın öbür gün sinemaya taşınırsa Braugher’dan başkasını istemezük kampanyama imza da arıyorum biraz, evet.

8. Batman: Year One

Batman-Year-One.jpg

Frank Miller ve David Mazzucchelli’nin muhteşem (ve Batman Begins’e de ilham kaynağı olmuş) Year One’ını bir yerlerden bulup okuyamadıysanız, bizce animasyon filmini de izleyebilirsiniz. Öncelikle, tam manasıyla muhteşem bir uyarlama olduğunu söylemek gerek. Çizgi romanın havası muhteşem yansıtılmış ekrana. Sonra bir de kadroyu saymak lazım. Batman rolüyle O.C’nin bıçkın Ryan’ı, şimdilerde genç Komiser Gordon’u oynayacak Benjamin McKenzie, Catwoman rolüyle Dollhouse’tan anımsayabileceğiniz Eliza Dushku, Sarah Essen rolüyle Starbuck’ımız Katee Sackhoff ve… Hazır mısınız? Bütün hikayeyi anlatan Komiser Gordon rolünde Bryan Cranston. Evet. Tek sıra halinde başlayalım filmi aramaya panik olmasın, hepinize yetecek kadar kopya var internette.

9. Batman: The Dark Knight Returns
Batman-TDKR.jpg

Yukarıda Year One için sarf ettiğim şeyleri Dark Knight Returns için de yazın buraya. Frank Miller’ın muhteşem eseri, okumadıysanız izleyin, harika bir uyarlama. Dark Knight Returns için ayrı birkaç kelamım daha var: Birincisi, Batman külliyatının belki de en epik eserlerinden biri olan TDKR’i bilmiyorsanız, Batman vs. Superman’in tanıtımında kullanılan alıntının destansılığını bizzat tecrübe etmeniz çok elzemdir. İkincisi, eski RoboCop Peter Weller, yaşlanmış bir Bruce Wayne olarak bizce harika bir performans sergilemiş, onun da bir görülmesi lazım…

10. Batman: Assault on Arkham
Batman-Arkham.jpg

Listeyi yepisyeni bir haberle kapatalım o halde, olur mu? Rocksteady’nin gönlümüzü fetheden, tam manasıyla efsaneleşmiş Arkham Asylum’ın animasyon uyarlaması bir uzun metraj film geliyor. Justice League: War ile gayet nezih bir iş çıkarmış olan Jay Oliva’nın yönetmenliğini Batman: Assault on Arkham bu yaz çıkacak. Batman’i Kevin Conroy canlandırırken, Joker’i de Troy Baker seslendirecek. Evet, daha henüz piyasaya çıkmadı, ama bizce yine de çıktığında kaçırılmaması için buraya not düşülmesi gerekiyor!

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Şu serilere çok başlamak istiyorum ama bir türlü nasip olmadı.
hocam Arkham serisinin bütün oyunlarını oynamış biri olarak City'i tavsiye ederim Origins fena değil Knight grafik ve dövüş mekaniği olarak çok iyi ama senaryo olarak çok zayıf, Asylum ise süper kahraman oyunlarının öncüsüdür sadece çok kısıtlı bir oyun alanı sunuyor Origins'te bosslar çok iyiydi özellikle Deathstroke favori bosslarımdan biridir. Ama seride benim asıl favorim City'dir gerek grafik olsun gerek senaryo olsun dövüş mekanikleri olsun City'nin eline kimse su dökemez ben 2 kez bitirdim bu arada.
Animasyonlarda ise Superman/Batman Public Enemies, Batman Under the Red Hood ve Batman/Superman World's Finest tavsiye ederim.

Nixc0r

Forumgezer
Emektar
Reaksiyon puanı
15,309
hocam Arkham serisinin bütün oyunlarını oynamış biri olarak City'i tavsiye ederim Origins fena değil Knight grafik ve dövüş mekaniği olarak çok iyi ama senaryo olarak çok zayıf, Asylum ise süper kahraman oyunlarının öncüsüdür sadece çok kısıtlı bir oyun alanı sunuyor Origins'te bosslar çok iyiydi özellikle Deathstroke favori bosslarımdan biridir. Ama seride benim asıl favorim City'dir gerek grafik olsun gerek senaryo olsun dövüş mekanikleri olsun City'nin eline kimse su dökemez ben 2 kez bitirdim bu arada.
Animasyonlarda ise Superman/Batman Public Enemies, Batman Under the Red Hood ve Batman/Superman World's Finest tavsiye ederim.
Aslyumu bende oynadım ancak City deneme şansım olmamıştı teşekkürler. ?

Şu serinin büyüklüğü neredeyse tüm Kahramanlık - Dövüş oyunlarında belli oluyor illaki bir şeyler kullanılıyor bu oyunlardan.

Son düzenleme:

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Aslyumu bende oynadım ancak City deneme şansım olmamıştı teşekkürler. ?

Şu serinin büyüklüğü neredeyse tüm Kahramanlık - Dövüş oyunlarında belli oluyor illaki bir şeyler kullanılıyor bu oyunlardan.
Asylum çok kısıtlı bir alan sunuyor cünkü hikaye tımarhanede geçiyor Asylum çok beğendiğim bir oyun değil City cok seviyorum Origins fena değil sadece bossları zevkliydi Knight ise senaryo olarak en zayıf oyun Gotham'da gezinebiliyorsun ama ana hikayede oyun seni Batmobile kullanmaya zorluyor

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Hocam Mask of the Phantasm, Batman under the Red Hood ve Batman vs Robin izleyin, izlemeyen çok şey kaybeder.
Kevin Conroy'un seslendirdiği bütün Batman animasyonlarını öneririm
Batman vs Robin de Jason O'Mara seslendirdi fena değil ama rahmetli Kevin Conroy'un eline kimse su dökemez
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam Mask of the Phantasm, Batman under the Red Hood ve Batman vs Robin izleyin, izlemeyen çok şey kaybeder.
Önermediğim animasyonlar
Son of Batman'den Batman Hush'a kadar animasyonların hiçbirini önermiyorum

Yahya Furkan

Baadshah
Reaksiyon puanı
2,193
Kevin Conroy'un seslendirdiği bütün Batman animasyonlarını öneririm
Batman vs Robin de Jason O'Mara seslendirdi fena değil ama rahmetli Kevin Conroy'un eline kimse su dökemez
Mesaj otomatik birleştirildi:

Önermediğim animasyonlar
Son of Batman'den Batman Hush'a kadar animasyonların hiçbirini önermiyorum
Anlamadığınız için önermiyorsunuz :D

Yahya Furkan

Baadshah
Reaksiyon puanı
2,193
Önermiyorum cünkü karakter tasarımları kötü ve romana sadık değil ben çizgi romancıyım ve DC evreninde favori ikilim Batman ve Superman benden daha mı iyi bilecen ?
Evet. Daha iyi biliyorum.