Yardım Oyun ve bilgisayar mühendisliği için nasıl laptop seçilmelidir?

Bu konuyu okuyanlar

mrdrzoom

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Önümüzdeki yıl için laptop alacağım. Genel ağırlık bilgisayar mühendisliği olacak ama nadir de olsa oyun da oynamayı düşünüyorum. Üniversitenin interneti veya yurdun nasıldır bilmiyorum ama GeForce NOW için elverişliyse yüksek kalitede oyunları oynamak için arada kullanmayı düşünüyorum. Bu yüzden dahili ekran kartı alınır mı almamalı mıyım kararsızım. Bütçem ortalama 10bin TL civarı. Konuyla alakasız laptop indirimleri ne zaman olur? Doların artmadığını düşünecek olursak Black Friday'i ya da ona benzer indirimleri beklemeli miyim? Ya da bu tarz indirim günleri ne zaman oluyor ayrı bir konu mu açmalıyım sizce?
İstediğim bazı özellikler:
  • Çoğunlukla dışarıda kullanacağım için hem taşıma açısından hem batarya açısından hem de ekran kalitesi olarak iyi bir şey düşünüyorum. İnc olarak aklımda 14 ile 15.6 inc var. Laptoplarda kaç çeşit ekran modeli var bilmiyorum ama bu bütçe bandından IPS en iyisi galiba.
  • Çok nadir oyun oynayacağım için işlemcisini Ryzen'u serisi almak istiyorum ama oyun oynayacağımda sıkıntıya sokmasından korkuyorum. Sizce hangi işlemci serisi kullanmalıyım? Intel'de olur ama fiyat/performans olmadığı için genellikle Ryzen'e göre daha pahalı oluyorlar.
  • Tasarımı benim için önemli sürekli dışarıda kullanacağım için hem şık görünmeli hem de hafif olmalı. Aklımda Matebook'lar ve ıdepadler var.
Aklımdaki laptop genel olarak böyle. Laptop alırken başka dikkat etmem gereken ya da şu modele bakabilirsin dediğiniz modeller varsa yorum yaparsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Kısacası apple intelli macbooklarda geride kalıyordu o zaman olsa kesin Windows lu laptop alın derdim oyun için. Ama m1 e geçince artık öyle olmadı. Mümkünse m1 pro işlemcili macbook almanızı tavsiye ederim. Windows laptoplarda hep sorun baş ağrısı ve kalite sıkıntısı var asus laptobum var yeni sayılır anakartı değişti. Apple da hem servis iyi hemde kalite var.

mrdrzoom

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Kısacası apple intelli macbooklarda geride kalıyordu o zaman olsa kesin Windows lu laptop alın derdim oyun için. Ama m1 e geçince artık öyle olmadı. Mümkünse m1 pro işlemcili macbook almanızı tavsiye ederim. Windows laptoplarda hep sorun baş ağrısı ve kalite sıkıntısı var asus laptobum var yeni sayılır anakartı değişti. Apple da hem servis iyi hemde kalite var.
macbook değil matebook Huawei'nin modeli ha tabii apple çakması ama içinde Windows oluyor.