Eurovision'a Kürtçe katılalım!

Bu konuyu okuyanlar

İnternet

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Burası Türkiye Cumhuriyeti ana dil Türkçe'dir. Anayasada belirtilen ilgili maddede değiştirlimesi teklif edilemez de geçen maddeye göre kürkçe şarkı isteyenler bölücük yapmak istiyorlar.
Birde kılif bulmuşlar ingilizce söyleniyorda neden kürtçe söylemesinmiş daha neler sizin amacınız belli. Kimse buna müsade etmez edenlerde sonucuna katlanır. açılım istiyorsanız bu kadar uzun boylu olamaz.

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
evet dostum dediğin gibi keşke kazım koyuncu yaşasaydı,çok çok severek dinlediğim duyarlı bir sanatçıydı.

arkadaşlar işi şovenizmliğe dökmeyelim lütfen,başka halkların diline saygı duyalım,bazı arkadaşlar kürtçe de ne oluyormuş kime hitab edecek gibi yazılar yazıyorlar lütfen biraz daha duyarlı olalım.unutmayınki kürtçe konuşan 20 milyon insan var.hiç gerek yok böyle yazılara.

20 milyon?

Zaten senin gibi düşünenlere göre Türkiye'nin nüfus dağılımı şöyle...

20 milyon kürt kardeşlerimiz
20 milyon laz kardeşlerimiz
10 milyon çerkes kardeşlerimiz
10 milyon arap-muhacir-ermeni-rum-adige-abazha vs.. kardeşlerimiz...

geriye 8-10 milyon Türk insanı kalıyor zaten, sizde haklısınız.

Bu ayrımcılık değil ama o zaman Türk boyundan olanlar azınlıkta oluyor.

flood_77

Profesör
Reaksiyon puanı
4
valla fazla açılmaya başladık kapanamıcaz sonra..

welat.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Niye TÜRKÇE değil peki? Memnun değil misiniz TÜRKÇE'den ?
dostum sizden ricam lütfen lafları başka yerlere çekipte kavga ortamı yaratma,ben niye türkçeden memnun olmuyayım,yazılarıma bak öyle bi imada bulundummu hiç,her sene yarışma yapılıyor bu sene de türkiyede yaşıyan bir halkın dilinden olsun dedim kürtçe veya lazca yada başka bir dil,yeri geldiği zaman kürt türk kardeştir diyorsunuz dimi ee nerde kardeşliğiniz yani bir sene de kürtçe olsa ne olacak bu ülkede yaşıyan kürdlerin hiç mi hakkı yok.
ben gene de kürtçede ısrarlı değilim lazca da olabilir,ama gerçek lazca diliyle, burda ki çoğu arkadaş lazca dediği zaman türkçe sözlerle söylenen karadeniz şivesini lazcayla karıştırıyorlar.

since1453

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Türk vatandaşı olarak Lazların dağa çıkarak haklarını aramalarını sonuna kadar desteklerim çünkü bu ülkede demokrasi bu şekilde işliyor..Ama biliyorum ki karadenizli kardeşlerim para için 3 kuruşa Türk askerine kurşun sıkacak insanlar değiller. Bende şarkının Lazca olmasını istiyorum hadi bakalım..

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
dostum sizden ricam lütfen lafları başka yerlere çekipte kavga ortamı yaratma,ben niye türkçeden memnun olmuyayım,yazılarıma bak öyle bi imada bulundummu hiç,her sene yarışma yapılıyor bu sene de türkiyede yaşıyan bir halkın dilinden olsun dedim kürtçe veya lazca yada başka bir dil,yeri geldiği zaman kürt türk kardeştir diyorsunuz dimi ee nerde kardeşliğiniz yani bir sene de kürtçe olsa ne olacak bu ülkede yaşıyan kürdlerin hiç mi hakkı yok.
ben gene de kürtçede ısrarlı değilim lazca da olabilir,ama gerçek lazca diliyle, burda ki çoğu arkadaş lazca dediği zaman türkçe sözlerle söylenen karadeniz şivesini lazcayla karıştırıyorlar.

Madem o yarışmada ülkemizi temsil edeceğiz o zaman ülkemizin dilini konuşmamız gerekiyor, yani TÜRKÇE.

Ana dilimiz TÜRKÇE dururken bilmediğim bir dili niye seçeyim ki? Bu ingilizce vs. tüm diller için de geçerlidir.

Herkes özel hayatı içerisinde istediği dili konuşmakta özgürdür, bu zamana kadar da hep böyle oldu ülkemizde. Ancak durum milli bir durum olunca o zaman iş değişir.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Gidişat kötü, Allah sonumuzu hayır etsin.

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Kürtçe Çok Anlaşılır Bir Dilde Sanki
Bide Kürtçe Katılcakmış Hadi Türkçeyi Dünyada 700 milyon insan Biliyor Veya Anlıyor

Kürtçeyi Kaç Kişi Biliyor Hatta Bu Kişiler Eurıvisiona ne kadar İlgili..

Onlar Kendi Aralarında KürdiVision Yapsınlar Kendileri çalsın Kendileri Oynasınlar.!

onaryo

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Evrensel dil İngilizce ile katılmak en doğrusu ama Türk ezgileri ile ;) Doğru olan budur..

stajer

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Bence çok iyi bir fikir, türk kürt kardeş değilmi? birazda türk olanlar dinlensin, kürtler işbaşına geçsin.. hem türklerde dinlenir..

emptyheart

Profesör
Reaksiyon puanı
25
kardeşim ana yasa dye bişy var burası türkiye ne kürtcesi ya bukadar olurmu yok artık daha neler
ayrıca anlamadığım madem birlik istiyolar kürtler söylsesinler bakalım türkiyede ne gibi bi zulumle karsı karsıya kalmışlar oukulamı alınmamışlar devlet işlerimi yapılmamış öğretmen mühendis doktormu olmamışlar öğrencimi olmamışlar nikahlarımı kıyılmamış
ne olmuş da bunlar kendilerini dışlanmış hissediyolar ben kürt asıllı tük değilim aslım türk ama
ben ne hakka sahipsem onlarda sahip normal olanda bu
madem bukadar birlik içindeysen ayrılık nerde ben bunu anlamıyorum
burayı tc cumhuriyeti ise resmi dil türkce ise türkce konusulur
sen evinde istediğini konuş ama resmi kurumlarda dili değiştiremezsin iişte ozaman ayrılık başlar kavgalar olur
uk yada usa de resmi dil ingilizce iken başka dile katılıyolarmı yarışmaya
ki kaldıki kürtce bana göre bi dil bile olmaz
bu kürtlerin yaptığı resmen cin olmadan adam çarpmaya benziyo

pafter

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Açılımı şu ana kadar destekleyenler daha ileride nelerle karşılaşacağınızı bir görebilseniz şu an yediğiniz lokma boğazınıza takılırdı, bunlar devede kulak asıl amaçlarına ulaşmaya başladıklarında istekler artacak hiç bir zaman şükredip yiğidin hakkını vermeyecekler, ne pkk bitecek nede ayrımcılık, (pkk hala kanlı eylemlerine devam ediyor, sürece zarar vermsin diye yayınlamıyorlar) biz sadece verdiklerimizle kalacağız. Elini veren kolunu misali.

Bu açılım zıvanasına çıkana kadar hep akp yi destekledim ama başımıza çok kötü bir iş açmak üzere iş işten geçmeden herkes sesini duyurmalı diye düşünüyorum yoksa ilerde daha çok ses çıkarmak zorunda kalabiliriz. ki akp nin bile bu açılım ters teperse ihtimaline karşılık olarak tüm bu açılımları tek bir seferde bertaraf edebilecekleri bir sistemi dahi geliştirmeyi dahi akıllarına getirmeden yola giriyorlar, birde söz söylüyorlar yaşam risktir biz bu riski göze alıyoruz, acab Erdoğanın Türk halkının yaşamını riske atmaya ne hakkı olduğunu sanıyor anlamak mümkün değil, Başbakan olunca herkesin adına karar alınabileceği fikrini kim vermiş acab kendisine merak edilesi bir konu.

kürtlerin hak istiyoruz sözlerine inanmak için cahil olmak lazım, hangisi bir Türk'ün haklarından daha az eşitliğe sahip bu ülkede. Eğer oralara yatırm yapılamıyorsa pkk nın yüzündendir, en büyük zarar onlar pkk dan yemiştir hep, yani bizim yapıpta onların yapamadığı nedir, bu ülkede hiç bir etnik kimliğe azınlık muamelesi yapılmamıştır. Bu açılım davası akp nin ver kurtulcu zihniyetinin ürünüdür, akp içindeki kürtlerin laf oyunlarına gelmeleridir. akp her zaman bu eiğilimi vardı zaten, en kıymetli topraklarımızı satma eğilimi, sınırlarımızı başkalarına peşkeş çekme eğilimi, devletin altın yumurtlayan tavuklarını özelleştirme adına yabancılara devredilmesi, vs. hiç birinide Türk yatırımcılara yöneltmediler. insan ister istemez düşünüyor tabi.

Şu an avrupa ülkeleri bir şekilde etnik milliyet ülkesi oluşturmuş olanlar bile şu an, ana dillerinden başak dillerin ne tv lerinde nede devlet dairelerinde konuşulmasını engellediler bizde tam tersiniz yapıyoruz. En son Slovakya örneği.

Bizimkiler boyun eğici yol izleyerek dünyanın gözü önünde saygınlığımızı sıfır noktasının altına düşürmektedirler. pkk ise silahla birşeyler başarabildiğinin güvenini aldı, bunu bu devletin acizliği yaptı.

Şu ana kadar hiç bir hükümet bu acizliği göstermedi, Kadın Başbakan Tansu Çiller bile daha yürekliydi, Kardak krizinde sat komandolarını anında gönderdi 1 saate geri aldı, düşünüyorum acaba akp olsaydı nasıl bir yol izlerdi tamam alın sizin olsun bizi rahat bırakınmı derdi acaba.

Sonuç olarak açıla açıla k.çımız görünecek kapatabilmek için daha çok uğraşacağız, aklınız ve sağduyunuzun ön plana çıkması dileklerimle. Bu vatan hepimizin. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.

Serkannd

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
10
Bu öneriyi yapan ya da destekleyen kişiler öncelikle kendilerine şu soruyu sorsunlar: Kürtler Türkiyeyi temsil ediyor mu? Kürtler Türkiyenin çıkarları için herhangi bir platformda yarışabilirler mi? Sizce O yarışta birinci olsalar biz onur duyacakmıyız?

ugur.capar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kimsenin hakkını yememek için her sene güncellenmesi gereken kampanyadır.
öyle ya! hak yemek en günahı !!

kaynak: Türkiye'de yaşayan etnik gruplar - Vikipedi

(türkiye'de yaşayan etnik gruplar şu şekilde sınıflandırılıabilir:

türk : avşar, yörük, manav, türkmen, tahtacı, kıpçak, tatar, nogay, cerit, kırgız, karapapak, terekeme, gacal, azeri, özbek, harzem, çepni, oğuz, kırımçak, karaçay, balkar, kazak, kumuk, karakalpak, uygur, ahıska, muhacir, gagavuz, salurlu, yerli, pallık, dadaş, gakkoş, efe, aydınlı, abdal, aşiret, sıraç, nalcı, çaylak, teber, beydili, barak, şirvan, karabağlı, şaman, şamlı, torbeş, patriot, ortakçı, amuca, bedrettinli, karamanlı, kırım tatarı, kazan tatarı, başkırt, yakut, hazar, karakeçili, sarıkeçili, karakoyunlu, akkoyunlu, torlak, kasap, kıvırcık, kızılbaş, peçenek, göçmen, çıtak, eybek, zeybek, sancaklı, dobrucalı, afgan türkü ,kıbrıslı.

boşnak: bosnalı, sancaklı, müslüman sırp.

arnavut: şiptar, toska ve gega.

makedon

zaza: zaza, dimili,

gürcü: acar, kartveli, kart, melaşvili, gurian, ingilo

çerkez: abhaz (kavimleri: aşıwua, aşkarıwua, apsuwa) , adige (kavimleri: k'emguy,yegerukay, abadzeh, şapsığ,hak'uç, hatukay, natuhay, kabardey, besleney, mahoş,mamhığ, bejduğ, jane), ubıh, dağıstanlı (kavimleri avar, lezgi, dargi, lak), çeçen, inguş, oset

süryani: türoyo, qıltu, mlahsö

roman : rom, çingene, poşa

yezidi: ezidi, izdi, azidi, izid, izdi, darsın, rasni

kürt: kurmanc, sorani, gorani

arap

pomak

laz

hemşinliler

ermeni

rum

nasturi

keldani

bahai

sudanlı

leh

malakan

2007 yılında milliyet gazetesi'nin konda araştırma şirketine yaptırdığı ve şirketin denekler ile tüm türkiye çapında 47958 kişiyle evlerinde yüzyüze yaptığı bir anket neticesinde türkiye'nin etnik yapısı deneklerin kendilerini tanımalmalarına göre şu şekilde ortaya çıkmıştır
..............................................................................................................................................)

Alıntı : eurovision'a kürtçe şarkıyla katılalım kampanyası

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Bence, önce kendi dilimizle katılmak en iyisi. Fakat bir yandanda haklı konuma düşüyor adam. İngilizce katılıyoruz neden kürtçe katılmıyoruz. Burada haklı.

Ama şahsen istemem. Türkçe olsun.

İLHAN-1

Asistan
Reaksiyon puanı
0
boyle mal adamları tv ye cıkarmayın sacmalıyorlar !!

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
evet dostum dediğin gibi keşke kazım koyuncu yaşasaydı,çok çok severek dinlediğim duyarlı bir sanatçıydı.

arkadaşlar işi şovenizmliğe dökmeyelim lütfen,başka halkların diline saygı duyalım,bazı arkadaşlar kürtçe de ne oluyormuş kime hitab edecek gibi yazılar yazıyorlar lütfen biraz daha duyarlı olalım.unutmayınki kürtçe konuşan 20 milyon insan var.hiç gerek yok böyle yazılara.

Polemik yaratmak istemiyorum ama.

Türkiye'de sizlere göre (Aslında sizler-bizler diyerek bile ayrımcılığın en alasını yapmış bulunmaktayım.) 30 milyon Kürt yaşıyor. Kürt nüfusun çoğunlukta olduğu iddiaları bulunmakta. Buna bakarak sen de 20 milyon Kürtçe konuşan insandan bahsetmişsin.

Eğer kastettiğin Güney Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgeleri ise, orada yaşayan herkes Kürt değil. Güney Doğulu veya Doğulu her insana bakıp da Kürt diyemez kimse. Bu yargı yanlış çünkü oradaki herkes de Kürtçe konuşmuyor.

Bu ülkede de sadece Güney Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi yok. Bu ülkede 7 coğrafi bölge var, her bölgede azınlıklar yaşamakta. İsterse tüm Türkiye Kürt olsun, bu devletin dili TÜRKÇE'dir. Bu değiştirilemez. Bu topraklarda Türkiye isimli devlet var oldukça da bu böyle olacaktır. O yüzden, milli olarak katıldığımız her yerde Türkçe diline önem verilmelidir. Çünkü bu ülkenin milli dili TÜRKÇE'dir.

Fikrine saygı duyarım. Kürt asıllı olduğun için Kürtçe istiyorsun. Ben de Ermeni asıllıyım. Ama nüfus cüzdanımda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yazdıkça, bu ülkenin havasını soluyup burada karnımı doyurdukça, şu an olduğu gibi bu sınırlar içinde yaşadıkça Türk'üm ve Türkçe konuşuyorum.

Aslına bakmayacaksın. Seni koruyan kim? Türk askeri. Seni eğiten kim? Türk öğretmenleri. Hastalandığında seni iyileştiren kim? Türk doktorları. Şu an kullandığın dil ne? TÜRKÇE! Demek ki bazı şeyleri düşünmeden yazmamak lazımmış. Oraya çıkıp Kürtçe söylemesi kolay. Peki bir savaş anında seni koruyacak Kürtçe konuşabilen bir askerin, sana Kürtçe dersi verecek bir Kürtçe öğretmenin, seni iyileştirecek bir Kürt doktorun, şu an burada yazabileceğin ve herkesin anlayabileceği bir Kürtçen var mı? Yalnız, tüm bunları Kürt bir devletin yönettiği sınırlar içinde yapmalısın. Böyle bir şansın var mı? Azınlık olmak demek bu ülkeyi parçalamak mı?

Türkiye'de azınlık diye geçen gruplara sadece acıyorum. Ben onlardan birine asla ait olmayacağım. Çünkü gördüğün gibi vatanıma, dilime ve benimle yaşayan bu insanlara ihanet etmiyorum.

welat.; biz Türkçe'nin konuşulduğu Türkiye'de yaşıyoruz. O yarışmaya da bu ülkenin dili olan Türkçe ile katılacağız.

Dip not: Bazı yorumlarda Kürtçe'nin müzikal bir dil olduğuna dair bir şeyler gördüm. Zengin Türk kültüründe hiç mi Türkçe şarkı yazılmamış, merak ettim. Müzikal dil ne demek? Türkçe'de şarkı söylenince güzel olmuyor mu? Öyleyse neden Türkçe şarkı dinliyorsunuz?

quasimodo

Profesör
Reaksiyon puanı
57
kürt açılımı denen abd nin Bop unun hükümet tarafından uygulanması
halkın içinde böyle bir problem yok
gelinim kürt köyle kürtçe konuşuyor ne yapsın tercumanmı tutsun
eşim kürt oda kardeşleride kürtçe bilmez
bir kardeşimiz kendi dilimizle giremiyoruz demiş herhal doğrudur daha ortak motiflerimizi kullanıp bir yere varamıyoruz
ya orada işimiz ne
bir kızımız yarı üryan ingilizce bir yerini yırtıyor ne o derece alacak puanı getirense uluşlararası menfaat ilişkileri

stttntnzn

Asistan
Reaksiyon puanı
2
türkçe sölememizin artısı anadilimizi kullanıo olmak. ingilizcenin artısı şarkıyı tüm dünya anlıor. yani sadece melodiye bakarak değerlendirilmiyor. kürtçenin ne halt yemeye faydası var?? heriflerin kendine yararı yok. krovizyon die bişi olursa o zmn kürtçe söleris :D avrupa sizin neyinize...

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
türkçe sölememizin artısı anadilimizi kullanıo olmak. ingilizcenin artısı şarkıyı tüm dünya anlıor. yani sadece melodiye bakarak değerlendirilmiyor. kürtçenin ne halt yemeye faydası var?? heriflerin kendine yararı yok. krovizyon die bişi olursa o zmn kürtçe söleris :D avrupa sizin neyinize...

Kıro kelimesi Kürtçe'de "erkek adam" anlamına geliyormuş. O yüzden bu kelimenin Türkler tarafından "tipsiz, zevksiz" gibi anlamlarda kullanılması Kürtlerin zoruna gidiyormuş. Eğer bu anlamda kullandıysan bence özür dilemelisin. :) Kimsenin ırkına bakarak hakkında genel bir yargıya varılmaz.

malibumali

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Katılsınlar ya :D bence komedi olur. Kim oy verecek onlara merak ediyorum gerçi :DDDDDDD Türkiye adıyla çıkamayacakları tabii ki kesinlik. Bunlar bunu ortaya attı. Ülke olmadan çıkamayacaklar ya hani, sonra da bize küçük bi ülke yapın biz de onla çıkalım derler.