Fan sesine benzer ekran kartı sesi

Bu konuyu okuyanlar

ArKaDaTa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Arkadaşlar ekran kartından bir ses geliyor. güç kaynağı da olabilir ancak hiç sanmıyorum. çünkü ekran kartı takılı değilken sisteme hiç böyle bir ses ile karşılaşmamıştım. son bir iki aydır bu ses bazı aralıklarla 10 15 saniye bazen 2 saniye ortaya çıkıp tekrar susuyor. sonra tekrar aynı ses. rahatsızlık vermiyor bana ancak ekran kartının sağlığı açısından sıkıntı teşkil ediyorsa (ekran kartı ağır olduğu için biraz eğilmiş durumda belki bu sebep oluyordur) bu durumu düzeltmek için bir şeyler yaparım.
sorunu kayda aldım. ekran kartım RX 570 8 GB Saphire 1 senesi dolmak üzre. anakartım asus asrock hdv r4.. daha önceden böyle bir ses yoktu. son güncelleme ile arttı. eskiden çok nadir bir kaç kez olmuştu.

Reaksiyon puanı
220
Arkadaşlar ekran kartından bir ses geliyor. güç kaynağı da olabilir ancak hiç sanmıyorum. çünkü ekran kartı takılı değilken sisteme hiç böyle bir ses ile karşılaşmamıştım. son bir iki aydır bu ses bazı aralıklarla 10 15 saniye bazen 2 saniye ortaya çıkıp tekrar susuyor. sonra tekrar aynı ses. rahatsızlık vermiyor bana ancak ekran kartının sağlığı açısından sıkıntı teşkil ediyorsa (ekran kartı ağır olduğu için biraz eğilmiş durumda belki bu sebep oluyordur) bu durumu düzeltmek için bir şeyler yaparım.
sorunu kayda aldım. ekran kartım RX 570 8 GB Saphire 1 senesi dolmak üzre. anakartım asus asrock hdv r4.. daha önceden böyle bir ses yoktu. son güncelleme ile arttı. eskiden çok nadir bir kaç kez olmuştu.
bir sıkıntı olacagını sanmıyorum belki fan tozlanmıştır fln

cenkkkk

Doçent
Reaksiyon puanı
373
Bana çok anormal geldi. Resmen bir anda elektrikli süpürge moduna giriyor fanlar. Sonra aniden tekrar duruyor. İlginç.

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,107
Bana çok anormal geldi. Resmen bir anda elektrikli süpürge moduna giriyor fanlar. Sonra aniden tekrar duruyor. İlginç.
Uykumu getirdi ses.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Dostum hiç normal değil o ses. Bende XFX RX570 4GB var. Son devirde bile o kadar ses yapmıyor. (Bazen PC açılırken son devire dayanıyor. Ordan biliyorum.) Radeon Ayaralrındaki fan seviyen kaç ? %100 olmuş olabilir.

anldbn

Asistan
Reaksiyon puanı
107
olay coil whine yani bobin vızıldaması. bu durum sarmal bobinlerin düzgün sarılmadığında elektiriğin titreşmesi sonucunda oluşur. fps düşürürseniz biraz azalacakdır ama performansa veya herhangi bir zararı yoktur. garantiye göndermenin bir anlamıda yoktur çünki rtx 2080 bile bunu yapabilir. içiniz rahat olsun çok rahatsız ediyorsa monitörünüzün hz değerine göre fps yi sabitleyin geçicektir. saygılarmla

cenkkkk

Doçent
Reaksiyon puanı
373
Coil Whine bu olsaydı ekran kartı markaları taklaya gelmişti bu zamana kadar :D Coil Whine olayını yaşayan biri olarak bu sesin anca %5'i eder diyebilirim. Bu bildiğim tam yükte çalışan bir fan sesi. Ve bir anda yükselip bir anda düşüyor. Anormal bir durum.

anldbn

Asistan
Reaksiyon puanı
107
Coil Whine bu olsaydı ekran kartı markaları taklaya gelmişti bu zamana kadar :D Coil Whine olayını yaşayan biri olarak bu sesin anca %5'i eder diyebilirim. Bu bildiğim tam yükte çalışan bir fan sesi. Ve bir anda yükselip bir anda düşüyor. Anormal bir durum.
fanın balansı bozuk olabilir hızlı döndüğünde sorun yok ama yavaşlarken gg beybladeden örnek verem :D

GhosT57

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,914
Coil Whine olabilir.

Reaksiyon puanı
8,018
olay coil whine yani bobin vızıldaması. bu durum sarmal bobinlerin düzgün sarılmadığında elektiriğin titreşmesi sonucunda oluşur. fps düşürürseniz biraz azalacakdır ama performansa veya herhangi bir zararı yoktur. garantiye göndermenin bir anlamıda yoktur çünki rtx 2080 bile bunu yapabilir. içiniz rahat olsun çok rahatsız ediyorsa monitörünüzün hz değerine göre fps yi sabitleyin geçicektir. saygılarmla
CW sesi böyle değil. Asus ROG RX470 kullandım , (en sorunlu kart olduğunu herkes biliyordur) CW'yi köküne kadar yaşadım bu ses çıkmıyor. İnce bir vızlama sesi geliyor yüksek fpsli yerlerde.

ArKaDaTa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
bazen 0.2 saniye çalışıp duruyor. anlık yani. ayrıca fanlar 2800'de (max) döndüğünde bile bu kadar ses yapmıyor yani duyulmuyor neredeyse hatta. ancak sorunu sanırım buldum. yani sorun denebilir mi bilmiyorum ancak örneğin oyundayken 52 derecede başlıyor bu ses sonrasında 40 dereceye düşürene kadar 10-15 saniye çalışıyor. duruyor. fanlar dönmezken de yapıyor dönerken de yapıyor. yani fan sesi olacağını düşünmüyorum. amacı soğutmak yani. ben bir aralar amd ayarlarıyla oynamıştım ancak geri düzeltmiştim. belki o yüzden yapıyordur. ddu yapıp tekrar kursam düzelebilir belki de.