Fegeya Scrift - Bir Shell ve Betik dili projesi

Bu konuyu okuyanlar

Osdev

Asistan
Reaksiyon puanı
75
Fegeya Scrift nedir?

Scrift.png

Fegeya Scrift, 3-4 haftadır geliştirmeler yaptığım yeni nesil bir shell projesi. Scrift, Fegeya Fusion projesi için geliştirilmekte olan bir shell projesidir, hedefi kolaylık, basitlik, fonksiyonelliktir. Ferhat Geçdoğan'ın geliştirdiği bir projedir, 15 yaşına yeni girmiş C, C++, x86_64 Asm ve Rust geliştiricisi. Fakat, en çok C++ ve C kullanıyorum.

# Neden Scrift? (Ad olarak)
* İlk amacım aslında bir Scripting Language oluşturmaktı, fakat sonradan neden BASH kullandığımı düşündüm.
Adını Script + Fegeya = Scrift'den alıyor.

# Neden Bash || Zsh değil de Scrift?
* Kolaylık, basitlik, ilk kullanıcı ve geliştiriciler için. Bash'in çoğu fonksiyonu olmayabilir evet, sırayla ve planla ilerliyoruz.

# Scrift'i kullananlar ve ilk kez kullananlar nasıl inşa etmeli? Windows üzerine kullanabilir miyiz?
* İlk olarak, Scrift'i şuanda kullanıyor iseniz (ki ben kullanıyorum default olarak) scrift-lang'ı forklayın ve indirin || clone'layın.
* [Scrift kullananlar için] fr scrift-lang
* [Scrift kullananlar için] scrift make

Not: 'scrift' komutu, <dot>scr adı verilen kendi çok kolay ve sadece inşa edilmesi ve system integrasyonu için kullanılıyor

* Scrift, Windows NT ve ReactOS ile çalışmaz..

# Bash kullananlar için Scrift'i denemek.
* scrift-lang'ı forklayın ve indirin || clone'layın.
* cd scrift-lang
* make runall

# Bash kullananlar için kurmak.
* sudo make allp

# Peki Default Shell nasıl yaparız?
* Eğer ki, kurmuşsanız, şu komutlar ile default shell'iniz yapabilirsiniz.
* sudo chsh -s /bin/scrift <username>

# Bash'e nasıl geri döneriz?
* Kurdunuz ve beğenmediniz mi?
* sudo chsh -s /bin/bash <username>

Not: Farklı bir Shell'e geri dönmek istiyorsanız directory'i ayarlayın.
* sudo chsh -s <dir> <username>

# FeLog nedir?
* FeLog, Log sistemidir diyebiliriz aslında..
* Hatalar ile karşılaştığınız taktirde, home directory'sinde bulunan .scrift_log dosyasını GitHub Issues kısmından ya da Discord grubumuzdan bizimle ve bana paylaşın, hatayı aldığınız zaman, komutu ve ekran görüntüsü de atarsanız daha erken çözebiliriz.

# ASCII Art'ına gerek var mı cidden?
* Kişiye göre değişir, ayarlar için ScriftLang'ı kullanacağız, yakın zamanda kendinize göre ayarları değiştirebilir olacaksınız, kaynak koda ellemeden.
* ASCII Art'ı nedir derseniz, .scrift_ascii adındaki dosyayı kendinize göre değiştirebilirsiniz, her açılışta karşınıza çıkacaktır, istemiyorsanız .scrift_ascii dosyasını temizleyebilirsiniz.

Screenshot from 2020-05-07 13-40-30.png

# Komutlar neler?

help.png

# cd komutu neden çalışmıyor sıkıntılı mı?
* Tabii ki de hayır. Yorumlamamıza göre bunun adı 'fr' olmalıdır!

# cd .. (cd <dot><dot>) neden çalışmıyor?
* Çalışmıyor değil, bize göre bunun adı 'back' olmalı!

# ls komutu çalışıyor, peki ls ile sadece dosyaları ya da sadece klasörleri gösterebilir miyim?
* Evet, bize göre bunun adı lsf olmalıdır, listfile olarak denilebilir. lsd ise adı BSD'ye benzeyen bir listdir komutudur.

# Nasıl ScriftLang dosyası oluştururum?
* Scrift'e create_scrift_project <koymak istediğiniz ad> şeklinde yazarsanız, bulunduğunuz path'e <koymak istediğiniz ad>.scr şeklinde oluşturur.

# Gelecekte Scrift için neler düşünüyorsunuz?
* GNU Nano gibi GNU yazılımlarının rakibi olabilmek.
* GitHub'da projemin forklanması ve yıldız atılması güzel olurdu...

Ayrıca,
* YouTube üzerinde neredeyse hergün canlı yayında Scrift'i ve Fusion'u geliştiriyoruz, kanalım şudur, katılabilir ya da eski yayınları izleyebilirsiniz:
-> Ferhat Geçdoğan

* Discord sunucumuza gelebilirsiniz, gönüllü geliştiricilere, fikirlere, BugFinder'lara ihtiyacımız var!
-> Join the Fegeya Community Discord Server!

* Şu da Facebook grubumuz:
-> Facebook'a Giriş Yap | Facebook

* Şu da Scrift'in GitHub reposu:
-> FerhatGec/scrift-lang

* ScriftLang için basit testler için birkaç örneğimiz var, Scrift'i inşa etmek için kullanacaksanız test'e ve make.scr'e bakabilirsiniz!
-> FerhatGec/scrift-lang
-> FerhatGec/scrift-lang

** GitHub üzerinden yıldız atıp takip edebilirsiniz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu proje, Fegeya Fusion isletim sistemi projesi icin gelistiriliyor aslinda, ama *nix icin de destek saglaniyor.

Suan dahili olarak kendim icin gelistirdim ama guzel eglenceli ve tatli ozellikleri mevcut.

Ornegin:
- Edifor (Scrift tabanli metin editoru)
- Fetcheya (Sistem bilgilerini gosteren bir paket)
- Castle (Degisik bir oyun, deneyin derim)
- Log sistemi
- Ayarlar sistemi (bitmedi)
- Random String ureticisi
- Scrift icin Betik dili gibi ozellikleri var.

ASCII Art'i kendinize gore kisisellestirebilirsiniz, .scrift_ascii dosyasini kendinize gore degistirin.

:)

Ekli dosyalar

• Screenshot from 2020-05-15 18-45-40.png
    Screenshot from 2020-05-15 18-45-40.png
    376.9 KB · Görüntüleme: 177
Son düzenleme: