Ekran kartı sorunlu mu?

Bu konuyu okuyanlar

MehmetAhmetSen

Asistan
Reaksiyon puanı
52
Herkese iyi günler. Yaklaşık 3 hafta önce sistemimi kurdum. Sistem konusunda çok iyi olmasam da bilgim vardır, ama 4 yıl bu sistem için çalıştığımdan işlemcinin pinlerini yamulturum, ramleri yanlış slota takarım diye korktuğumdan mahalledeki bi bilgisayarcıda montelettirdim sistemi .Hevesli olduğumdan dolayı, açtım sistemi uğraşmadım direk ekran kartının en güncel driverini indirip kurdum. (Yanlışlıkla 2 driver kurmuş da olabilirim.) Başladım furmark testine ekran kartı %100 yükte 74 dereceyi geçmedi. İşlemciye de test uyguladım o da stok fan+ airflowu olmayan bir kasa ile 90 dereceyi geçmedi. Geliyorum konuya; Şu an kullandığım HDMI kablosu çok dandik ismi bile olmayan bir kablo. Bu bilgiyi vererek başlıyorum ki hata olmasın. Oyunlara girerken görüntü 2 saniye gidiyor 2 saniye geliyor bu böyle 4-5 kez tekrarlanıyor. Ekran kartından kabloyu söküp takınca sistemde bidaha aynı sorunu yaşamıyorum ta ki sistemi kapatıp tekrar açana kadar her açtığımda aynı sorun 1 kez tekrarlanıyor. Monitörum kendinden hapörlörlü sorun yaşandığında ekran kapanınca ses de gidiyor ses HDMI kablosu ile iletildiği için forumlarda %70 sorunun kablodan olduğunu söyledi. Ne yapmalıyım? Sorun nerededir? (Bu karta para verdim en iyisi bu havasında değilim, görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.) Şimdiden teşekkürler. :)

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Hocam sisteminiz nedir öncelikle bunu belirtmeniz yardımcı olacak arkadaşlar için iyi olur. Problemin kablodan kaynaklı olma ihtimali yüksek. Ekran kartı driverlarınızı da kontrol edip Windowsu(yasal) yüklemenizi tavsiye ederim.

MehmetAhmetSen

Asistan
Reaksiyon puanı
52
Hocam sisteminiz nedir öncelikle bunu belirtmeniz yardımcı olacak arkadaşlar için iyi olur. Problemin kablodan kaynaklı olma ihtimali yüksek. Ekran kartı driverlarınızı da kontrol edip Windowsu(yasal) yüklemenizi tavsiye ederim.
Öncelikle moderatörlerden çok özür diliyorum.
Sistemim;
Ryzen 5 3600
Sapphire RX 5700 XT Pulse
Asus Tuf B450M Pro Gaming
T-Force Vulcan 2x8 GB 3200Mhz

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Öncelikle moderatörlerden çok özür diliyorum.
Sistemim;
Ryzen 5 3600
Sapphire RX 5700 XT Pulse
Asus Tuf B450M Pro Gaming
T-Force Vulcan 2x8 GB 3200Mhz
Estağfurullah belli ki yenisiniz forum kurallarına buradan erişebilirsiniz. Hemen hemen aynı sistemi kullanıyoruz. AMD bazı driver problemleriyle karşımıza çıkabiliyor. Bunlardan biri olabilir. HDMI kablosu monitör ile birlikte geldiyse orada da problem olmayabilir. İşe yarayacağını düşünmesem de kabloyu monitör ve ekran kartının farklı hdmi çıkışlarına bağlayın. Kablo değiştirmek bir çözüm olabilir. Televizyonunuzda vb. HDMI kablo varsa alıp deneyin derim.

MehmetAhmetSen

Asistan
Reaksiyon puanı
52
Estağfurullah belli ki yenisiniz forum kurallarına buradan erişebilirsiniz. Hemen hemen aynı sistemi kullanıyoruz. AMD bazı driver problemleriyle karşımıza çıkabiliyor. Bunlardan biri olabilir. HDMI kablosu monitör ile birlikte geldiyse orada da problem olmayabilir. İşe yarayacağını düşünmesem de kabloyu monitör ve ekran kartının farklı hdmi çıkışlarına bağlayın. Kablo değiştirmek bir çözüm olabilir. Televizyonunuzda vb. HDMI kablo varsa alıp deneyin derim.
Şöyle diyeyim monitörle HDMI kablosu gelmedi. Aldığım HDMI kablosunun üretim tarihi 2011. Daha doğrusu kabloya para bile vermedim. Ekran kartında ise 1 HDMI 3 Display Port girişi var. HDMI kablosunun sadece oyuna girerken sıkıntı yapması da şaşırtıyor beni açıkçası. Driver ve ya donanımsal da olabilir. 1 kez mavi ekran hatası verdi. Minidump dosyası okumayı bilen birilerini bulamadığım için sebebini anlayamadım ancak o da bir ihtimal.

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Daha uygun bir saatte minidump için konu açarsanız arkadaşlar yardımcı olurlar. Bu saatte online üye sayısı az. Hangi driver versiyonunu kullanıyorsunuz radeonun?

MehmetAhmetSen

Asistan
Reaksiyon puanı
52
Daha uygun bir saatte minidump için konu açarsanız arkadaşlar yardımcı olurlar. Bu saatte online üye sayısı az. Hangi driver versiyonunu kullanıyorsunuz radeonun?
20.8.1 olması lazım sanırım. Öğlen 12 gibi minidump dosyası hakkında konu açacagım

drocco

Profesör
Reaksiyon puanı
991
Ekran kartını sök tak kabloları kontrol et. Format at temiz kurulum yap. Display port kablo al onu kullan.

Heilung

Asistan
Reaksiyon puanı
148
ekran kartının hdmi portu ile ilgili bir sorun olma ihtimalini de göz önünde bulundurmalısın, büyük ihtimal kabloyu değşitirdiğinde çözülecek, ama aynı sorunu 2 tane saphire rx580, ve 3 tane gigabyte rx580 ile ben de yaşadım, uzun süre sorunun kablolardan olduğunu zannederek, 4 -5 farklı kablo denedim bir süre normal çalışıp bir süre onra yine aynı hatayı yapmaya başladılar,

Aynı kartlardan 7 tane daha vardı ve onlarda hiçbir sorun yoktu, sorun çıkardığını sandığım kabloları onlara taktığımda sorunsuz çalışmaya devam ediyorlardı,

o zaman anladım ki aslında sorun h61 chipsetli anakartlar ile ilgili, h81'e taktığımda srunsuz çalışıyorlardı,

yani rx serisi anakart seçiyor gibi, özellikle eski anakartlarda sağlıklı çalışmayı reddediyorlar, ama senin durumun biraz farklı gibi, anakartın yeni nesil, ama yine de bu da aklında bulunsun, böyle bir olasılık ta var, imkanının varsa o kartı aynı kablo ile başka bir bir pc'de denemeni öneririm, böylece sorunun kablo ile ilgili olup olmadığını kesin bir şekilde tespit etmiş olursun,

MehmetAhmetSen

Asistan
Reaksiyon puanı
52
Sorun sürücü güncelleyince düzelmez ise monitörünüzde DP yani DisplayPort alıp DP kullanın. Monitörünüzün modeli nedir?
Monitörde DP girişi bulunmuyor. Acer Nitro rg240ybmiix
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tabii ki gerek ben gerek diğer arkadaşlar mutlaka yardımcı olmaya çalışacaktır.
Hocam bu driver program kaldır da nasıl gözüküyor?

Son düzenleme:

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Radeon Software olarak görünmesi lazım.

MehmetAhmetSen

Asistan
Reaksiyon puanı
52