En yüksek asgari ücret nerede?

Reaksiyon puanı
10,325
En yüksek asgari ücret nerede?

asgari31a65b67.jpg

Türkiye, temmuz ayı asgari ücretiyle 10 Avrupa Birliği (AB) üyesini geride bıraktı.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, Avrupa'da en yüksek asgari ücret 1,874 avro ile Lüksemburg'da, en düşük asgari ücret ise 159 avro ile Bulgaristan'da veriliyor.

Türkiye'de ise Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun kararına göre 1 Temmuz- 31 Aralık 2013 tarihleri arasında geçerli olacak asgari ücret, net 803,68 lira brüt 1,021 lira olarak uygulanmaya başladı.

Türkiye'de verilen asgari ücret rakamının 405 avro olarak dikkate alındığı Eurostat araştırmasında Türkiye, asgari ücret sıralamasında Bulgaristan, Romanya, Letonya, Litvanya, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Slovakya, Polonya ve Birliğin yeni üyesi Hırvatistan'dan önde yer aldı.

Türkiye alım gücünde 11 AB ülkesini geride bıraktı

Alım gücüne göre hesaplanan asgari ücretlerde de Türkiye 11 AB üyesinin önünde yer alıyor.

Buna göre, Türkiye'de 662 avro olan asgari ücretin alım gücü, Romanya, Bulgaristan, Letonya, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Litvanmya, Slovakya, Macarstan, Hırvatistan, Polonya ve Portekiz'den yüksek.

10 Bulgar çalıştırmak 1 Lüksemburglu çalıştırmaktan daha ucuz

Eurostat verilerine göre, 10 Bulgaristanlı çalıştırmak, 1 Lüksemburglu çalıştırmaktan daha ucuz. AB üyesi ülkelerin arasındaki gelir uçurumu devam ediyor. Eurostat verilerinde Bulgaristan'da uygulanan aylık 159 avroluk asgari ücretle, Lüksemburg'da uygulanan aylık 1.874 avro arasındaki uçurum dikkati çekti. Asgari ücrette, Lüksemburglu'nun 1 ayda kazandığını Bulgaristanlı 1 yılda kazanıyor.

Avrupa'da asgari ücretlerin en yüksek olduğu ülkeler ise 1.874 avroyla Lüksemburg,1.502 avroyla Belçika, 1.478 avroyla Hollanda olurken, Amerika'da asgari ücret 961 avro olarak hesaplanıyor.

Avrupa'daki en düşük asgari ücretler ise Bulgaristan'da 159 avro, Romanya'da 179 avro, Letonya'da 285 avro olarak Eurostat verilerinde yer aldı.

kaynak

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Afrika'da da bir çok ülkeyi geride bırakıyoruz.
Ama önemli olan kaç ülkeyi solladığımız değil ki,karnımızın doyup doymadığı.

Reaksiyon puanı
10,325
Afrika'da da bir çok ülkeyi geride bırakıyoruz.
Ama önemli olan kaç ülkeyi solladığımız değil ki,karnımızın doyup doymadığı.

ille de muhalif olmak için yazmamalı berva, düşmanın da olsa hakkını teslim etmek bir fazilettir.
sezar'ın hakkını sezar'a verirken mezarı da düşünmek lazım ama demi? :D

diğer taraftan son cümlende haklı olduğunu itiraf etmeliyim...

berva'nın hakkı berva'ya! :D

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Siyasi bir muhalefet değildi hocam yorumum.
Bu tarz istatistiklere olan kızgınlığımdı.

Zaten konu Avrupa'nın bir kurumunun çıkarttığı istatistik.
Hükümeti eleştirmeyi severim :)
Ama bu konunun yeri olduğunu düşünmedim.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Şaka mi bu konu yok şaka ise ben gülmüyorum.

Reaksiyon puanı
10,325
Şaka mi bu konu yok şaka ise ben gülmüyorum.

yoo, niye şaka olsun ki [MENTION=35568]-Hewal-[/MENTION], baya baya ciddi bir haber işte!
sanırım çok iyi okumuşa benzemiyorsun ama...
geriye bıraktığımız ülkelere bakarsan anlarsın. eski komünist artıkları onlar.
eh o kadarı da olsun artık, demi ama! :D

isveçli

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Valla ben bilmem asgari ücreti falan isveçte 1 saatte 35 lira kazanıyorum bazen günde 10 saat bazende günde 6 saat çalışıyorum idare ediyoruz işte

marancı

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Alım gücünde nispeten daha iyiyiz. Ama üretim yapmamız lazım. Dünya genelinde tutacak bir sosyal ağ aslında ihya eder bir nebze ama :)

Wockeez

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
benzinin fiyatı 5lira etin kilosunun 30 lira olduğu bi yerde diğer ülkeleri geçince mutlu olan yurdumun insanları yapmayın etmeyin !