Öneri Endüstri Mühendisliği İçin Masaüstü Bilgisayara Ek Laptop Önerisi

Craniax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu sene hazırlık okuyacağım ve sonrasında endüstri mühendisliği bölümünde üniversiteye başlayacağım. Şimdiden bir laptop almak istiyorum. Hem okul için hem de günlük kullanım için. Hali hazırda masaüstü bilgisayarım var. Yeterli seviyede güçlü. Sessiz çalışması, taşıma kolaylığı, prize takmadan da performanslı çalışması gibi durumlar benim için önemli. Bütçem maksimum 60000 TL. Ancak çok da zorlamak istemiyorum. Aklımda ZenBook, MacBook gibi ultrabooklar var. Bir de Victus serisi var ekran kartlı model olarak. AutoCad, Solidworks, MatLab, Gams, Lindo, Arena, Sap, Oracle, R Programming, SPSS vs. programlar kullanacağım sanırsam üniversite için. MacBook için tek sıkıntım bazı programların mac uyumlu olmaması. Masaüstü bilgisayarımın olması bu konuda iyi ama kararsızım biraz. Üniversite içinde laptopla o programları kullanma gibi bir durum olursa sıkıntı olabilir. ZenBook için bir problem görmüyorum ancak ekosistem açısından Mac daha mantıklı geliyor eğer masaüstü bilgisayarla sıkıntı çözülebilecekse. Bir de nasıl performans verir bilemiyorum ZenBook veya diğer ultrabooklar için. Victus serisi gibi ekran kartlı modeller için de sıkıntı olarak pil ömrü, taşıma konusu, şarj ve şarj kablosu konusu kafamda soru işareti olarak kaldı. Ayrıca şarjda değilken performanslı çalışır mı ve sessiz çalışır mı gibi sorular da var. Siz bu bütçeye, özelliklere ve bölüme uygunluk açısından ne önerirsiniz?

Sıradan Kullanıcı

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
8,178
Endüstri Mühendisliği son sınıfım ve 60 bin aşırı abartı bir bütçe. Kullanılacak programları ortalama bir oyuncu bilgisarı bile rahatlıkla açıyor. Evde zaten güçlü bilgisayarınız varsa laptopa 60 bin vermek saçmalık olur. Minimum 16GB ram, i5, i7 veya Ryzen 5,7 serisi herhangi bir işlemci ve RTX serisi bir kart alın okulda da meslekte de rahat rahat kullanırsınız. Çok aman aman program kullanmazsınız.

Craniax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam masaüstü bilgisayarda RTX 2060, ryzen 5 5600x, 16gb ram falan var. Okulda laptop kullanma gibi bir durum çok oluyor mu? Masaüstünde çoğu şeyi halledebilir miyim? Ona göre macbook önerir misiniz? Ya da bu laptoplardan biri nasıldır?
Özellikle zenbook. Başka önerileriniz varsa da duymak isterim. Sessiz çalışması, taşıma rahatlığı ve şarj takılı değilken performanslı çalışması önemli. Bu konuda bilginiz varsa eğer.

Sıradan Kullanıcı

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
8,178
Güncel piyasayı çok araştırmadım ancak ufak bir bakışla şunu buldum fiyatına göre oldukça iyi duruyor özellikleri.

Ben Macbook almanızı Endüstri Mühendisliği için tavsiye etmem. Kendim Macbook Air kullanıyorum ve okul işlerimde neredeyse hiç kullanamadım. Günlük kullanımımda kullanıyorum sadece. Kullandığımız programlar MacOS uyumlu değil, olsa da Windows ile farklı arayüzleri var alışması zorluyor.

Okulda ilk sene çok laptop ihtiyacınız olmaz ancak 2. sınıf itibariyle laptop biraz önemli. Hiç laptop götürmeyip okuldaki bilgisayarlarla iş yapanlar da oldu, ben dahil, kendi laptoplarını getirip yapanlar da oldu. Ben genelde eve geldiğimde okulda yaptığım şeyleri tekrar yapıyordum ve bir şey kaybetmedim aksine daha akılda kalıcı oldu.

Craniax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Oyun falan oynamayacağım ve günlük kullanımda da kullanacağım için sessiz olmasını istiyorum. Gaming laptop arayışında değilim o yüzden. Kullanılan programlarda ekran kartı çok gerekir mi? Yukarıda attığım ZenBook gibi şeylerle işimi halledebilir miyim? Bir de eğer 2. sınıfta laptop gerekiyorsa aklıma şöyle bir şey geldi. Şimdi bir macbook air alsam 2 sene sonra da satsam ve endüstri mühendisliğine uygun bir laptop alsam mantıklı olur mu acaba? Hazırlıkla beraber 2 sene var önümde çünkü.

Sıradan Kullanıcı

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
8,178
Solidworks ve Render alırken attığınız bilgisayarlar fanları fulleyecek ve uzun sürecek işlemleri. İstemeseniz de Gaming serisi laptop kullanmanız gerekiyor. Attıklarınızdan bir tanesi Snapdragon işlemci onda uygulamalar doğru dürüst çalışmayacak, diğerlerinde ekran kartı yok onboard hepsi. Yani hayır yetmeyecek. Ek olarak Air kesinlikle önermem. Hevesiniz varsa alın ama bölümde tamamen gereksiz olur. Ayrıca iPhone piyasası kadar aktif de değil elden çıkartmanız o kadar hızlı olmaz.

Craniax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anladım hocam teşekkürler cevaplarınız için. Eğer bakma şansınız olup da başka modeller önerirseniz çok memnun olurum.