İsviçreliler dünyanın en yüksek asgari ücreti için referanduma gidiyor

Bu konuyu okuyanlar

Görkeem

Profesör
Reaksiyon puanı
3,392
773x435_cmsv2_32c5f866-3a8a-5673-a4de-a432772ccc91-4949318.jpg

İsviçre'nin Cenevre kantonu ile Basel'de dünyanın en yüksek asgari ücreti için referanduma gidecek. Referandumda kabul edilmesi halinde, Cenevre'de saatlik asgari ücret 23 İsviçre frangına (yaklaşık 190 Türk lirası) yükselecek.
27 Eylül'de referandumda oylamaya sunulacak asgari ücret teklifine göre, haftalık 40 saat çalışma baz alındığında aylık asgari ücret 4 bin 100 İsviçre frangı (33 bin TL) olacak.

İsviçre genelinde geçerli olan bir asgari ücret uygulaması bulunmasa da 26 kantonun bazılarında asgari ücret var. Örneğin Neuchatel ve Jura kantonlarında çalışanlar saatlik en az 20 frank kazanıyor. Bu da aylık yaklaşık 3 bin 560 franga (29 bin TL) denk geliyor.
Ülkede aylık ortalama ücret ise bugün yaklaşık 6 bin 500 İsviçre frangı. (Yaklaşık 53 bin TL)

İsviçre dışında dünyanın en yüksek asgari ücreti ise saatlik yaklaşık 19.84 Avustralya dolarıyla (13.20 İsviçre frangı) Avustralya'da bulunuyor.

Ne hayatlar var :)

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Sağda solda mutluluğun tanımını yapmaya çalışanlar var hâlâ ne kitaplar yazıldı neler söylendi ama hepsi boş.Mutluluk cahil olmakta bilmemekte bu kadar basit dünyadan gündemden piyasalardan bihaber hiçbişey araştırmadan hiçbişeyin farkında olmadan saksı gibi geldiği gibi toprağa geri giden insanlar en mutlu insanlardır.

endexus

Asistan
Reaksiyon puanı
99
100 sene sonra bizede nasib olurmu böyle şeyler mrk ediyorum? :D

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
İsviçre'de yaşayan bir Türk arkadaşımın yazdıkları inanmayan araştırabilir.

Aylık Gelir:
Asgari ücret: 3448 Frank (28.173 TL)

Aylık Gider:
Ev Kirası: 1650 Frank
Hastalık için Sigorta: 900 Frank
2 çocuk okul masrafları (Yemek+Ulaşım):640 Frank
Aylık iletişim giderleri: 329 Frank
Elektrik: 90 Frank

Arkadaş diğer giderleri (Araç, Ev sigorta, yeme içme vb) yazmamış. 1 Ekmekte yaklaşık 30 TL civarına geliyor.

Gitmek isteyen arkadaşlara şimdiden hayırlı işler hayırlı yolculuklar ?

Reaksiyon puanı
6,381
Tamam da boş boş kimse asgari ücreti yükseltmez ki. İlla ki bir nedeni vardır. Bence nedeni orada aldığın şeylerin de aşırı pahallı olması.

İsviçre'de bir meyve suyunun Türk parası ile 45 TL olduğunu okumuştum. Siz bir meyve suyuna 45 TL verseniz zaten asgari ücretin 33.000 TL olması gerekmez mi?

Görkeem

Profesör
Reaksiyon puanı
3,392
Sağda solda mutluluğun tanımını yapmaya çalışanlar var hâlâ ne kitaplar yazıldı neler söylendi ama hepsi boş.Mutluluk cahil olmakta bilmemekte bu kadar basit dünyadan gündemden piyasalardan bihaber hiçbişey araştırmadan hiçbişeyin farkında olmadan saksı gibi geldiği gibi toprağa geri giden insanlar en mutlu insanlardır.

Paran yoksa bu dünya da nasıl mutlu olabilirsin anlatırmısın bana ? 2 gün içinde psikolojik travma geçirirsin parasızlıktan.

alpacino_34

Profesör
Reaksiyon puanı
495
İsviçre'de yaşayan bir Türk arkadaşımın yazdıkları inanmayan araştırabilir.

Aylık Gelir:
Asgari ücret: 3448 Frank (28.173 TL)

Aylık Gider:
Ev Kirası: 1650 Frank
Hastalık için Sigorta: 900 Frank
2 çocuk okul masrafları (Yemek+Ulaşım):640 Frank
Aylık iletişim giderleri: 329 Frank
Elektrik: 90 Frank

Arkadaş diğer giderleri (Araç, Ev sigorta, yeme içme vb) yazmamış. 1 Ekmekte yaklaşık 30 TL civarına geliyor.

Gitmek isteyen arkadaşlara şimdiden hayırlı işler hayırlı yolculuklar ?
Emin ol Türkiyeden daha rahat geçinirsin ?

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Paran yoksa bu dünya da nasıl mutlu olabilirsin anlatırmısın bana ? 2 gün içinde psikolojik travma geçirirsin parasızlıktan.
Bunu sen bildiğin için savunuyorsun ben bildiğim için şuan sana katılıyorum.Düşünsene bundan da bi habersin aldığın asgari ücret karnını doyuruyor nede olsa şükrediyorsun ve daha fazlasına ihtiyaç duymuyorsun.Her gün aynı yerlere gidip gelen insanı düşün dünyadan bir haber paranın aldıklarından bi haber ülkenin durumundan bi haber ekonomiden bi haber hiç haber izlemez bişeyler öğrenmez gerek duymaz.Böyle biri daha fazla paraya ne yapsın ki zaten.Dolayısla böyle biri neden mutsuz olsun ki tertemiz kafa.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Emin ol Türkiyeden daha rahat geçinirsin ?
Ben çok şükür geçiniyorum hocam. Kardeşim BAE de benim aldığım paranın katlarcasını kazanıp gel sende kazan diyor ama ben vatanımda mutluyum. Bunlar tercih meselesi. Senin için öncelik paradır her yere gider her işi yaparsın. Benim önceliklerim farklı. Ben halimden memnunum ?

Didem Ergin

Profesör
Reaksiyon puanı
2,343

İsviçre'nin Cenevre kantonu ile Basel'de dünyanın en yüksek asgari ücreti için referanduma gidecek. Referandumda kabul edilmesi halinde, Cenevre'de saatlik asgari ücret 23 İsviçre frangına (yaklaşık 190 Türk lirası) yükselecek.
27 Eylül'de referandumda oylamaya sunulacak asgari ücret teklifine göre, haftalık 40 saat çalışma baz alındığında aylık asgari ücret 4 bin 100 İsviçre frangı (33 bin TL) olacak.

İsviçre genelinde geçerli olan bir asgari ücret uygulaması bulunmasa da 26 kantonun bazılarında asgari ücret var. Örneğin Neuchatel ve Jura kantonlarında çalışanlar saatlik en az 20 frank kazanıyor. Bu da aylık yaklaşık 3 bin 560 franga (29 bin TL) denk geliyor.
Ülkede aylık ortalama ücret ise bugün yaklaşık 6 bin 500 İsviçre frangı. (Yaklaşık 53 bin TL)

İsviçre dışında dünyanın en yüksek asgari ücreti ise saatlik yaklaşık 19.84 Avustralya dolarıyla (13.20 İsviçre frangı) Avustralya'da bulunuyor.

bizimki nefes almak...

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714

Ben olsam Avrupa'da yaşamak istemezdim, özellikle Almanya'da yaşamak istemezdim.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
En üzücüsü de sanki asgari ücreti belirlemenin tamamı devletin elindeymiş gibi...

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Başka ülkenin parasını TLye çevirmekle olmaz bu iş. Bildiğin düz mantık bu. Oradaki giderleri bilmeden böyle konuşmak ancak farazi olmaktan öteye gidemez.
Hocam ne senin yazdıkların okunacak nede benim. Her konuda bu aynı. Kendi aralarında bir birlerine cevap verip takılacaklar :) Neden diyor açıklıyorsun sanki yazmamışsın gibi diğeri çıkıp neden diyor. Sanırım hepimiz engelliyiz görmüyorlar yazdıklarımızı :D

Reaksiyon puanı
10,560
Şu ülkede işlemci tavsiyesi istesek ucuz f/p diyerek amd önerirler. Verdiğin paraya göre daha iyi sonuç alırsın derler. Olay günlük alım gücüne geldiğinde kendi insanıyla bile ekonomisini eleştiremez hale gelmişler. Vatan millet meselesi yapacaksan yabancı devletlerle, vatandaşlarla yaparsın. Kendi halkınla eleştir ki daha iyisini elde et.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,387
Ülkede ekonomik sıkıntı olduğu ortada TLde yabancı para karşısında değer kaybediyor ama her ülkede yaşayan vatandaş kazandığı para birimine endeksli harcama yapıyor TL bazında değil. Paraların birbirine çevirilip ortaya çıkan rakamına değil o ülkede kazanılan paranın kaç birim olduğuna ve kaç biriminin harcandığına bakmamız gerekiyor.Asgari ücrette en az birimi harcadığımız zaman işte o zaman maaşlarımız iyi olmuş demektir.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Şu ülkede işlemci tavsiyesi istesek ucuz f/p diyerek amd önerirler. Verdiğin paraya göre daha iyi sonuç alırsın derler. Olay günlük alım gücüne geldiğinde kendi insanıyla bile ekonomisini eleştiremez hale gelmişler. Vatan millet meselesi yapacaksan yabancı devletlerle, vatandaşlarla yaparsın. Kendi halkınla eleştir ki daha iyisini elde et.
Ekonomini tabi ki eleştir de benim anlamadığım bu bahsi geçen ülkeler bu ekonomik gücü 10 - 20 yılda mı elde ettiler? Şuan ekonomik olarak güçlü olan ülkelere bakın. Ya geçmişten gelen ve hala devam ettiren sömürge devletleri ya sağlam yer altı kaynakları olan yada halkını köle gibi çalıştıran iş gücü çok fazla olan ülkeler. Ha birde 2 tane dünya savaşı görmüş bitik bir şekilde çıkmış ama halkı ile beraber gece gündüz yaz kış demeden gerektiğinde tatil yapmayan sadece ülkemiz yükselsin diyen bir kaç ülke var. Biz bunların hangisi içerisindeyiz? Son bir kaç yıldır yükselen (temeli 10 - 15 sene önce atılan) savunma sanayinden başka sağlam ihraç ettiğimiz neyimiz var?

alpacino_34

Profesör
Reaksiyon puanı
495
Ben çok şükür geçiniyorum hocam. Kardeşim BAE de benim aldığım paranın katlarcasını kazanıp gel sende kazan diyor ama ben vatanımda mutluyum. Bunlar tercih meselesi. Senin için öncelik paradır her yere gider her işi yaparsın. Benim önceliklerim farklı. Ben halimden memnunum ?
İyide mübarek 2009 Honda CR-V 11K Euro burda 98 Modeline zor binersin asgari ücret orda da düşük ama alımın daha kolay TL ye çevirmiyorum yani :) 2 Sene çalışıp 5 yaşında bir araç alabilirken burda 2 sene çalışıp Kredi çekip 5 yaşında araç alıyorsun sonra Faiz Vergi Mtv Ötv derken 10 sene de borç ödüyorsun bu borcu nereye ödüyorsun ? Vergimizle yapılıp geçemediğimiz Osmangazi köprüsüne mi yoksa Çok gururlandığımız YSS Köprüsüne mi ?

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
İyide mübarek 2009 Honda CR-V 11K Euro burda 98 Modeline zor binersin asgari ücret orda da düşük ama alımın daha kolay TL ye çevirmiyorum yani :) 2 Sene çalışıp 5 yaşında bir araç alabilirken burda 2 sene çalışıp Kredi çekip 5 yaşında araç alıyorsun sonra Faiz Vergi Mtv Ötv derken 10 sene de borç ödüyorsun bu borcu nereye ödüyorsun ? Vergimizle yapılıp geçemediğimiz Osmangazi köprüsüne mi yoksa Çok gururlandığımız YSS Köprüsüne mi ?
Hocam konudan konuya seke seke gidiyoruz. Ben vergilerden memnunum filan gibi bir ifadede mi bulundum farkında değilim? Ben neredeyse aldığım maaş kadar vergi veren bir insanım bunun nesinden memnun olayım? "Asagari ücret" biliyorsun sadece devlet tarafından belirlenen bir mevzu değil uzun uzadıya konuşabiliriz. Ayrıca devlet hiç bir memurunu asgari ücretten çalıştırmıyor. Derdiniz araç ise arap ülkelerini tercih etmeniz daha uygun olur. Hep hayalini kurduğunuz araçları yok parasına alabilirsiniz. Benzinde bedava gibi bir şey rahat edersiniz. Ama oralarda da yeme içme konut sıkıntıları oluyor.

mapavrili

Profesör
Reaksiyon puanı
1,444
İsviçre sıkıysa gelsin bu bölgede bizim uğraştıklarımızla uğraşsın bakalım 10 sene ayakta kalabiliyor mu:)

Reaksiyon puanı
10,560
Ekonomini tabi ki eleştir de benim anlamadığım bu bahsi geçen ülkeler bu ekonomik gücü 10 - 20 yılda mı elde ettiler? Şuan ekonomik olarak güçlü olan ülkelere bakın. Ya geçmişten gelen ve hala devam ettiren sömürge devletleri ya sağlam yer altı kaynakları olan yada halkını köle gibi çalıştıran iş gücü çok fazla olan ülkeler. Ha birde 2 tane dünya savaşı görmüş bitik bir şekilde çıkmış ama halkı ile beraber gece gündüz yaz kış demeden gerektiğinde tatil yapmayan sadece ülkemiz yükselsin diyen bir kaç ülke var. Biz bunların hangisi içerisindeyiz? Son bir kaç yıldır yükselen (temeli 10 - 15 sene önce atılan) savunma sanayinden başka sağlam ihraç ettiğimiz neyimiz var?
Devlet ömrü için az ama yol katetmek için yeterince fazla bir zamandır 20 yıl. Örneğin Rusyayada bakabiliriz, iyi yol katettiler.
Bizler hiçbir şeyin dozunu ayarlayamıyoruz. İdeolojilere özellikle tarihsel ve dini süreçlere o kadar bağlıyız ki. Birbirimizle sidik yarışına girmekten başka hiç bir şey yapmayız.
Kastettiğiniz ülkelerden 2 si çok dikkatimi çekmiştir. Almanya ve Polonya. Almanya dediğiniz gibi insangücünü acımasızca kullanmış çocukları bile çalıştırmış. Polonya asla pes etmemiştir.
Polonya yıda bize çok benzetiyorum her yanı düşmanlarla dolu.
Ancak bizde 20 yılda geleceğe ışık tutacak somut bir şey göremedim. En önemlisi eğitim ve ekonomi. O kastettiğiniz ülkeler dünyanın en zor zamanlarında çaresizliklerden çok güzel yararlanmış. Artık o çaresizlik yok mecbur farklı şekilde gelişmeye çalışmamız lazım.

Ama bizde şöyle bir zihniyet var. Başka bir ülkenin yaptıklarını takdir ettiğimizde veya örnek almalıyız dediğimizde batı özentisi oluyorsun. Dinimize tarihimize küfür etmiş sayılıyoruz. Gerçekten yeni nesilde bir bölüm özentilik peşinde ama diğer kesimde geçmişe kafayı gömmüş vaziyette.
Tek bir düşüncede birleşmemiz gerekli. Parlak bir gelecek için eğitim ve ekonomide. Geri kalanlar bir halta yaramaz.
Eleştirdiğinde bilmem ne partisi şunu yapıyor bunu yapıyor oluyor. Yeni bir şey denemekten eleştirmekten insanları uzaklaştırmışlar zamanında.

Gelişmemiz için düşüncelerimi söyleyecek olursam. Devlet üretime destek vermeli. Ama öyle para vermeklede olmuyor. İnsanlar mezun oluyor 20 30 bin tl borçla. Üstüne sen bu adama faizsiz para versen nolur ki, ödeyemezsem korkusundan cesaret edemiyor. Zaten aldığı eğitimden dolayı iş hayatına dair en ufak bilgisi yok.
Çok teferruatlı bir bilgi veya fikrimizde olsa hiç birimiz evde oturmaz devlet yönetirdik diye düşünüyorum. Ancak yönetenlerinde bizden farkı yok gibi...

Kısaca, biz kendi kendimizi eritip bitiriyoruz.

Son düzenleme:

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Adamların Nufus 8 milyon. Çalışan sayısı 3 Milyon olsa bunun içinde asgari ücretli sayısı kaçtır ? 500 bin Olsa koyarmı onlara.

Bizim ülkede sadece 13 milyon Emekli var :) Gelde çık işin içinden. Kaç milyon Memur kaç milyon işçi var belli değil.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,387
O yüzden bize bir Thanos lazım takacak Infinity Gauntleti şıklatacak parmağı hop canlıların yarısı öldü. Ve dünya o an refaha kavuşmuş olur. Mutlu son :D

Kararsız23

Profesör
Reaksiyon puanı
2,124
Adamlar bir günde bizim asgari ücreti kazanıyor