Faceit, ESEA, CEVO?

Sizin tercihiniz hangisi?

 • ESEA

  Kullanılan: 0 0.0%
 • CEVO

  Kullanılan: 0 0.0%
 • Faceit

  Kullanılan: 1 100.0%

 • Kullanılan toplam oy
  1
 • Anket kapatılmış .

Bu konuyu okuyanlar

GoByMe

Asistan
Katılım
4 Şubat 2013
Mesajlar
345
Reaksiyon puanı
21
Puanları
18
Yaş
24
Topluluk Sunucuları Hakkında

Merhaba arkadaşlar. Bugün "Topluluk Sunucuları" hakkında daha doğrusu üçüncü devre server sağlayıcıları hakkında bir yazı paylaşmak istedim.

NOT: Yazı bana ait değil arkadaşlar yabancı bir siteden çevirdim. Maalesef üç sunucuyu da deneme şansım olmadı :D

Her neyse hadi başlayalım ..

--ESEA--

İlk olarak ESEA'yı inceleyeceğiz. ESEA kayıt olması ve oynaması gayet basit bir sistem. İlk olarak websitesinden kayıt olmanız lazım. 5 dakikanızı felan alır. Kayıt işleminden sonra siteden client'i indirmeniz lazım. Bu client sayesinde ESEA korumalı maç serverlerine girebilirsiniz. ESEA'nın kötü bir yanı ise ücretsiz olarak kullanamamanız. Aylık 5.99$ bayılmanız lazım :D Bu para karşılığında ESEA'nın serverlerine girebilir ayrıca ESEA'nın düzenlediği para ödüllü turnuvalara katılabilirsiniz. ESEA'nın güvenlik sistemi ile ilgili bilgi sahibi değilseniz geçen günlerde Valve'nin VAC ile ilgili yaşadığı bir problem için ESEA'dan yardım aldığını söylemek de fayda var.

ESEA geçenlerde büyük bir güncelleme çıkardı. Bu güncellemenin getirdiği en büyük avantajlardan biri de ELO sistemini oluşturmaları. Bu sayede ESEA'da maç yaparken kendi denginizde insanlarla karşılaşıyorsunuz. ELO sistemindeki en düşük rank D sınıfı. En yüksek olanı ise sadece profesyonel oyuncular tarafından geçilebilen S sınıfı.

ESEA'dan alabileceğiniz diğer bir hesap çeşidi ise "ESEA Insider" olarak adlandırılıyor ve bunun için aylık 14.95$ ödemeniz lazım. "ESEA Insider"in avantajları ise Fragshack (dm ve aim training için) serverlerine girebiliyorsunuz. Ayrıca ESEA forumuna üye olup profesyonel oyuncularla ve diğer oyuncularla konuşabiliyorsunuz. Diğer bir ilginç özellik ise size arkadaşlarınıza vermeniz için 1 aylık ESEA Premium kodu verilmesi.

Ayrıca arkadaşlar (burası benim eklentim :D) ESEA'nın geçenlerde İstanbul'da server açtığını belirtmek lazım. 3-5 pingle lan game oynar gibi maç yapabiliyorsunuz, maçlarda da genelde değişik Ruslar yerine Türk kardeşlerimiz geliyor :D

--CEVO--

ESEA'ya benzer şekilde CEVO'ya kayıt olmak da gayet basit. Sitelerine girip kaydoluyorsunuz ve yine client indirmeniz gerekiyor. CEVO clienti yıllar geçtikçe daha gelişti ve güzelletşti. Şu anda çok hoş bir görünümü var. CEVO'nun iyi yanlarından biri ücretsiz olarak serverlara girmenize olanak tanıyor. Tabii isterseniz aylık 4.99$ ödeyerek CEVO'nun tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Mesela harita seçimi yapılırken sizin seçtiğiniz harita iki kere seçiliyor bu da sizin istediğiniz haritanın oynanma şansını arttırıyor. Ayrıca "PUG Moderatör" olabiliyorsunuz. Böylece oyunda sıkıntılı davranış gösteren oyuncuları atabiliyorsunuz. Tabii bu yetkinizi kötüye kullanmanızı engellemek için CEVO adminleri kicklenen oyunculuarı ve oyunun demosunu izleyebiliyor. Takım olarak kaydolup diğer takımlarla maç yapmak da CEVO'da çok basit. Premium üyelikle "CEVO in-Sight" özelliğini de kullanabileceksiniz. Bu özellik size oyundaki istatistikleri detaylı bir şekilde inceleyebilmenize yardımcı oluyor. Bu sayede oyununuzu geliştirebiliyorsunuz. CEVO geçenlerde 10 ranktan oluşan yeni bir rank sistemi ekledi.

--FACEIT--

Faceit diğerleri arasında en kolay olan sunucu. Herhangi bir ek client indirmenize gerek yok. Siteye kayıt olurken "Steam ID"nizi de vererek kaydoluyorsunuz. Ayrıca Faceit de maç yapmak tamamen ücretsiz. Tabii unlimited üyelik alarak Faceit'in nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Unlimited servis bedeli 7.43$. Unlimited'a geçerek elde edeceğiniz en büyük avantajların başında onların sıralamalarına girebilecek olmanız. Faceit'te ayrıca maç kazandıkça "Faceit puanları" da kazanıyorsunuz. Bu puanlarla silah skinleri, profesyonel oyuncuların formalarını ve mousepad gibi ürünleri alabiliyorsunuz. Ayrıca "Faceit Mini Kupaları"nda takım olarak mücadele edip bu ödülleri kazanabilirsiniz.

Faceit'te Unlimited'in yanı sıra bir de Premium hesaplar bulunuyor ki bunlar için aylık 11.99$ ödemeniz lazım. Premium üyelikle ödülleri daha büyük olan turnuvalarda oynayabilirsiniz. Premium hesaplar ayrıca Faceit'teki en iyi sunucularda oynayabiliyor. Bu da daha az lag daha çok frag demek :D

Ancak Faceit'in anti-hile sisteminin o kadar da iyi olmadığını ve ücretsiz oynayan oyuncuların çoğu zaman oyunu trollemesi/rahatsız edici davranışlarda bulunması gibi oyun zevkinizi azaltan durumlara yol açabiliyor.

Sonuç olarak üçünün de artı ve eksilerine bakacak olursak:

**ESEA:
+ Rank sistemi sizi kendi düzeyinizdeki insanlarla eşleştiriyor.
+ ESEA diğerleri arasındaki en iyi anti-hile sistemine sahip.
+ (İMO) ESEA serverleri diğerlerinden daha kaliteli.
+ Clienti kullanmak oldukça basit ve hızlı.
+ Para ödedikleri için rahatsız edici davranış sergileyen oyuncular olmuyor. (AFK vs.)

- Serverlarda oynamak için ücret ödenemiz lazım.
- İndirdiğiniz client bilgisayarınızdaki dosyaları tarıyor. Bu durumda tüm bilgilerinizi görebilirler.


**CEVO:
+ Ücretsiz maç yapabileceğiniz serverlar olması.
+ Takımınızla antreman yapmanın çok kolay olması.
+ CEVO in-Sight desteği

- Oyuna girmek için uzun süre beklemeniz gerekiyor.
- Anti-hile sistemi orta seviyede.
- Oyuncular rahatsız edici davranışlar sergileyebiliyor (ücretsiz sunucularda)


**FACEIT:
+ Sıralama sistemi ve Faceit Points ile ödül kazanabilmeniz.
+ ELO sistemi diğerlerinden daha gelişmiş.
+ Ekstra bir client indirmenize gerek yok.

- Bazı serverları kalitesiz ve laglı olabiliyor.
- Anti-hile sistemi kötü düzeyde.
- Ücretsiz maç yapılabildiği için çok fazla AFK ve maçı terkeden oyuncuya rastlayabiliyorsunuz.


Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yazı hakkındaki görüşlerinizi veya sorularınızı yazarsanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Teşekkürler... :D
 
Üst