F Klavye mi, Q Klavye mi? Hangisini kullanıyorsunuz ya da öneriyorsunuz?

Hangi klavyeyi tercih edersiniz?

• F Klavye

Kullanılan: 52 22.6%
  • Q Klavye

Kullanılan: 178 77.4%

• Kullanılan toplam oy
    230

Bu konuyu okuyanlar

Alp Duran

Öğrenci
Reaksiyon puanı
23
Klavye savaşlarını başlatıyorum!

F mi, Q mu?

:p

Zyk7sPZ.jpg

F klavye, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye çeşididir. 20 Ekim 1955 tarihinde Bakanlıklararası Standardizasyon Komitesi tarafından onaylanmış ve bu tarihten itibaren kullanılmaya başlanmıştır.

Q klavye ya da QWERTY, dünyada en çok kullanılanve özellikle İngilizce konuşulan ülkelerde yaygın olan bilgisayar ve daktilo klavyesi. Q klavyenin patentini, 1874'te Christopher Latham Sholes tarafından almış ve Sholes aynı yıllarda QWERTY'nin patentini daktilo işleriyle uğraşan E. Remington and Sons şirketine satmıştır.

F klavye, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye olduğundan Türkçe bir metni bu klavyede yazmak, Q klavyede yazmaktan daha kısa sürer. F klavyede Türkçede çok kullanılan harfler parmaklara daha uygun yerlere yerleştirilmiştir. Art arda gelen harflerin yazım hızı da farklı parmaklara dağılımı daha iyi olduğundan standart Q klavyeye göre daha yüksektir. Q klavyede hızlı yazılamamasının temel nedeni bu klavyenin İngilizceye özel hazırlanmış olması değil, daktilonun harf çubuklarının hızlı yazmada sıkışmaması için tasarlanmış olmasıdır. Ayrıca, parmakların klavyede harften harfe geçerken kaybettiği zamana ilişkin yapılan simülasyonlarda, F klavyenin Q klavyeden ortalama %11 daha hızlı olduğu saptanmıştır. Gene aynı araştırmada, günümüz Türkçesine göre F klavye'de birkaç tuşun yeri hafifçe değiştirilirse Q klavye'ye göre %46 daha çabuk yazılabileceği de görülmüştür.

F Klavye'nin Hikayesi

http://alkislarlayasiyorum.com/iceri...yenin-hikayesi

http://alkislarlayasiyorum.com/iceri...nin-hikayesi-2
Gönül isterdi ki bugüne kadar F klavye kullanalım ama Türkçe dilimize uygun olmayan bir klavyeye alışmış durumdayız ne yazık ki. Bir devrim yaparak F klavyeye geçmeyi düşünüyorum.

Eric wan dyk

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
2
Klavye savaşlarını başlatıyorum!

F mi, Q mu?

:p

Zyk7sPZ.jpg

F klavye, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye çeşididir. 20 Ekim 1955 tarihinde Bakanlıklararası Standardizasyon Komitesi tarafından onaylanmış ve bu tarihten itibaren kullanılmaya başlanmıştır.

Q klavye ya da QWERTY, dünyada en çok kullanılanve özellikle İngilizce konuşulan ülkelerde yaygın olan bilgisayar ve daktilo klavyesi. Q klavyenin patentini, 1874'te Christopher Latham Sholes tarafından almış ve Sholes aynı yıllarda QWERTY'nin patentini daktilo işleriyle uğraşan E. Remington and Sons şirketine satmıştır.

F klavye, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye olduğundan Türkçe bir metni bu klavyede yazmak, Q klavyede yazmaktan daha kısa sürer. F klavyede Türkçede çok kullanılan harfler parmaklara daha uygun yerlere yerleştirilmiştir. Art arda gelen harflerin yazım hızı da farklı parmaklara dağılımı daha iyi olduğundan standart Q klavyeye göre daha yüksektir. Q klavyede hızlı yazılamamasının temel nedeni bu klavyenin İngilizceye özel hazırlanmış olması değil, daktilonun harf çubuklarının hızlı yazmada sıkışmaması için tasarlanmış olmasıdır. Ayrıca, parmakların klavyede harften harfe geçerken kaybettiği zamana ilişkin yapılan simülasyonlarda, F klavyenin Q klavyeden ortalama %11 daha hızlı olduğu saptanmıştır. Gene aynı araştırmada, günümüz Türkçesine göre F klavye'de birkaç tuşun yeri hafifçe değiştirilirse Q klavye'ye göre %46 daha çabuk yazılabileceği de görülmüştür.

F Klavye'nin Hikayesi

http://alkislarlayasiyorum.com/iceri...yenin-hikayesi

http://alkislarlayasiyorum.com/iceri...nin-hikayesi-2
Kürtce fiziksel klavye üretmeyi planliyom
-Qwêrty

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Gönül isterdi ki bugüne kadar F klavye kullanalım ama Türkçe dilimize uygun olmayan bir klavyeye alışmış durumdayız ne yazık ki. Bir devrim yaparak F klavyeye geçmeyi düşünüyorum.

Alp Duran kısa zamanda alışırsın kardeşim, eh biraz emek ister tabii; Ama alıştığında çok kolay ve zevkli olduğunu göreceksin. Sizin gibi güzel Türkçemizi doğru yazan ve kullanan kişilere de elbet F klavye yaraşır. :)

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
F klavye tabiki her daim. Bize en uygun olan klavyedir. Kullananlar iyi bilir.

?????????

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,016
F Aldım Q yazıyorum ezberimde Q

HalukSonmez

Müdavim
Reaksiyon puanı
747
Keşke F klavyeye alışabilsem. Alıştıktan sonra çok rahatlık diyor herkes.

panzr

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,487
Q klavye kullanıyorum ama hep F klavye de denemek istemişimdir.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Q klavye fakat her ikisinide kullanabiliyorum.

MrOwL0

Asistan
Reaksiyon puanı
448
Q Klavyeyi nasıl kullanıyorsunuz ya bana çok ters geliyor :)

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,103
F klavye ile acaba oyunu nasıl oynuyorlar ?